Teraz jest poniedziałek, 17 grudnia 2018, 02:31

Stwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 14 ] 
 Filmowannie galerii obrazów 
Autor Wiadomość
Stały bywalec
Stały bywalec

Post Filmowannie galerii obrazów
W jaki sposób sfilmowaź galerię z X obrazami?
Chodzi mi o taktykę.

piątek, 12 listopada 2004, 11:35
Aktywny bywalec
Aktywny bywalec

piątek, 12 listopada 2004, 12:19
Aktywny bywalec
Aktywny bywalec

piątek, 12 listopada 2004, 13:09
Stały bywalec
Stały bywalec

Post odp:
Jest długi korytarz, a wzdłuż ściany kilka obrazów. Jak to wszystko "złapać"? Każdy obraz osobno filmować, a na koniec rzut ogólny na korytarz?

piątek, 12 listopada 2004, 14:41
Aktywny bywalec
Aktywny bywalec

Proponuję mieć do dyspozycji porządnie wykonane reprodukcje o dobrej rozdzielczości przynajmniej 300 dpi, można porobić np. aparatem cyfrowym, do ujęć korytarza dobrze gdybyś zastosował jakiś wózek pod statyw, reszta to kwestia montażu.

piątek, 12 listopada 2004, 15:32
Aktywny bywalec
Aktywny bywalec
Tu mówi Edek Koziełło. Ja to widzę tak. Na początek parę ujęć ogólnych. Zaakcentowanie miejsca, czasu i przestrzeni. Wprowadzenie widza w tematykę. Skorzystaj z planów: pełny, półpełny, szczegół, detal. Akurat w tym przypadku, moim zdaniem, bardziej preferowany jest szczegół i detal. Możesz zastosować miękkie najazdy zoomem jak również szwenki poprzeczno - wzdłużne. Oczywiście bez przesady. Musi to współgrać z chronologią przedstawianych scen. Komentarz w takiej sytuacji jest raczej wskazany. Skup się na obrazie (obrazach). Co artysta chciał przekazać ? Pokaż widzowi to co najważniejsze. Zrób to w sposób zwięzły i plastyczny. To bardzo ważne. Wymaga to niestety z twojej strony pewnego zaangażowania. Dokładnie chodzi tu o wcześniejsze zapoznanie się z prezentownanym tematem. Nie rób tego mechanicznie ani schematycznie. Staraj się urozmaicić formę prezentacji. Chyba, że film ma mieć jakąś ściśle określoną wymowę i jego schematyczność podyktowana jest opracowanym scenariuszem.

sobota, 13 listopada 2004, 02:21
Aktywny bywalec
Aktywny bywalec

Drogi Edwardzie Twoje wskazówki są bardzo cenne, podejrzewam jednak że kolega nie będzie mógł zrobić niektórych manewrów kamerą w sposób fizyczny tak precyzyjnie jakby sobie życzył, chyba że dysponuje urządzeniami pomocniczymi w co wątpię. Pomijając zwykłe ujęcia ogólne i plany sytuacyjne. Oczywiście zakładam, że ma pomoc od strony merytorycznej dotyczącej m. in treści komentarzy jak i samej treści filmu. Sam bez konsultacji z fachowcem z danego filmowanego tematu raczej bym się nie podejmował w tym przypadku zalecana współpraca ze znającym istotę tej galerii, kolega pyta prawdopodobnie też o stronę techniczną. Jeśli nie masz nic przeciwko temu, ja bym mu zaproponował, aby szczegóły z treści samych obrazów nie robić jednak kamerą a użyć wysokorozdzielcze wcześniej sporządzone reprodukcje i te wszystkie manewry detaliczne po obrazach właśnie szczególnie szwenki i "transfokacje" na szczegółach porobić jednak programowo, w niektórych przypadkach możliwości kamery się kończą, oczywiście później połączyć je z ujęciami z kamery. Mój poprzedni post był bardzo krótki, bo sądziłem, że kolega rozwinie temat i krok po kroku metodą wymiany informacji nieco głębiej weszlibyśmy w ten problem. Pozdrawiam

sobota, 13 listopada 2004, 14:20
Aktywny bywalec
Aktywny bywalec

Przerost formy nad treścią takie hasło trzeba zawsze brać pod uwagę aby nie przedobrzyć.Najprościej wpuść ładną dziewczynę lub kilka osób i pokaż jak oglądają obrazy. Jak pokazać to już twoja inwencja. Szkielet konstrukcyjny to oglądanie wystawy przez widza lub widzów. Możesz pokazywać po kilka obrazów, potem zbliżenia, detale a przejścia do kolejnych obrazów to oglądający, ich twarze ,reakcje również przebitki to oglądający w różnych planach .Do tego fajna muzyka, dopasowana do tematyki lub nastroju obrazów, montaż współgrający z rytmem utworu lub utworów. To pomysł który mnie naszedł, można również inaczej. Pozdrawiam

sobota, 13 listopada 2004, 17:21
Aktywny bywalec
Aktywny bywalec

No to mamy już 2 sposoby przedstawienia tego samego. Jeden z pełnym uwzględnieniem zawartości w tym przypadku obrazów, czyli coś w rodzaju wykonania zamówienia dla ASP w celu np. zaprezentowania studentom jakiegoś malarza w postaci jego galerii albo przedstawienia techniki malarskiej jako sensu stricto, bez uwzględniania jednego twórcy, a opartego raczej na różnych przykładach, a drugi luźny reportażyk który możnaby zatytułować po prostu "Galeria", który z kolei mógłby posłużyć np studentom filmówki w celu zaprezentowania spojrzenia na taką galerię z punktu widzenia zwykłego widza nawet przechodnia nie interesującego się jako tako konkretnym autorem, ani jego twórczością. Proponuję aby zainteresowany kolega się odezwał i na podstawie tej malutkiej "burzy mózgów" się bliżej sprecyzował. Pozdr

sobota, 13 listopada 2004, 17:59
Aktywny bywalec
Aktywny bywalec
Odezwij się rObO87. Nie bój się. My tylko tak poważnie gadamy. Podobno zgryźliwość jest oznaką starości. Ale tylko podobno. Nawet gdyby z Wielkiej Galerii z X obrazami wyszła tylko mała galeryjka to i tak nic nie szkodzi. Napisz czy dobrze poszło filmowanie.

niedziela, 14 listopada 2004, 01:40
Stały bywalec
Stały bywalec

Post odp:
Narazie robie próby w domu i sprawdzam jak to by wyglądało. W tej galerii będe dopiero w środę. To mam być tylko materiał do kroniki z wycieczki klasowej, bo moim Canonem dużo nie zrobie...

niedziela, 14 listopada 2004, 11:19
Aktywny bywalec
Aktywny bywalec

No i sprawa się wyjaśniła :lol: a już chciałem koledze podesłać kogoś z panteonu polskich operatorów.

poniedziałek, 15 listopada 2004, 00:21
Aktywny bywalec
Aktywny bywalec
już miałem zadać pytanie kto ma być odbiorcą tego filmu, bo przy realizacji takiego tematu to jest ważna sprawa. w 2001 roku realizowałem film poświęcony wydawcy tomiku wierszy i niespodziewanie w drugiej części imprezy została zaprezentowana osoba poważnie chora która maluje obrazy wiec zarejestrowałem też na swój koszt to wydarzenie, podczas montażu połączyłem te dwa wydarzenia które pasowały do siebie, obrazy wzbogaciły imprezę poetycką a nadodatek przygrywała na skrzypkach wnuczka poety i przyjaciel na fortepianie, efekt końcowy mnie zaskoczył a reakcja organizatorów przekroczyła wszelkie wyobrażenie.

podczas realizacji z wystaw malarskich dobrze jest wykonać dobrej jakości fotografie przedstawianych dzieł co znacząco ułatwi nam prace podczas montażu a reszta ujęć zależy od charakteru dzieł i przeznaczenia filmu bo to ma znaczący wpływ na storzenie odpowiednieko klimatu i dramturgii.

wycieczka szkolna w galerii:
1 koncentruj się na reakcjach i gestach zwiedzających, nie wyłączając kamery nagraj wszelkie komentarze,
2 nagraj dość stabilnie obrazy,
3 podczas montażu ważnym elementem będzie odpowiednia muzyka
4 przytnij całość wybierając najciekawsze komentarze i reakcje zwiedzających
5 dodaj zwolnione tempo reakcji zwiedzających z przenikaniem ujęć obrazów,
6 życzę udanej zabawy.

poniedziałek, 15 listopada 2004, 12:13
Bywalec
Bywalec

a w środę przed nagraniem się zrestartuj i odpowiedz sobie na pytania:
co chcesz pokazać /obrazy a przez to ich twórców lub obrazy i reakcje ludzi na obrazy, itp/
po co chcesz to pokazać /żeby wycieczka miała pamiątkę, żeby materiał miał wartość dydaktyczną, dokumentalną tudzież sam zobaczysz po co warto go było kręcić, itp/
w jaki sposób chcesz to pokazać, co w sumie powinno wynikać z odpowiedzi na pierwsze dwa pytania.
tyle jeśli chodzi o szkołę prof. kazimierza karabasza.
na pewno wzięłabym ze sobą statyw i aparat foto. zawsze możesz poprosić o wypowiedź kustosza/nauczyciela plastyki, to zastąpi ci komentarz do filmu. w sumie fajna jazda, powodzenia :D

poniedziałek, 15 listopada 2004, 13:34
Stwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 14 ]