Teraz jest czwartek, 20 września 2018, 07:08

Stwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 39 ]  Przejdź na stronę 1, 2, 3  Następna strona
 Co potrzebuje do filmowania wesel???? 
Autor Wiadomość
Bywalec
Bywalec

Post Co potrzebuje do filmowania wesel????
witam wszystkich videofilmowcow!
mam na imie Mateusz i prowadze wraz z ojcem maly zaklad fotograficzny.zdjecia na weselach robimy od lat ale chcialbym rowniez zajac sie videofilmowaniem i stad moja prosba do szanownych forumowiczow o podanie co wlasciwie potrzebuje(oprocz pomyslu oczywiscie) zeby nakrecic dobry film z wesela.
chodzi mi tu o
1.kamere-jaka firma?o jakich parametrach?
2.komputer-jaki procesor,karta graficzna?
3.opogramowanie dzieki ktoremu bede mogl obrabiac nakrecony przez siebie film?
jesli jeszcze cos to bardzo prosze o podpowiedz.jakim sprzetem Wy sie poslugujecie??co polecacie??

z gory bardzo dziekuje za odpowiedzi
ps.jesli ten temat nie pasuje do tego watku to prosze o przeklejenie go(wybralem ten gdyz wydal mi sie najbardziej odpowiedni)

pozdraiwm-mateushhh!!!

czwartek, 25 października 2007, 13:00
Aktywny bywalec
Aktywny bywalec

Na każdym forum jest WYSZUKIWARKA i każdy NOWY od tego zaczyna swój byt na forum :idea:
Temat wielokrotnie był omawiany

czwartek, 25 października 2007, 13:22
Aktywny bywalec
Aktywny bywalec

Nie podam ci na tacy specyfikcaji niezbędnych inwestycji w działalność wideofilmową ale kilka oczywistych (tfu) oczywistości :lol:

Najpierw wybierz kamerę. Uwzględnił bym to dwa elementy:
1. czy wchodzimy w High Definition czy też na początek pozostajemy przy tradycyjnym Standard Definition
2. jak "poważnie" powinieneś wyglądać z kamerą; tzn. czy spróbujesz wystartować z kamerką amatorską czy od razu inwestujesz w sprzęt semi-pro.

Róznica w nakładach jest ok. 3-krotna.
Nie zapomnij również że film składa się z obrazu (a więc może być potrzebne jakieś światełko) i z dzwięku (mikrofon zewnętrzny, mikroporty itp)

Następnie wybierz oprogramowanie. Poczytaj i sprawdz aktualne ceny. Jest kilka klas oprogramowanie: amatorskie (ale przyzwoite i na początek wystarczające) do profesjonalnego, zintegrowanego z konkretnym zestawem sprzętowym (oj drogie). Coś na swoją kieszeń na pewno znajdziesz.

Na podstawie wybranego oprogramowania przeczytaj zalecaną dla niego konfigurację sprzętową i już wiesz w co się zaopatrzyć.

razem, na moje oko, trzeba zainwestować (skromnie licząc) 10kPLN, ale dla pewności przygotował bym budżet na poziomie 20kPLN

czwartek, 25 października 2007, 13:26
Bywalec
Bywalec

no wlasnie ok 20tys myslalem zainwestowac w to.patrzac po internecie na firmy zajmujace sie profejonalnie nagrywaniem filmow z przyjec weselnych komunii chrztow itp.widzialem ze wiele z nich uzywa takiej kamery:SONY DCR-VX2100 czy myslicie ze jest ona wystarczajaca czy moze dolozyc ze 2tys i kupic cos lepszego???nie mniej jednak nie chce tez kupowac kamery z najwyzszej polki i nie wykorzystywac w pelni jej mozliwosci:/
moze jednak ma ktos gotowy schemat jak powinien wygladac taki zestaw??

czwartek, 25 października 2007, 14:15
Aktywny bywalec
Aktywny bywalec

AO mnie wyszukiwarka nie działa już kilka ładnych tygodni :( Tobie działa normalnie?

W związku z tym że nie można nic wyszukiwać to napiszę co myślę ;)

Do filmowania potrzebujesz:

- przyzwoitej kamery (torba/walizka, nośniki, baterie) - niezbędnik
- oświetlenia ogólnego (halogeny, statywy, przedłużacze) - niezbędnik
- oświetlenia na kamerę (mała lampka 20 - 50W, akumulatory) - niezbędnik
- przyzwoitego komputera (FireWire, pojemy dysk... dużo pojemnych dysków, monitor >17", pamięć... dużo pamięci, nagrywarka DVD) - niezbędnik
- oprogramowania do edycji video (ogromny wybór, od Pinnacle poprzez Vegasy aż po FinalCut itp.) - niezbędnik
- mikrofon zewnętrzny - opcja
- przenośny rejestrator dźwięku - opcja
- statyw (trójnóg, naramienny, stabilizacja tylu FlyCam) - opcja
- drukarka do zadruku płyt (coraz więcej tego na rynku) - opcja
- samochód (bo gdzieś to wszystko trzeba załadować...) - niezbędnik
- chętnych młodych - niezbędnik
- cierpliwość - niezbędnik
- dużo wolnego czasu - jeszcze większy niezbędnik od poprzednich niezbędników ;)

Pewnie można by wymieniać w nieskończoność i rozdrabniać się na szczegóły. Podsumowując to chyba w 10000 to raczej nie jest możliwe żeby się zamknąć jeśli chcesz kupić wszystko o czym pisałem.

czwartek, 25 października 2007, 14:16
Aktywny bywalec
Aktywny bywalec

Wyszukiwarka, raz działa, raz nie działa, ale idzie użyć :idea:
Może DZIKS coś w końcu z tym zrobi :roll:

ale i ja się dopiszę:

- ja bym zakupił drugą kamerę, na początek nawet taką za 2 tys. Różne rzeczy sie dzieją w praktyce: Do kamery dokupiłbym ochraniacz p deszczowy i p spadkom temp.

dlaczego druga ?
prosta sprawa filmujesz przy -10°C (lub niżej) jedziesz do knajpy przed klientami, nawet jak masz włączone grzanie w samochodzie nie ogrzejesz kamery na tyle, aby wpaść na salę i nie nastąpiła kondensacja pary. Hermetyczny worek foliowy z chlorkiem nic ci nie da, potrzebujesz min godziny a zaraz wejdą młodzi. Wtedy bierzesz drugą kamerę i filmujesz.

- dokupiłbym min przewijarkę do taśm miniDV. Przedłużysz żywotność mechanizmu kamery. Opcją luksusową i kosztowną jest magnetowid, np taki:

Obrazek

Oj cudne to cacko 8) :)
Jak to masz, to wtedy kamery służą ci wyłącznie do rejestrowania a nie odtwarzania. Urządzenie obsługuje każdy interfejs i format.

- pomyślałbym np o poli-statywie (+ kółeczka).

Bywa, ze trafi ci się karaoke i ludzie śpiewają przez 2h. Mało tego, że już po oczepinach, spać ci się chce a ty musisz stać z kamerą i do tego stabilnie.

to chyba tyle ode mnie

...i próbuj nadal uruchomić wyszukiwarkę :twisted:

czwartek, 25 października 2007, 15:13
Aktywny bywalec
Aktywny bywalec

Oj na taki sprzęt jak pokazał AO to chyba trzeba zaciągnąć kredyt hipoteczny ;). Chyba tańszym rozwiązaniem będzie kupienie po prostu jakiejś taniej kamery do zgrywania materiału.

Apropos tych "samojezdnych" statywów - jak to się sprawdza? Swego czasu też się nad tym zastanawiałem ale na salach często bywa nierówna podłoga np. zamiast równego parkietu jest terakota :| W takich lokalach chyba te kółeczka na nic się nie zdadzą (ze względu na fugi oczywiście)?

czwartek, 25 października 2007, 15:22
Aktywny bywalec
Aktywny bywalec

Jest tylko mały myk, kółka muszą być większe. Ja mam statyw Libec i kółka tej samej firmy. Kołga mają chyba 12 cm średnicy. Używam ich głównie w kościele przy filmowaniu na 2 kamery. Drugi operator jeźdźi ze statywem po bocznych nawach i filmuje wyjście młodych z kościoła podczas gdy ja łapię z innego planu.

czwartek, 25 października 2007, 15:30
Aktywny bywalec
Aktywny bywalec

no wlasnie ok 20tys myslalem zainwestowac w to.

hmm - trochę mało jeżeli masz zamiar świadczyć usługi na wysokim poziomie.

Miałeś wcześniej styczność z kamerą? Filmowanie to nie to samo co pstrykanie fotek. łatwiej jest z dobrego filmowca zrobić fotografa niż odwrotnie.

co do sprzętu to moja propozycja:

kamera Canon A1 (HDV)
komp - MacPro + Final Cut Studio 2

Do tego trochę osprzętu, statywy, mikrofony, oświetlenie, itp. za ok 4-7tys. kilkanaście godzin szkolenia z obsługi softu, setki godzin samodzielnych ćwiczeń ze sprzętem i powinno się udać.

Kris

czwartek, 25 października 2007, 21:06
Aktywny bywalec
Aktywny bywalec

nie przesadzajmy z tymi cenami. Mozna skompletować sprzęt o wiele taniej, niż się wydaje. Moja propozycja:

-sony vx2100 - ok. 7400zł - sprawdzony pewniak. B. jasna kamerka.
-oświetlenie: nakamerowa lampka np. unomat za ok. 230zł, ale wystarczy poszukać, by znaleźć o wiele taniej. Na giełdzie foto ktoś mi proponwał za 80zł. Pozostałe oświetlenie? nie wiem, nie zajmuję się weselami. zestaw 2 x 300 W ? może ktoś inny coś o tym napisze.
- mikrofon: wierną kopię shotguna Sennheiser sprowadziłem za 80zł. jakość super. (a jeśli na weselach sprawdzają się dynamiczne mikrofony, to sprawa jest jeszcze prostsza).
- statyw: z tego, co napisał przedmówca wynika, że to sprzęt na wszelki wypadek. wystarczy najtańszy za mniej niż 100zł.
- komputer: nie wierzę, żeby przy dzisiejszych cenach nie dało się go złożyć za 3000zł.

w sumie: trochę ponad 10 tys. pozdrawiam i powodzenia.

czwartek, 25 października 2007, 21:58
Stary wyjadacz
Stary wyjadacz

I tak dfg, zostaje sie tylko wideofilmowcem...;) Nic z tym wiecej nie zrobisz, tylko wesela obskoczysz. Rozumiem, ze kolega zaczynajac dzialalnosc, nie powinien byc konkurencja w innych tematach filmowych, stad taki zestaw;)?

Nawiążemy współprace z kamerzystami z regionu, kontakt itv24@itv24.com.pl

piątek, 26 października 2007, 00:09
Aktywny bywalec
Aktywny bywalec

Miałeś wcześniej styczność z kamerą? Filmowanie to nie to samo co pstrykanie fotek. łatwiej jest z dobrego filmowca zrobić fotografa niż odwrotnie
Kris

Hehehe... a cóż to za stereotyp? W fotografii potrzebna jest inna filozofia i tyle. Ta zasada nie działa w zadną ze stron, wszystko zależy od talentu.
Ja zaczynałem od fotografii i w filmowanie wszedłem "jak w masło".
Równie dobrze mozna napisać tak:
Miałeś styczność z aparatem? Fotografia to nie to samo co weselne kręcenie.
(cztery obiektywy to nie jeden)

piątek, 26 października 2007, 08:07
Aktywny bywalec
Aktywny bywalec

Ja zaczynałem od fotografii i w filmowanie wszedłem "jak w masło".

Jak dotąd to jeszcze nikt na forum nie widział ani fotek ani filmów Twojego autorstwa (chyba, że coś przeoczyłem) więc ciężko jest określić czy te Twoje wchodzenie w masło było bezbolesne.

Kris

piątek, 26 października 2007, 09:25
Aktywny bywalec
Aktywny bywalec

ale to chyba nie o to chodzi :roll:

Jedno i drugie to dwa odrębne tematy. Jak masz talent robisz dobrze jedno i drugie mimo, że jedno i drugie różni się specyfiką. Rzadko spotyka się takich zapaleńców.
Oglądam czasem filmy wykonane przez studia foto, głównie z TimeLine i wiecie co ? klnę na czym swiat stoi bo klienci połaszczyli się na kompleksową usługę foto-video i dostali gniota.
Z drugiej strony cieszę się bo w zimie ("na przednówku") zanim zaczną się studniówki zarobię całkiem przyzwoicie na montażu :lol:

piątek, 26 października 2007, 09:57
Aktywny bywalec
Aktywny bywalec

Panowie :lol:

ale to chyba nie o to chodzi :roll:

Jedno i drugie to dwa odrębne tematy. Jak masz talent robisz dobrze jedno i drugie mimo, że jedno i drugie różni się specyfiką. Rzadko spotyka się takich zapaleńców.
Oglądam czasem filmy wykonane przez studia foto, głównie z TimeLine i wiecie co ? klnę na czym swiat stoi bo klienci połaszczyli się na kompleksową usługę foto-video i dostali gniota.
Z drugiej strony cieszę się bo w zimie ("na przednówku") zanim zaczną się studniówki zarobię całkiem przyzwoicie na montażu :lol:

Odwrotnie... ale u nas we wsi gorzej wychodzą ci, którzy decydują się na komplet zdjęć robionych przez kamerzystów. Z dwoma wyjątkami, żeby być uczciwym (dwoma o których wiem).
Na płycie DVD dostają 700 fot, z czego 40 jest naprawde udanych, ale to tylko dlatego, że automat akurat dobrze zadziałał. reszta to ciemne, nieostre albo zaszumione gniociki. :D Siedziałem za minilabem i zachodziłem w głowę, jak mozna sie na takie cóś zdecydować?
No... ale wtedy juz za bardzo nie ma jak tego poprawić... czasu cofnąć się nie da.
Chyba nie przyjmujesz, że studia foto z zasady kaleczą filmy? Ja nie przyjmuję, że żaden kręcioła nie umie robić zdjęć, bo to nieprawda. Tyle, że takie cudawianki jak kamerzysta równocześnie pstrykający zdjęcia nie sa niczym wyjątkowym, a że robi to lewą ręką.... :roll:
Zapaleńców jest u nas kilku... a foto i video mają wiele wspólnego, w końcu tu kadr i tu, kolor, moment, detal. W zasadzie jest tylko jeden problem- nie można sie rozdwoić. :P
Co masz na myśli pisząć: głównie z TimeLine?

a tu dla uatrakcyjnienia wywodu
inne forum

piątek, 26 października 2007, 11:21
Stwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 39 ]  Przejdź na stronę 1, 2, 3  Następna strona