Teraz jest środa, 19 września 2018, 17:24

Stwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 25 ]  Przejdź na stronę 1, 2  Następna strona
 Kurs w Kurii - do filmowania w kościele. 
Autor Wiadomość
Aktywny bywalec
Aktywny bywalec

Post Kurs w Kurii - do filmowania w kościele.
Niektórzy księża nie życzą sobie filmowania w kościele przez osoby nie posiadające zrobionego kursu.
Czy ktoś z was przeszedł taki kurs?

interesuje mnie.
- Co na nim jest omawiane?
- Ile taki kurs kosztuje?
- Co można w kościele po takim kursie, a czego nie wolno...?

środa, 30 listopada 2005, 08:46
Aktywny bywalec
Aktywny bywalec

W Kurii Warszawskiej jest organizowany raz w roku w okolicach kwietnia. Trwał w tym roku 3 popołudnia po 2 godziny. Same praktyczne rzeczy dotyczące zachowania sie w kosciele są w ostatnim dniu. Opłata jest "co łaska". Sugerowane 50zł na Dom Samotnej Matki. Przelewy dla chętnych sa przygotowane. Nikt tego nie sprawdza. Ja zapłaciłem zaraz po kursie. Kasa niewielka a kwit jest. Czasami sie przydaje.

środa, 30 listopada 2005, 11:01
Aktywny bywalec
Aktywny bywalec

jak ktos potrzebuje takiego cuda to prosze na priv wysle do druku na mail! kurs Kurii Zielonogórsko-Gorzowski

środa, 30 listopada 2005, 11:29
Stary wyjadacz
Stary wyjadacz

Zrobilem taki kurs w 1995 roku. Jest bez zdjecia. Podobno w kurii bydgoskiej, trzeba odnowic taki kurs. Maja byc wydawane "zezwolenia" ze zdjeciem. Idiotyzm. Ta informacja pochodzi z ust jednego malo wiarygodnego wideofilmowca, ale to sie skadś wziela. Czy cos sie zmienilo, heheh, w kosciolach, ze trzeba odnawiac, czy to poprostu jest wyciaganie kasy!?

Nawiążemy współprace z kamerzystami z regionu, kontakt itv24@itv24.com.pl

środa, 30 listopada 2005, 14:33
Aktywny bywalec
Aktywny bywalec

środa, 30 listopada 2005, 14:47
Aktywny bywalec
Aktywny bywalec

Witam, tak to prawda w Bydgoszczy odbyło się niedawno (w piątek) i Kuria dekretem unieważnia poprzednie wydane w 95 w Gnieźnie. Będzie ze zdjęciem i nie o kasę chodzi (chyba) bo opłata była 50,-. Byłem i jest to pewna wiadomość. Pozdrawiam

środa, 30 listopada 2005, 14:57
Stary wyjadacz
Stary wyjadacz

ok, moze i bylo spotkanie. Pytanie w jaki sposob informowano o tym ludzi z branzy. Na mszach slubnych, w kuluarach przed slubem ksiadz ani razu nie wspomnial o czyms taki. Chyba obowiazuje jakis system informowania. WYMYSLAJA. Zreszta, ja mam z 95 roku, a to zezwolenie nie ma okreslonego terminu waznosci.

środa, 30 listopada 2005, 15:05
Aktywny bywalec
Aktywny bywalec

Witam, ja nie mialem tego poprzedniego i mi się przyda (w razie zachcianki kapłana). Darku napisz, czy często ksiądz wymaga ww? Słyszałem od innych, że jest to baaaardzo, bardzo wyjątkowo a i tak, jak ktoś jest długo na rynku, to zazwyczaj zna księdza i i tak nie ma z tym problemu.
Pozdrawiam

środa, 30 listopada 2005, 15:31
Stary wyjadacz
Stary wyjadacz

hmm...Jest tak, ze w wiekszosci kosciolow nie wolali. Sa jednak wyjatki, jak Fara przy proboszczu " GARGAMELU", powinienes miec kwity. Ma swoje zasady i nie dopusci nawet do wejscia na stopien, zeby zrownac sie z mlodymi. Musisz byc zawsze, najlepiej w garniturze i bialej koszuli. Nagrywac z choru itp. Czasmi problem jest w Ducha przy Jana Pawła, sa tez problemy w kilku innych, ale zawsze z nich sie wywinalem...heheh..mam taka nature, ze jak ktos mi klody pod nogi, to ja go barankiem..;-) Nie boje sie decyzji ksiezy, bo w ostatecznosci moge uzyc leg. prasowej i wetedy wymiekna( jeszcze nie bylo takiej potrzeby). Jak do tej pory, tak na powaznie walczylem w Farze. Nie cierpie traktowania z gory przez proboszcza tej parafii.

środa, 30 listopada 2005, 16:56
Stary wyjadacz
Stary wyjadacz

W kurii przemyskiej, wymyślili sobie, że kurs złożony jest z trzech części, wydane upoważnienie ważne jest na rok i dopiero trzeci kurs (w tym roku ma być chyba w marcu) daje upoważnienie bezterminowe.
Generalnie chodzi o wyciągnięcie od nas kasy, bo pod względem merytorycznym takie spodkania po kilka godzin to porażka, wszystko dałoby się streścić w 30min. Ale nie co roku trzeba prawić o tym samym.
Według moich statystyk tej "przepustki" wymaga około 30% księży na moim terenie.
Większośc z nas kulturę i dobre zachowanie wyniosła z domu i pouczanie na takich kursach wydaje mi się bezsensowne.
pozdrawiam

środa, 30 listopada 2005, 19:11
Stały bywalec
Stały bywalec

W mazowieckim, a dokładniej w Radomiu taki kurs można zrobić w redakcji radia plus. Jest on organizowany co roku około marca i składa się z jednego kilkugodzinnego spotkania. Koszt 100 zł. (w poprzednim roku) Dostaję się dwa dokumenty, jeden to legitymacja bez zdjęcia (wydaje mi sie że troszeczkę trudne do podrobienia) a drugi to identyfikator ze zdjęciem (to już łatwo podrobić). Ale proponuję jednak przejść taki kurs, jeżeli wejdziesz z takim podrobionym i będziesz się zachiwywał niestosownie to ksiądz może zadzwonić do kuri i zweryfikować czy faktycznie masz taki kurs. A wtedy to już nie będziesz mial wejścia do żadnego kościoła. Ja zawsze na ślub przypinam identyfikator i idę do księdza spytać sie czy ma jakieś przeciwskazania. Zazwyczaj jeżeli widzą identyfikator nie ma problemów. Jeżeli chcesz kombinować z podrabianiem to najpierw naucz sie części mszy świętej (jak się nazywają), bo jak ci walnie że masz stać w miejscu na liturgi slowa to nie będziesz wiedzial co to. :D
Pozdrawiam Grzesiek.

środa, 30 listopada 2005, 20:22
Aktywny bywalec
Aktywny bywalec

Hmm...to jest naprawde bardzo smieszna i zarazem niezrozumiala sprawa.
Ja mialem tylko raz zdazenie kiedy to ksiadz zabronil tego czy owego podczas nagrywania uroczystosci slubnej.

Od tamtej pory poradzilem sobie z ta sytuacja w taki sposob:

W momencie podpisywania umowy z klientami zaznaczam ze w kwesti
kosciola to ONI musza sprawe zalatwic tak abym nie mial zadnego problemu podczas rejestracji uroczystosci. W koncu to ich tasma
i tak jak zalatwiaja zespol, sale weselna, fotografa itp, tak i slub
ma odbyc sie tak jak to ONI sobie tego zycza. Zaden ksiadz nie bedzie
sobie uzurpowal tu prawa do tego co i jak.

Oczywiscie zaznaczam ze mimo tej umowy-nie pozwalam sobie na
nieograiczona swobode. Szczegoly ustalam tak aby nikt sobie w droge nie wchodzil.
Mimo wszystko nie mam juz sytuacji ze ksiadz mi "zabroni".

Zawsze - jesli nadazy sie taka sytuacja mlodzi wiedza. Jesli ksiadz
mi uniemozliwi prace. Ja wylaczam kamere i po slubie.
Niech mlodzi maja teraz problem ze nie zalatwili.

Jest to troche brutalne ale bardzo mobilizuje mlodych i jak dotad
nie mialem zadnych problemow.

Bardzo polecam ten sposob.

P.S. A co do tych tzw. "pozwoleń na filmowanie" to jest to czysta paranoja.
Jestem ciekaw w jakich kryteriach i kto je nadaje. Kto ma prawo do tego co i jak filmowac w kosciele. Z doswiadczenia wiem ze "ci" ludzie nie maja o tym zielonego pojecia. Chodzi tylko o kase! Uwazam ze powino sie tylko pokazac operatorowi gdzie raczej nie powinien chodzic i tyle. Reszta to i tak wolny wybor. Kazdy filmowiec sam sobie ustali jak ma filmowac.

środa, 30 listopada 2005, 20:53
Aktywny bywalec
Aktywny bywalec

Kuria Metropolitalna Warszawska nie wydaje żadnych "pozwoleń" . Jest to tylko zaświadczenie że uczestnik kursu cyt: "odbył przygotowanie liturgiczne w zakresie fotografowania i filmowania w czasie uroczystości religijnych. Właściciel niniejszego zaświadczenia zobowiązany jest do ustalenia szczegółowych zasad fotografowania i filmowania z miejscowym duszpasterzem". Tak stoi w moim "ZAŚWIADCZENIU" wydanym 15.04.2005r.

środa, 30 listopada 2005, 22:37
Stary wyjadacz
Stary wyjadacz

bo tak powinno byc, przeszkolenie, a nie zezwolenie. AMEN

środa, 30 listopada 2005, 23:32
Aktywny bywalec
Aktywny bywalec

Ja, jak do tej pory, kilkkrotnie miałem drobne "przejścia" w kościele, zawsze jednak z dobrym zakończeniem.
Były jednak chwile, że miałem ochotę zrobić coś sobie albo lepiej komuś: swego czasu robiąc materiał, proboszcz zabronił mi wchodzenia do prezbiterium. O.K.- pomyślalem, dam sobie radę. No cóż, to był duuuży kościół, i duuuże prezbiterium. Państwa Młodych widziałem z kilku-dobrych-metrów.
Komfort pracy - zerowy.
Wynik pracy - mizerny.
Efekt pracy - spory stres.
A przecież WSZYSCY pracujemy na najwspanialsze wspomnienia Państwa Młodych z Ich Najwspanialszego dnia.

A może jednak nie...?

czwartek, 1 grudnia 2005, 00:36
Stwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 25 ]  Przejdź na stronę 1, 2  Następna strona