Teraz jest piątek, 23 października 2020, 04:37

Stwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 76 ]  Przejdź na stronę Poprzednia strona  1, 2, 3, 4, 5, 6  Następna strona
 FIRMA - jak ją założyć (mini poradnik) 
Autor Wiadomość
Aktywny bywalec
Aktywny bywalec

Post Re: FIRMA - jak ją założyć (mini poradnik)
więc

Ostatnio edytowano czwartek, 11 lutego 2010, 07:52 przez darek_k, łącznie edytowano 1 raz

wtorek, 19 sierpnia 2008, 10:48
Aktywny bywalec
Aktywny bywalec

Rozporządzenie z dnia 25 czerwca 2007 r. w sprawie stosowania kas rejestrujących"
" w par. 4 rozporządzenia z dnia 25 czerwca 2007 r. wyspecyfikowano podatników i czynności, do których nie stosuje się zwolnień bez względu na wielkość osiąganych obrotów:

pkt 7 w/w par. - przy dostawie nagranych, z zapisanymi danymi lub zapisanymi pakietami oprogramowania komputerowego ( w tym również sprzedawanymi łącznie z licencją za użytkowanie) : płyt CD, DVD, kaset magnetoofonowych, taśm magnetycznych ( w tym kaset wideo), dyskietek, kart pamięci, kartridży;

Myśle, że sprawa jest jasna, jęsli ktoś twerdzi inaczej jest w błędzie i postępuje niezgodnie z prawem.
Pozdrawiam

wtorek, 19 sierpnia 2008, 11:14
Aktywny bywalec
Aktywny bywalec

Jesli chodzi o sprawę videofilmowania oraz montażu filmów wraz z dostawą na nośniku dla klienta, usługi te sa zwolnione z stosowania kas rejestrujących.
Pojawiają sie coraz częściej przychylne Decyzję innych Urzędów Skarbowych oraz Izb Skarbowych w innych miastach.

Żeby nie być gołosłownym moze dla przykładu coś z naszego podwórka:

Czy usługi wideofilmowania oraz montazu video objęte są obowiazkiem ewidencjonowania za pomocą kasy fiskalnej?
Opublikowany: 21.01.07

Ze stanu faktycznego przedstawionego we wniosku wynika, iż Wnioskodawca dnia 19.12.2005 r. rozpoczął działalność gospodarczą sklasyfikowaną wg PKD 92.11.Z ? produkcja filmów i nagrań wideo. Działalność ta polega na wykonywaniu usługi wideofilmowania oraz montażu wideo. Usługę wideofilmowania Wnioskodawca wykonuje kamerą wideo, którą dokonuje rejestracji obrazu. Obraz rejestrowany jest na taśmach magnetycznych, dostarczonych przez klienta lub zakupionych przez Wnioskodawcę. Następnie Wnioskodawca poddaje go obróbce komputerowej oraz udźwiękowieniu. Zmontowany materiał wideo Wnioskodawca przekazuje klientowi na wcześniej dostarczonych przez niego nośnikach lub na nośnikach zakupionych przez Wnioskodawcę. Na potrzeby prowadzonej działalności gospodarczej Wnioskodawca zużywa nośniki CD, DVD oraz taśmy magnetyczne. Jednocześnie Wnioskodawca w przedmiotowym wniosku oświadcza, iż nie prowadzi sklepu z płytami CD, DVD oraz taśmami magnetycznymi. Do dnia 24.08.2006 r. obrót Wnioskodawcy wyniósł 2.380,00 zł.

Wątpliwości Wnioskodawcy związane są z zastosowaniem § 4 pkt 7 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 28 marca 2006 r. w sprawie kas rejestrujących ( Dz. U. Nr 51, poz. 375 ). Zdaniem Wnioskodawcy ww. rozporządzenie nie obejmuje obowiązkiem ewidencjonowania obrotu przy zastosowaniu kasy fiskalnej prowadzonej przez niego działalności gospodarczej.

Ustosunkowując się do przedstawionej powyżej kwestii, Naczelnik Urzędu Skarbowego w Łęczycy stwierdza co następuje:

W myśl przepisu § 3 ust. 1 pkt 3 i ust. 5 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 28 marca 2006 r. w sprawie kas rejestrujących (Dz. U. Nr 51, poz. 375) do dnia 31 grudnia 2006 r. zwalnia się z obowiązku ewidencjonowania podatników, u których kwota obrotu z działalności, o której mowa w art. 111 ust. 1 ustawy, nie przekroczyła w poprzednim roku podatkowym kwoty 40.000 zł i jeżeli wcześniej nie powstał wobec nich obowiązek ewidencjonowania. Zwolnienie, o którym mowa w ww. przepisie, traci moc po upływie dwóch miesięcy, licząc od pierwszego dnia miesiąca następującego po miesiącu, w którym nastąpiło w trakcie 2006 r. przekroczenie kwoty obrotów w wysokości 40.000 zł, z działalności, o której mowa w art. 111 ust. 1 ustawy.

Zgodnie zaś z § 4 pkt 7, w związku z § 13 ww. rozporządzenia w sprawie kas rejestrujących od 1 września 2006 r. zwolnień od obowiązku ewidencjonowania, o których mowa w § 2 oraz w § 3, nie stosuje się bez względu na wysokość osiąganych obrotów przy dostawie nagranych, z zapisanymi danymi lub zapisanymi pakietami oprogramowania komputerowego (w tym również sprzedawanymi łącznie z licencją na użytkowanie ): płyt CD, DVD, kaset magnetofonowych, taśm magnetycznych (w tym kaset video), dyskietek, kart pamięci, kartridży.

W przedmiotowym wniosku Wnioskodawca oświadczył, iż wykonuje usługi videofilmowania oraz montażu video. Zgodnie z przepisem § 4 pkt 7 cyt. wyżej rozporządzenia Ministra Finansów w sprawie kas rejestrujących obowiązkowi ewidencjonowania podlega natomiast dostawa nagranych płyt, kaset i taśm. Jednocześnie Wnioskodawca w złożonym wniosku oświadczył, iż nie prowadzi sklepu z płytami CD, DVD oraz taśmami magnetycznymi. W związku z powyższym świadcząc przedmiotowe usługi w 2006 r. może Pan korzystać ze zwolnienia z obowiązku ewidencjonowania obrotu przy zastosowaniu kasy rejestrującej. W myśl przepisu § 3 ust. 5 ww. rozporządzenia w sprawie kas rejestrujących zwolnienie to traci moc po upływie dwóch miesięcy, licząc od pierwszego dnia miesiąca następującego po miesiącu, w którym nastąpiło w trakcie 2006 r. przekroczenie kwoty obrotów w wysokości 40.000 zł, z działalności, o której mowa w art. 111 ust. 1 ustawy.

Pozdrawim

wtorek, 19 sierpnia 2008, 11:29
Aktywny bywalec
Aktywny bywalec

Grafik77 napisał(a):
Jesli chodzi o sprawę videofilmowania oraz montażu filmów wraz z dostawą na nośniku dla klienta, usługi te sa zwolnione z stosowania kas rejestrujących.

Dokładnie.

@ darek_k

Jeszcze raz napiszę, że nie mam zamiaru cię obrażać (pisze się przez "ż"). Jak do końca nie wiesz - lepiej nie pisz.
Co do interpretacji urzędników skarbówki, są one różne ... i dowolne.
Prowadząc firmę, ty również masz prawo do dowolnej interpretacji swojej usługi :twisted: - oczywiście interpretować musisz mądrze i nie przegiąć bo inaczej polegniesz jak fikskus wezwie cię do siebie z dokumentami firmowymi (np fakturami, które wystawiłeś)

wtorek, 19 sierpnia 2008, 23:16
Aktywny bywalec
Aktywny bywalec

Słuchajcie - ja nie wiem o co ten krzyk. Kasa to wydatek 1000 zł czyli żaden kosmos, a potem wszystko puszczasz przez kasę i masz sprawę prowadzenia księgowości załatwioną.

Czy jest ona upierdliwa - jest bo każdemu trzeba dać ten paragonik, ale kurcze ludzie działamy przecież legalnie - no przynajmniej ja ;)

https://www.fotogosia.pl - zapraszamy :)

poniedziałek, 17 listopada 2008, 09:44
Bywalec
Bywalec

Witam, jestem nowy na tym forum i zupełnie zielony w temacie księgowości. W tym roku chce założyć właśnie firmę videofilmowanie + studio foto. Forma rozliczania to książka przychodów i rozchodów bez VAT. Pytałem się znajomej księgowej i ona powiedziała mi, że zakup sprzętu mogę sobie wliczyć w koszty, (nawiasem mówiąc myślę o panasonicu ag-hmc151) reszta sprzętu praktycznie już jest. Wiadomo, że opłaty ZUS należy uiszczać co miesiąc, a jak jest z podatkiem? Chodzi mi o to, że w tej działalności umowy podpisuje się z wyprzedzeniem i zysk ma się po kilku lub kilkunastu miesiącach. Księgowa powiedziała, że podatek płaci się od wykonanej usługi - koszty uzyskania przychodu. Co z miesiącami, w których nie będę uzyskiwał dochodu, czy nie muszę płacić zaliczek na poczet podatku?

piątek, 2 stycznia 2009, 20:43
Bywalec
Bywalec

Albo zrozumiałeś coś żle albo Twoja znajoma ci żle wytłumaczyła a co do zakupu sprzętu na firmę w przypadku rezygnacji z prowadzonej działalności będziesz musiał sprzedać sprzęt i od tego odprowadzić podatek.Także trzeba sobie wyliczyć co zyskam a co mogę stracić.

sobota, 3 stycznia 2009, 12:08
Nowy
Nowy

Sprzedać muszę firmie? Bo jak nie to odsprzedam znajomemu za 1% wartości od tego zapłacę podatek i od znajomego wezmę sprzęt do domu :)

poza tym pytanie tyczyło się czegoś całkiem innego... (ja odpowiedzi nie znam)

sobota, 3 stycznia 2009, 15:18
Aktywny bywalec
Aktywny bywalec
Hej

W województwie lubelskim również kasa fiskalna nie jest konieczna.

Pozdrawiam
Muchomor

sobota, 3 stycznia 2009, 16:06
Nowy
Nowy

Do Zbtomek. To samo pisałeś na forum FILMOWIEC. Tam koledzy mówili już, że zaliczki podatku będziesz płacił wówczas kiedy będziesz miał juz tyle dochodu, że wejdziesz w zaliczkę, nie musisz jedynie co miesiąc zanosić do US PIT 5, co innego jest również z kasą, jeśli będziesz prowadził wideo i foto punkt, gdzie będziesz również sprzedawał np. jakieś akcesoria, płytki, albumy i inne to pewnie nie unikniesz kasy, jeśli jednak będziesz miał tylko wideo i foto usługi na wesela, komunie itp i nie przekroczysz 40 tyś. to kasy nie trzeba i sprawa najprostsza - w US powinni powiedzieć kiedy masz kupić kasę, ja np. poprostu wystawiam fakturę czy ktoś chce czy nie i mam kase z głowy. 8)

sobota, 10 stycznia 2009, 19:19
Nowy
Nowy

Jakie są wady posiadania i korzystania z kasy fiskalnej??
Są jakieś zalety?

wtorek, 10 lutego 2009, 22:08
Bywalec
Bywalec

Szanowni koledzy.
Czy ktoś orientuje się jak przedstawia się sprawa z wysokością składki na ZUS? Jaka jest minimalna?
Oczywiście chodzi mi o płacenie tylko za siebie - właściciela jednoosobowej firmy .
Z góry dziękuję za odpowiedź.

poniedziałek, 9 marca 2009, 20:47
Stary wyjadacz
Stary wyjadacz

No dobrze, skoro to wątek o zakładaniu firmy, to po przejściu wszystkich formalności typu US, ZUS, GUS, bank itd. Trzeba zacząć pracować. Aby pracować trzeba pozyskać klientów. Pół biedy jeśli już istniejecie w branży. Ale ja, załóżmy, kupiłem sobie kamerę, osprzęt, soft do montażu, kompa i całą niezbędną resztę, jak pozyskać pierwszych klientów, bo dalej to już samo pójdzie, lepiej lub gorzej ale pójdzie, ale jak zyskać tych pierwszych, podpowie ktoś?
I proszę darujcie sobie komentarze że najpierw to się trzeba uczyć, mieć to cos itd, skoro zostało wydane kilkadziesiat tysiecy złotych, to jakies podstawy, wiedza i miejetnosci są.
Wesołych, zdrowych i pogodnych Świąt Wielkanocnych Wam wszystkim życzę
ApA (nowy w branży!!)

czwartek, 9 kwietnia 2009, 11:22
Stary wyjadacz
Stary wyjadacz

No dobrze, chyba sie wygłupiłem, był wątek pt. "Jak zacząć", ale miałem nadzieję że sprowokuję do kilku sympatycznych wypowiedzi.
Raz jeszcze - Wesołych, Pogodnych Świąt Wielkiej Nocy.
Pozdrawiam - ApA

czwartek, 9 kwietnia 2009, 19:03
Bywalec
Bywalec

Będę w podobnej sytuacji bo też zamierzam zainwestować. A że nie posiadam własnego portfolio więc myślę że dobrym rozwiązaniem byłoby tu sfilmowanie przynajmniej dwóch wesel za cenę amortyzacji sprzętu czyli jakieś niewielkie pieniądze. Dajesz ogłoszenie w prasie lokalnej że sfilmujesz bardzo tanio w najbliższym czasie wesele i chętni na pewno się znajdą. Nie wszystkich stać na film z wesela. To jest dobry sposób na uzupełnienie portfolio.

środa, 15 kwietnia 2009, 14:47
Stwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 76 ]  Przejdź na stronę Poprzednia strona  1, 2, 3, 4, 5, 6  Następna strona