Teraz jest wtorek, 11 grudnia 2018, 17:54

Stwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 18 ]  Przejdź na stronę 1, 2  Następna strona
 Jak zaczynaliście? 
Autor Wiadomość
Nowy
Nowy

Post Jak zaczynaliście?
No właśnie, panowie profesjonaliści, jak zaczynaliście swoją "zabawę" z filmowaniem, montażem filmów. Czy zaczynaliście od profesjonalnego sprzętu, czy raczej od amatorskich kamer oraz programów.

pozdrawiam

sobota, 8 marca 2008, 01:53
Aktywny bywalec
Aktywny bywalec
Post Re: Jak zaczynaliście?
Każdy zaczynał od jakiś handycam pewnie, chyba, że te starsze pokolenie to VHSy jakieś ;p, a pozatym przecież na tym forum nie są tylko profesjonaliści ;/

sobota, 8 marca 2008, 13:02
Aktywny bywalec
Aktywny bywalec

ups!
no to wyszło, że jestem to "starsze pokolenie" :)
ale jest co wspominać... jak na poligonie...
każde naciśnięcie REC miało kolosalne znaczenie - to uczyło i dyscypliny i myślenia "trzy kroki do przodu"

fajnie było

sobota, 8 marca 2008, 14:36
Moderator
Moderator

pierwszą kamerą od której zaczynałem była profesjonalna kamera 35mm na wózku. materiał zdigitalizowany w 4K montowałem na profesjonalnym Avidzie. za swój debiut otrzymałem Złotą Palmę i Oskara 8)

a teraz na poważnie - to chyba oczywiste, że zaczynamy od przypadkowej, amatorskiej kamery (w moim przypadku Panasonic VHS-C) i przygodę z montażem zaczynamy od niezbyt wymagających programów - ja od Ulead Media Studio 2,5. pierwsze kroki w 3D stawiałem w 3D Studio (jeszcze nie max) pod DOSa a pierwszy program do grafiki rastrowej napisałem w 1992 roku na Commodore 64. wcześniejsza jego wersja na Timex'ie 2048 pozostała nieukończona (1990 r.) :D

pozdrawiam

sobota, 8 marca 2008, 14:40
Aktywny bywalec
Aktywny bywalec

jak miałem ok 5 lat to ojciec przyniósł kamere od wujka żeby mnie troche ponagrywać... niedługo później kupił zajefajnego naramiennego VHS-a :D i na nim sie troche podszkoliłem w "sztuce operatorskiej" :P :P
a jakies 5 lat temu dostałem trv'ke do rączek i wtedy zaczęło nieco poważniejsze filmowanie bo z montażem na PC (generalnie wszystkiego nauczyłem sie sam, nie miałem za bardzo kogo sie zapytać co i jak, później zacząłem też szukać pożytecznych informacji w necie) i tak oto wylądowałem w TV :)

PS. nie wiem czy to bardziej żalenie czy chwalenie :P

4GB RAM 800Mhz
GF8600GT 256 MB VRAM

sobota, 8 marca 2008, 19:23
Stały bywalec
Stały bywalec

U podstaw stanęła fotografia reportażowa, plenerowa i te pytania znających moje zdjęcia "czy mógłbym u nich kamerować"? więc wziąłęm się za kamerę już cyfrową, obecnie znacznie lepszą, montaż od razu na Adobe Premiere 6,5 z kartą video, teraz nowsze, dużo czytałem, trochę podglądałem innych, wzorowałem się trochę na "prawdziwych filmach". Mimo że już trochę filmuję, uważam że to dopiero początek drogi, staram się poznać coraz więcej zasad i sposobów filmowania i montażu(także możliwości programów). Szukam też inspiracji i nowych pomysłów aby produkcje były atrakcyjne i satysfakjonowały klientów(co niestety nie zawsze oznacza wysoki poziom). Słowem oprócz wiedzy fotograficznej zaczynałem od niczego.

sobota, 8 marca 2008, 22:44
Stały bywalec
Stały bywalec

W moim przypadku jest to historia "Od ósemki do ósemki". Pierwsze filmy na 8mm, celuloid, aceton i stolik (a właściwie stoliczek) do cięcia i klejenia. Jakość kiepska, efekt końcowy niezbyt ciekawy. Ale właśnie tamten okres wspominam najlepiej. Ujęcia, których nie można powtórzyć, czekanie czasem tygodniami na wywołany materiał nauczyły mnie większej dbałości o takie elementy jak kadrowanie, prowadzenie kamery, łączenie ujęć itp.
A po nastaniu ery "magnetycznej" pierwsze zlecone materiały robiłem też na ósemce, ale Video8.
Dzisiaj cyfrówki są tak popularne, a programy mają tak olbrzymie możliwości,
że końcowy efekt jest ograniczony tylko naszą wyobraźnią i dobrym smakiem. Choć czasem trudno te dwie rzeczy pogodzić. Ja jednak staram się poskramiać wyobraźnię aby filmu za bardzo nie "udziwniać". Czyli powrót do korzeni...
Pozdrawiam*

niedziela, 9 marca 2008, 01:12
Aktywny bywalec
Aktywny bywalec

Mnie tknęło po moim weselu, kamerzysta kręcił cyfrą! był rok 2000, wszyscy byli w szoku chyba najbardziej ja 8O, rok później miałem już swoją 1-kamere Canona HI-8mm miałem okazję filmować jako gość u kolegi na weselu, później po obejrzeniu tego filmu przez kilku znajomych stwierdzili że wypadł lepiej niż ten od opłaconego kamerzysty :wink: , długo się nie cieszyłem, po dwóch miesiącach radości z kamery miałem włamanie do domu kamera inne gadżety poszły w świat, dopiero w 2002 roku na poważnie zaczęły sie inwestycje itd.... Początek też bez netu, sam wszystkiego się uczyłem ciężko było :wink:.

Pozdrawiam

niedziela, 9 marca 2008, 12:26
Moderator
Moderator

a no właśnie jeszcze w kwestii formalnej, nie można pominąć fotografowania na czarno-białym filmie 35mm zenitem 12xp i samodzielnego wywoływania zdjęć w zaimprowizowanej ciemni... :)

pozdrawiam

niedziela, 9 marca 2008, 14:17
Aktywny bywalec
Aktywny bywalec

foto na "fotonie"
krokus w łazience...
kto to jeszcze pamięta?!
ach!!! :)

niedziela, 9 marca 2008, 15:12
Bywalec
Bywalec

No dobra. Profesjonalistą nie jestem, co najwyżej zafascynowany, zaawansowany hobbysta - chyba to najbardziej pasuje, ale opowiem jak zacząłem swoją przygodę z filmowaniem. A więc tak:
Filmowaniem zainteresowałem się po raz pierwszy już w podstawówce (1998-2004), ale nie myślałem o tym za bardzo jako hobby czy coś w tym stylu - bardziej aby mieć kamerę, tylko po to, aby zaszpanować 8)
Dopiero w 2 klasie gimnazjum zainteresowałem się "poważniej" tworzeniem oraz komputerową edycją filmów - no dobra, bardziej to drugie. Szczególnie kiedy po zrobieniu swojego pierwszego filmu na konkurs w szkole w Pinncale 9 (a raczej prezentacji - trochę zdjęć, jakaś muzyka i dużo tekstu, bo o Kościuszko czy Kolbe to za dużego wyboru nie było) wygrałem ten konkurs w etapie wojewódzkim(czyli w przypadku tego konkursu najwyższym). Bardzo mnie to zmotywowało i po ciężkim zbieraniu pieniędzy przez lekko ponad rok zakupiłem <fanfary> oryginalne SONY Vegas Pro 8.0 - chciałem najnowszą wersje (a jak zacząłem zbierać to chciałem kupić 7.0.....). No i miałem już porządny program, z najwyższej półki więc trzeba było coś kręcić. No i tu był problem - czym? Kamery mieć nie mogłem, dlatego wyprosiłem od ojca, aby mi kupił telefon komórkowy (niby do dzwonienia, stałego kontaktu i ogólnie cały ten pic :lol: ), a że miał kamerę VGA to "tylko przy okazji" (SE k700i - najlepszy, jaki mogłem wybrać) i tak nakręciłem oraz zmontowałem swoją pierwszą super produkcję, budżetem przewyższający TITANICa, najlepsi aktorzy, efekty i w ogóle, a dotyczył.... mojego psa :P :wink: 8). No ale skończyła się już era kręcenia telefonem i od ojca dostałem (a raczej wziąłem ,bo jej nie używał) starą(?) kamerę SONY na kasetki 8mm (ta która mnie fascynowała w podstawówce). Ale nie mogę na nią narzekać, bo jak na swoje lata ma zoom optyczny 30x a cyfrowy 180x oraz <fanfary> stabilizator obrazu.... Teraz jeszcze pozostaje oddać ją do serwisu na przeczyszczenie obiektywu (jakieś paprochy się dostały do środka jakimś cudem) i będę kręcił super produkcję.... 8) I tak w skrócie wygląda moja historia kamerzysto/montażysty od podstawówki do dzisiaj, 16:00 :wink:

P.S: aby nie robić nowego tematu małe pytanko: mam ten Sony Vegas Pro 8.0 i znam go może w jakiś 50-60% i mam okazję też posiadać Adobe Premiere Pro CS3 + After Effects CS3 - oczywiście oryginały (dzięki mojego wujkowi z Irlandii...) i nie wiem czy wybrać Adobe, czy zostać przy Sony, bo tylko na jedno mogę się zdecydować (jak wybiorę Adobe, to wujek jakiemuś znajomemu odsprzeda Vegas czy jakoś tak...). Adobe bawiłem się trialkami i bardzo mi się spodobały, tylko nie jestem zbytnio "obcykany", ale szczególnie AAF mi się podoba i możliwości rozszerzenia o dodatkoe efekty itp.... A może znacie jakieś dodatki/pluginy/efekty do vegas pro 8.0 ,to może uda mi sie je wybrać zamiast Adobe.... proszę pomóżcie dobrze wybrać - bo wybór na kilka kolejnych lat...

Ostatnio edytowano niedziela, 9 marca 2008, 17:19 przez Drako91, łącznie edytowano 1 raz

niedziela, 9 marca 2008, 17:11
Stały bywalec
Stały bywalec

czasy zenita TTL i szkolnej ciemni bardzo miło wspominam . odnośnie tematu to niewiele mogę napisać ponieważ to są moje początki . od dawna interesowała mnie fotografia , niedawno trafiłem na promocji canona md110 i wciągnęło mnie to całkowicie . minęły może 4 miesiące a już przetestowałem sporo sprzętu i kilka flycamów własnego patentu . teraz zbieram fundusze na canona xl . wypowiem się za 5 lat :D

niedziela, 9 marca 2008, 17:18
Bywalec
Bywalec

hehe dobry temat :P pierwsze kroki montazowe (o ile to mozna bylo nazawc montazem:)) byla amiga 1200:D co za maszyna. miala 400MB hdd, cdrom x16, i 16MB ramu. Procek 30Mhz :) diabel szybkosci:) do tego 3 magnetowidy VHS, jakis mikser (chyba Panasonic) i oczywiscie genlok do robienia kluczowan:D Montaz opieral sie na wstawianiu w luki w filmie animacji i napisow... Fajne czasy:) a jak to lubialo sie wieszac :)No i program oczywiscie to SCALA M200:)hee. I te kombinacje nad uzyskaniem nowych efektow... No i ten niezapomniany przycisk ktory uwiecznial cala prace :) REC i jupii... Co do kamer to Panasonic VHS ale jaki model to niepamietam... musze spojrzec na zdjecia w albumie :P ale byly to fajne walizy. Filmowaly w kazdych warunkach i na wszystkich kasetach ( jak kalasznikowy)... Kurde ale mi sie humor poprawil po tym poscie

PS. Amige mam do dzisiaj:) po zloce, oprawie ja w ramke i na sciane :P

wtorek, 11 marca 2008, 23:55
Moderator
Moderator

GrassHoppeR napisał(a):
a no właśnie jeszcze w kwestii formalnej, nie można pominąć fotografowania na czarno-białym filmie 35mm zenitem 12xp i samodzielnego wywoływania zdjęć w zaimprowizowanej ciemni... :)

Zenit 12XP ??? To był wypas - miał pomiar światła przez obiektyw i sygnalizację diodkami. Zanim dostałem to cudo to zaczynałem na Smienie ojca, potem był Kiev i Zenit E. Wszystko bratniej, wschodniej produkcji.
Ale trzeba im przyznać, że dobre robili aparaty.

A na ciemnię to podrywałem laski w ogólniaku :-D Brałem kandydatkę na "wywoływanie zdjęć" i starałem się... w pysk nie dostać :mrgreen:

Problemy były tylko z odczynnikami; pamiętam, że np. utrwalacz załatwiałem w szpitalu - z pracowni RTG.

Echhhhhh :-)

środa, 12 marca 2008, 08:43
Stały bywalec
Stały bywalec

zapomniałem jeszcze wspomnieć o filmach fomy na szpulkach o ile dobrze pamiętam 15 metrowych , trzeba było sememu je pociąć w kawałki i pakować w kasetki

środa, 19 marca 2008, 12:19
Stwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 18 ]  Przejdź na stronę 1, 2  Następna strona