Teraz jest środa, 12 grudnia 2018, 05:06

Stwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 8 ] 
 Filmy przyrodnicze (nie o weselach) 
Autor Wiadomość
Aktywny bywalec
Aktywny bywalec

Post Filmy przyrodnicze (nie o weselach)
Pewnie to forum się nie nadaje, bo tu raczej tylko o weselach się mówi :evil: ale nurtuje mnie jeden problem.
Wyobraźcie sobie dziką rybę w rwącym, górskim potoku i filmowaną jak płynie, kamera przesuwa się razem z nią, w odległości ok. 40cm i na dodatek obraz jest płynny, wszystko ładnie skadrowane, nic się nie trzęsie. Na dodatek ryba się nie płoszy! Wszystko kręcone w naturalnych warunkach. Jak oni robią takie ujęcia? W takich warunkach to przecież przybliżenia się nie da zrobić... zawsze zastanawiały mnie takie filmy jak "Makrokosmos" czy "Dziobem i pazurem". Przecież te ptaki powinny dawno uciec! Na dodatek wogóle nie zwracają uwagi na kamery, jakby ich tam nie było... ciekawe :) Mi ucieka wszystko sprzed nosa jeszcze zanim kamerę zdążę włączyć :D

piątek, 29 lipca 2005, 22:37
Bywalec
Bywalec

Moim zdaniem, raczej tacy spece nie używają "megazoomów" itp., tylko mają kamerę zainstalowaną na statywie ze zdalnie sterowanym położeniem. Sami są w pewnej odległości aby nie płoszyć zwierząt.
Chociaż przy bardzo dokładnym sterowaniu, można używać megazoomów i statyw tak płynnie się obraca, że nie ma trzęsień. Jest to możliwie.
No i tu nasunął mi się pomysł aby samemu zrobić sobie taki zdalnie sterowany statyw. :roll:
Natomiast kwestię podejścia zwierzęcia do obiektywu to albo kwestia czekania jak myśliwy, albo zwabienia jakimś pokarmem albo wabikiem.

piątek, 29 lipca 2005, 23:49
Aktywny bywalec
Aktywny bywalec

Filmuje się jeszcze mrowiska, kopce termitów wewnątrz, korytarz kreta z jego zawartością a także wnętrze ula w którym wre praca. Do wszystkich takich zdjęć przygotowuje się "makiety" do potrzeb filmu odzielone od kamery szybą. Ptaki filmowane są czasem ze specjalnie skonstruowanych szybowców, ale poczytaj sam :http://www.stopklatka.pl/film/film.asp?fi=10320&sekcja=2

sobota, 30 lipca 2005, 00:02
Nowy
Nowy

Post Re: Filmy przyrodnicze (nie o weselach)
AntHus napisał(a):
Pewnie to forum się nie nadaje, bo tu raczej tylko o weselach się mówi :evil: ale nurtuje mnie jeden problem.
Wyobraźcie sobie dziką rybę w rwącym, górskim potoku i filmowaną jak płynie, kamera przesuwa się razem z nią, w odległości ok. 40cm i na dodatek obraz jest płynny, wszystko ładnie skadrowane, nic się nie trzęsie. Na dodatek ryba się nie płoszy! Wszystko kręcone w naturalnych warunkach. Jak oni robią takie ujęcia? W takich warunkach to przecież przybliżenia się nie da zrobić... zawsze zastanawiały mnie takie filmy jak "Makrokosmos" czy "Dziobem i pazurem". Przecież te ptaki powinny dawno uciec! Na dodatek wogóle nie zwracają uwagi na kamery, jakby ich tam nie było... ciekawe :) Mi ucieka wszystko sprzed nosa jeszcze zanim kamerę zdążę włączyć :D

ja(pier...}ale się tu żółtodziobów namnożyło,Gościu gdybyś miał choć deczko ikry i czasami czytał ? nie tylko oglądał to o filmie Makrokosmos wiedziałbyś choćby tyle że autorzy aby nakręcić to cacko poświęcili trzy lata życia,a gdybyś ten film tak naprawde uważnie obejrzał ?.To zauważyłbyś że te ptaki motolotnie z których było kręconych 90% ujęć w powietrzu traktowały jako swojego przewodnika stada.Walnij to sobie jeszcze raz do kompa,obejrzyj na spokojnie a wiele rzeczy zrozumiesz?.Pamiętaj w życiu najważniejszy jest spokój.Pozdrowionka.

niedziela, 31 lipca 2005, 02:28
Aktywny bywalec
Aktywny bywalec

Post Re: Filmy przyrodnicze (nie o weselach)
adamowski1 napisał(a):
AntHus napisał(a):

ja(pier...}ale się tu żółtodziobów namnożyło,Gościu gdybyś miał choć deczko ikry i czasami czytał ? nie tylko oglądał to o filmie Makrokosmos wiedziałbyś choćby tyle że autorzy aby nakręcić to cacko poświęcili trzy lata życia,a gdybyś ten film tak naprawde uważnie obejrzał ?.To zauważyłbyś że te ptaki motolotnie z których było kręconych 90% ujęć w powietrzu traktowały jako swojego przewodnika stada.Walnij to sobie jeszcze raz do kompa,obejrzyj na spokojnie a wiele rzeczy zrozumiesz?.Pamiętaj w życiu najważniejszy jest spokój.Pozdrowionka.

Deczko pomyślunku. Co i jak piszesz... najpierw się zastanów.

niedziela, 31 lipca 2005, 08:17
Aktywny bywalec
Aktywny bywalec

No dobra, "Makrokosmos" nie do końca odzwierciedlił sens mojego pytania. Makiety, przewodnicy stada, ale w niektórych filmach wydaje się to jeszcze bardziej skomplikowane.
"Dziobem i pazurem" - scena, w której bielik poluje na rybę. Są to sceny, których nijak powtórzyć lub dorobić coś podczas montażu. Fakt - film też powstawał 3 lata. Jednak taka sytuacja trwa zaledwie kilka minut, jest unikatowa. W tym czasie Matysek zdążył sfilmować bielika dokładnie z bliska i daleka oraz ten sam moment, w którym orzeł chwyta rybę z pewnej odległości na brzegu rzeki, oraz pod wodą, dokładnie filmując łapaną rybę. Oczywiście że Matysek używa z kilka dobrych kamer i pewnie masy profesjonalnego sprzętu, jednak ta druga kamera musiała być w tym samym momencie w wodzie w przypadkowym miejscu, a inna filmować to miejsce z oddali tak, żeby tej pierwszej kamery nie było widać :lol: i jak tu jeszcze wyjaśnić że dziki zwierz nic nie zauważył... Niestety makiety, trzy lata produkcji ani zaufanie zwierząt nie wchodzą w grę :roll: No ale tutaj raczej nie rozwiążemy tego problemu. Trzebaby zwrócić się z tym bezpośrednio do ekspertów z tej dziedziny.

poniedziałek, 1 sierpnia 2005, 23:34
Bywalec
Bywalec

Niedawno TVP wyemitowałą program o surychatkach to takie małe stworzenia które zjadają skorpiony węże i inne takie tam...:) Są to stworzenia strasznie płochliwe więc filmować trudno. Operatorzy przyzwyczajali je do widoku człowieka przez ustawianie kukieł na 2 krzesłach i wokoło przypominających ludzką postać. Trwało to dość długo ale udało im się je oswoić z wyglądem człowieka że stopniowo sami siadali na krzesłach i przemieszczali się koło zwierząt nie robiąc oczywiście żadnych gwałtownych ruchów. Operatorzy którzy tworzą filmy przyrodnicze to baaaaaaaardzo cierpliwi ludzie :)

wtorek, 2 sierpnia 2005, 08:53
Aktywny bywalec
Aktywny bywalec

wtorek, 2 sierpnia 2005, 15:45
Stwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 8 ]