Teraz jest poniedziałek, 20 sierpnia 2018, 03:56

Stwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 3 ] 
 authoring DVD - kilka pytań 
Autor Wiadomość
Nowy
Nowy

Post authoring DVD - kilka pytań
Na wstępie zaznaczę, że pracuję na Ediusie 6.0.7, a do authoringu DVD używam od niedawna programu TMPGEnc.

Do tej pory robiłem to w ten sposób:

1. Montaż filmu w FULLHD w Ediusie
2. Eksport filmu do formatu Canopus HQ Avi
3. Import pliku do programu TMPGEnc
4. Przygotowanie DVD

Dopiero dziś zorientowałem się, że tak przygotowany materiał (po eksporcie z Ediusa) TMPGEnc wykrywa w trybie Progressive. Co ciekawe, jeżeli tak przeliczę film, to jakość jest naprawdę niezła, no ale to klatkowanie ...

Jeżeli w TMPGEnc zmienię tryb na Interlace, to jakość się pogarsza, a wszystkie krawędzie zaczynają się trząść, co już w ogóle wygląda tragicznie, aczkolwiek sam obraz pozostaje w miarę ostry. Okazało się, że jedynym wyjściem z sytuacji (chyba) jest wyeksportowanie materiału z Ediusa w rozdzielczości 720x576. Wtedy TMPGEnc wykrywa odpowiedni tryb, a krawędzie się już nie trzęsą, ale pozostaje za to kwestia rozmytego (mydlanego) obrazu.

Pytanie więc, czy można temu jakoś zaradzić ? Nie ma znaczenia, czy projekt eksportowany jest z Ediusa jako Canopus HQ Avi czy MPEG2 Program Stream - jakość, już po przerobieniu filmu do DVD, jest dokładnie taka sama. Najlepiej byłoby więc, aby materiał wejściowy był w HD, ale w tym momencie w TMPGEnc muszę wybrać rozdzielczość 704x576, aby pozbyć się czarnych boków i być może przez to krawędzie trzesą się później na filmie ?

Czy to w ogóle normalne, że w trybie Progressive film jakościowo wygląda lepiej, a po przestawieniu na tryb Interlace jakość się pogarsza ? Jeżeli ma ktoś wiedzę, jak rozwiązać ten problem, to byłbym wdzięczny za pomoc.

środa, 20 czerwca 2012, 17:00
Nowy
Nowy

Post Re: authoring DVD - kilka pytań
No nic, mniejsza o powyższy problem. Metodą prób i błędów doszedłem do wniosku, że projekt w HD najlepiej wyeksportować z Ediusa do MPEG2, ustawiając odpowiedni bitrate oczywiście, a resztę dokończyć w TMPGEnc.

Mam jednak inne pytanie. Np. TEN kalukator, po wpisaniu odpowiednich wartości, w polu "remaining space" zawsze pokazuje ~150MB. Zauważyłem, że EDIUS - przy tworzeniu płyty DVD - również zostawia podobną ilość wolnego miejsca na płycie. Czy to normalne ? Wiadomo, że zawsze lepiej byłoby dorzucić trochę do bitrejtu, ale jeżeli później jakieś odtwarzacze mają mieć problemy z takimi płytami, to może faktycznie lepiej zostawić nieco wolnego miejsca. Aczkolwiek TEN kalkulator pokazuje nawet nieco zawyżony bitrate, czyli na płycie nie zostałoby praktycznie żadnego wolnego miejsca. Jak to więc jest z tym wolnym miejscem ?

środa, 20 czerwca 2012, 21:39
Aktywny bywalec
Aktywny bywalec

Post Re: authoring DVD - kilka pytań
Nie wiem za co ta opcja w kalkulatorze odpowiada, ale standard DVD przewiduje maksymalną przepustowość na 9800 kb(i jest to nawet napisane w linku jaki podałeś).
Edius nie bierze pod uwagę przepływności strumienia audio(w opcji burn to disc, bo o nią pytasz). Pokazuje zawsze max 8k dla video, nawet jak dźwięku nie będzie wogóle. Jak widzisz nie jest to prawidłowa kalkulacja i powinienieś sięgnąć do ustawień manualnych. Zresztą podany kalkulator również nie jest doskonały... lepsze efekty(przy długich klipach) osiąga się zaniżając "maximum" i podnosząc "Average".

Musisz dokonać zmixowania wynikow :) Wartości z kalkulatora online wprowadzać do Ediusowej opcji Burn to disc modyfikując je i sprawdzając czy pasek zajętości miejsca jeszcze na to pozwala.

Jak już znajdziesz optymalne wartości, to oczywiście sprawdzasz je na krótkiej dynamicznej scenie. Jak działa to masz już idealne bitrate :)

...taaa wiem zawiłe, ale tylko za pierwszym razem ;)

Pozdrawiam

Załączniki:
kalkulator.png
kalkulator.png [ 40.6 | Przeglądane 227 razy ]

czwartek, 21 czerwca 2012, 21:16
Stwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 3 ]