Teraz jest niedziela, 16 grudnia 2018, 10:28

Stwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 5 ] 
 Zmiana temperatur a kamera 
Autor Wiadomość
Stały bywalec
Stały bywalec

Post Zmiana temperatur a kamera
Witam.
Mam pytanie a zarazem prośbę do "starych wyjadaczy". Jak sobie radzicie przy nagłych zmianach temperatur (jakie występują w zimie) np. filmujemy w kościele, następnie wyjście młodych na dwór do samochodu, a później na sali? Chodzi mi o zaparowanie obiektywu. Czy często się to zdarza i ewentualnie jest jakiś sposób aby nie zaparował obiektyw po wejściu na salę?
Nie chodzi mi o to, abym sobie kupił drugą kamerę i miał na sali, bo filmuję hobbistycznie, a mam filmowanie uroczystości weselnej w styczniu i trochę się martwię w związku z tym tematem. Z Waszych wypowiedzi wiem, że ochraniacz do kamery raczej niewiele pomoże. Słyszałem również o metodzie z np. z filtrem UV i płynem do okularów, ale nie wiem czy ten filtr nie pogorszy znacząco obrazu.
Pozdrawiam.

środa, 14 listopada 2007, 11:46
Aktywny bywalec
Aktywny bywalec

Witam, rozwiązanie z drugą kamerą jest najlepsze, ale .... :roll:
Np. wczoraj oglądałem na TVN program Dzień dobry TVN, i akcja tego typu: prezenterka pogody, która opisywała mapę pogody na ulicy Wa-wy wchodzi z operatorem kamery do Pub'u i tam robią urodzinowa niespodziankę słynnemu aktorowi (program na żywo) i po paru s. obiektyw zaparowany. Prezenterka składa życzenia, a my nic prawie nie widzimy. Po chwili operator ze dwa razy wyciera szalikiem obiektyw, potem sama prezenterka też wyciera. Oczywiście wszystko obrócono w żart na antenie.

Skoro w TVN nie maja wpływu na zmiany temp. to my chyba też :roll:

Pozdrawiam

środa, 14 listopada 2007, 12:17
Stały bywalec
Stały bywalec

Ale właśnie, czy można jakoś zabezpieczyć się przed takim zdarzeniem? Wiadomo, że na weselach nie bardzo jest czas na suszenie kamery zaraz po wejściu na salę :)

Pozdrawiam.

środa, 14 listopada 2007, 12:41
Aktywny bywalec
Aktywny bywalec

Na weselu szybko się dzieje i zaparowania obiektywu nie unikniesz. Obiektyw to pół biedy, gorzej jak para się skropli np na elektronice :?
Kamera się wyłącza i przez min godzinę nic nie nakręcisz.
Niektóre elementy kamery z czasem będą korodować :?

W moim przypadku jest kilka rozwiazań:

- sezon "weselny" kończę w polowie listopada.

- jak ktoś się upiera pozostaje opcja na 2 kamery, w końcu to jego wybór, ale mój sprzęt jest najważniejszy, który po prostu szanuję:)

W tej drugiej opcji, gdy w kościele zaczynasz kręcić życzenia, 2 operator jedzie do miejsca wesela. Kamerę przed wyjazdem wkłada do szczelnego worka nylonowego z CaCl2 (saszetki z granulatem). Wchodząc na ciepłą salę para skrapla się na powierzchni worka. Ma minimum 40 minut zanim nie przyjadą z kościoła. Oczywiście on przejmuje rejestrację, podczas gdy ten pierwszy robi to samo. No, chyba że jedzie do domu bo na 2 kamery rejestrowany był sam kościół.

pozdr

środa, 14 listopada 2007, 14:51
Aktywny bywalec
Aktywny bywalec
Witam, rozwiązanie z drugą kamerą jest najlepsze, ale .... :roll:
Np. wczoraj oglądałem na TVN program Dzień dobry TVN, i akcja tego typu: prezenterka pogody, która opisywała mapę pogody na ulicy Wa-wy wchodzi z operatorem kamery do Pub'u i tam robią urodzinowa niespodziankę słynnemu aktorowi (program na żywo) i po paru s. obiektyw zaparowany. Prezenterka składa życzenia, a my nic prawie nie widzimy. Po chwili operator ze dwa razy wyciera szalikiem obiektyw, potem sama prezenterka też wyciera. Oczywiście wszystko obrócono w żart na antenie.

Skoro w TVN nie maja wpływu na zmiany temp. to my chyba też :roll:

Pozdrawiam
[

potwierdzam, troche to nie przwidzane bylo pomimo ze kamera wyszla na dwor tuz przed wejsciem na antene. Sprawa drugiej zalatwilaby sprawe ...ale ....wizja rezyserska :))

środa, 14 listopada 2007, 15:29
Stwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 5 ]