Teraz jest wtorek, 11 grudnia 2018, 11:36

Stwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 19 ]  Przejdź na stronę 1, 2  Następna strona
 legalna muzyka film okolicznościowy 
Autor Wiadomość
Nowy
Nowy

Post legalna muzyka film okolicznościowy
Witam Serdecznie

Wiem, że temat legalnego wykorzystania muzyki jest wałkowany i wielu ma już tego tematu serdecze, dość prosze jednak o rade.

Zostałem poproszony o zmontowanie filmu - film z wakacji - naprawde dobrze nagrany, w dodatku dość dobra kamerą. Klient przyniósł swoje płyty z muzyką (oryginalne płyty) Biorąc pod uwagę, iż oddaje klientowi 1 kopie (nie będą wykonane dodatkowe kopie - poza kopia bezpieczeństwa) a film jest tylko i wylacznie do użytku wewnętrznego u klienta w domu -który zakupił oryginalen płyty. Czy w takim wypadku jestem zwolniony z płat za wykorzystanie muzyki? Mimo wszytko przydala by sie jakas umowa....jesli ktos mial podobną sytuacje i może mi taka gotową umowę udostępnić będe bardzo wdzięczny. pozdrawiam

piątek, 28 grudnia 2007, 14:23
Stały bywalec
Stały bywalec

Wydaje mi się, że jesteś bardziej "papieski od papieża" :)

piątek, 28 grudnia 2007, 18:15
Aktywny bywalec
Aktywny bywalec

Panie kolego faktycznie ten temat to rzeka słów wylanych przez wielu z forum i nie tylko .
Sprawa wygląda tak .
To Pan bierze kasę za montaż tego filmu i wykorzystanie w nim muzyki i to na Panu ciąży dokonanie opłat z tytułu praw autorskich do zaiksu,za wykorzystanie utworów tymbardziej jak prowadzi Pan firmę i montuje filmy w celach zarobkowych.
Wiem nikt nie lubi płacić ale mówię jak jest a jak Pan zrobi to Pana sprawa

piątek, 28 grudnia 2007, 23:29
Moderator
Moderator

Wydaje mi się, że jesteś bardziej "papieski od papieża"

- dokładnie. Fenomen legalności !
Boję się znowu wzniecać ogień tematu, ale właśnie nie do końca jest to prawda:
- zespół muzyczny obsługujący przykładowo Dancing nie opłaca ZAiKS, gdyż jest to w gestii lokalu;
- jeśli ów klient puści sobie niemy film z wakacji (pozbawiony podkładów muzycznych), a równolegle włączy domowy odtwarzacz CD, ze swoimi legalnie zakupionymi płytkami audio, by mieć muzykę w tle filmu - czy dopuści się przestępstwa?
Uważam, że to on (klient) ponosi odpowiedzialność, za ewentualne publiczne odtwarzanie swojego materiału.
Temat można by ciągnąć w nieskończoność, gdyż ktoś kiedyś miał problemy jak pamiętam, że filmując wesele dopuścił się krypto-reklamy pokazując zespół muzyczny, a dokładnie nazwę firmy widniejącej na instrumencie klawiszowym, więc nikt lepszej odpowiedzi nie da Tobie jak przedstawiciel ZAiKS, który sam nie będzie umiał uzasadnić swojej racji :D
Pozdrawiam gorąco

sobota, 29 grudnia 2007, 01:02
Stary wyjadacz
Stary wyjadacz

Post Zaiks, coz za twor?
Sytuacja w wielu przypadkach, kiedy chodzi o oplaty praw dla Zaiksu, wydaje sie nie zrozumiala. Do szkoly, ktora oraganizuje studniowke, przyszlo pismo z Zaiksu o koniecznosci uiszczenia oplaty w zwiazku z wykorzystaniem muzyki na imprezie studniowkowej. Lokal w ktorym to sie odbedzie, placi Zaiks, a i DJ, ktory grac tam bedzie, rowniez placi. To ile razy mozna pobierac oplaty za ta sama impreze? Tak postepuje Zaiks. Nie w porzadku raczej...

Nawiążemy współprace z kamerzystami z regionu, kontakt itv24@itv24.com.pl

sobota, 29 grudnia 2007, 23:49
Stary wyjadacz
Stary wyjadacz

Proponuje uporządkować kilka terminów związanych z opłatami za wykorzystywane prawa autorskie.
W Ustawie o ochronie praw autorskich i prawach pokrewnych, okreslone zostało jasno i wyraźnie że obowiązany do dokonania opłaty z tytułu tantiem autorskich jest "Organizator" czyli de facto osoba czerpiaca zyski z imprezy. To nie jest tak że lokal płaci ZAiKS, czy DJ. Jestem czynnym zawodowo DJ-em, z kilkunastoletnim doswiadczeniem, brałem udział w dyskusji owocem której była w/w ustawa. Cały dowcip polegał na tym by nie przerzucać ciężaru opłat na zespoły, artystów i DJ-ów. Dlatego opłaty ciążą na podmiocie organizującym, a w domysle - na tym tym który zyskuje dobra materialne lub niematerialne, pisząc łopatologicznie:
jesli szkoła organizuje studniówkę - płaci szkoła
jesli ten sam lokal organizuje bal karnawałowy - płaci lokal
jesli w tym lokalu DJ-e prganizują techno party - płaca DJ-e
Wykładnia prawa dostepna jest u każdego rezydenta ZAiKS.

Zaprzyjaźnione ze mną studia reklamowe i postprodukcyjne, które wykorzystują muzyke do udźwiękowienia reklam i innych produkcji, płacą tantiemy, nie omieszkając póxniej obciążyć nimi klientów, z tym że nie informują go o tym fakcie, wchodzi to po prostu w skład kosztów, tak jak lektor, scenariusz, realizacja czy powielanie. Jednak z taką zupełnie legalną produkcją idzie tzw. metryczka gdzie wszystko jest podane, kompozytor, wydawca, studio realizacyjne i nr umowy pozwalającej na korzystanie ze scieżki dźwiękowej. I jest to integralna część dokumentów okreslających usługę realizacyjną.

Jak do tej pory, kilkanaście lat działaności, żadne ze znajomych mi studiów nie miało najmniejszych problemów prwnych, a produkcje "chodzą" w duzych mediach.

Proszę Forumowiczów by nie zapominali że obowiązuje również prawo o ochronie praw Wydawcy, nie tylko autorskie.

Ale jak to wygląda w 100% w zakresie Waszych produkcji, trzeba by sie zwrócić do ZAiKS, by przedstawiło swój komentarz, by wiedzieć jak interpretować Ustawę.

Pozdrawiam - JJ

niedziela, 30 grudnia 2007, 13:59
Stały bywalec
Stały bywalec

Nie mówie tu o produkcjach reklamowych ale o reportażu wideofilmowym, jeśli filmowałem młodą parę oglądającą swoje zdjęcia w spokoju i ciszy ale przy ulubionej muzyce z ich płytoteki, czy z radia (zresztą, nie dociekam z czego), a potem użyję warstwy dźwiękowej(muzyki) w innej części filmu np. teledysku to Zaiksowi nic do tego. A jeśli dla lepszego zapisu dźwięku podłączyłem się do konsoli DJ i użyję tego w reportażu filmowym to co ma do tego Zaiks. Tego typu produkcja wykorzystywana (odtwarzana) jest zaledwie kilkakrotnie zazwyczaj w gronie rodziny i przyjaciół. Szukanie tutaj dochodów dla autorów przez Zaiks jest co najmniej śmieszne, prawie tak jakby żądać tantiem za publiczne wykonanie serenady pod oknem ukochanej.

niedziela, 30 grudnia 2007, 17:10
Aktywny bywalec
Aktywny bywalec

Szukanie tutaj dochodów dla autorów przez Zaiks jest co najmniej śmieszne, prawie tak jakby żądać tantiem za publiczne wykonanie serenady pod oknem ukochanej

Mówimy o dochodach jake czerpiemy ze sprzedaży zmontowanego materiału wideo tudzież płyty DVD z wykorzystaniem muzyki czyjegoś autorstwa. Czyli posługujemy się czyimś utworem i dzięki niemu uzyskujemy dochód sprzedając klientowi finalny produkt czyli tę płytę biorąc za niego kasę
Oczywiście możemy używać różnych forteli by to ominąć, ale takie są przepisy.
Wprawdzie nie jestem ich zwolennikiem ale takie są realia.
Dla ciekawości powiem, że ZAIKS może żądać kasy nawet gdy zrobiliśmy jakąś reklamówkę, np wyborczą którą rozdajemy za darmo.
A to dlatego że utworu którego użyliśmy nie możemy też rozpowszechniać bez zgody jego właściciela. A to jest interpretowane przez ZAIKS jako rozpowszechnianie

poniedziałek, 31 grudnia 2007, 01:36
Stary wyjadacz
Stary wyjadacz

W Ustawie o ochronie praw autorskich i prawach pokrewnych, okreslone zostało jasno i wyraźnie że obowiązany do dokonania opłaty z tytułu tantiem autorskich jest "Organizator" czyli de facto osoba czerpiaca zyski z imprezy. To nie jest tak że lokal płaci ZAiKS, czy DJ. Jestem czynnym zawodowo DJ-em, z kilkunastoletnim doswiadczeniem, brałem udział w dyskusji owocem której była w/w ustawa. Cały dowcip polegał na tym by nie przerzucać ciężaru opłat na zespoły, artystów i DJ-ów. Dlatego opłaty ciążą na podmiocie organizującym, a w domysle - na tym tym który zyskuje dobra materialne lub niematerialne, pisząc łopatologicznie:

Jakie zyski ma szkola organizujaca studniowke?! Zyski sa tu tylko i wylacznie dla DJa, restauracji i kamerzysty - fotografa. Wiec caly ciezar powinni oni ponosic. To w takim razie, dlaczego wywiesza sie w lokalach"lacimy ZAiKS"? To dla powszechnej wiadomosci, czy dla tego, ze legalnie mozna pracowac, bo juz za utwory w tej knajpie kasa zostala odprowadzona...?

Nawiążemy współprace z kamerzystami z regionu, kontakt itv24@itv24.com.pl

poniedziałek, 31 grudnia 2007, 03:19
Stary wyjadacz
Stary wyjadacz

Mam wrażenie że nie do końca przeczytałeś to co napisałem.
Czerpanie zysków z organizacji imprez to nie tylko brzęcząca moneta,
a chyba do tego to sprowadzasz, to zbytnie uproszczenie.
Zyskiem na studniówce jest zabawa naszych dzieciaków,
jesli chcesz się bawić przy znanych przebojach, zapłac za ich wykorzystywanie, nie chcesz płacić - siedź w ciszy.
Sa firmy które organizując bal chatytatywny,
buduja prestiż swojej marki, swojej firmy, dlatego tez powinny zapłacić tantiemy.
Zysk z imprezy to nie zawsze onety.
Pytacie - więc tłumaczę to co wiem.

Choc nie zawsze zgadzam się z Ustawą.

Zdję sobie sprawe z paradoksów Ustawy:
stacja radiowa płaci tantiemy, i płaci je również sklep w którym klienci i personel słuchaja tej stacji. Oprócz nadawców radiowych płacą tantiemy również taksówkarze, jeśli w trakcie kursu z pasażerem gra radio.
Ot takie polskie paradoksy.

Najlepszego w Nowym Roku - Wszystkim !!!

poniedziałek, 31 grudnia 2007, 12:05
Aktywny bywalec
Aktywny bywalec

To w takim razie, dlaczego wywiesza sie w lokalach"lacimy ZAiKS"? To dla powszechnej wiadomosci, czy dla tego, ze legalnie mozna pracowac, bo juz za utwory w tej knajpie kasa zostala odprowadzona...?

ta informacja oznacza ze właściciel lokalu zapłacił do zaiksu kasę za rozpowszechnianie utworów publicznie czyli umilał swoim klientom czas muzyką jakiegoś twórcyi to on płaci wtedy ale jeśli ty jako DJ-ej puszczasz muzę u gościa w lokalu to On Tobie płaci i ty wtedy czerpiesz zyski z puszczanych utworów, a gość zamawia tylko u ciebie usługę.A co do opłat w szkołach na studniówkach to nie spotkałem się z czymś takim.
Rozmawiałem ostatnio z inspektorem z ZAIKS-u i pisma które były wysyłane do szkół dotyczyły tylko informacji, którzy kamerzyści lub zespoły mają z nimi podpisane umowy i którzy opłacają te "haracze"do nich. Szkoły jako instytucje publiczne raczej boją sie jakichkolwiek konsekwencji prawnych lub zamieszania jakie może wokół tego wyniknąć i może źle interpretują te informacje, że jakoby miały płacić.
Zresztą studniówkę organizuje samąrząd rodziców a nie szkoła. Szkoła tylko udostępnia lokal.A dyrektorzy szkół jak wcześniej pisałem bojąc sie o swe stołki raczej wolą dmuchać na zimne

poniedziałek, 31 grudnia 2007, 12:12
Stary wyjadacz
Stary wyjadacz

Stare przysłowie mówi: "Czort swoje, Pop swoje".

Zaprosmy na Forum, po nowym roku kogoś z ZAiKSu, niecgh wytłumaczy.

Mimo wszystko pozdrawiam.

poniedziałek, 31 grudnia 2007, 12:15
Aktywny bywalec
Aktywny bywalec

poniedziałek, 31 grudnia 2007, 12:31
Bywalec
Bywalec

Tak czytam wszystkie tutaj posty na temat wykorzystywania cudzych utworów, słyszę Zaiks i Zaiks, a to jest wprowadzanie forumowiczów w błąd, że jest to instytucja, której podlega większość utworów komercyjnych w kraju.

Przykład niezależnego dokumentu. Materiał na tyle obiecujący, że przed całkowitym zmontowaniem już interesowała sie nim telewizja, ogólnie film gotów do rozpowszechniania na festiwalowych imprezach krótkiego metrażu. Ostatecznie znalazło się tam 6 "publikowanych" utworów, w tym 2 fragmenty amerykańskich soundtracków zarejestrowane w trakcie akcji jako dźwięk efektowy. Papiery poszły do Zaiksu, żeby wszystko było legalne (tzn. ile płacić z zaznaczeniem, że przedsięwzięcie niekomercyjne itp). Zaiks okazał się nie mieć wpływu kompletnie na nic, podał namiary na przedstawicieli tych utworów w Polsce (na dodatek się pomylił).

środa, 2 stycznia 2008, 21:05
Aktywny bywalec
Aktywny bywalec

Tak czytam wszystkie tutaj posty na temat wykorzystywania cudzych utworów, słyszę Zaiks i Zaiks, a to jest wprowadzanie forumowiczów w błąd, że jest to instytucja, której podlega większość utworów komercyjnych w kraju.

ZAIKS jest stowarzyszeniem twórców takwięc należą do niego ci którzy chcą i to oni dostają te wpłacane przez nas pieniądze.
Jeśli jakiś twórca nie wyraził checi reprezentowania jego praw na tereni Polski przez ZAIKS to jeśli użyjemy jego utworu wówczas to nie ZAIKS NAS BĘDZIE TORTUROWAŁ TYLKO INNE stowarzyszenie "biorców" W twoim przypadku zaiks twórców tych utworów nie posiadał w swojej bazie więc odsyłał Cię gdzieś indziej.Tak więc postąpił okey wobec Ciebie. A że zabardzo nie wiedział gdzie Cię odesłać to już problem inspektora regionalnego . Jakiś nie douczony
Możesz też używać utworów z licencją umożliwiającą korzystać z utworów nie płacąc już więcej nikomu.Zapłaciłeś raz na początku i koniec. I tu przykład np http://www.freeplaymusic.com itp....

środa, 2 stycznia 2008, 23:57
Stwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 19 ]  Przejdź na stronę 1, 2  Następna strona