Teraz jest środa, 28 października 2020, 02:23

Stwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 6 ] 
 Przegrywanie kaset VHS na DVD – ustawienia magnetowidu JVC 
Autor Wiadomość
Nowy
Nowy

Post Przegrywanie kaset VHS na DVD – ustawienia magnetowidu JVC
Witam Użytkowników forum.
Zamierzam w najbliższym czasie zdigitalizować wiele kaset VHS z nagraniami starych meczów piłkarskich. Zależy mi na tym, aby wybierając odpowiednie ustawienia sprzętu, uzyskać jak najlepszą jakość obrazu i dźwięku, jaką mogę wyciągnąć z kaset VHS bez poprawy przechwyconego materiału w programach do edycji video. Mecze piłkarskie mają to do siebie, że chyba najważniejszym elementem jest ostrość obrazu małych biegających piłkarzy, natomiast obraz murawy mógłby się nawet zlewać.

Mam do dyspozycji magnetowid S-VHS z systemem TBC JVC HR-S7711EU i stacjonarną nagrywarkę DVD Panasonic DMR-EX645 (rok produkcji ok. 2011) z twardym dyskiem. Połączę je kablem SCART, w ustawieniach magnetowidu wybiorę output s-video i taki sam input w ustawieniach nagrywarki. Mecze przegram dwuetapowo: najpierw na dysk twardy, potem nagram na płyty Verbatim DVD-R (minus – bo lepiej nadają się do nagrywania w formacie DVD-Video).

Mam kilka wątpliwości odnośnie ustawień. Posiadam angielską instrukcję obsługi magnetowidu, aczkolwiek nie przewiduje ona łączenia magnetowidu z nagrywarką DVD, bo stacjonarne nagrywarki DVD pojawiły się kilka lat później. Zdaję sobie sprawę, że wszystkie ustawienia pewnie najlepiej dobrać nagrywając próbki przy różnych ustawieniach i porównując jakość nagrań wynikowych, ale przy mojej ograniczonej wiedzy na temat video i edycji nie chciałbym popełnić na starcie dużych błędów psujących jakość digitalizacji.

Proszę o komentarz, co powinienem ewentualnie zmienić w moich założeniach, dotyczących kilku ustawień/opcji.

1.W ustawieniach nagrywarki wybiorę zapewne jakość SP (2 h materiału/płyta 4,7 GB, bitrate 5 Mbps). Pominę LP (ok. 4 h/płyta), bo to straszna pikseloza oraz XP (ok. 1 h/płyta, bitrate 10 Mbps), bo trudno na dużym TV znaleźć różnice w jakości między SP a XP pomimo różnego bitrate.
2. Funkcja B.E.S.T. Picture System (sprawdzają śledzenie taśmy i poprawiają obraz) – włączona.
3. TBC/NR w magnetowidzie – korekcja podstawy czasu i cyfrowa redukcja szumów – włączone, bo znacznie poprawiają jakość odtwarzania kasety.
4.Podstawowe ustawienie magnetowidu PICTURE CONTROL. Dla przegrywania kasety w połączeniu z innym magnetowidem instrukcja zaleca wybranie opcji EDIT oraz jej zmianę na AUTO po zakończeniu przegrywania. Nie wiem, czy można to 1 do 1 odnieść do przegrywania kasety VHS na nagrywarkę DVD, ale zauważyłem na starszym modelu magnetowidu JVC (tez S-VHS, ale bez TBC i NR) jakość z opcją EDIT jest znacznie lepsza (mniejsze rozmycie obrazu, lepsze kontury, większa ostrość, chyba nawet lepsze barwy,) niż z opcją AUTO. Myślę, że tu trzeba wybrać EDIT. Pomijam tu opcję SOFT dla zawierających wiele zakłóceń kaset VHS i opcję SHARP dla kreskówek.
5.DIGITAL 3R (D3R), czyli poprawa krawędzi, która rzeczywiście ładnie zwiększa ostrość, ale w instrukcji jest napisane, że w przypadku używania magnetowidu jako odtwarzacza źródłowego do edycji, należy DIGITAL 3R wyłączyć przed jej rozpoczęciem. I tu mam poważną zagwozdkę, co zrobić, bo funkcja poprawia obraz, ale sugerują jej wyłączenie? Jakie będą konsekwencje przegrywania z włączonym D3R? Drobna dewastacja taśmy kasety? Jakieś zakłócenia na zgranym materiale?
6.Dźwięk – wg instrukcji najlepiej ustawić pilotem na HI-FI, niezależnie od tego, czy kaseta jest nagrana w HI-FI stereo czy nie.

Będę wdzięczny za wskazówki, jeżeli moje założenia są błędne.

sobota, 11 lipca 2020, 23:50
Aktywny bywalec
Aktywny bywalec

Post Re: Przegrywanie kaset VHS na DVD – ustawienia magnetowidu JVC
W czym problem, bo nie bardzo rozumiem, przetestowales ustawienia, sam doszedles , ze takie a nie inne sa ok, wiec? Moim zdaniem za duzo kombinujesz, po prostu przegraj te kasety i tyle to tylko VHS, HD z tego nie zrobisz.
Istotne jest TBC, bo to faktycznie pomaga, B.E.S.T mozna wlaczyc, reszte poprawiaczy obrazu bym sobie odpusil.

niedziela, 12 lipca 2020, 01:07
Nowy
Nowy

Wiesz jacekxyz, to jest mój sposób działania na wielu płaszczyznach. Najpierw próbuję się zorientować w temacie, później poradzić i konsultować z ekspertami albo ludźmi, którzy mają większa wiedzę ode mnie w danej dziedzinie. Wolę poświecić więcej czasu na początku, aby ustalić jak mam coś dobrze zrobić, żeby dalej pracę wykonać dobrze i jej nie powtarzać. Na tym forum udziela się bardzo wiele osób, które zajmowało się digitalizacją kaset VHS i ma doświadczenie, którym dzieli się z innymi, mniej zorientowanymi w temacie. Niestety nie znalazłem jakiegoś poradnika, który pomógłby mi wybrać te ustawienia magnetowidu.

jacekxyz napisał(a):
reszte poprawiaczy obrazu bym sobie odpusil.

Dlaczego odrzuciłbyś Digital 3R?

niedziela, 12 lipca 2020, 17:36
Aktywny bywalec
Aktywny bywalec

Cytuj:
Dlaczego odrzuciłbyś Digital 3R?

Widzisz jakas roznice in plus po wlaczeniu tego?

Moim zdaniem warto wlaczyc funkcje odpowiedzialne za poprawne odtwarzanie tasmy np TBC itp. Reszta to sztuczne elektroniczne poprawiacze, moim zadniem albo nie widac roznicy, albo czesto dzialaja w taki sposob, ze pozornie jest lepiej, a faktycznie obraz jest bardziej rozmyty lub zaszumiony. Pamietaj, ze to tylko 240 linii, moim zdaniem nalezy dazyc do poprawnego odtwarzania a nie pozornego polepszania sztucznymi poprawiaczami.
Kilka lat spedzilem na pracy w SVHS (tv kablowa) i to sa moje odczucia, pracowalismy glownie na Panasonickach 1000/900/200.

niedziela, 12 lipca 2020, 21:52
Nowy
Nowy

Dzięki jacekxyz za ten komentarz.
jacekxyz napisał(a):
Reszta to sztuczne elektroniczne poprawiacze, moim zadniem albo nie widac roznicy, albo czesto dzialaja w taki sposob, ze pozornie jest lepiej, a faktycznie obraz jest bardziej rozmyty lub zaszumiony

Z tego wynika, że nie bez powodu instrukcja wskazywała wyłączenie D3R do edycji. Akurat dałem nagrywarkę do konserwacji i nie mogę teraz porównać przegrywania z włączonym D3R i bez D3R, ale pamiętam, że zauważalne były lepsze kontury piłkarzy przy skorzystaniu z D3R. Akurat mecz piłkarski to specyficzne nagranie, więc będę musiał porównać plusy i minusy obu opcji odnośnie D3R dla jakości obrazu. I ewentualnie pogodzić się z efektem ubocznym.

poniedziałek, 13 lipca 2020, 18:26
Aktywny bywalec
Aktywny bywalec

Oczywiscie jesli uwazasz, ze jest lepiej i tobie odpowiada, to czemu nie

poniedziałek, 13 lipca 2020, 22:01
Stwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 6 ]