Teraz jest piątek, 17 sierpnia 2018, 13:53

Stwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 14 ] 
 Rozdzielczość 720x576 a 704x576 
Autor Wiadomość
Nowy
Nowy

Post Rozdzielczość 720x576 a 704x576
Witam,

Jeżeli chodzi o montaż i authoring dvd, to do niedawna używałem zestawu Edius 5 + ProCoder 3. Niedawno przeszedłem na Ediusa 6 i okazało się, że ProCoder nie jest już wspierany. Wypróbowałem więc Ediusowskie narzędzie do eksportu/nagrywania DVD i muszę przyznać, że mocno się zawiodłem. Generalnie chodzi o jakość, która jest po prostu słaba, ale zdarzały się też sytuacje, gdzie po przeliczeniu filmu czaptery były w innych miejscach, niż te na tajmlajnie. Postanowiłem więc wypróbować TMPGEnc Authoring Works, z którego z kolei jestem bardzo zadowolony, ale mam pewną wątpliwość, która mnie dręczy, a mianowicie ...

Po ustawieniu parametrów filmu okazało się, że po jego przeliczeniu po lewej i prawej stronie występują cienkie, czarne paski. Wyguglowałem problem i okazało się, że - aby się ich pozbyć - należy ustawić rozdzielczość 704x576. Muszę przyznać, że spotkałem się z czymś takim po raz pierwszy. Oczywiście wszystko jest teraz ok, przynajmniej na komputerze, ale zastanawiam się, czy i na TV będzie to odpowiednio wyglądało i czy w ogóle jest to prawidłowa metoda ? Dodam jeszcze, o ile to istotne, że chodzi o format 16x9.

Z góry dzięki za wszelką pomoc.

środa, 30 maja 2012, 22:01
Aktywny bywalec
Aktywny bywalec

Post Re: Rozdzielczość 720x576 a 704x576
Nie wiem co tam kombinujesz z tmpeg ale z Ediusa 6 mi wychodzi zawsze idealny obraz. Nie ma też znaczenia co to za obraz i co z nim robię - HD>BD, SD>DVD, HD>SD>DVD. Do authoringu nie używam Ediusa bo jego kreatywność w tworzenia menu DVD jest słaba aż boli :wink: Tylko eksport a menu tworzę w innym programie.

Nie wiem co to za dziwna rozdzielczość 704x576 8O Obraz panoramiczny w SD to 720x576 ze zmienionymi proporcjami piksela. Wychodzi na to, że tmpeg coś knoci.

czwartek, 31 maja 2012, 08:41
Nowy
Nowy

Z całym szacunkiem, ale porównywałem ten "idealny" obraz, klatka w klatkę , z tym, co wyszło z TMPGEnc i różnica jest kolosalna - na niekorzyść Ediusa. Mówię oczywiście o formacie DVD ...

A co do rozdzielczości, to poczekam na uwagi innych. Po przegooglowaniu paru tematów wyczytałem, że właśnie 704x576 jest prawidłową rozdzielczością, bo te "brakujące" 16 pikseli (8 na każdy bok) jest i tak zawsze ucinane przez TV. Zresztą porównałem ten sam film w obydwu rozdzielczościach i żadnej różnicy nie zauważyłem (nic nie było porozciągane czy pościskane).

czwartek, 31 maja 2012, 09:35
Aktywny bywalec
Aktywny bywalec

Dawno temu miałem kartę Matrox Rainbow Runner do przechwytywania analogowego video i zapisywała ona właśnie w 704x576.

czwartek, 31 maja 2012, 09:54
Aktywny bywalec
Aktywny bywalec

l33twannabe napisał(a):
A co do rozdzielczości, to poczekam na uwagi innych. Po przegooglowaniu paru tematów wyczytałem, że właśnie 704x576 jest prawidłową rozdzielczością, bo te "brakujące" 16 pikseli (8 na każdy bok) jest i tak zawsze ucinane przez TV. Zresztą porównałem ten sam film w obydwu rozdzielczościach i żadnej różnicy nie zauważyłem (nic nie było porozciągane czy pościskane).

Dla mnie jest to dziwny błąd tego programu bo z założenia wychodzi, że mamy włączoną funkcję Powierzchnia obrazu ( nazewnictwo z Panasonic-a) w TV. Wtedy faktycznie obraz "wchodzi" w obudowę. A co jak ktoś to ma wyłączone ? Przy normalnej rozdzielczości 720x576/16:9 żadne niespodzianki nas nie spotkają. Albo będziemy mieć pełny obraz lub "obcięty" przez TV z włączoną funkcją obrazu. Twoja wola jak to zrobisz.

czwartek, 31 maja 2012, 10:05
Aktywny bywalec
Aktywny bywalec

a jaki jest problem zeby w ustawieniu tmpeg encodera wybrac 720x576 ?

czwartek, 31 maja 2012, 10:19
Nowy
Nowy

Degenerado napisał(a):
a jaki jest problem zeby w ustawieniu tmpeg encodera wybrac 720x576 ?

Pisałem już, że wtedy po lewej i prawej stronie program dodaje czarne paski (po 8 pikseli każdy). Dopiero zmiana na 704x576 eliminuje tę niedogodność. Gdyby nie to, to wybór byłby oczywisty.

czwartek, 31 maja 2012, 10:48
Aktywny bywalec
Aktywny bywalec

l33twannabe napisał(a):
Witam,

Jeżeli chodzi o montaż i authoring dvd, to do niedawna używałem zestawu Edius 5 + ProCoder 3. Niedawno przeszedłem na Ediusa 6 i okazało się, że ProCoder nie jest już wspierany. Wypróbowałem więc Ediusowskie narzędzie do eksportu/nagrywania DVD i muszę przyznać, że mocno się zawiodłem. Generalnie chodzi o jakość, która jest po prostu słaba, ale zdarzały się też sytuacje, gdzie po przeliczeniu filmu czaptery były w innych miejscach, niż te na tajmlajnie. Postanowiłem więc wypróbować TMPGEnc Authoring Works, z którego z kolei jestem bardzo zadowolony, ale mam pewną wątpliwość, która mnie dręczy, a mianowicie ...

Po ustawieniu parametrów filmu okazało się, że po jego przeliczeniu po lewej i prawej stronie występują cienkie, czarne paski. Wyguglowałem problem i okazało się, że - aby się ich pozbyć - należy ustawić rozdzielczość 704x576. Muszę przyznać, że spotkałem się z czymś takim po raz pierwszy. Oczywiście wszystko jest teraz ok, przynajmniej na komputerze, ale zastanawiam się, czy i na TV będzie to odpowiednio wyglądało i czy w ogóle jest to prawidłowa metoda ? Dodam jeszcze, o ile to istotne, że chodzi o format 16x9.

Z góry dzięki za wszelką pomoc.

Bo nikt tego narzędzia do normalnej produkcji nie używa jest do bani i nie rozumiem dlaczego nie kodujesz w Edku do mpega a następnie np.w TMPEnc zrobić authoring .

czwartek, 31 maja 2012, 10:55
Aktywny bywalec
Aktywny bywalec

material wejsciowy w jakiej jest rozdzielczosci ?

czwartek, 31 maja 2012, 10:57
Nowy
Nowy

Jama napisał(a):
Bo nikt tego narzędzia do normalnej produkcji nie używa jest do bani i nie rozumiem dlaczego nie kodujesz w Edku do mpega a następnie np.w TMPEnc zrobić authoring .

Ale ja używam tego programu właśnie do authoringu. Film montuję w Ediusie i eksportuję jako Canopus HQ Avi. W TMPGEnc dodaję jedynie czaptery i tworzę gotowe do nagrania na płytę VOBy.

Degenerado napisał(a):
material wejsciowy w jakiej jest rozdzielczosci ?

1920x1080.

czwartek, 31 maja 2012, 11:29
Aktywny bywalec
Aktywny bywalec

Cytuj:
gdzie po przeliczeniu filmu czaptery były w innych miejscach, niż te na tajmlajnie

Po tej wypowiedzi wywnioskowałem ,że robisz authoring w Ediusie
Cytuj:
eksportuję jako Canopus HQ Avi

chyba po tek konwersji niestety Tmpeg przelicza całość jeszcze raz co wiąże się ze spadkiem jakości.

czwartek, 31 maja 2012, 11:34
Nowy
Nowy

Jama napisał(a):
Po tej wypowiedzi wywnioskowałem ,że robisz authoring w Ediusie

Na początku tak robiłem, ale jakościowo efekt był mizerny, a czaptery poprzesuwane. W związku z tym postanowiłem użyć TMPGEnc do tego celu, ale projekt z filmem wyeksportowałem oczywiście z Ediusa.

Jama napisał(a):
chyba po tek konwersji niestety Tmpeg przelicza całość jeszcze raz co wiąże się ze spadkiem jakości.

W Ediusie ustawiam maksymalną możliwą jakość i taki plik zajmuje nieco ponad 100GB na 1h30m filmu. Nawet jeżeli jest jakiś minimalny spadek jakości po ponownym przeliczeniu przez TMPGEnc, to ten film i tak wygląda o wiele lepiej, niż to, co wypluje Edius w formie DVD, czyli bardzo mydlany (rozmyty) obraz. Obydwa filmy porównywałem klatka w klatkę i różnica w jakości jest widoczna gołym okiem - na korzyść TMPGENc oczywiście.

czwartek, 31 maja 2012, 11:45
Aktywny bywalec
Aktywny bywalec

Cytuj:
Nawet jeżeli jest jakiś minimalny spadek jakości po ponownym przeliczeniu przez TMPGEnc, to ten film i tak wygląda o wiele lepiej, niż to, co wypluje Edius w formie DVD

Masz rację i dlatego powinieneś kodować bezpośrednio do Mpega (ustawiając odp.wartości) zyskujesz na czasie i jakości.Taki 90 min film jak u Ciebie to przy moim średnim kompie render z Hd to ok 25 min plus następne ok 20 min na "przemielenie" do DVD ( nie liczę czasu na tworzenie menu)

czwartek, 31 maja 2012, 13:17
Nowy
Nowy

Jama napisał(a):
Cytuj:
Nawet jeżeli jest jakiś minimalny spadek jakości po ponownym przeliczeniu przez TMPGEnc, to ten film i tak wygląda o wiele lepiej, niż to, co wypluje Edius w formie DVD

Masz rację i dlatego powinieneś kodować bezpośrednio do Mpega (ustawiając odp.wartości) zyskujesz na czasie i jakości.Taki 90 min film jak u Ciebie to przy moim średnim kompie render z Hd to ok 25 min plus następne ok 20 min na "przemielenie" do DVD ( nie liczę czasu na tworzenie menu)

Ale czy taki Mpeg nie zje mi bardziej jakości niż Canopus HQ Avi, ustawiony na maksymalne wartości ? U mnie taki plik renderuje się z Ediusa około 30 minut, a utworzenie DVD w TMPGEnc (2-pass, vbr) zajmuje około 1h30m, z czego połowa to analiza wideo. Spróbuję też oczywiście twojego sposobu, ale to w jakiejś wolnej chwili.

czwartek, 31 maja 2012, 14:02
Stwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 14 ]