Teraz jest wtorek, 21 sierpnia 2018, 10:46

Stwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 38 ]  Przejdź na stronę 1, 2, 3  Następna strona
 Niepoprawny aspect ratio w odtwarzaczu multimedialnym 
Autor Wiadomość
Stały bywalec
Stały bywalec

Post Niepoprawny aspect ratio w odtwarzaczu multimedialnym
Witam

Mam odtwarzacz mutimedialny Xtreamer TV.

Odtwarzam film jakiś oryginalny zrzucony z płyty dvd w formie plików czy też w formie obrazu iso.. odtwarzacz poprawnie rozpoznaje aspect ratio i dopasowuje się do telewizora.

Natomiast tworzona przeze mnie płyta dvd z materiałami gdzie nagrywam w SD czyli 720x576 nie jest poprawnie odtwarzana, obraz jest ściśnięty.. i muszę wejść w menu odtwarzacza i tam zmienić aspect ratio 4:3.. i tak jest za każdym razem.. kiedy chcę sobie odtworzyć z ręcznie tworzonej płyty dvd.

Na normalnym stacjonarnym odtwarzaczu dvd aspect ratio odtwarzanej mojej płyty jest ok.

Co jest nie tak?
Myślałem, że problem występuje zawsze w odtwarzaniu plików zrzuconych z dvd a tutaj się okazuje, że to tylko z ręcznie tworzoną w Adobe Premiere CS. 5.5

Rozdzielczość na dvd to też przecież 720x576.. niech ktoś mi objaśni o co kaman.

środa, 20 marca 2013, 15:17
Aktywny bywalec
Aktywny bywalec
Post Re: Niepoprawny aspect ratio w odtwarzaczu multimedialnym
ustaw w eksporcie mpeg 16:9 i to wszystko... akurat AP CS 5.5 bardzo dobrze sie z tym radzi...

środa, 20 marca 2013, 18:43
Stały bywalec
Stały bywalec

Hmm.. ja zrobiłem tak że wyeksportowany plik w projekcie AP cs 5.5 ustawienia: 720x576 aspect ratio 4:3 - piksel 1.049 wrzuciłem do nowego projektu 720x576 aspect ratio 16:9 - piksel 1.0 a następnie wrzuciłem do encore i zrobił mi płytkę dvd.. efekt jest ten sam..

Chyba że muszę jednak robić nowe projekty 16:9 a oryginalne pliki z kamery 720x576 eksportować do aspect ratio 16:9, a potem to wrzucić do projektu adobe w 16:9 też i dopiero do encore..

Proszę o dalsze wskazówki

środa, 20 marca 2013, 19:18
Aktywny bywalec
Aktywny bywalec

Pixel Aspect ma być 1,459 (widescreen 16x9) albo 1,094 (standard 4x3), a nie 1.0.

środa, 20 marca 2013, 19:43
Stały bywalec
Stały bywalec

zobaczę i napiszę :)

środa, 20 marca 2013, 19:46
Aktywny bywalec
Aktywny bywalec

nie musisz pisać, jeśli zrobisz jak mówię to efekt jest łatwy do przewidzenia :)

środa, 20 marca 2013, 19:49
Stały bywalec
Stały bywalec

Zrobiłem tak jak mowiliście i lipka.. ale... ;>

Przestawiłem kamerę 720x576 4:3 na 720x576 16:9 no i obraz teraz jest ok..

tyle że zastanawiam się czy takim sposobem nie mam gorszego jakościowego obrazu.. no bo to jest zoom'owany 720x576 i są ucięte boki.. proszę mnie poprawić jeśli się mylę.. :)

Mógłbym co prawda produkować wsio w full hd, bo sprzęt mi na to pozwala.. ale materiał jest nadawany i tak w SD więc szkoda pracy której i tak nie będzie widać.. :/

środa, 20 marca 2013, 20:36
Aktywny bywalec
Aktywny bywalec

tomaszek1981 napisał(a):
Mógłbym co prawda produkować wsio w full hd, bo sprzęt mi na to pozwala.. ale materiał jest nadawany i tak w SD więc szkoda pracy której i tak nie będzie widać.. :/

Radzę jednak produkować w HD, bo nie pogubisz się w PAR-ach, których nie ogarniasz.

środa, 20 marca 2013, 20:44
Stały bywalec
Stały bywalec

Tylko że nagrywanie i edycja w HD trochę kosztuje :)

Płyty BD no i szybsze, większe dyski SSD potrzebne :/

Telewizor z hdmi do podglądu by mi się przydał także.

No ale daje też plusy, w necie jakościowo byłby lepszy znacznie obraz :)

środa, 20 marca 2013, 21:05
Moderator
Moderator

Mam dla Ciebie rozwiązanie, nie jest ono fachowe, ale jak najbardziej poprawne. Maleńki, nie wymagający instalacji darmowy programik o nazwie ifoedit, w którym otwierasz pliki składowe krążka DVD pozwala na wybranie ratio z listy, po edycji i zapisaniu plik na krążku wystarczy podmienić, wypalić płytkę ponownie, wszystko będzie dobrze.
W załączniku jest to, czego potrzebujesz.
Uruchom program, otwórz w nim pierwszy znajdujący się na krążku DVD plik ifo, zmień w nim co trzeba, zapisz podmieniając dotychczasowy.
Ten programik ratował mi tyłek w czasach, kiedy pracując z tworzeniem płyt w ulubionym programie Workshop, musiałem poprawić menu startowe, którego program nie potrafił robić w 16x9.
Tworzyłem wtedy całą kompilację eksportując ją do gotowych folderów Video_ts zapisanych na kompie, za pomocą ifoedit dokonywałem poprawek i dopiero wypalałem ten folder jako DVD-Video.
Ifoedit, to genialne narzędzie, które pozwala na zmianę wielu innych rzeczy w filmie DVD, ale to już odrębny temat.

Załączniki:
Ifoedit0971.zip [485.71 ]
Pobrane 113 razy

środa, 20 marca 2013, 22:38
Stały bywalec
Stały bywalec

Dziękuję :)

Mam pytanie, jak zmienię aspect ratio w tym programie, to osiągnę efekt taki sam jak mam teraz czyli przestawienie aspect ratio w kamerze 16:9 , gdzie potem odpowiednio w projekcie 16:9 i wrzuceniu do encore osiągnę poprawne odtworzenie na odtwarzaczu multimedialnym..?

Chodzi mi o to, że jakościowo nadal to będzie zoomowany 720x576 dla osób które nie mają telewizorów 16:9 a aspect ratio 4:3..

Już tak sobie myślałem, że mogę co prawda zakupić jakiś tv na podgląd z hdmi.. następnie wszystko robić w hd, eksportować potem na płytę dwuwarstwową w formie pliku mkv (odtwarzacz ten z łatwością to łyknie, a dla emisji gdzie nie ma możliwości odtworzenia plików a jedynie z dvd.. przerabianie z hd na dvd.. tylko jestem ciekaw jak długo będzie to przeliczało.. i czy jest sporo roboty do zrobienia :)

środa, 20 marca 2013, 23:58
Moderator
Moderator

Na telewizorach panoramicznych obraz będzie na cały ekran, na ekranach "kwadratach" automatycznie wymuszone (dodane) zostaną u góry i u dołu kaszety. Poeksperymantuj wypalając to w różnych odmianach na krążku DVD-RW.

czwartek, 21 marca 2013, 00:02
Stały bywalec
Stały bywalec

Na odtwarzaczu multimedialnym kiedy zrobiłem sobie obraz płyty dvd w formacie iso z przestawioną kamerą na 16:9 / 720x576 sytuacja wygląda następująco..
obraz jest na cały ekran , widać że boki lewy i prawy są ucięte. Na kamerze ustawiłem sobie żeby widać było jak będzie wyglądał obraz na tv 4:3 a jak na tv 16:9 i widać że nie ma całego obrazu tak jak nagrałem :)

czwartek, 21 marca 2013, 00:13
Moderator
Moderator

Telewizor ma swój obszar areo, który niemal zawsze w mniejszym, lub większym stopniu wygodzi po za widzialny obszar ekranu.
Zachowując prawidłowość proporcji zmieścisz się w tolerancji.

czwartek, 21 marca 2013, 00:19
Moderator
Moderator

Dopisać muszę, że jeśli nie jest to kamera HD, którą filmujesz w rozdzielczości SD, to proporcja 16:9 zawsze będzie miała gorszą jakość, gdyż jest wykrojona z i tak niepełnego 4x3.
Niepełnego, bo 720x576, to nie jest nawet 4:3.
Aby uzyskać lepszą jakość niż 4x3, kamera musiałaby rejestrować obraz SD w rozdzielczości szerszej niż 720, lub używać optycznego skalowania anamorficznego pisząc w 720x576.

czwartek, 21 marca 2013, 00:29
Stwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 38 ]  Przejdź na stronę 1, 2, 3  Następna strona