Teraz jest środa, 23 października 2019, 15:19

Stwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 5 ] 
 Kran kamerowy 
Autor Wiadomość
Nowy
Nowy

Post Kran kamerowy
Witam serdecznie jestem nowym zapaleńcem.
Jakiś czas interesuje się sztuką filmową z użyciem kranu filmowego. Interesowały mnie ciekawe ujęcia robinie z innej perspektywy. Szukałem i oglądałem różne konstrukcje, aż mnie oświeciło…
Postanowiłem zbudować własny kran filmowy o długości 6 metrów i o udźwigu kamer do 5 kg.
Materiał jaki zastosowałem do konstrukcji kranu: to rury aluminiowe prostokątne 30/60 o gr 2,5 mm.
Długość kranu może być zmienna, konstrukcja modułowa.
5 modułów o długości 1100 mm co razem daje ponad 5,5 m długości + ramie stabilizacyjne (ok. 300 mm) do którego zamontowałem obrotową głowicę 2D własnej produkcji ( o samej głowicy 2D to potem).
Całość konstrukcji kranu osadzona jest na statywie głośnikowym solidnej konstrukcji (udźwig ok 45 kg).
Maks. wysokość statywu głośnikowego to ok. 190 cm ja jednak ustawiam go na wysokość ok. 170 cm. Jest bomba…
Sama konstrukcja kranu( samo aluminium to o k 7 kg) + śruby, podkładki ,dystanse, drążek przeciwwagi, cięgna stalowe, karabinki , keisze haki, mocowania sterowników do głowicy i do kamery itp.
Duże obciążenie daje niestety przeciwwaga ponad 36 kg ale cóż….
Od osi kranu (głowicy mocującej ramie do statywu) do przeciwwagi to tylko ok 110 cm. Tą głowicę nazywam Y-kiem.
Konstrukcja kranu stabilizowana jest przez 3mm cięgna stalowe w układzie góra oraz lewo, prawo.
Ramie jest proste i ustabilizowane pod ciężarem własnym i kamery.
Nawet przy szybkich zwrotach góra dół oraz lewo prawo nie ma efektu odginania samej konstrukcji.
Już niedługo będzie oficjalna premiera to cyknę parę fotek, żebyście ocenili efekt końcowy.
Zastanawiam się żeby go pomalować na czarno będzie wtedy mniej widoczny tylko zastanawiam się jak to zrobić: czy pistolet, czy malowanie proszkowe
Dajcie znać jak to najlepiej zrobić..........
Pozdrawiam wszystkich entuzjastów.....

piątek, 13 maja 2011, 09:16
Aktywny bywalec
Aktywny bywalec

Post Re: Kran kamerowy
ja mam proszkowo, jednakże do transportu i tak trzeba używać pokrowców

poniedziałek, 7 listopada 2011, 14:10
Aktywny bywalec
Aktywny bywalec

Statyw lepiej geodezyjny - o wiele stabilniejszy. Do tego wózek na kółkach który pozwoli na zmianę miejsca pracy. Do transportu najlepiej zamówić case . Drożej ale mniejsze prawdopodobieństwo uszkodzenia sprzętu. O malowanie zapytaj lepiej fachowca (lub zleć) bo aluminium to nie tak prosto.

Cytuj:
Maks. wysokość statywu głośnikowego to ok. 190 cm ja jednak ustawiam go na wysokość ok. 170 cm. Jest bomba…

Będziesz miał bombę jak to pierdyknie na bawiących się ludzi. Brak atestu ... jesteś ugotowany.
Lepiej zrób 2x mocniejsze niż przewidujesz. Ludzie w trakcie zabawy sa nieobliczalni. Jak taki wężyk ruszy na Ciebie to ...
Zakładam że to do wesel.

poniedziałek, 7 listopada 2011, 16:12
Aktywny bywalec
Aktywny bywalec

45kg ?? Rany! Ja zrobiłem na swój statyw specjalne zawieszenie i skakałem po nim żeby sprawdzić czy wytrzyma! Szacunkowe obciążenie jakim można go było obciążyć to jakieś 200-250kg bez uszczerbku mimo, że docelowo miał być obciążony max 60kg. Zawsze ale to zawsze jeśli coś ma pracować między ludźmi daję spory margines bezpieczeństwa (w tym przypadku nadmiar udźwigu mimo niewielkiej wagi samego statywu). Popraw to lepiej zanim komuś stanie się krzywda!
Aha, coś o głowicy miałeś napisać i jakoś nic ... 8)

KRAN 6m auto AIM

wtorek, 8 listopada 2011, 10:59
Nowy
Nowy

Kolego udźwig 45 kg no naprawde kiepsko, miałem taki statyw kolumnowy.
Strasznie mało stabilny, tak więc postanowiłem zrobić własny statyw o udźwigu do około 250 kg, waga tego statywuto około 5 kg.
Materiały jakie użyłe to rury stalowe 33mm o grubości scianki 3 mm
Blacha o grubości 20mm z której zaprzyjażniaona firma w okolicy wypaliła trójząb, 2 łożyska stożkowe. Statyw bedzie pomalowany na czarno.
Jeżeli ktoś potrzebuje taki statyw jestem w stanie go sprzedać.
Cena 650 zł + koszty wysyłki.

Załączniki:
20140205_172603.jpg
20140205_172603.jpg [ 700.33 | Przeglądane 234 razy ]
20140205_172624.jpg
20140205_172624.jpg [ 695.68 | Przeglądane 243 razy ]
20140205_172549.jpg
20140205_172549.jpg [ 705.65 | Przeglądane 238 razy ]
czwartek, 6 lutego 2014, 12:34
Stwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 5 ]