Teraz jest wtorek, 21 sierpnia 2018, 20:38

Stwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 8 ] 
 Najlepszy kodek do tworzenia DVD 
Autor Wiadomość
Aktywny bywalec
Aktywny bywalec
Post Najlepszy kodek do tworzenia DVD
Jaki jest najlepszy kodek do tworzenia mpeg (CHODZI MI O DVD).Proszę o sprawdzone opinie i sugestie.Z góry Bardzo DZIĘKUJE!!
Jesli znacie jakies linki do darmowych kodeków to proszę podać!Interesują mnie nie tylko te pod Adobe premier!!Znawców prosze o podzielenie sie uwagami na temat konfiguracji kodeka.POZDRAWIAM wszystkiich VIDEOFILMOWCÓW.

niedziela, 2 listopada 2003, 14:42
Bywalec
Bywalec

Niedawno, bo jakieś 2 tygodnie temu zadałem sobie to samo pytanie. Przeszukiwałem forum i znalazłem mnóstwo odpowiedzi - jednak wiarygodność wielu z nich była wątpliwa. Jedni twierdzą tak, drudzy inaczej, a jeszcze inni uważają, że ten musi być najlepszy bo oni z niego korzystają.
Zrobiłem więc test kodeków.
Przygotowałem 3 minutowy plik w DV *.avi. Zawierał on materiał nakręcony:

1. W nocy przy ognisku,
2. Wczesnym rankiem w domu, kiedy jeszcze pomieszczenie nie było dobrze doświetlone,
3. W pomieszczeniu ze sztucznym oświetleniem (żarówka)
4. Podczas słonecznego dnia na dworze.

Materiał był nakręcony analogową kamerką (a więc ujęcia przy słabym świetle w materiale źródłowym wypadły dość dobrze).
Plik DV poddałem kompresji następującymi kodekami:

1. Kodek zawarty w Pinnacle Studio8.
2. Kodek zawarty w Ulead Movie Factory 2
3. Kodek zawarty w Ulead DVD Workshop v. 1.2 (uwaga!!- to nie jest ten sam co wyżej)
4. MainConcept MPEG
5. Conopus ProCoder
6. TMPGNC
7. Ligos

Kodeki były ustawione na bitrate=7000, CBR. Dodatkowo, tam gdzie to było możliwe skompresowałem także z ustawieniami VBR (w miarę możliwości podobnymi).
Otrzymane pliki zgrałem na płytę DVD przy pomocy Workshopa bez ponownej konwersji. Abym mógł bezpośrednio porównywać te same sceny, stworzyłem proste menu z odnośnikami do tych samych miejsc. Oglądając materiał na stacjonarnym Panasonicu S35, metodą eliminacji, subiektywnie wybrałem najlepszy. To samo zrobiła druga osoba.
Następnie przy pomocy VirtualDub`a przechwyciłem po pięć klatek z każdego materiału do pliku graficznego *tga. (tzn. najpierw 70-tą klatkę z każdego filmiku, później dwusetną itd...). W tym teście mogłem bardzo dokładnie ocenić jakość poszczególnych klatek.
Byłem troszkę zaskoczony ale oto moi faworyci z całego testu w kolejności.

1. TMPGNC
2. Ulead Movie Factory 2
3. Pinnacle Studio8, Conopus ProCoder.

Ku mojemu zaskoczaniu najlepiej zaprezentował się darmowy TMPGNC. Reszta tzn. te z drugiego i trzeciego miejsca prezentowały ten sam (dość wysoki) poziom. Zaskoczony byłem materiałem skompresowanym Ligos`em. Był on najgorszej jakości. Podobno jest to bardzo dobry kodek, więc być może źle go skonfigurowałem. Materiał był tak kiepski, że raczej jestem pewien swojego błędu przy konfiguracji.
Pozdrawiam i polecam darmowy TMPGC.

poniedziałek, 3 listopada 2003, 10:20
Aktywny bywalec
Aktywny bywalec

Czy ten kodek TMPGNC działa jako nakładka na adobe premiere i skąd go można pobrać?

poniedziałek, 3 listopada 2003, 10:28
Bywalec
Bywalec

http://www.digital-digest.com/dvd/downl ... pgenc.html

poniedziałek, 3 listopada 2003, 10:42
Aktywny bywalec
Aktywny bywalec

Nie od wczoraj wiadomo że faceci z Tsunami zrobili za***istego kodeka, którego wadą jednak jest prędkość kompresji ;/ Co do kodeków pokroju Canopusa to dają one bardzo dobre erezultaty ale przy kompresji kilkuprzebiegowej.

A Swoją droga to szkoda że do porównania nie użyłeś Cinema Creft Encoder'a ;/

poniedziałek, 3 listopada 2003, 20:02
Moderator
Moderator

O dziwo pracuje osobiście na kodeku Ligos obraz mam "żyleta", ale zawsze byłem otwarty na wszelkie porady, a już chylę ci czoła RadekS
za chęć zrobienia testu. Ciekawi mnie jednak, czy komuś udało się zintegrować TMPGenc z adobe premiere, bo tylko taka opcja mnie interesuje, nawet myślę że nie tylko bo eksport timeline do jednego pliku DV po to by ponownie tenże kompresować jest porażką?? Jak dotąd spotkałem się jedynie z trzema koderami nakładającymi się na starsze i nowe (to bardzo ważne) wersje AP i zaszokował mnie kodek bbMPEG super, lecz czas którego potrzebował do kompresji mijał się z logiką (około 2 doby materiał niespełna trzy godzinny).
Może komuś uda się zespolić export timeline w AP - z koderem TMPEenc myślę, że temat godny jest śledzenia.

wtorek, 4 listopada 2003, 10:17
Bywalec
Bywalec

Oczywiście, że można z AP kodować do TPMega. Jest to bardzo proste przy uzyciu AviSynhta.
1. Należy do katalogu gdzie mamy prm od AP wgrać plik servera video i zmienić jego rozszerzenie na prm
2. Przy exporcie z AP zaznaczamy video serwer - tworzy się mały plik z rozszerzeniem avs
3. otwieramy TMPega i jako źródło zaznaczamy właśnie ten plik avs
4. Tworzy się jakby kanał pomiędzy exportem z AP a TMPegiem, Obraz z AP jest widziany w okienku TPMega.

To chyba jak narazie jedyna metoda aby to zrobić, chyba że Tsunami wypuści plug'iny do AP. Dodam jeszcze że testowałem tą operację z różnymi AP od v5,5 do Pro i wszystko chodzi.

poniedziałek, 17 listopada 2003, 12:07
Bywalec
Bywalec

może jeszcze dodam, że tą metodą można kodowac tylko CBR lub VBR jednoprzebiegowo

poniedziałek, 17 listopada 2003, 12:27
Stwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 8 ]