Teraz jest niedziela, 16 grudnia 2018, 15:04

Stwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 73 ]  Przejdź na stronę 1, 2, 3, 4, 5  Następna strona
 Szlag człowieka może trafić 
Autor Wiadomość
Stały bywalec
Stały bywalec

Post Szlag człowieka może trafić
Tak czytam to forum i wyjść z podziwu nie mogę, przecież tu pirat na piracie piratem pogania, oczywiscie nie wszyscy, ale znakomita większość, koledzy, przecież tak nie może być bo umrzemy z głodu. Tak liczyłem ile powinien kosztować ślub z montażem, aby byc całkowicie legalnym i coś zarobić, i wiecie co mi wyszło ???? minimum 3 000 zł, taniej się tego nie da zrobić, juz tłumaczę:
1. Amortyzacja sprzętu: kamera + komputer około 20 000 ( 2 lata )
2. Opropgramowanie: około 10 000 ( 2 lata )
3. 19% podatku + 22% VATu + ZAiKS + ZUS + lokal, czy cokolwiek
4. Koszty pozostałe ( paliwo, kasetki, płyty DVD itd itd itd )
Biorąc pod uwagę około 25 imprez w roku za 2 lata jest ich 50 szt.
Czyli około 600 zł amortyzacja sprzętu i softu na 1 szt
do tego około 150 zł na imprezę ZUS, jakieś 300-400 podaki + 50 zł ZAiKS i 50 zł reszta
wychodzi = 1 250 zł kosztów :-)
A gdzie nasz czas, nasza praca ????????
Nie mogę wyjść z podziwu, że ludzie tu sydkutują o różnych softach na które nigdy nie byłoby ich stać a koledzy, którzy mają firmy, pracują legalnie jeszcze udzielają im rad. Sami się zabijamy, dopłacamy do interesu. Ja zajmuje sie tym już parę lat ( około 10 ) i chyba juz tylko dlatego jeszcze to robię, bardzo chętnie zapoznam się z Waszymi opiniami.

Pozdrawiam wszystkich legalnych, reszta nie zasługuje na mój szacunek

czwartek, 9 lutego 2006, 14:24
Aktywny bywalec
Aktywny bywalec

Zajmuję sie troszkę inną działką ale mam małe pytanko (ciekawość?).
Jak wyszło Ci 10 000 za oprogramowanie?
Moja skoromna kalkulacja.
Avid Xpress DV - 2500 zł
Workshop 2 - 1500 zł
OS (win XP PRO) - 600 zł
to nie przekroczyło 5 tyś.
Podobnie komputer można swobodnie przygotować za 5 tyś a nie za 10 tyś.
Kamera z osprzętem to 10 tyś.
Więc już wydaje mi się to zawyżone o 10 tyś.
Wiem że można kupić Avida Xpress-a HD z Mojo i faktycznie kosztuje to 10 tyś (SONIC DVD jest wtedy gratis :twisted: ) ale chyba trzeba mierzyć siły na zamiary (potrzeby?). Podobie z komputerem można wydać dowolną kwotę i zawsze znajdzie się coś lepszego tylko trzeba zadać sobie pytanie czy jest to potrzebne.
Na koniec dwa słowa wyjaśniena. Piszę o Avidzie bo na tym się znam, wiem że większość pracuje na AP ale tu chodzi o przykład. Druga sprawa nie czepiam się tylko pytam. Faktycznie zaskakuje mnie że wszystkich stać na najlepsze oprogramowanie (bawią mnie posty - "Mam oprogramowanie XXX za 10 tyś a teraz powiedzcie co to montaż....").

czwartek, 9 lutego 2006, 14:48
Stały bywalec
Stały bywalec

No więc już Ci tłumaczę, oczywiście można robic to i na sofcie za 800 zł ale mówimy o profesjonalnym podejściu do tematu, po moim przykładzie mogę powiedzieć: Adobe Production Studio (8100+VAT), Sony FX1 (12000), komputer: kosztował mnie tak naprawdę około 9000 (2xXenon 2GB Ramu 3 dyski itd itd), jeżeli przyjmiemy Twoją wersję zdarzeń to wyjdzie nam około 100 zł mniej na imprezę (oczywiście mając zabity cały sezon) więc skąd ceny za usługę 500-600 czy nawet 800 złotych ???????
Ja przypatruje sie temu orum od dłuższego czasu, i stwierdzam, że 80% piszących to zwykli złodzieje, którzy pracują gdzieś a kamerką za 3000 próbujuą dorobic na weselu i udają profesjonalistów z crackowanym softem.

pozdrawiam

czwartek, 9 lutego 2006, 14:56
Aktywny bywalec
Aktywny bywalec

X nie przesadzaj. Nikt nie kaze Ci pracowac na FX1 a mozesz kupic uzywana pd 150 za 6 tys. Adobe PS to tez wydatek tylez drogi co niepotrzebny, gdyz Adobe... ok niewazne. Ja zostane na Avidzie. Teraz mozesz kupic komputer z z dwurdzeniowym procesorem i 250 GB + 1 GB ramu za mniej niz 3 tys zlotych.
Wiec policzmy:
Kamera - 6 tys
Komp - 3 tys
Edius pro czy inne cholerstwo - 2,4 tys

W 15 tys mozesz sie zmiescic.

To co pisze to w duzym stopniu rozwazanie bo nie zajmuje sie weselami i nigdy sie nimi nie zajmowalem. Z mojego punktu widzenia do montowania wesel gdzie nie ma duzej ilosci materialow (nawet z 2 kamer bedzie to maks 16 godzin) i nikt nie bawi sie w color grading i tego typu rzeczy nie potrzeba kupowac kompa z dwoma Xeonami... Ale oczywiscie moge sie mylic. What do I know :D

czwartek, 9 lutego 2006, 15:07
Stały bywalec
Stały bywalec

Hmmm, w zasadzie nie o to chodzi jaki nakład poniesiesz na sprzęt, możesz sobie wszystko złożyć za 4 000 i kupić zajechaną VX 2000 za 5 000 zł a jeżeli chodzi chodzi o soft do montażu...... no cóż, to sprawa bardzo dyskusyjna. Ja używam Adobiego i jestem bardzo zadowolony, używam równiez AE i w związku z tym PS też jest potrzebny (boję sie liczyć tych programów osobno, bo suma wyszłaby taka, że chyba przebiłaby cały komplet z kamerą) dlatego zakupiłem Adobe Production Studio. Ale to nie o to chodzi, nawet jeżeli zrobisz to wszystko za 15 000 to i tak koszt na wesele wychodzi w granicach 400 zł, więc jak to możliwe, że komuś sie to opłaca robić to za 500 czy 600 zł opłacając wszystkie opłaty, chodzi o fakt, że większość z osób tu piszących robi to nielegalnie a wszyscy na to daja przyzwolenie.
Chciałem poruszyć wydawało mi się dośc ciekawy temat a wychodzi na to, że myślę źle :-)

pozdro

czwartek, 9 lutego 2006, 15:32
Aktywny bywalec
Aktywny bywalec

mówimy o profesjonalnym podejściu do tematu

Tego właśnie nie rozumiem. Co więcej daje klientowi twoja praca na sofcie za 8100+VAT w porównanu z softem za 5000 z VAT-em. Podobnie z komputerem - ok, szybciej przeliczasz DVD, może nawet szybciej renderujesz umont ale pisząc że masz 25 klientów rocznie (czyli 25 filmów) to wychodzi 1 film na dwa tygodnie czyli masz dość czasu na liczenie.
Wiem że można wytaczać armaty do tłuczenia much tyle czy to ma sens?
Jeszcze jedna mała uwaga, sprzęt się amortyzje (trzeba go unowocześniać) ale soft wystarczy upgradować (w przypadku Avida jest to 150 zł za nową wersję (mówię o upgrade z XpressPRO 4.x do XpressHD 5.x)).
Masz jednak rację, że jeżeli ktoś używa do pracy pirackiego oprogramowania to oczywiście mając mniejsze koszty może zaproponować niższą cenę ale jest ZłODZIEJEM i tu nie ma o czym dyskutować.

czwartek, 9 lutego 2006, 15:46
Aktywny bywalec
Aktywny bywalec
Post Re: Szlag człowieka może trafić
X napisał(a):
Tak czytam to forum i wyjść z podziwu nie mogę, przecież tu pirat na piracie piratem pogania, oczywiscie nie wszyscy, ale znakomita większość, koledzy, przecież tak nie może być bo umrzemy z głodu. Tak liczyłem ile powinien kosztować ślub z montażem, aby byc całkowicie legalnym i coś zarobić, i wiecie co mi wyszło ???? minimum 3 000 zł, taniej się tego nie da zrobić, juz tłumaczę:
1. Amortyzacja sprzętu: kamera + komputer około 20 000 ( 2 lata )
[CIACH]

Dlaczego zakładasz, że kamera po 2 latach nadaje sie do wymiany...?

Pozdr

czwartek, 9 lutego 2006, 16:32
Bywalec
Bywalec

hehe Dobry ten temat , niektórzy poprostu boją się o siebie co z nimi będzie jak tani videofilmowcy ich wyeliminują z rynku...

Przeciez prawda jest taka (przynajmniej w łodzi) 80% ludzi zajmujących się videofilmowaniem wesel nie posiada żadnej działalności, nie płaci zusu,podatku, zaiksowi itp . Pracują w normalnych pracach a w wieczorne soboty przemieniają się w profesjonalistów. :twisted:
Umowa jest spisywana bo i kto im zabroni , a kontrola (ha) niemożliwa bo i co tu skontrolować... (pozwolenie z kurii , legalny tani soft i jedziemy)

bez urazy dla kogokolwiek...
pozdrawiam

czwartek, 9 lutego 2006, 16:45
Aktywny bywalec
Aktywny bywalec

kontrola (ha) niemożliwa bo i co tu skontrolować...

Skontrolować może urząd skarbowy - osiągasz dochody czyli powinieneś je poddać opodatkowaniu, jeśli nie to okradasz skarb państwa i jak by to nie brzmiało taka jest prawda. :twisted:
Cytuj:
Umowa jest spisywana ...

A to jest dowód ...

czwartek, 9 lutego 2006, 16:52
Stały bywalec
Stały bywalec

1. jeżeli zrobisz nią 50-60 imprez każda po 3h i będzie Ci służyła jako player dodatkowo to będzie miała około 400 godzin :-)
2. Cena tej kamery na rynku znacząco się zmieni, niestety na niekorzyść
3. Wyjdą już 3 nowe modele na to miejsce i 2 razy zmienią sie standardy :-) a niestety tu trzeba być na TOPie jak chcesz iść do przodu.

Poza tym jeżeli chcesz zainwestować w firmę XXX zł i czekać 10 lat, aż Ci się to zwróci to bardzo proszę, uważam, że 2 lata to optymalny okres, pamiętaj, że trzeba z czegoś żyć a i kamerę po jakimś czasie zmienić, zmienić kompa i porobić upgrady softu.
Odnoszę wrażenie, że to wszystko co napisałem zostało źle odebrane, mnie głównie chodziło o fakt DUMPINGU, który coraz liczniej występuje na rynku a kosztu które wymieniłem to tylko dla zobrazowania sytuacji. Głównie chodzi o piractwo (soft z tego wszystkiego kosztuje najwięcej, policzcie Adobe+ Hollywood+ Borys+ Adorage itd itd itd to są ogromne pieniądze), jeżeli to wszystko posiada się nielegalnie, pracuje się np w firmie transportowej (czyli nie płaci się ZUSU), klientów przyjmuje się w piwnicy adaptowanej na "studio" lub pokoju a cos takiego jak podatki znane jest tylko z artykułów na onecie to wcale się nie dziwię, że poziom cenowy ustawiony jest na 600-700 złotych. Pewnie nie byłbym taki wściekły, gdyby nie to, że w moim mieście ceny te zastraszająco spadają (słyszałem juz nawet o 400 zł z 3 szt VHS+2DVD ), podczas gdy Ja nie chce i nie mogę zejśc poniżej 1000, to jest nieuczciwa konkurencja i postanowiłem zacząć z tym wreszcie walczyć, czego i wszystkich legalnych kolegów serdecznie namawiam.

czwartek, 9 lutego 2006, 16:54
Stały bywalec
Stały bywalec

Spoko, jeżeli jesteś legalny i pracujesz na tanim sofcie to ja się takiej konkurencji nie boję, sklejkę można zrobić na wszystkim, ale jeżeli masz całą kolekcję TRIALI :twisted: to jesteś dla mnie nikim, a jeżeli chodzi o kontrole to nie bądź taki HOP do przodu, podpowiem ci jedną rzecz :-)
U mnie Pani z ZAIKSu ma na dzień dzisiejszy około 200 kaset i płyt DVD z tamtego sezonu, i doskonale wie kto i co daje, kto płaci a kto nie, a jeżeli nie podpisujesz się pod swoja pracą to oznacza, że albo się jej wstydzisz, albo włąśnie jesteś złodziejem.

pozdrawiam

czwartek, 9 lutego 2006, 16:58
Bywalec
Bywalec

Akurat nie mam żadnych trali , cały soft jak i komputer mam z legalnego źródła. Nie nawidze piractwa. :roll:

Chodziło mi poprostu oto że mało kto ma w Łodzi firme , wszystko spisywane jest raczej na dowód. Tak jak z zespołami muzycznymi. Dobrze grają i nikogo nie interesuje jak oni funkcjonują.
Młodym się podoba bo tanio, fajnie a to czy to jest firma czy osoba prywatna nie robi dla nich różnicy..

Przygotowując się do własnego wesela, wybierajac kamerzyste, zespół, fotografa, zobaczyłem jak to wygląda.
Po wybraniu wszystkich jeszcze przez miesiąc wydzwaniały do mnie telefony (nie proszone) czy mam już kamerzyste, fortografa ??
Postanowiłem roibć sobie jaja i zadawać różne pytania:
A czy ma Pan własną firmę bo.... ??
NIe ale mam zaświadczenie od kurii i moge filmować wszędzie (HAHA)
Jestem na rynku od 15 lat i wiem jak filmować (HEE)
Do tego nie potrzebna jest firma (HAHA)
Niech Pan przyjdzie dogadamy się..
nieraz rzucenie słuchawką....

Jaką kamerą Pan filmuje??
Najlepszą
Kamera 3ccd

Tak to wyglądało, teraz żałuję że tego nie nagrałem , ale może kiedyś podzwonie i nagram kilka rozmów... - tak dla jaj

pozdrawiam

czwartek, 9 lutego 2006, 17:23
Stały bywalec
Stały bywalec

No więc sam widzisz jak to wygląda, ja zacząłem w zeszłym sezonie z tym walczyć, miałem takiego jednego magika, co straszne psy wieszał na mojej firmie i przekonywał jaki to on jest wspaniały i robi to tylko za 600 zł i kiedyś biedaczysko pojechało na wirtualne wesele 80 km od naszego miasta, od tej pory już waży swoje opinie a i podobno działalnośc juz zarejestrował, tak naprawdę to wystarczy zainteresować się takimi firmami, sami możemy sobie "poczyscić" ten rynek zgodnie z prawem i być traktowani przez klientów normalnie i zarabiać choć conieco

pozdrawiam

czwartek, 9 lutego 2006, 17:33
Aktywny bywalec
Aktywny bywalec

Myślę że macie rację ale obawiam się że trudno będzie "wyczyścić rynek". Na rynku troszkę bardziej "pro" pojawiło się kilka firm tzn "tata kupił komputerek" a głowica w kamerze/magnetowidzie nie ma znaczenia bo to tatuś też kupi. Więc amortyzacja nie ma znaczenia a zarobiona kaska idzie do kieszeni.... szkoda gadć. O pirackim sofcie nie ma co gadać ...

czwartek, 9 lutego 2006, 17:41
Aktywny bywalec
Aktywny bywalec

Jeszcze raz wejdę z punktu widzenia nieweselowego. W innym wątku była mowa o godzinie pracy montażysty i za montaż wesela. Rozumiem prawidła rynku ale przypomina mi to trochę sytuację sprzed kilku lat na rynku compositing/korekcja barwna i montaż "filmowy". Nagle pojawiło się mnóstwo firemek "tata kupił" i ceny spadły poniżej opłacalności pracy. Dopiero zmówienie się kilku większych firm wyrównało sytuację.
Waszym, przepraszam za takie określenie, problemem jak się zdaje jest brak ustalonych cen odgórnie.. Dla mnie cena 1500 złotych za dzień pracy i dwa dni montażu to absolutne minimum. Jeśli poświęcacie jeszcze czas na zrobienie cud-wianków z dvd i tak dalej to taka suma jest niepoważna.

Innymi słowy "jak się cenisz tak Ci płacą". A mam wrażenie, że wielu ludzi robiących wesela naprawdę dobrze i z wyczuciem cenią się za nisko. To że ktoś zrobi coś za 800 złotych a ktoś za 2500 znaczy, że trzeba bardzo uważnie porównać referencje :D

czwartek, 9 lutego 2006, 19:56
Stwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 73 ]  Przejdź na stronę 1, 2, 3, 4, 5  Następna strona