Teraz jest niedziela, 22 kwietnia 2018, 06:39

Stwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 15 ] 
 10 PRZYKAZAŃ - jak być dobrym filmowcem 
Autor Wiadomość
Bywalec
Bywalec

Post 10 PRZYKAZAŃ - jak być dobrym filmowcem
10 PRZYKAZAŃ - jak być dobrym filmowcem

1) PAMIĘTAJ ABY NIE DREPTAĆ Z KAMERĄ
2) PAMIĘTAJ ABY NIE ŁAZIĆ JAK FILMUJESZ
3) PAMIĘTAJ ABY WYŁĄCZAĆ REC JAK ZMIENIASZ PLAN
4) PAMIĘTAJ O PŁYNNEJ ŚCIEŻCE DŹWIĘKOWEJ W KOŚCIELE
5) PAMIĘTAJ O ZBLIŻENIACH FILMOWYCH
6) PAMIĘTAJ, KAMERA W RĘKACH TO NIE KAWAŁ DRĄGA
7) FILMUJ STABILNIE !!
8 ) FILMUJ PŁYNNIE !!
9) FILMUJ CIEKAWIE !!

10) FILMUJ TAK ABY ODBIORCA BYŁ ZADOWOLONY Z TWOJEGO MATERIAŁU , ZA TO BIERZESZ KASĘ

JAK NIE UMIESZ WYKONAĆ KTÓREGOŚ Z PODPUNKTÓW TO PRZYWIĄŻ DO BUTÓW CIĘŻARKI KILOWE I DO KAMERY ODWAŻNIK KILOWY
JEŚLI DALEJ NIE UMIESZ TAK ZROBIĆ JAK PISZE TO KUP DODATKOWY STATYW NARAMIENNY, JEŚLI DALEJ IDZIE ŹLE, TO FILMUJ ZA DARMO, A NIKT NIE BĘDZIE MIAŁ PRETENSJI

JAK NIE UMIESZ SIĘ DOSTOSOWAĆ DO PRZYKAZAŃ, NIE CHCESZ FILMOWAĆ ZA DARMO, A CIĘŻARKI , CZY STATYW NIE POMAGAJĄ, TO DAJ SOBIE SPOKÓJ Z FILMOWANIEM , NIE JEST TO DLA CIEBIE ZAJĘCIE

źródło tekstu znalezione w necie

sobota, 2 czerwca 2007, 12:33
Aktywny bywalec
Aktywny bywalec

Post Re: 10 PRZYKAZAŃ - jak być dobrym filmowcem
BJATA napisał(a):
3) PAMIĘTAJ ABY WYŁĄCZAĆ REC JAK ZMIENIASZ PLAN

Nie zgodze się. Ceremonia w kościele trwa tyle że na jedną taśmę wejdzie, więc dla ułatwienia pożyczania dźwięku z innych ujęć nie wyłączałbym kamery w ogóle, a momenty przejść wywalał przy montażu. Jeśli filmowane na 2 kamery to tymbardziej nie należy ich wyłącząć - synchronizację robi się w jednym miejscu i reszta już jest równo.

Poradnik chyba pochodzi z czasów kiedy młodzi dostawali to co wyszło z kamery.

sobota, 2 czerwca 2007, 19:49
Stały bywalec
Stały bywalec

Tekst w miarę dowcipny, niestety z tytułem (10 PRZYKAZAŃ - jak być dobrym filmowcem) niewiele ma wspólnego, jest to jednak okazja do ciekawego wątku na forum, "jak być dobrym filmowcem", oczywiście nie chodzi o podstawy techniczne i formalne, ale o bardziej ogólne zasady, które należy stosować aby wykonany film był wartościowy i dawał się obronić wobec tak laika jak i wyrobionego odbiorcy.

sobota, 2 czerwca 2007, 21:44
Bywalec
Bywalec

A co do samego tematu, to wiele z tych zasad dotyczy strony technicznej, a to wbrew pozorom nie ma chyba tak wielkiego znacznia w sukcesie filmu, co tez nie znaczy, ze kazdy material sie nadaje.
Wazny jest przede wszystkim pomysl i olej w glowie kamerzysty/montarzysty. Bo co z tego, ze bedzie mial jakies super statywy, sprawna reke, kamere za kilkanascie tys., skoro jego filmy nie beda ciekawe i beda przewijane od poczatku do konca. A ktos inny nakreci film aparatem cyfrowym z marnym dzwiekiem i brzydkim obrazem, ale bedzie mial dobry pomysl na ten film, dobrze go zmontuje i film zaciekawi widza od pierwszych minut.
Osobiscie czesto sie spotykalem z super filmami kreconymi marna cyfrowka, a marnymi, kreconymi dobrym sprzetem.
Ktos kiedys powiedzial:"Nie mysl, ze kosztowny sprzet zastapi ci talent i doswiadczenie"

sobota, 2 czerwca 2007, 22:15
Aktywny bywalec
Aktywny bywalec

ale sie ktos przejal rolą :mrgreen: fiu fiu

niedziela, 3 czerwca 2007, 10:34
Aktywny bywalec
Aktywny bywalec

No i niestety okazało się, że TYLKO WYDAWAŁO.
A wielu wychodząc z tego założenia jeszcze zmusza do słuchania tego co mają do "przekazania prostaczkom".
Wiele stwierdzeń jest bliskich prawdy ale... w dziedzinie "wideofilmowania" to za mało... wiedzą to wszyscy Ci, którzy spróbowali coś nagrać dobrze.

Pozdrawiam.

niedziela, 3 czerwca 2007, 19:55
Stały bywalec
Stały bywalec

Pierwsza zasada - ważna w reportażu - zdążyć czyli wiedzieć co się będzie działo lub przewidywać przebieg wydarzeń - tak aby zfilmować to co jest lub może być istotne, znaleźć się w odpowiednim miejscu, aby ujęcie jak najlepiej pokazywało wydarzenie lub najlepiej oddawało klimat lub pokazywało go w sposób zgodny z naszymi założeniami co formy artystycznej filmu.

Co Wy na to??????????????????

czwartek, 7 czerwca 2007, 21:09
Nowy
Nowy

Post hm...
Ja bym dodał do tego jeszcze jedno, nie wiem czy dla początkujących (takich jak ja :P) nie najważniejsze TO WIZJER (LCD) MA BYĆ NASZYMI OCZAMI !!! początkowo sam popełniałem taki błąd że patrzyłem w wizjer ale kątem oka zerkałem czy gdzie indziej, myśląc ze kamerę utrzymam stabilnie !!! A to największy błąd bo nawet nie zorientujemy sie jak będziemy filmować uciętych ludzi :D
Pozdrawiam :D

piątek, 8 czerwca 2007, 09:48
Moderator
Moderator

Cytuj:
TO FILMUJ ZA DARMO, A NIKT NIE BĘDZIE MIAŁ PRETENSJI
to w takim razie ja jestem mistrzem wideo-filmowania ponieważ ja pokrywam jeszcze koszty całej operacji czyli dopłacam do tego :lol: a co do przykazań jak by się ktoś do nich stosował to film flaki z olejem i tylko na podglądzie X32 można to obejrzeć . co do filmowania to trzeba mieć jeszcze fantazję . dobre ujęcia z wycieczki nad morze :lol: kupujemy od handlarza latawiec ( co chwilę przechodzą po plaży i sprzedają ) do latawca mocujemy kamerę i puszczamy latawiec :| no i kręcimy super materiał z lotu ptaka , warto też trochę nad głowami polatać :roll: a jak bym miał nakręcić filmik z mszy w kościele to tylko za pomocą conajmnie trzech kamer , dwie kamery było mi za mało materiału , aby utrzymać dynamikę filmu . :mrgreen: chyba nikt nie kręci jedną kamerą stojąc w miejsu i zumując tylko leniwie i potem te flaki z olejem daje ludziom i nazywa to filmem :mrgreen: oczywiście dodaje jeszcze efekty niewidoczne przy montażu :wink:
p.s. jestem pełen podziwu dla tych co ryzykują kamerę dla dobrego ujęcia ( jadący dorożka - kamera przy ziemi - filmowany obiekt to koło powozu i biegnące konie czyli jednym słowem klip - czarne chmury :wink: )

piątek, 8 czerwca 2007, 21:45
Stary wyjadacz
Stary wyjadacz

...z trzech kamer powiadasz, to ile za taki film trzeba krzyknąć?
Człowieku większość ludzi zarabia mniej niż Ci się wydaje, no chyba,że kręcisz się wokół środowisk bankierów itp.pozdro

sobota, 9 czerwca 2007, 09:23
Moderator
Moderator

Cytuj:
to w takim razie ja jestem mistrzem wideo-filmowania ponieważ ja pokrywam jeszcze koszty całej operacji czyli dopłacam do tego
kręciłem i montowałem do tej pory jedne ślub i mam nadzieje , że ostatni , koszty wyszły mi 170,00 które sam pokryłem i co najgorsze ktoś w kościele buchnoł , skubnął nie wiem jak to ładnie napisać zapasową baterię od kamery . czyli cena nie do pobicia przez was :mrgreen: a co do klienta inaczej sąsiadki filmem jest zachwycona :evil:

a co do trzeciej kamery to cholernie brakowało mi kilku ujęć z góry powiedzmy z chóru .

p.s. ale dzięki temu forum wiem gdzie kupić dobre baterie i w bardzo niskiej cenie , baterie które kupiłem właśnie na tą okazję wytrzymały po około 5 godzin filmowania , a zgineła mi orginalna co wytrzymywała 40 minut :twisted:

sobota, 9 czerwca 2007, 11:26
Aktywny bywalec
Aktywny bywalec

i co najgorsze ktoś w kościele buchnoł , skubnął nie wiem jak to ładnie napisać zapasową baterię od kamery
:mrgreen: raczej sie za bardzo "wczułeś" w film :D i sam gdzieś zgubiłeś...

A do tego kolegi wyżej co mocuje kamerę na latawcach i kreci ujęcia z lotu ptaka, gratuluje fantazji :mrgreen:

sobota, 9 czerwca 2007, 17:08
Stały bywalec
Stały bywalec

Filantropi co za darmo na trzy kamery pichcą filmy i sąsiadka jest zadowolona niech piszą w wątku "śpiewam bo muszę, ja niestety mam talent".

Odezwijcie się fachowcy, co Wam w Waszym komercyjnym kręceniu najbardziej pomaga, co zapewnia oczekiwane rezultaty, jaką macie swoją żelazną zasadę-przykazanie?

Tutaj krytycznie oceniam Xawras i jego wypowiedź że wizjer lub LCD to nasze oczy, oko kamery-obiektyw ma widzieć to co chcemy, a my odglądamy to na wizjerze, lecz bez obserwacji otoczenia na pewno nie poprowadzimy dobrze kamery do nowego planu czy wydarzenia.
Wideofilmowiec niestety musi mieć oczy dokoła głowy aby wiedzieć co się dzieje i pewną rękę aby trzymać planowany kadr.

sobota, 9 czerwca 2007, 22:15
Moderator
Moderator

Cytuj:
ja niestety mam talent"
czyli proszę o twoją stronę taką jak http://www.ewistafo.com w celu zapoznania się z twoim talentem śpiewania i pichcenia czy naprawdę jesteś tak dobry :mrgreen: lub linku z pokazem umiejętności :mrgreen: . zamiast pisać mądrości/pierdoły jak co się robi , teraz to pokazujemy :lol: pan ewistafo ma pierwszeństwo :mrgreen:

niedziela, 10 czerwca 2007, 00:12
Stały bywalec
Stały bywalec

Pragnę zwrócić uwagę, że mówiąc o śpiewaniu i talencie to ewistafo użył cudzysłowu... Czasem warto czytać między
wierszami.
A propos żelaznych zasad, to moją jest używanie dwóch kamer w ważnych momentach np. kościół. Jedna z nich (wcale nie "profi")filmuje plan ogólny, a umieszczona blisko jakiegoś głośnika nagrywa przede wszystkim cały dźwięk. Oprócz dwóch kamer używam też dwoje oczu, bo jednym muszę zerkać co się wokół dzieje. Ale to wymaga wprawy (można czytać: talentu).
Pozdro :)

niedziela, 10 czerwca 2007, 01:01
Stwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 15 ]