Teraz jest środa, 25 kwietnia 2018, 23:20

Stwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 22 ]  Przejdź na stronę 1, 2  Następna strona
 Film dokumentalny 
Autor Wiadomość
Bywalec
Bywalec

Post Film dokumentalny
Witam
Jak sam temat wskazuje krece film dokumentalny, o zyciu obcokrajowcow w obcym panstwie.
Jest to moj pierwszy projekt tego typu dlatego prosilbym o odpowiedz na kilka moich pytan.
Mianowice pracuje na Adobe Premiere Pro 2.0 i jakie polecilisbyscie by mi efekty jezeli chodzi o ukazanie dramaturgii w filme.
Jednoczesnie planuje przetlumaczyc film w calosci i z tad moje pytanie jak to zrobic w Adobe Premiere poniewarz nie wiem bo nigdy nie mialem takiej potrzeby, ale jednoczesnie zeby film dawal efekt profesionalny.
Jednoczesnie gdzie mozna dostac dobry podklad muzyczny (lub cale CD) jezeli chodzi o takie wlasnie smutne ujecia. Chodzi mi bardziej o pianino wraz z skrzypcami.
Czym polecaliscie by nagrac muzyke do filmu jezeli bede mial mozliwosc osob ktore beda chetne.
Czy znacie jakies dobre recepty na czolowki do filmow. Zawsze mam z tym problem.

Jendoczesnie pytanie moje jest odnosnie pewnej strony ktora kiedys trafilem i pozniej nie moglem odnalezc. Sprzedawala ona muzyke typu Royality Free na plytach cd roznych gatunkow za albo 48 dolarow albo z tego co pamietam 100 cos kolo tego. Pamietam ze niektore z nich byly gatunku documental film i jakies tam. Bardzo bym dziekowal za pomoc.

Ostatnio edytowano poniedziałek, 27 października 2014, 20:33 przez staszewski, łącznie edytowano 1 raz

piątek, 9 marca 2007, 22:09
Aktywny bywalec
Aktywny bywalec

Jednoczesnie planuje przetlumaczyc film w calosci i z tad moje pytanie jak to zrobic w Adobe Premiere poniewarz nie wiem bo nigdy nie mialem takiej potrzeby, ale jednoczesnie zeby film dawal efekt profesionalny.
Daj sobie lepiej spokój z tym tłumaczeniem

piątek, 9 marca 2007, 23:45
Aktywny bywalec
Aktywny bywalec

Nie zapominaj o jednym... nie może pojawić sie sytuacja przerostu formy nad treścią w filmie dokumentalnym (jeszcze w takim temacie). Dlatego bardziej skup sie na odpowiednim budowaniu scen za sceną niż na czołówkach i efektach, bo raczej wątpię czy jesteś w stanie zrobić to na poziomie profesjonalnym używając tylko Adobe premiere.

Co do muzyki to dużo łatwiej i lepiej będzie zaczerpnąć z czyjejś pracy już nagranej w studiu, niż kombinować nagrywanie muzyki pod taki film... taniej, lepiej i być może ciekawiej, jak sięgniesz po unikatowe nagrania (nie zapomnij wtedy o prawach autorskich) być może uda ci się zbudować niepowtarzalny klimat. Korzystając z rożnego rodzaju stron z muzyką musisz koniecznie czytać licencje użytkowania utworu.

Na pewno tzw profesjonalny wygląd filmu możesz uzyskać zmieniając tryb klatek, ze standardowego 25fps pal. Chociaż w filmie dokumentalnym często właśnie bardziej pasuje pozostawienie oryginalnego fps, odbiór obrazu może być lepszy, prawdziwszy bardziej rzeczywisty. Wszystko rozbija się o klimat jaki masz zamiar budować i który wynika z tego co "temat" ma do powiedzenia.

A z tłumaczeniem to lepiej zrobić napisy, jestem pewien że oryginalny głos tych ludzi będzie dodatkową ozdobą filmu.

sobota, 10 marca 2007, 00:11
Bywalec
Bywalec

Post hehe
Tak to jest jak cos sie ma namysli i pozniej nie sprecuzuje.
Jezeli chodzi o efekty w filme to bardziej mi chodzilo o kluczowanie poszczegulne ujecia. Jezeli chodzi o tlumaczenie mialem namysli napisy do filmu :D :D i program w ktorym je wyknowac najwygodniejszy do tak dlugiego tlumaczenia.

Pozdrowienia

sobota, 10 marca 2007, 00:59
Moderator
Moderator

po pierwsze panie staszewski, pan sobie zainstaluje sprawdzanie pisowni, to może pan pomyśleć o tłumaczeniu, bo tylu błędów w jednym zdaniu to już dawno tutaj nie widziałem.
po drugie - napisy robi się w specjalnym programie jako .sub i muxuje się z plikiem mpeg w procesie authoringu. wtedy można wiele wersji językowych obsługiwać z pilota. można także zmieniać ścieżkę dźwiękową. alternatywą jest wstawienie napisów na stałe - osobiście unikam.
z efektów proponuję:
przemyślany scenariusz,
dobre zdjęcia,
stabilny obraz,
poprawny balans,
właściwy montaż,
bezbłędne napisy ;),
optymalną kompresję.
myślę, że to powinno wystarczyć.

do kubańczyka - co masz na myśli, pisząc:
"Dlatego bardziej skup sie na odpowiednim budowaniu scen za sceną niż na czołówkach i efektach, bo raczej wątpię czy jesteś w stanie zrobić to na poziomie profesjonalnym używając tylko Adobe premiere." :?:

i taka mała uwaga jeszcze do kolegi fidelisty - bądź uprzejmy zdjąć ze stopki swoją wiadomość nie wiadomo ku komu kierowaną o osobach ignorowanych. jest to infantylne i zadziorne, a jestem zmuszony to czytać za każdym razem, kiedy coś nasmarujesz. PROSZĘ!

pozdrawiam

sobota, 10 marca 2007, 12:26
Bywalec
Bywalec

jesli chodzi o muzyke to tu http://www.freeplaymusic.com powinno cie tam cos zainteresowac

sobota, 10 marca 2007, 14:38
Aktywny bywalec
Aktywny bywalec

do kubańczyka - co masz na myśli, pisząc:
"Dlatego bardziej skup sie na odpowiednim budowaniu scen za sceną niż na czołówkach i efektach, bo raczej wątpię czy jesteś w stanie zrobić to na poziomie profesjonalnym używając tylko Adobe premiere." :?:
Wiesz są różne typy filmu dokumentalnego, widziałem kilka tak naszpikowanych grafiką 3d, wszelakiej maści dodatkami/animacjami do obrazu, ciekawymi animowanymi napisami podpisującymi osoby wypowiadające się... i to było profesjonalnie wykonane. Dam sobie nie tylko rękę uciąć, że nie samym AP2 (jak w ogóle to było AP2) :] To miałem na myśli, a że autor nie sprecyzował o jakie efekty mu chodzi to wziąłem to swoją miarką, to są m.in dla mnie efekty w filmie. Nie widziałeś filmów National Geographic czy BBC z wykorzystaniem zaawansowanej grafiki 3D? To ja rozumiem poprzez efekty.
Poza tym poprzez "odpowiednie budowanie scena za scena" miałem dokładnie na myśli to co Ty napisałeś :]

A opis chyba mogę mieć taki jaki mi sie podoba :] O ile nie łamie regulaminu forum.

A jakiej ty optymalnej kompresji mówisz GrassHoppeR, jak kolega najwidoczniej będzie robił film na sprzedaż do TV skoro ma być pro. Ewentualnie na festiwal. Wtedy chyba kompresja nie powinna być optymalna (cokolwiek to znaczy), jakość filmu powinna być 1:1.

EDIT: tak mi sie nasunęło właśnie skoro autor chce zrobić jak najlepszy dokument może warto naoglądać się trochę BBC... dla mnie w tym gatunku oni wymiatają. Sporo można podpatrzeć jak co zrobić, z takich wzorców trzeba się uczyć jak najwięcej i żaden forumowicz nie da ci tyle informacji, ile może dać obejrzenie kilku dobrych dokumentów (o podobnej tematyce chodź nie tylko)i skonfrontowanie ich ze swoim materiałem.

sobota, 10 marca 2007, 15:14
Bywalec
Bywalec

Post Tak
Dziekuje za rady.
Przepraszam za moja ortografie lecz mieszkam na stale zagranica i malo pisze po polsku (pozatym zbyt szybko pisze na klawiaturze).
Jednoczesnie jezeli ktos ma jeszcze jakies dobre pomysly bardzo prosze.
Co do podanych wyzej kanalow to jestem ich stalym wielbicielem :) .

sobota, 10 marca 2007, 15:53
Aktywny bywalec
Aktywny bywalec

Post Re: Tak
staszewski napisał(a):
Dziekuje za rady.
Przepraszam za moja ortografie lecz mieszkam na stale zagranica i malo pisze po polsku (pozatym zbyt szybko pisze na klawiaturze)
nie przejmuj sie grassem, on jak nie ponarzeka to dzień stracony

sobota, 10 marca 2007, 16:51
Moderator
Moderator

do TV? nie wpadłbym na to, że ktoś, kto robi dokument dla telewizji mógłby pytać o TE rzeczy na forum wideo...
uważasz, że istnieje podejrzenie, że dokument o "zyciu obcokrajowcow w obcym panstwie" mógłby zostać naszpikowany grafiką 3D? :?

opis możesz mieć jaki chcesz, ale sądzę, że nie świadczy o tobie najlepiej. szczerze mówiąc po prostu mnie wnerwia. jest beznadziejnie głupi i co chwile rzuca mi się w oczy.

ze swojego doświadczenia wiem, że AP jest wystarczające, aby zmontować nim profesjonalnie i atrakcyjnie wyglądający materiał.

I NIE POZWALAJ SOBIE NA "NIE PRZEJMUJ SIę GRASSEM", bo zdaje się nie jesteśmy na takiej stopie koleżeńskiej, żeby mogło to mieć charakter uszczypliwego acz przyjacielskiego klepania po ramieniu.

optymalna kompresja to najlepsza jakość przy rozsądnym nakładzie środków (kodek, czas). a jakość 1:1 to co? 8O

pozdrawiam

sobota, 10 marca 2007, 18:03
Bywalec
Bywalec

Post EJJ
Ludzie no nie klucie sie.
Co do napisow byly by dobrze je wtloczyc w film ale jezeli maja one pogorszyc jakosc filmu to chyba jednak nie.
Co do ujec to mam utalentowaneg operatora wiec nie ma problemu, jedynie chetni do wywiadu sa meczacy bo nie wywiazuja sie z terminow ustalanych wczesniej.
Czy znacie jakies odpowiednio dobry dokument dotyczacy zezwolenia na wyswietlanie i wykorzystanie filmu przez ta i ta osobe. Ktory to musi podpisac osoba udzielajaca wywiadu. Dokument w jezyku angielskim, akceptowany przez wiekszosc krajow. Osoby powierzajace mi tak powazny projekt nie wiedza ze nie mialem duzej stycznosci z tak profesionalnymi filmami. hehe

sobota, 10 marca 2007, 18:19
Aktywny bywalec
Aktywny bywalec

I NIE POZWALAJ SOBIE NA "NIE PRZEJMUJ SIę GRASSEM", bo zdaje się nie jesteśmy na takiej stopie koleżeńskiej, żeby mogło to mieć charakter uszczypliwego acz przyjacielskiego klepania po ramieniu.
easy grass :D bo sie w ten wiosenny sobotni dzionek za bardzo spocisz. Cieszy mnie ze mój opis jest bardziej zauważalny niż Twój :)

Co do efektów 3D w takim rodzaju dokumentu... co wg Ciebie jest niezrozumiale? lol
a gdyby tak autor chciał wprowadzić fabularyzowane watki do filmu?
lub stworzyć scenerie, której już nie ma, ale jest potrzebna by "umiejscowić tam wspomnienia rozmówcy"?
Stare budynki, ulice, parki. Nie mów ze nie widziałeś takich rzeczy.
Tęsknota za ojczyzną w śnie rozmówcy też można pokazać animacją np.

Grass, że niby jak ktoś tu pyta, to nie może mieć planów emisji tego w TV? :mrgreen: bo co? bo ty tak powiedziałeś? Sam robiłem kilka krótkich rzeczy które poszły na ogólnopolskiej antenie więc co teraz :D ? Pisze tu pytam tu rozmawiam tu... bo lubię sieć i fora (poza tym że mam za dużo wolnego czasu ostatnio :D ) no i nie znam sie na wszystkim jest masa rzeczy w tej branży których nie rozumiem, lub nie potrafię zrobić i sie tego nie wstydzę bo pro ze mnie żaden. Dostane oskara to ciebie pierwszego powiadomię.

Grass weź człowieku zastanów sie co mówisz.

I na koniec, nigdy nie mówiłem, że AP sie nie nadaje do montowania filmu dokumentalnego tylko, że ciężko na nim samym zrobić film z efektami (efektami takimi jak ja rozumiem przez słowo efekty a nie przejścia jakieś czy logo w rogu ekranu, chociaż nawet głupie logo musiałbyś w czymś zaprojektować).

EOT.

EDIT

Ostatnio edytowano sobota, 10 marca 2007, 19:44 przez kubanczyk, łącznie edytowano 2 razy

sobota, 10 marca 2007, 19:34
Moderator
Moderator

Cieszy mnie ze mój opis jest bardziej zauważalny niż Twój

a mnie wręcz przeciwnie. i nie tobie koleś decydować o EOT. niech cię nie obchodzi mój pot, łzy i nic innego. nie życzę sobie. poza tym możesz dodać mnie do ignorowanych. ja właśnie w tej chwili dodaję ciebie. i żegnam.

sobota, 10 marca 2007, 19:38
Aktywny bywalec
Aktywny bywalec

poza tym możesz dodać mnie do ignorowanych. ja właśnie w tej chwili dodaję ciebie. i żegnam.
nara :mrgreen:

sobota, 10 marca 2007, 19:41
Aktywny bywalec
Aktywny bywalec

Tęsknota za ojczyzną w śnie rozmówcy też można pokazać animacją np

Powalił mnie ten tekst :lol:

sobota, 10 marca 2007, 21:54
Stwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 22 ]  Przejdź na stronę 1, 2  Następna strona