Teraz jest niedziela, 22 kwietnia 2018, 16:34

Stwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 15 ] 
 Balans bieli, jakie odcienie plansz 
Autor Wiadomość
Aktywny bywalec
Aktywny bywalec

Post Balans bieli, jakie odcienie plansz
Przewaznie na sali daje manualnie ustawiony balans bieli. Przykladam biala plansze i ustawiam balans. Ale czasem swiatlo jest ok, ale sciany sa koloru np. zoltego. I potem przy zgraniu widze ze twarze nie maja takiego koloru jak trzeba i musze robic korekte. Jak ustrzec sie takiej dodatkowej roboty. Jaki dobor plansz ewentualnie gdzie stanac aby ustawic balans. Prosze o pomoc.

POZDRAWIAM

czwartek, 9 marca 2006, 12:52
Aktywny bywalec
Aktywny bywalec

Ktos kiedys podrzucil pomysl z pielucha tetrowa. Biel dobra dodatkowo nie odbija swiatla. Warto podchwycic ten pomysl i wyprobowac.

czwartek, 9 marca 2006, 14:56
Aktywny bywalec
Aktywny bywalec

Widze siebie na weselu z pielucha tetrowa na lapie. To bedzie cudowny widok dla mnie i dla gosci. A jakis inny pomysl

czwartek, 9 marca 2006, 16:29
Stały bywalec
Stały bywalec

A czy przy okazji mozecie mi wytłumaczyc o co chodzi z tym balansem bieli? Czytałam ze nalezy przy kazdej zmianie miejsca filmowania prace rozpoczac od sfilmowania tego samego elemetu białego ale jak mam to praktycznie potem wykozystac?

A pielucha czy jakikolwiek inny materiał nie zołknie z czasem?

czwartek, 9 marca 2006, 19:44
Aktywny bywalec
Aktywny bywalec

No samo sfilmowanie tego samego białego elementu to jeszcze nie jest ręczne ustawienie balansu bieli, no chyba, że zrobisz to potem w oparciu o nagranie w post ;-)
W kamerze, ale nie każdej, jest ręczny balans. Bierze się białą/szarą kartkę, albo specjalną kartę wyprodukowaną w tym celu, oświetla tak jak miejsce gdzie kręcimy, naciska magiczny przycisk na obudowie kamery, obraz robi się czarny na chwilę po czym zapala się info o ręcznym zbalansowaniu (oczywiście w różnych kamerach robi się to różnie, pewnie w tych bardziej przyjaznych point&shoterom trzeba przebić się przez rozbudowane menu ;-))
Polecam też zabawy z kreatywnym balansem bieli i zamiast kart białych/szarych użyć niebieskie lub żółte.

Pozdrawiam
Ulv

piątek, 10 marca 2006, 11:02
Aktywny bywalec
Aktywny bywalec

Ok, ale gdzie dostac takie specjalne karty. Ja uzywam bialej kartki. Ale nie zawsze sie sprawdza. I wlasnie o to chodzi gdzie mozna uzyskac wiecej informacji na ten temat

piątek, 10 marca 2006, 13:42
Aktywny bywalec
Aktywny bywalec

Wesele to impreza gdzie wiele się dzieje i szybko trzeba reagować. Balans bieli należy ustawiać w takim miejscu sali gdzie najczęściej się poruszasz i najwięcej materiału jest z tego własnie miejsca. Najlepszym wyjściem jest tak oświetlić salę żeby w każdym jej miejscu panowały te same warunki ale to czasem niewykonalne stąd moja rada. Różne kamery różnie reagują więc nie zawsze ustawianie na białą kartkę daje prawidłowe zbalansowanie kolorów. Jeżeli nie masz kolorowego wizjera lub ekranu lcd to musisz ewentualne błędy korygować przy edycji.
Pozdrawiam

piątek, 10 marca 2006, 14:14
Aktywny bywalec
Aktywny bywalec

Gretag macbeth: http://usa.gretagmacbethstore.com
Whibal: http://whibal.com/

Karty "ocieplające" do balansu (mają też w ofercie "ochładzające"): http://www.warmcards.com/

Pozdrawiam
Ulv

piątek, 10 marca 2006, 14:40
Aktywny bywalec
Aktywny bywalec

Ale gdzie w polandi moge cos takiego dostac, ewentualnie jakas podpowiedz "Zrob to sam".
I jak jest z tymi odcieniami niebieskiego, kiedy i jak ( a zielony po co jest ? ). Czekam na podpowiedzi.

POZDRAWIMA

piątek, 10 marca 2006, 15:28
Aktywny bywalec
Aktywny bywalec

Zielone karty mają za zadanie wykorygować dominantę purpurową spotykaną w niektórych źródłach światła. Powiem szczerze, że (po raz kolejny nie mając doświadczenia z weselami a jedynie z filmem, reklamą i teledyskiem) nie korzystam z ręcznego balansu. Jest po pierwsze zawodny jeśli zmieniamy miejsce pracy (na sali oświetlonej zwykłymi żarówkami trudno o stałą temperaturę barwową) a po drugie upierdliwy. Aby go dobrze przeprowadzić, biała karta powinna być oświetlona jednolicie co wymaga pracy ze światłomierzem na co często nie ma czasu. Najlepiej pracować na presetach 5500K i 3200K a potem dokonywać korekcji w montażu. Więcej pracy w post produkcji ale lepsza kontrola i pewność.

sobota, 11 marca 2006, 18:08
Bywalec
Bywalec

A ja nigdy n ie używałem żadnych kartek lub niewiadomo czego. Pracuje na Canon XL1s, oczywiscie opcja M :D

Wogóle nie ma gwarancji ustawiając balans bieli na kartce, że będzie dobrze. Każda kamera inaczej ustawia balans na tej samej kartce wtych samych warunkach. Przy dobrze oświetlonym pomieszczeniu ustawiam na ogólnym planie, ewentualnie jak sala jest niezbyt kolorowa to wiadomo że ustawiam nie na białym tylko szukam cieplejszych kolorów. Filmując wieczorem, o zmroku polecam ustawic na niebie. Jeśli potrafisz to zrobić to dopiero jest extra efekt. Wszystko szara a ty masz piękne ciepłe kolory.

Pozdrawiam

poniedziałek, 13 marca 2006, 19:08
Aktywny bywalec
Aktywny bywalec

Cytuj:
Zielone karty mają za zadanie wykorygować dominantę purpurową spotykaną w niektórych źródłach światła.

Nie jest to do końca prawda.
Zielone plansze korekcyjne służą do filmowania przy oświetleniu fluorescencyjnym (popularne świetlówki).
Przy ich pomocy można wyeliminować zielonkawą poświatę tak dokuczliwą zwłaszcza jeśli się pojawia na ludzkich twarzach.

czwartek, 23 marca 2006, 22:42
Aktywny bywalec
Aktywny bywalec

środa, 29 marca 2006, 11:15
Stary wyjadacz
Stary wyjadacz

zawsze brałem biel na weselach po prostu ze stolika z obrusu z tego samego miejsca, zawsze było dobrze, jeśli nawet była jakaś niedokładność to raczej w ciepłe odcienie co było wskazane jeśli chodzi o twarze. A tak na wesoło: ponieważ na stolikach jest jedzonko to miałem przypadek jak po weselu jeden z zespołu mnie zapytał: wszystko wiem ale czemu pan cały czas filmował tę sałatkę?

piątek, 31 marca 2006, 15:19
Aktywny bywalec
Aktywny bywalec

Od niedawna dysponuję kamerką DCR-VX2100E. Czy może ktoś podzielić się ze mną swoimi doświadczeniami w zakresie balansu bieli (tryb auto i manual) w warunkach oświetleniowych typowych dla pomieszczeń: kościół lub sala weselna :?:

Z góry dzięki za cenne i sprawdzone rady.
pozdr

piątek, 14 kwietnia 2006, 08:53
Stwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 15 ]