Teraz jest wtorek, 18 września 2018, 17:42

Stwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 35 ]  Przejdź na stronę 1, 2, 3  Następna strona
 Drażliwy temat - Ile weselnego kręcioła kosztuje ZAIKS 
Autor Wiadomość
Aktywny bywalec
Aktywny bywalec

Post Drażliwy temat - Ile weselnego kręcioła kosztuje ZAIKS
Przetrzepałem chyba wszystkie wątki w tym temacie na forum i nie znalazłem żadnej konkretnej odpowiedzi.
Jakie koszty ponosi wideofilmowiec w związku z ZAIKS-em? Jak to wygląda w praktyce na prostych przykładach? (zdaje sobie sprawę z faktu że z ZAIKSem można negocjować warunki i są one osobliwe w każdym przypadku, ale myśle że można tą sprawę w miarę konkretnie przybliżyć).
Pozdrawiam wszystkich pomocnych... choć pewnie i tak nikt nie odpowie... drażliwy temat, co? :twisted:

środa, 22 listopada 2006, 22:46
Bywalec
Bywalec

Jeżeli w swoich filmach wykorzystasz muzykę, która jest chroniona prawem autorskim musisz ZAiKSowi odprowadzać tzw. tantiemy. Najpierw podpisujesz umowę a potem tylko płacisz:
8% od gotowego filmu (nie mniej niż 40 zł)
6% od każdej wykonanej kopii (nie mniej niż 2,50 zł)

Rozliczenie jest co kwartał. Dodajesz do tego wykaz utworów, które wykorzystałeś w ciągu ostatniego kwartału.

piątek, 24 listopada 2006, 13:19
Aktywny bywalec
Aktywny bywalec

Ile weselnego kręcioła kosztuje ZAIKS
kręciola to raczej nie kosztuje nic bo piraci. Co innego powazne firmy.

piątek, 24 listopada 2006, 14:01
Aktywny bywalec
Aktywny bywalec

kręciola
ktoś tu poczuł się urażony :?:
:wink:

piątek, 24 listopada 2006, 16:52
Aktywny bywalec
Aktywny bywalec

kubanczyk napisał(a):
kręciola
ktoś tu poczuł się urażony :?:
:wink:
raczej obiektywne stwierdzenie faktu :D

piątek, 24 listopada 2006, 20:46
Aktywny bywalec
Aktywny bywalec

A ja mam muzę za 40 dychy na własność, moją własną do podkładów nagraną przez 19-letniego geniusza klawiszy i komputera. I mogą mi skoczyć.

poniedziałek, 4 grudnia 2006, 10:41
Aktywny bywalec
Aktywny bywalec

Powiem szczerze że nie spodziewałem się żadnych odpowiedzi...
Padło 5, z czego jedna na temat ale i tak dziękuję.
Gdyby ktoś chciał jeszcze coś dopisać w tym temacie to byłbym wdzięczny. Miałem okazje rozmawiać z paroma "legalnymi filmowcami"... ale odpowiadali tak dyplomatycznie jakby chcieli godzić hutu i tutsi :roll:
Gdyby ktoś jeszcze mógł przybliżyć tą sprawę to nadstawiam oko 8O

piątek, 15 grudnia 2006, 14:39
Stały bywalec
Stały bywalec

A ja mam muzę za 40 dychy na własność, moją własną do podkładów nagraną przez 19-letniego geniusza klawiszy i komputera. I mogą mi skoczyć.

Tak się składa że mam podpisaną umowę z ZAIKS i dość dogłębnie rozmawiałem z nimi. i kolego ... skoczyć to TY IM możesz. Nawet filmując wesele gdzie gra DJ / orkiestra jesteś zobowiązany (tak jak i muzycy) zapłacić 8% ZAIKSowi - jest to tzw. opłata cząstkowa. Wszędzie gdzie gra muzyka a ty to filmujesz - jesteś zobowiązany płacić. Wyjątkiem są pieśni liturgiczne.
Więc nie bądź taki "spryciaż" bo jak znajdzie się ktoś "życzliwy" i odwiedzi cię "smutny pan" z ZAIKS to już on paragraf znajdzie. Krótko mówiąc własne (lub z wykupionymi prawami) podkłady w produkcjach weselnych nie mają sensu. Chyba że nagrasz wesele bez rejestracji muzyki :) Swoją drogą - zamawiając kręciołe na własny ślub (jak i większość klientów) wolałbym swoją, ulubioną muzę niż jakieś wypociny "genialnego" 19 latka z syntezatora z targowiska w rytmie wieś-polo :D

Nie wiem o co chodzi Kubańczykowi z tym "piraceniem przez kręcioły" - fakt ... 90% kręciołów ma w d**** ZAIKS. Ale weź kolego pod uwagę że są i uczciwi !

Reasumując - każde nagranie z wesela - 8% dla ZAIKS (nie mniej niż 40 zł), każda kolejna kopia - 6% (nie mniej niż 2,5 zł). Płatność co kwartał, składasz do ZAIKS raport ile prac na jaką kwotę wykonałeś,wyliczasz ile z tego należy się ZAIKSowi, wpłacasz im to na konto a zestawienie dostarczasz / wysyłasz do miejscowej siedziby ZAIKS. Acha - robisz jeszcze spis tytułów utworów, kompozytorów i autorów tekstów. W czasie podpisania umowy w ZAIKS wszystko ci wytłumaczą i pokażą. I wbrew pozorom MOIM ZDANIEM lepiej wyłożyć te kilka zł, mieć czyste sumienie i prawo do umieszczania w filmach utworów jakie dusza zapragnie. No ale to moje zdanie - większość polaków genetycznie woli kombinować, kombinować, kombinować ...

W razie wątpliwość poczytaj sobie stronę www ZAIKSu albo napisz mail do miejscowej jednostki.

piątek, 15 grudnia 2006, 16:45
Aktywny bywalec
Aktywny bywalec

Dziękuję bardzo za ...myślę... wyczerpującą wypowiedź.
Yaro44 - Pozdrawiam!

piątek, 15 grudnia 2006, 17:07
Aktywny bywalec
Aktywny bywalec

Nawet filmując wesele gdzie gra DJ / orkiestra jesteś zobowiązany (tak jak i muzycy) zapłacić 8% ZAIKSowi - jest to tzw. opłata cząstkowa. Wszędzie gdzie gra muzyka a ty to filmujesz - jesteś zobowiązany płacić. Wyjątkiem są pieśni liturgiczne.
czy ja wiem... czy to czasem nie ogranizator/producent musi pokryc koszty zaiks? zwiazane z organizacją imprezy (dj/orkiestra/radio) ?

co do kreciolow to raczej nie zalapales tematu oco chodzi :D

piątek, 15 grudnia 2006, 17:42
Stały bywalec
Stały bywalec

Można to trochę obejść,mianowicie w umowie zaznaczasz że nie uzyłes żadnego podkładu muzycznego w realizacji nagrania video i pozostawiasz to całkowicie klientowi,no a klient jak klient może legalnie do swojej płyty weselnej nagrać co chce muzyke z radia czy TV,teleexpres, obrady z sejmu i tak dalej,no a że klient jest leniwy to ty zrobisz to za niego prawo tego nie zabrania,zresztą to wszystko jest smieszne,z orginalnej płyty muzycznej nie wolno ci kopiować,ale ten sam utwór który jest puszczany np ;w radiu nie ma problemu(do użytku własnego),A płyta DVD z wesela to nic innego jak z przeznaczeniem do użytku własnego.a tak naprawdę warto być uczciwym,kiedyś przyjdzie nam za wszystko zapłacić,i nie mam tu przynajmniej na myśli Zaiksu.Świątecznie Pozdrawiam.......

piątek, 15 grudnia 2006, 18:08
Aktywny bywalec
Aktywny bywalec

Fall'n photo napisał(a):

Tak się składa że mam podpisaną umowę z ZAIKS i dość dogłębnie rozmawiałem z nimi. i kolego ... skoczyć to TY IM możesz. Nawet filmując wesele gdzie gra DJ / orkiestra jesteś zobowiązany (tak jak i muzycy) zapłacić 8% ZAIKSowi - jest to tzw. opłata cząstkowa. Wszędzie gdzie gra muzyka a ty to filmujesz - jesteś zobowiązany płacić. Wyjątkiem są pieśni liturgiczne.
Więc nie bądź taki "spryciaż" bo jak znajdzie się ktoś "życzliwy" i odwiedzi cię "smutny pan" z ZAIKS to już on paragraf znajdzie. Krótko mówiąc własne (lub z wykupionymi prawami) podkłady w produkcjach weselnych nie mają sensu. Chyba że nagrasz wesele bez rejestracji muzyki :) Swoją drogą - zamawiając kręciołe na własny ślub (jak i większość klientów) wolałbym swoją, ulubioną muzę niż jakieś wypociny "genialnego" 19 latka z syntezatora z targowiska w rytmie wieś-polo :D

Nie wiem o co chodzi Kubańczykowi z tym "piraceniem przez kręcioły" - fakt ... 90% kręciołów ma w d**** ZAIKS. Ale weź kolego pod uwagę że są i uczciwi !

Reasumując - każde nagranie z wesela - 8% dla ZAIKS (nie mniej niż 40 zł), każda kolejna kopia - 6% (nie mniej niż 2,5 zł). Płatność co kwartał, składasz do ZAIKS raport ile prac na jaką kwotę wykonałeś,wyliczasz ile z tego należy się ZAIKSowi, wpłacasz im to na konto a zestawienie dostarczasz / wysyłasz do miejscowej siedziby ZAIKS. Acha - robisz jeszcze spis tytułów utworów, kompozytorów i autorów tekstów. W czasie podpisania umowy w ZAIKS wszystko ci wytłumaczą i pokażą. I wbrew pozorom MOIM ZDANIEM lepiej wyłożyć te kilka zł, mieć czyste sumienie i prawo do umieszczania w filmach utworów jakie dusza zapragnie. No ale to moje zdanie - większość polaków genetycznie woli kombinować, kombinować, kombinować ...

W razie wątpliwość poczytaj sobie stronę www ZAIKSu albo napisz mail do miejscowej jednostki.

Tak się skłąda, że ten...wieś- polowiec, jak go subtelnie nazwałeś, był najmłodszym w historii artystą na Jazz Jamboree i jego kawąłki w niczym nie przypominają taniego popu, który zapewne podkładasz.
Własnie dlatego go "zatrudniłem", żeby nie podkładac tanich emocjonalnie gówienek, albo Ich Troje z midi. Chłopak robi aranżacje na kilka ścieżek naraz, łącznie z podkładem z wardrumów, jeśli mi się zechce.

Na kolana i przepraszać, panie Ostatni Uczciwy- jeśli naprawdę nim jesteś.

piątek, 15 grudnia 2006, 21:20
Stały bywalec
Stały bywalec

no dobra - wierzę na słowo że TEN 19-latek to geniusz muzyczny, drugi Mozart, Bach i Vivaldi w jednym. W końcu dlaczego mam nie wierzyć - nie znam go. Jeżeli czujesz się obrażony to sorry. Ale faktem jest że większość takich "eksperymentów" muzycznych to zwykły kicz,chała, porażka, profanacja słuchu ... na który (włos się jezy) o dziwo czasem ktoś się łapie.
No ale na temat gustów ponoć nie dyskutuje się.

A co do dyskuzji z ZAIKSem o tym czy kręcioła montował dzwięk, czy klient sam dograł ...... jak będziecie mieli szczęście i traficie na niedorozwiniętego pracownika ZAIKS to możecie próbować mu wmówić coś takiego. Ale jak facet będzie miał CHOĆ BLADE pojęcie o montażu to zabije was śmiechem i dodatkowo (w pakiecie promocyjnym) da skierowanie do Tworek. To tak jakby liczyć że w trakcie kontroli skorbowej z US podyskutujemy sobie z kontrolerami o interpretacji przepisów podatkowych.

[ Dodano: Nie Gru 17, 2006 12:26 am ]
[quote="Fall'n photoTak się skłąda, że ten...wieś- polowiec, jak go subtelnie nazwałeś, był najmłodszym w historii artystą na Jazz Jamboree i jego kawąłki w niczym nie przypominają taniego popu, który zapewne podkładasz.
Własnie dlatego go "zatrudniłem", żeby nie podkładac tanich emocjonalnie gówienek, albo Ich Troje z midi. Chłopak robi aranżacje na kilka ścieżek naraz, łącznie z podkładem z wardrumów, jeśli mi się zechce.

Na kolana i przepraszać, panie Ostatni Uczciwy- jeśli naprawdę nim jesteś.[/quote]

1. jeżeli klient lubi i chce mieć w swoim weselu "tani pop" to widzisz coś w tym złego ? Aaaaaa - no tak ... pewnie na siłę montujesz mu fragment z Jazz Jamboree jako jedyny, słuszny , ambitny nurt w muzyce !

2. swoją drogą - jak za 40 zł odstątpił ci prawa autorskie ? Czy ty masz blade pojęcie ile kosztuje odstąpienie praw autorskich nawet u najtańszych muzyków " taniego popu" ? Więc albo a) jest to opata za 3 takty b) chłopiec jest bardzo naiwny i dał się nabrać a ty to skrzętnie wykorzystałeć, c) zahipnotyzowałeś go jak podpisywa dokumenty, d) masz bujną wyobraźnię :D

niedziela, 17 grudnia 2006, 00:17
Aktywny bywalec
Aktywny bywalec

Hmmm... spijam jego herbatę, gram z nim w zespole, siedzę w jego domu do 1 w nocy, ganiam jego psy... jeśli masz wąskie grono znajomych, z których nikt się raczej niczym nie wyróznia- no cóż, nie każdy może mieć takie szczęścia jak ja.

Podobieństwa sie przyciągają.

niedziela, 17 grudnia 2006, 16:21
Stały bywalec
Stały bywalec

Hmmm... spijam jego herbatę, gram z nim w zespole, siedzę w jego domu do 1 w nocy, ganiam jego psy... jeśli masz wąskie grono znajomych, z których nikt się raczej niczym nie wyróznia- no cóż, nie każdy może mieć takie szczęścia jak ja.

Podobieństwa sie przyciągają.

:D :D :D :D :D ... dobre, naprawdę dobre !

niedziela, 17 grudnia 2006, 18:09
Stwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 35 ]  Przejdź na stronę 1, 2, 3  Następna strona