Teraz jest czwartek, 20 lutego 2020, 11:15

Stwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 38 ]  Przejdź na stronę Poprzednia strona  1, 2, 3
 Niepoprawny aspect ratio w odtwarzaczu multimedialnym 
Autor Wiadomość
Stały bywalec
Stały bywalec

Post Re: Niepoprawny aspect ratio w odtwarzaczu multimedialnym
fit to your tv / opcje 16:9, 16:10 4:3 4:3 panscan

Prawda jest taka że już lecimy na żywca z 5 kamer :) ale to jest dość archaiczna metoda..

Myślałem bardziej o tym Magicsoft Playout..

.. czyli jednak radzisz pozostać w SD 720x576 16:9 ?
chcę odtwarzać z xtreamera zdalnie przez neta, więc chciałbym żeby poprawnie odtworzył mi dany materiał bez żadnych ceregieli..

teraz zdalnie wsio działa tyle że nie mogę przez neta zmienić w trakcie aspect ratio na 4:3 żeby obraz był normalny

czwartek, 21 marca 2013, 02:05
Stały bywalec
Stały bywalec

Montażysta Darek A. napisał(a):
Chcecie puszczać materiał z kamery????
Nie rozumiem do czego wam takie przetworniki.

Jakby nie było.. sygnał z cinch'a a z hdmi nawet jeśli jest to nadal tylko płyta dvd czy z obrazu iso czy normalna dvd jest lepszy i to znacznie, dlatego pomyślałem o przetwornikach hdmi które wpięło by się w sieć kablową a dalej światłowodem by szło tak jak już teraz idzie.. tyle że sygnał wchodzi przez cinch.

czwartek, 21 marca 2013, 02:08
Moderator
Moderator

Przetwornik zatraci wszystko do postaci takiej, jaka jest obecnie na chinch wyjściowych.
Jeszcze coś mi się przypomniało:
- jeśli do telewizora podłączamy jakiś odtwarzacz, dekoder, itp proporcje w telewizorze ustawiamy nie na 16x9, jak większość robi, lecz na 1:1, kwadratowy piksel, lub tryb automatyczny (zależy od modelu), dopiero w odtwarzaczu, dekoderze itp ustawiamy jaki to telewizor. To odtwarzacz nadaje proporcje, telewizor robić już tego nie powinien. Być może pojawiaj się u Ciebie jakiś konflikt pomiędzy różnymi proporcjami obu tych urządzeń.
Nieraz już spotkałem się u kogoś, że telewizor rozciągał ściśnięty przez dekoder obraz mimo, że nie trzeba było go ani zwężać, ani rozciągać.

czwartek, 21 marca 2013, 02:20
Stały bywalec
Stały bywalec

Nie odpowiedziałeś mi na pytanie :)

tomaszek1981 napisał(a):
fit to your tv / opcje 16:9, 16:10 4:3 4:3 panscan

.. czyli jednak radzisz pozostać w SD 720x576 16:9 ?
chcę odtwarzać z xtreamera zdalnie przez neta, więc chciałbym żeby poprawnie odtworzył mi dany materiał bez żadnych ceregieli..

teraz zdalnie wsio działa tyle że nie mogę przez neta zmienić w trakcie aspect ratio na 4:3 żeby obraz był normalny

Jak teraz postąpić by jakościowo było ok, a odtwarzacz poprawnie odtwarzał.

czwartek, 21 marca 2013, 09:01
Moderator
Moderator

jeśli o mnie chodzi to ja ci nie potrafię pomóc.
jeśli tylko płyty z Adobe nie działają to rób authoring w tym, co twój odtwarzacz potrafi odtworzyć prawidłowo, a z Premiere wypuszczaj samego mpeg2.
żeby ci poradzić coś sensowniejszego musiałbym po prostu "dotknąć" twojego problemu.
nawet mi nie przychodzi do głowy co może powodować problem, bo raczej Premiere nie powinien robić takich cyrków, tym bardziej, że na odtwarzaczu DVD działa poprawnie. no, ale głowy nie dam, bo nie używam. może któryś z kolegów zna problem.
momentami się wydaje, że i odtwarzacz i telewizor jednocześnie ściskają obraz, ale inne przesłanki temu przeczą. może to dlatego, że mieszasz przy proporcjach w Premiere, ale dlaczego wtedy DVD odtwarza prawidłowo?
naprawdę, mimo, iż starasz się być precyzyjny, to trudno znaleźć tu jakiś klucz.
mógłbym cię poprosić o przetestowanie różnych ustawień i na różnych telewizorach i odtwarzaczach, ale się w tym raczej pogubimy. powinieneś sprawdzić jak zachowują się "świeże" projekty 16x9 i 4x3 z właściwymi ustawieniami proporcji po podłączeniu odtwarzacza do "zwykłego" telewizora, zwracając uwagę na wszelkie szczegóły ustawień. skoro jednak emitowany materiał jest także nieprawidłowy niezależnie od telewizora, to już jest mętlik.
jeśli są takie cyrki, to ja bym robił mkv, chociaż to niepotrzebne skalowanie, bo w ten sposób chyba tylko kwadratowe piksele można zapisywać, prawda?

czwartek, 21 marca 2013, 10:06
Moderator
Moderator

Twój problem polega na tym, że nie umiesz się przestawić:
tomaszek1981 napisał(a):
... nie mogę przez neta zmienić w trakcie aspect ratio na 4:3 żeby obraz był normalny

Dlaczego dla Ciebie jest to obraz normalny, kiedy dla wszystkich jest on już "nienormalny".
Zapomnij jak najszybciej o 4:3, nie zważaj na to jak już wspominałem czy na starych telewizorach jest dobrze, czy źle.
Jeśli wszystko dobrze ustawisz, to na tych "zwykłych kineskopach", takich co to nie mają żadnych funkcji obraz będzie na cały ekran wydłużony w pionie (anamorficzny), takie telewizory nie interpolowały jeszcze w/g definicji PAR.
Tak ma być, taj jest dobrze.
Stare kineskopy nieco lepszej klasy automatycznie dodadzą kaszety posiadają już funkcje interpolowania w/g definicji PAR.
Tak ma być, tak jest dobrze.
Tak jak wspominałem emisja jest w SD, cały proces zapisu, montażu, wszelkich przesyłów sygnałowych utrzymujcie w SD, oczywiście pracując w 16:9.
Kamery HD piszące w formacie SD będą miały znacznie lepszy obraz, niż kamery SD, poddając materiał możliwie najmniejszej kompresji obrazek będziecie mieli lepszy, niż większość stacji TV nadających jeszcze w SD. Po co pchać się jakieś przetworniki sygnału itp?
Chyba, że ja po prostu czegoś nie rozumiem.

czwartek, 21 marca 2013, 10:50
Moderator
Moderator

Darek, ale mu chodzi chyba o to, że jak ma nagrane w 4x3 to musi przestawić, żeby były prawidłowe proporcje. ma też problem co zrobić kiedy musi pomieszać oba materiały.
a generalnie w formatach jest burdel. u mnie w kablówce (jak jeszcze miałem TV :P ) niektóre programy były nadawane w 16x9, inne 4x3 ale z kaszetami, jeszcze inne widać były przycinane z 16x9 do 14x9 i z kaszetami leciały jako 4x3... no masakra po prostu.

czwartek, 21 marca 2013, 10:57
Stały bywalec
Stały bywalec

Montażysta Darek A. napisał(a):
Tak jak wspominałem emisja jest w SD, cały proces zapisu, montażu, wszelkich przesyłów sygnałowych utrzymujcie w SD, oczywiście pracując w 16:9.
Kamery HD piszące w formacie SD będą miały znacznie lepszy obraz, niż kamery SD, poddając materiał możliwie najmniejszej kompresji obrazek będziecie mieli lepszy, niż większość stacji TV nadających jeszcze w SD. Po co pchać się jakieś przetworniki sygnału itp?
Chyba, że ja po prostu czegoś nie rozumiem.

Tak będę czynić.. już dzisiaj zacznę nagrywać w 16:9 SD, bo tylko wtedy jest poprawnie wyświetlany obraz na tv bez żadnych cudowań na odtwarzaczu.

Kolega GrassHoppeR ma rację, o to mi chodzi :D

czwartek, 21 marca 2013, 11:00
Stwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 38 ]  Przejdź na stronę Poprzednia strona  1, 2, 3