Teraz jest sobota, 22 września 2018, 13:15

Stwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 9 ] 
 Juz całkowicie zgłupiałem 
Autor Wiadomość
Stary wyjadacz
Stary wyjadacz

Post Juz całkowicie zgłupiałem
Witam
Mam do wydania 20 tys. złotych ale wczesniej musze napisać biznes plan, czyli ile kasy na co.
Otwieram działalność z videofilmowaniem. Bedę filmował na razie śluby, wesela .
Nie zamierzam krecić póki co dla telewizji.
Czy kamerka vx2100 wystarczy do kręcenia slubów na najblizsze 3-4 lata?
czy lepiej dokładać i kupić za kilka tys. więcej?
Natomiast jeżeli chodzi o komputer. Na razie pracuje na studio10 ucze się liquida ale to jeszcze potrwa.
I tak, czy nastawiać się wogóle na kartę wideo? np typu edius dvx do komputera ?
kosztuje 2250 zł. czy po prostu skonfigurować dobrej jakości komputer bez karty wideo.
Tak jak mówię póki co pracować będę na studio10.
poradźcie mi bo już sam nie wiem. Im więcej czytam na forum tym dostaję większej głupawki.
Potrzebuje kogos kto ma doświadczenie i powie mi co i jak.

wtorek, 20 marca 2007, 11:37
Aktywny bywalec
Aktywny bywalec

Od razu ci napisze, że w tym temacie pojawi sie równie wielu zwolenników żebyś miał vx2100 ile żebyś kupił coś hdv :mrgreen:

Wg mnie styknie ci vx2100, chociaż gdybym widział jak działa fx7 to być może jego bym ci doradził... ale ze nie widziałem na własne oczy to tylko pozostawię sugestie. Czy kupować kartę czy nie? jestem za, żeby kupować.

Aha no i nie zapomnij w biznes planie o kosztach oprogramowania :] Bo biorąc taka dotacje jesteś wystawiony na obstrzał kontroli bez dwóch zdań:
- windows xp pro
- jakiś program graficzny (obróbka zdjęć, przygotowanie podkładów, napisów itp)(polecam adobe photoshop no ale cena też adekwatna do jakości, możesz probować darmowego GIMP'a nie wiem tylko jak tam licencja z zastosowaniem komercyjnym)
- program do montażu (odradzam tego studio coś tam, dla mnie to on sie może nadawać co najwyżej do domowego użytku i słyszałem że mało stabilny, najczęściej dostajesz coś do karty video już)
- program do authoringu (powinien ci na początek styknąc jakiś uleado podobny)
- pełno małych gównianych programików bez których nie da sie funkcjonować :D wiesz coś do instalowania czcionek, menager dysku, jakis packer i takie tam, antywirus firewall, warto także kupic divx-a, tmpeg enc, nero, no cieżko wymieniać musiałbys sobie sam listę zrobić czego używasz.
- w zależności od tego jaki sprzęt kartavideo kupisz może też być potrzebny encoder mpeg2 (ceny wahają sie tutaj ostro)
- warto wykupić sobie hosting z serverem ftp - baaaardzo przydatne tym bardziej że teraz sporo klientów już korzysta z internetu i można sobie znacznie ułatwić kontakt i ew. prace nad poprawkami.

Tyle co mi sie nasuwa w kwestii oprogramowania. Co do kamery to jeszcze dolicz kilka extra akumulatorów, lampę (ew. dodatkowe oświetlenie ze statywami). No i komputer :/ również spory wydatek jak masz zamiar pracować w komfortowych warunkach, a tutaj powiedzenie "czas to pieniądz" jest stosowalne w 101% :D Jednym słowem musisz przeprowadzić kilka symulacji kosztów, i sprawdzić czy stać cię na coś więcej niż vx2100.

wtorek, 20 marca 2007, 12:56
Stary wyjadacz
Stary wyjadacz

to jest ten ból, kiedy nie ma się doświadczenia w sprzęcie a trzeba go kupić.
napisałem do paru sklepów komputerowych o co mi chodzi i jak odpiszą to podam to na forum.
Może chwilowo zostańmy przy kamerze.
Niestety mam ten ból że musze wszystko kupić w jednym czasie. bo później juz muszę płacić za swoje.
Czyli tak vx2100 kupie za 9000 zł.
i teraz moze ktos mi w miarę szczegółowo podać co jeszcze kupić do danej kamery? (lampa,mikrofon,statyw,batterie)

wtorek, 20 marca 2007, 13:26
Stały bywalec
Stały bywalec

1. Akumulatory NP-F960 odpowiedniki za ok. 200 PLN. Za oryginał zapłacisz ok.800 PLN, a w środku są te same bebechy (ogniwa i elektronika - sprawdzone empirycznie). Przed zakupem poproś sprzedawcę o możliwość podpięcia akumulatora do kamery i sprawdzenia czy działa funkcja Info Lithium - jeśli tak to jesteś parę stówek do przodu.
2. Filtr UV na obiektyw - element niedoceniany, oprócz zabezpieczenia przed kurzem przedłuża nieco żywotność przetwornika 3CDD.
3. Pokrowiec na kamerę - podstawowy zakup dla każdego, kto pracował w terenie i ceni swój sprzęt.
4. Statyw naramienny - jak nakręcisz kilka uroczystości (np. msza) trzymając w ręce nieruchomo te 2 kg, to będziesz wiedział o co chodzi.
5. Lampa na kamerę.
6. Porządna torba lub futerał, który to wszystko pomieści.

W następnej kolejności:
-mikrofon - bo ten wbudowany jest strasznie podatny na przestery, a jeśli dopiero zaczynasz to uprzedzam, że praca na manualu wymaga sporej wprawy i przede wszystkim słuchawek do odsłuchu.
-statyw ( trójnóg).

Reszta według uznania i zasobności portfela.

Pozdrawiam :)

wtorek, 20 marca 2007, 14:01
Aktywny bywalec
Aktywny bywalec
wydaje mi się, że lepiej wybrać coś z natywnym panoramicznym obrazkiem, jeśli myślisz o perspektywie 3-4 lat...

pozdrawiam

wtorek, 20 marca 2007, 14:16
Stary wyjadacz
Stary wyjadacz

ok. to ja przygotuje listę i ocenicie czy dobry wybór sprzetu.

[ Dodano: Czw Mar 22, 2007 7:10 pm ]
Konfiguracja kamery i osprzetu

1. Sony DCR-VX2100 – 8 999,00 http://www.transit.pl/shop.php?a=opis_p ... tegorie=79
3. King Filtr UV - 85 zł
http://sklepwideo.pl/details.php?id=ao100280
zastanawiam sie nad - Filtr polaryzacyjny
4. statyw Velbon statyw DV-7000 – 375 zł http://www.fotoplus.pl/statywy/Velbon/statyw-DV7000/
5. Statyw naramienny CYRKON do kamer HDV, MDV, 8mm, VHS-C – 360 zł
6. Kufer KV2 - 479 http://www.foton.kalisz.pl/?strona=skle ... zer=01.jpg
lub torba 229 zł
http://www.foton.kalisz.pl/?strona=skle ... =&pid=1558
7. mikrofon nie wiem czy kupować
8. lampa nie wiem czy kupować
9. ładowarka ZSPB -75 zł
http://www.foton.kalisz.pl/?strona=skle ... =&pid=1677
10 Halogeny ze statywami - nie wiem czy kupować

Razem kamera i osprzet około 10500 zł (nie ma lampy,mikrofonu, i halogenów ze statywami)

konfiguracja Komputera

płyta główna - Iwill DH800 (s604) - 1600 zł
procesor - Intel Xeon 3.00 GHz BOX (2048 kb) FSB 800 Active - x 2 - 2200 zł
grafika - GALAXY 7900 GS 256 Mb 256 Bit 1.2 ns CoolerMaster - 600 zł
ramu - GEIL DDRII 2 GB (2x1GB) DUALCHANNEL KIT PC800 ULTRA CL 4-4-4-12 - 650
zasilacz - TAGAN 600-U25 Dual Engine - 600 zł
dyski - SAMSUNG 250GB SP2504C SATA II 8MB CACHE - x 2 - 500 zł
kontroler - KONTROLER SATA / IDE + RAID 6421A BIOS!!! - 70 zł
nagrywarka - NAGRYWARKA DVD LG GSA-H42L LIGHTSCRIBE CZARNA NEW - x 2 - 300 zł
Obudowa - Sharkoon Rebel 9 econom - 200 zł

i chyba wszystko

Razem komputer : 6720

Do tego kartę wideo Matrox RT .X100 Xtreme Pro za 3200 zł i monitor 19 cali za 1000 zł. Oprogramowanie typo Premiere 2.0 nie kupuję póki co bo dopiero sie go uczę , więc myślę że wystrczy wersja trial. musze tylko sprawdzić czy ma ona ograniczenia czasowe czy także ograniczone możliwości. Jeżeli tylko czasowe to mogę kombinować z formatowaniem raz w miesiącu i wgrywaniem triala. Do nauki by wystarczył a później kupiłbym oryginała np za 400 euro na e-bayu

Do wszysskiego, do prostego montazu studio 10, office i wszystko na windows XP Pro ( podobno Home nie obsługuje dwuprocesorowego) - 1000 zł

A więc jak tak zliczyć to razem: 22400 zł

I co sądzicie o tym??

wtorek, 20 marca 2007, 15:39
Aktywny bywalec
Aktywny bywalec

Zrezygnował bym z Matroxa a dolozył do kompa :], oprogramowania i wyposazenia :]

Zrezygnuj od razu z Pinnacle studio !

moj sprzet:
Atari 800 Xl monitor mono-chromatyczny
klawiatura, myszka i magnetowfon na kasetki :]

piątek, 23 marca 2007, 15:18
Aktywny bywalec
Aktywny bywalec

4. statyw Velbon statyw DV-7000 – 375 zł http://www.fotoplus.pl/statywy/Velbon/statyw-DV7000/
zerknij
http://www.foto-technika.pl/shop.php?mo ... uct&id=456
można u nich ciutkę utargować

ashik666 napisał(a):
dyski - SAMSUNG 250GB SP2504C SATA II 8MB CACHE - x 2 - 500 zł

Zerknij
http://proline.pl/shop.php?prodid=SEAGATE+ST3320620AS
5 lat gwarancji
16 MB cache
no i większa pojemność - sam zobaczysz, w jak zastraszającym tempie zapełniają się dyski przy zabawie w video-montaż

ashik666 napisał(a):
nagrywarka - NAGRYWARKA DVD LG GSA-H42L

Z uwagi, że chcesz kupić dwie nagrywarki, kup nagrywarki różnych firm, bo zawsze trafisz na płytki, które jedna nagrywarka będzie psuć, a druga nagra bez problemu. To samo z odczytem. W tej chwili szukam właśnie drugiej nagrywarki, i co forum (gazeta, opinia) to często skrajne zdanie o określonym napędzie (LG, Liteon, Samsung, Pioneer). Już zgłupiałem.

A poza tym, po co ci tak ekstremalnie drogi sprzęt (płyta + procesor). Kupiłbym dwa tańsze komputery. Jeden do zgrywania, nagrywania i kompresji, czyli do tych czynności, które w zasadzie nie wymagają obecności człowieka. Drugi do montażu, authoringu i innych bajerów, czyli do czynności, gdzie spędzisz 90% czasu przed monitorem w czasie tworzenia filmu. Do tego dwie gigowe karty sieciowe sieciowe + przełącznik sieciowy. Bardzo ładnie to działać powinno. W tej chwili mam 100MB sieć, dość długo trwa przesył danych. Przy gigowych kartach nawet materiału bym nie przesyłał, tylko zamapował dyski. I tylko w czasie nagrywania z kamery i wypalania DVD na komputerze "A" nie montowałbym materiału na komputerze "B", jeżeli montowany materiał znajdowałby się na zamapowanym dysku komputera "A". Czasami tak robię, mimo, że mam sieć 100 MB - w sumie prawie nie widać różnicy. Oczywiście warunek, że na tym źródłowym kompie HDD nie jest wykorzystywany w dużym stopniu.

piątek, 23 marca 2007, 17:23
Aktywny bywalec
Aktywny bywalec

zgadza sie dyski jak największe i jak najwięcej :D zawsze jest mało miejsca :D
Procesor CoreDuo wydaje się być lepszym wyborem niż Xeon i tanszym
To samo wtedy z płytą, płyta do wymiany (coś na z serii dfi) na tańszą pod intela coreduo 2 rdzeniowego
Zaoszczedzone pieniadze dodaj do Ramu, wez od razu 4GB Corsair.
Koniecznie kup karte dzwiekowa!!! cos z Creative x-fi, nie ufaj temu co na plycie glownej.
Co do grafiki to wydaje sie ze x1650pro powinna byc lepszym zakupem niz tutaj ci ktos zaproponował
Nagrywarki racja lepiej 2 rożne firmy, najlepiej byłoby coś z plexora, lider wśród nagrywarek.
Monitor koniecznie 19 cali lub więcej, a najlepiej 2 monitory, praca staje sie wtedy o wiele wiele bardziej komfortowa.

co do wyposażenia kamery pytasz czy kupować lampę do niej? Jak najbardziej żaden halogen nie da ci tego, co da ci lampa na kamerze, ja nie pamiętam już kiedy używałem halogenów.
jezeli by ci została kasa to niezastąpionym urządzeniem jest również stacjonarna nagrywarka dvd z hdd, zaufaj mi przyda sie :]

piątek, 23 marca 2007, 19:59
Stwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 9 ]