Teraz jest czwartek, 13 grudnia 2018, 22:34

Stwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 14 ] 
 Doświetlanie sali? 
Autor Wiadomość
Stały bywalec
Stały bywalec

Post Doświetlanie sali?
Witam!
Ide na wesele gdzie warunki oswietleniowe nie sa zbyt rewelacyjne.Pare lamp na suficie i to wszystko;( Moje pytanie brzmi.
Jak ustwaic halogeny(czy w sufit? czy troche na gosci?) tak zeby dobrze wyszlo to na filmie aby nie robily sie jakies smugi czy inny szajs...mam po dwa halogeny 500W na stojaku x 3....Sala jest na ok 100osob sciany powiedzialbym jasne (bez boazeri).
Prosze o porade.
POZDR

środa, 4 października 2006, 09:32
Aktywny bywalec
Aktywny bywalec

matowa szybka jest na tych 500-tkach? masz "skrzydelka" na lampach? A tak wogole to ja preferuje jak juz to lajtowe 150-tki gdzies w tle (albo wcale gdy swiatlo orginalne jest jako takie zeby oswietlalo drugi plan), lampa na kamerze. No ale jak juz masz jasny sufit to wal pod katem w niego, bo 500 wat na ludzi to 500 wat w twoj obiektyw :/ lub ograniczenie ruchow. PO drugie nie liczy sie idelanie doswietlony obraz jak w studiu ale rowniez oddanie torche przyjemnosci gosciom na zabawie, co przeklada sie na kimat wesela napewno. Dla mnie osobiscie najwazniejsze jst oswietlenie przy kamerze, chociaz czesto spotykam sie z odmienna opinia, no ale takie moje zdanie w tym temacie, kiedy sa naprawde ciezkie warunki lokalowe.

Smugi no coz to też zalezy do sprzetu nieco.

środa, 4 października 2006, 11:23
Aktywny bywalec
Aktywny bywalec

takie doswietlanie sali halogenami bywa czesto nie zabardzo tolerowane przez gosci. Lepiej jest sie bawic w delkatnie przyciemnionej sali niz na sloncu ! Poza tym teraz malo kto pomoga sobie halogenami, raczej punktowo swiatelkiem z kamery :]

thorg

moj sprzet:
Atari 800 Xl monitor mono-chromatyczny
klawiatura, myszka i magnetowfon na kasetki :]

środa, 4 października 2006, 11:28
Aktywny bywalec
Aktywny bywalec

takie doswietlanie sali halogenami bywa czesto nie zabardzo tolerowane przez gosci. Lepiej jest sie bawic w delkatnie przyciemnionej sali niz na sloncu ! Poza tym teraz malo kto pomoga sobie halogenami, raczej punktowo swiatelkiem z kamery :]

thorg

Pod warunkiem że sala nie jest naprawdę ciemna i duża. Bo wtedy będzie kiepsko z z dalszymi planami.

środa, 4 października 2006, 11:33
Aktywny bywalec
Aktywny bywalec

ja to bardzo dobrze rozumiem jestem za tym aby obraz byl jak najlepszy, podobnie zreszta Panstwo Mlodzi. Natomiast niejednokrotnie zdazalo mi sie jak goscie wylaczali swiatlo, halogeny i woleli jak im sie swieci mala lampka po oczach :]

thorg

moj sprzet:
Atari 800 Xl monitor mono-chromatyczny
klawiatura, myszka i magnetowfon na kasetki :]

środa, 4 października 2006, 11:36
Aktywny bywalec
Aktywny bywalec

ja to bardzo dobrze rozumiem jestem za tym aby obraz byl jak najlepszy, podobnie zreszta Panstwo Mlodzi. Natomiast niejednokrotnie zdazalo mi sie jak goscie wylaczali swiatlo, halogeny i woleli jak im sie swieci mala lampka po oczach :]

thorg

Masz rację że tak się zdarza. Dlatego jednak nawet jak nie jest zbyt ciemno to staram się zawiesić choć dwa halogeny skierowane w sufit. Niejednokrotnie są wogóle nie włączane, ale w przypadku gdyby mi nagle ktoś zaczął fikać ze światłem to pilocik w kieszeni zawsze gotowy ;)

Z drugiej strony w 95% filmuję po dużych salach i strażnicach i tutaj raczej nie ma możliwości nie doświetlać sufitowo.

środa, 4 października 2006, 12:11
Bywalec
Bywalec

Miałem podobnie w zeszłą sobotę. W niskiej sali z częściowo białym sufitem postawiłem 1000W w sufit przy stołach, i po 500W w rogu parkietu i na granicy parkiet/stoły. Te były czasen w sufit a czasem bezpośrednio na tańczących. Bez tego miałbym bagno nie obraz, a i tak był pełen otwór i +12 do +18 db.

środa, 4 października 2006, 22:20
Aktywny bywalec
Aktywny bywalec

Także robie czasem jakieś wesela ;) i owszem "RAZ" włączyłem 500W w sufit i jak się okazło niepotrzebnie. Staram się uwieczniać klimat jaki panuje na sali i nie robić studia z sali weselnej.
Pozdrawiam

środa, 4 października 2006, 22:48
Aktywny bywalec
Aktywny bywalec

Ja wolę zdecydowanie z własnym doświetlaniem . Co uzyskuję , przede wszystkim zróżnicowanie w plastyce obrazu . Raz stosuję orginalne światło z sali , a raz wyłączam i daję własne . Najlepiej pilocik i palić lampki za plecami , na jednym utworze . Na następnym , zmiana pozycji i lampek . Ruch wzdłuż jednego boku sali . Ważne aby nie zapalać lamp w trakcie kręcenia . Przy czym zdecydowanej reguły nie ma , tak do końca . Co sala może być inaczej .

czwartek, 5 października 2006, 07:33
Aktywny bywalec
Aktywny bywalec

Czym działasz?
Także robie czasem jakieś wesela i owszem "RAZ" włączyłem 500W w sufit i jak się okazło niepotrzebnie. Staram się uwieczniać klimat jaki panuje na sali i nie robić studia z sali weselnej.

Pytanie, czym Ty działasz (albo GDZIE?) - 8 na 10 sal na których przychodzi mi filmować wymaga doświetlenia, a z nich połowa ZDECYDOWANIE wymaga doświetlenia.
Więcej bądź mniej światła ale trzeba dorzucić. Ja preferuję oświetlenie dla całości sali = widoczne dalsze plany i swego rodzaju sprawiedliwość i... jeszcze to jedno, że często rozbawieni goście nie wiedzą nawet iż są filmowani (naturalność zachowań).
Oczywiście wszysy wiedzą, że "teraz jest >>kamerowane<<" ale nie przeszkadza to tak jak "lampka w twarz".

To moje, subiektywne jak najbardziej, zdanie.

czwartek, 5 października 2006, 16:11
Bywalec
Bywalec

Klimat, klimatem ale jak na filmie zamiast twarzy widać same cienie to najprzyjemniej się tego nie ogląda. Zawsze przed imprezą staram się obadać salę starannie dobrać oświetlenie. Zwykle wystarczą 2 halogeny po 500W. Wspomagam się jednak lampką na kamerze. Klientów uprzedzam od razu, że jeśli sala będzie ciemna to będę ją doświetlał i wszelkie pretensje ze strony gości będą musieli jakoś wytłumaczyć, bo to im najbardziej zależy na dobrej pamiątce z uroczystości. Zwykle kręcę po 2 utwory w serii więc raz na jakiś czas goście zniosą 10 minutowe doświetlenie.

czwartek, 5 października 2006, 23:40
Aktywny bywalec
Aktywny bywalec

Nigdy nie stosuję na kamerze na sali , wyjątek to tort z ogniami . Niemniej zawsze lampka na kamerce w razie czego .

piątek, 6 października 2006, 07:50
Aktywny bywalec
Aktywny bywalec

osobiscie mam lampkę 30 w fotonoską i niestety akumulatory żelowe (ciężkie)
starczają mi na ok 3-4 godz ciągłego swiecenia, nigdy nie dopalam lamp na statywie bo ludzie by mnie"zlinczowali" a tak poważnie parę kinkietów tochę świec na stołach i światło dj-eja lub orkiestry i jest ok w ostatnią sobotę przekomarzałem się z gośćmi,ja włączałem a oni wyłączali mi światło więc poszedłem do młodych i uprzedziłem że obraz nie będzie żyleta aby nie mieli pretensji.Stwierdzili że trudno ale orkiestra robi nastrój i ludzie lepiej się bawią tylko że grajki oświetlali siebie a nie salę, a o lampach stojących nie chcieli słyszeć.mój vx jakoś sobie radził ale pd 150-tkę musiałem włączyć bo ciemnawo.To tyle.[/fade]

środa, 11 października 2006, 00:54
Aktywny bywalec
Aktywny bywalec

Doświetlam zawsze, mniej czy więcej ale zawsze, nigdy ze strony gości nie miałem żadnej pretensji, (częściej pretensje miało kierownictwo lokalu) wręcz przeciwnie jak zapalałem lampy to na parkiecie pojawiało się więcej osób, oczywiście nie świece po gałach bo sam tego nie lubię, nie kieruje lamp na stoły bo to też głupota, zawsze w sufit, lampy palą się tylko podczas filmowania, czasami wystarcza światło zastane ale z reguły wolę doświetlać, materiał wygląda znacznie przyjemniej dla oka. Bardzo dobrze sprawdzają się skrzydełka na lampach do kierowania strumienia światła, polecam.

środa, 11 października 2006, 20:02
Stwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 14 ]