Teraz jest środa, 12 grudnia 2018, 03:37

Stwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 43 ]  Przejdź na stronę 1, 2, 3  Następna strona
 ZAiKS pośród nas... 
Autor Wiadomość
Aktywny bywalec
Aktywny bywalec

Post ZAiKS pośród nas...
Panie i Panowie.
Kij w mrowisko czy też kamień w wodę?
Przewertowałem to czcigodne forum i nie znalazłem niczego na ten temat.
Kiepsko szukałem? Może.
Jednak proponuję wymianę informacji i doświadczeń w zakresie "kontaktów" z tą instytucją.
Nie tak dawno w periodyku częściowo poswięconym usługom (może bardziej pasji) video przeczytałem, że TO już się zbliża.
Trochę mnie ta informacja zdziwiła ponieważ ja już półtora roku temu dostałem nieodrzucalne "zaproszenie" do wspólpracy od tej instytucji.
To dłuższa i dość ciekawa historia ale to może potem.
Drugi fakt z tejże gazety to opis przypadku gdy "przestępca" muzyczny za (nielegalne) ubarwianie swojego straganu muzyką został skazany na 2 latka w zawiasach.
Hmmm... może jednak warto podyskutować?
Czekam na wieści: jak to u was jest i... jak z tym żyć?

wtorek, 29 listopada 2005, 21:48
Aktywny bywalec
Aktywny bywalec

Bardzo ciekawy watek - przyznaje sie - nie mam zielonego pojecia o tej instytucji..a jak to jest? Przeciez nagrywacie filmiki..a do tego jest podklad..rooooznorodny..jak wywiazujecie sie z tych obowiazkow? na czym polega oplata i jak to wyglada? Warto aby ktos przyblizyl ten temat..bo mysle ,iz wielu "zawodowcow" zajmujacych sie ta profesja (videofilmowanie) nie ma pojecia o oplatach lub wogole o uiszczeniu pieniedzy za wykorzystywane utwory...tylko - zgrac z netu najnowsza mp3 - i juz mamy podklad ;) jak to u was wyglada ?????

wtorek, 29 listopada 2005, 22:49
Stary wyjadacz
Stary wyjadacz

ZAIKS, to zdzierusy. Otrzymalem zaproszenie do "współpracy" i nie podjąłem jej. Mam umowę z Paris Music i bule im za utwory ryczaltowo. Jak wykorzystam limit z ryczaltu, to place według cennika. Nie jest to malo, ale przy wiekszych produkcjach raczej sie tego nie odczuwa. W nasępnym poście przedstawię szczegóły współpracy z ZAiKSem.

Nawiążemy współprace z kamerzystami z regionu, kontakt itv24@itv24.com.pl

środa, 30 listopada 2005, 02:33
Stały bywalec
Stały bywalec

Ale niestety...Parisowi placisz za to, ze mozesz uzywac plyt ktore od nich "dostales" w ramach miesiecznej oplaty....ZAIKS od tego tez "musisz" placic...tzn. za konkretne utwory z tych plyt ktore wykorzystujesz w produkcji.

środa, 30 listopada 2005, 03:40
Aktywny bywalec
Aktywny bywalec

Post A nie lepiej brać od młodych płytkę z muzyką
którą chcą słyszeć na swojej kasecie? Wtedy nie masz problemu z ZAIKSEM - płyty (własność młodych) - kaseta (DVD) również.

środa, 30 listopada 2005, 10:01
Stary wyjadacz
Stary wyjadacz

Arturro 75 - Jestes pewien, ze tak jest? Przeciez to Ty jestes producentem i wypuszczasz w kompilacji, nierozlacznie obraz z dzwiekeim. Czy oswiadczenie mlodych, ze to ich wybor wystarcza? Nie sadze.

Co do ZAiKSu i Paris, faktycznie tak jest. Ale jezeli produkcje ida na antene TV, to emitent regoluje naleznosci do ZAIKSu. Natomiast, jezeli rozliczam sie od utworu i place w ranicach 400 zl za utwor, to z jakiej paki mam jeszcze bulic do ZAiKSu 8% od wartości usługi i 6% za każdą dodatkowo wykoną kopię. Oplaty te, pobiera sie za prawa autorskie i producenckie. Dublowac oplaty?!. Prawa te w moim przypadku, oplaca Paris ...czy tez Vivart. Zreszta w umowie jest napisane, ze " w związku z prowadzona przez ze mnie dzialalnoscia , polegajaca na audiowizualnej rejestracji zdarzen z zycia spolecznego i prywatnego .... Rozumiem, ze to nie dotyczy reklam, filmow reklamowych, instrukazowych i innych tego typu produkcji....!!!! bo o tym nie wspomina sie.

Nawiążemy współprace z kamerzystami z regionu, kontakt itv24@itv24.com.pl

środa, 30 listopada 2005, 14:50
Stały bywalec
Stały bywalec

Ja nic nie pisalem o oswiadczeniu mlodych ! Ja mam ryczalt miesieczny w Parisie i place za mozliwosc wykorzystania 10 CD z ich kolekcji.

środa, 30 listopada 2005, 15:16
Aktywny bywalec
Aktywny bywalec

"Współpracuję" z tą innstytucją już trochę i muszę powiedzieć, że nie jest to ani łatwe, ani przyjemne.
Pierwsza rzecz na jaką należy zwrócić uwagę, to co się podpisuje.
Rozumiem, że umowa to przejaw dobrej woli obu stron, gdzie obie strony coś wnoszą i coś zyskują.
Puki zakładasz firmę to masz TYLKO problemy.
Gdy to już jakoś funkcjonuje to pojawiają się OJCOWIE SUKCESU.
Oni nic nie wnoszą ale mają instrumenty do czerpania z tego co zarobisz.
Myślisz co i jak zrobić żeby było i ładnie, i dobrze, i przystępnie cenowo...
I żeby klientom się podobało. I samemu mieć poczucie, że robisz DOBRE rzeczy...itd.
Gdy już to masz to...pukają do drzwi.
Pukają i podsuwają umowę, którą jeśli podpiszesz to może być różnie.
Ja w pierwszej wersji dostałem umowę w myśl której przed rozpoczęciem półrocza podam do ZAiKS wykaz WSZYSTKICH utworów, które (uwaga!) będę używał do oprawy filmów przez następne 6 miesięcy.
Piękna paranoja, prawda?!
Do tego mnóstwo obostrzeń co do ewentualnych błędów z mojej strony w podaniu tytułów, autorów tekstu, aut. muzyki i producentów.
Złożyłem odwołanie. Warto, bo trochę pozmieniali.
Zmiany są jednak nie do końca satysfakcjonujące.

środa, 30 listopada 2005, 16:39
Aktywny bywalec
Aktywny bywalec

To nie tylko to, że płacimy 8% od usługi i 6% od kopii.
Trzeba pamietać, że:
1. kwotę opłaty obliczamy od przychodu, a nie od dochodu. Nikogo (niestety!) nie interesuje to ile z tej usługi masz, a ile to są koszty. Każdy z nas czasem realizuje zlecenia "nisko dochodowe". Po takiej operacji stają się te zlecenia zleceniami"debetowymi". Ale co to kogo obchodzi.
2. oprócz progu procentowego jest próg kwotowy. Otóż, obliczamy % ale płacimy nie mniej niż 40 PLN od usługi.
Za wesele wyjdzie i tak więcej ale jak robisz coś za 200 - 300 PLN... to zaczynasz się bardziej denerwować.

Jest jeszcze parę kwiatków na tej rabatce, o nich też napiszę ale chętnie poczytam(y) o Waszych doświadczeniach z... tym.

środa, 30 listopada 2005, 17:11
Bywalec
Bywalec

Niezależnie od opinii tu krążących wiem że będę wcześniej czy później mieć do czynienia z tą instytucją. Chciałbym się zapytać gdzie i jak skontaktować się z zaiksem celem podpisania odpowiedniej umowy. Chciałbym to zrobić zanim "ojcowstwo ewetualnego sukcesu" ujży światło dzienne a u drzwi stanie załoga Gi :D .

Ewetualnie prosiłbym o kotakty innych tego typu instytucji - bardzo często wzór umowy z konkurecją może być atutem w negocjacjach z inną firmą chroniącą prawa producentów (nie mówię o artystach :P :P ).

czwartek, 1 grudnia 2005, 14:48
Aktywny bywalec
Aktywny bywalec

Chciałbym się zapytać gdzie i jak skontaktować się z zaiksem celem podpisania odpowiedniej umowy.

http://www.zaiks.pl

czwartek, 1 grudnia 2005, 16:43
Aktywny bywalec
Aktywny bywalec

A poza tym zupełnie spokojnie można poczekać.
Znajdą Cię.
Istnieje też ryzyko "odezwania się" innych instytucji tego samego pokroju (!)
Wyobraźmy więc sobie, że podpisujemy umowy z kilkoma takimi firmami.
Przychodzi nam użyć utwory chronione przez różne korporacje.
Potem po 8% od ceny dla każdej z nich i...bankrut.

czwartek, 1 grudnia 2005, 17:38
Aktywny bywalec
Aktywny bywalec
Post ZAiKS
Nie płaci haraczu realizator filmu tylko zamawiający! Podobnie jak TV, Telewizja emituje program i za wszystko płaci, chyba że podpisze stosowną umowę z wami. Jeżeli młodzi będą rozpowszechniać film wśród znajomych, czy nawet rodziny są zobowiązani do uiszczenia należnej kwoty ZAiKS-owi. Płaci zespół muzyczny bo on rozpowszechnia muzykę na weselu. To nie wasza działka. Taką informację otrzymałem kiedyś z ZAiKS-u i tak postępuję, a do czołówek i tyłówek filmowych wykorzystuję muzykę, którą nabyłem wraz z prawami autorskimi, czasem pisze ją kolega kompozytor.
To co szacowna instytucja (ZAiKS) proponuje to nawet nie rozbój to zbrodnia. Niech tarzają się sami we własnym sosie.

czwartek, 1 grudnia 2005, 17:53
Aktywny bywalec
Aktywny bywalec

Ale nie mogę się zgodzić z tym co powiedzieli Ci bb w ZAiKSie kiedyś.
Przynajmniej aktualnie ZAiKS traktuje to inaczej.
Każda oprawa muzyczna to użycie praw autorskich dla czerpania zysków przez firmę realizującą film. To ja mam z tego zysk, nie Państwo Młodzi!
I to nie podlega dyskusji. Dyskusyjne jest to ile i za co płacimy, na jakich zasadach.

Nieludzkich.

czwartek, 1 grudnia 2005, 18:17
Aktywny bywalec
Aktywny bywalec
Post ZAiKS
Traktuje to dokładnie tak samo. Dlatego kupuję muzykę razem z prawami i nie interesuje mnie czy ZAiKS będzie mnie ścigał czy nie.

wtorek, 6 grudnia 2005, 10:45
Stwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 43 ]  Przejdź na stronę 1, 2, 3  Następna strona