Teraz jest poniedziałek, 23 kwietnia 2018, 02:13

Stwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 12 ] 
 Zabawa z kamerą do oceny 
Autor Wiadomość
Stały bywalec
Stały bywalec

Post Zabawa z kamerą do oceny
Witam

Przedstawiam mój montaż do oceny, robiłem go dość dawno, później jakoś przestałem się bawić i teraz znowu mnie coś naszło.

http://youtube.com/watch?v=EQpketaJIYA

Przy okazji chciałem zapytać czy znacie jakieś strony, książki gdzie jest opisany montaż od strony teoretycznej, czyli jak przechodzić między kadrami, jakie ujęcia stosować do różnych planów i scen.

Pzdr.

czwartek, 24 kwietnia 2008, 15:04
Aktywny bywalec
Aktywny bywalec

Post Re: Zabawa z kamerą do oceny
Montażem to nazywasz? Odważnie...
Jak dla mnie jest to filmik pt. widok z mojego okna na srające psy, migdalących się małolatów i jeżdżące autobusy.
Jedyne w czym przyznam ci rację, to to, że potrzebujesz podstaw teoretycznych filmowania i kadrowania. A potem możesz zabrać się za montaż:-)

czwartek, 24 kwietnia 2008, 18:39
Stary wyjadacz
Stary wyjadacz

Witam. :wink:

Jak na kobietę to masz dość osobliwe wyczucie smaku.
Nigdy się nie ?migdaliłaś? jak byłaś nastolatką? Nie lubisz psów? Tylko jako tako ścierpisz widok przejeżdżającego autobusa?
Może trochę ?podszkolisz? ? udzielisz wskazówek, rad tak na sam początek osobie zaczynającej przygodę z montażem i filmowaniem.
?Benusso? napisał : ?jakoś przestałem się bawić i teraz znowu mnie coś naszło?.
Na pewno-na 100% Twoja wypowiedź nie zachęci tej osoby do zabawy z ?montażem?, masz duże doświadczenie, ale jakoś nie przeczytałem dużo konstruktywnych porad ani wypowiedzi płynących z ?Twych ust? (oczywiście pisząc w przenośni), które w jakiś tam sposób przyczyniłyby by się do poprawy prac ?Benusso? a może też i innych zainteresowanych.

1. ?czy znacie jakieś strony, książki gdzie jest opisany montaż od strony teoretycznej?
2. ? jak przechodzić między kadrami?
3. ? jakie ujęcia stosować do różnych planów i scen?.

W sumie tylko trzy pytania może, chociaż jedno z nich rozwiniesz i zdradzisz początkującemu trochę tajników z Twego kunsztu filmowca ? tylko aby nie w dwóch zdaniach.

Pozdrawiam gorąco Micia. :D

ps. Chętnie też czegoś się dowiem od bardziej doświadczonych kolegów i koleżanek z tego forum ? człowiek uczy się całe życie a umiera ???

czwartek, 24 kwietnia 2008, 22:31
Aktywny bywalec
Aktywny bywalec

Witam.

Też wolę konstruktywnie, w końcu każdy kiedyś zaczynał.
Jeśli mogę coś polecić to... :
- (na początek... ale również na "środek" i "starość" montażysty) - "Podstawy montażu filmowego" Zygmunt Duś, Katowice 2002;
- (na trochę później niż "na początek") - "Warsztat realizatora filmowego i TV" Lidia Zonn, Łódź 2001.
Warto poczytać. Poćwiczyć.

Ps. Jak ktoś wspomni o tym, że tam przecież nie piszą tam o HDV, Pinnacle'u, Adobe... to trudno, otępialców nie brakuje, nawet tu się trafić jakiś może :)

czwartek, 24 kwietnia 2008, 23:15
Aktywny bywalec
Aktywny bywalec

MICIA napisał(a):
Witam. :wink:

Jak na kobietę to masz dość osobliwe wyczucie smaku.
Nigdy się nie ?migdaliłaś? jak byłaś nastolatką? Nie lubisz psów? Tylko jako tako ścierpisz widok przejeżdżającego autobusa?
???

Dzieki. To dla mnie wielki komplement, ten o tym smaku:-) Jak byłam nastolatką to robiłam takie rzeczy, o których pisać tu nie będę, gdyż cenzura zabrania surowo. Ale moze kiedyś opublikuję pamiętniki...
Zgadza się, nie lubię srających psów na trawnik przed moim domem. Za autobusami tez nie przepadam prawdę mówiąc. Preferuję inne środki lokomocji.

MICIA napisał(a):
Może trochę ?podszkolisz? ? udzielisz wskazówek, rad tak na sam początek osobie zaczynającej przygodę z montażem i filmowaniem.

Na pewno-na 100% Twoja wypowiedź nie zachęci tej osoby do zabawy z ?montażem?, ???

Ale ja nie mam zamiaru nikogo zachęcać. Widzisz mnóstwo ludzi kiedyś jakiś filmik złożyło do kupy, bo montażem tego nazwać nie można. Tyle, że większość z nich pokaże go rodzinie i znajomym i na tym się skończy. Jeśli wystawiasz coś publicznie na forum, to musisz się liczyć z krytyką. Gdyby autor tego filmiku napisał, mam 6 lat i to moja pierwsza praca, to naprawdę pochwaliłabym go. Dziecko trzeba zachęcać. I doceniać każdą rzecz, którą zrobi. Dziecko! A nie dorosłego faceta.

MICIA napisał(a):

1. ?czy znacie jakieś strony, książki gdzie jest opisany montaż od strony teoretycznej?
2. ? jak przechodzić między kadrami?
3. ? jakie ujęcia stosować do różnych planów i scen?.

??

Obecnie czytam "Gramatykę języka filmowego" Daniela Arijona. Ciężka ksiazka. Ale ma duzo obrazków:-) Natomiast na początek wam radzę zaznajomić się z planami filmowymi.....

piątek, 25 kwietnia 2008, 10:03
Stary wyjadacz
Stary wyjadacz

Witaj Elwirko. :wink:

A już myślałem, że byłaś wcześniej zakonnicą. :D
Miałem nadzieję, że dasz się skusić i uchylisz rąbka tajemnicy Swego warsztatu no, ale na początek i to wystarczy ? widzę wyraźną poprawę ? zmianę Twego podejścia do tych ?maluśkich?. :roll:
Zamieszczam wycinek recenzji podanego przez Ciebie tytułu książki:

Cytuj:
Jest to lektura niezbędna nie tylko dla przyszłych filmowców, powinni po nią sięgnąć także ludzie, którzy w jakiś inny sposób żyją obok kina: produkują filmy, piszą o nich; a także ci, którzy żyją przekonaniem, że do zrobienia filmu trzeba mieć jedynie kamerę i domowy program do montażu.

Życzę wszystkim zainteresowanym przeczytania tej lektury, jak widać i ?starzy wyjadacze? też nie siadają na laurach.

Dodam od siebie też jedną pozycję:
"5 TAJNIKÓW WARSZTATU FILMOWEGO"
Autor: Joseph V. Mascelli

ps. Te pamiętniki, co o nich wspomniałaś będą z obrazkami (?robiłam takie rzeczy? - bez cenzury) czy bez? :oops:

piątek, 25 kwietnia 2008, 15:58
Aktywny bywalec
Aktywny bywalec

Pamiętniki mam na swojej stronie www. Ale to raczej z czasów obecnych. Te z nastoletnich lat ukażą się dopiero, gdy wymrą osoby bezpośrednio zainteresowane. Będzie ostro, bez cenzury i ze zdjęciami:-D

piątek, 25 kwietnia 2008, 19:52
Stały bywalec
Stały bywalec

Witam.

Interesuje mnie właśnie książka "Podstawy montażu filmowego" Zygmunta Dusia.

Czy Ktoś wie, gdzie można jeszcze ją kupić?
Na aukcjach nie ma i nigdzie nie znalazłem w sprzedaży. Ewentualnie może Ktoś chce odsprzedać.

Pozdrawiam.

sobota, 26 kwietnia 2008, 10:32
Bywalec
Bywalec

Benusso co to ma być, musisz nam przybliżyć bo inaczej to: zero montażu, materiał zerowej wartości, zerowe pojęcie o pracy kamerą i zasadach montażowych. Wszystko więc przed Tobą.

sobota, 26 kwietnia 2008, 19:33
Bywalec
Bywalec

Benusso jaki program uzyles do montazu?Ciekawi mnie gdzie mozna uzyskac taki efekt rozmycia i pozostawienia danego elementu(w Twoim przypadku dziewczyne i chlopaka) ostrego. Nie orientuje sie ktos czy w Premiere mozna uzyskac taki efekt?

poniedziałek, 28 kwietnia 2008, 08:02
Bywalec
Bywalec

w kazdym gdzie mozesz zastosowac maski ;]

poniedziałek, 28 kwietnia 2008, 19:38
Aktywny bywalec
Aktywny bywalec

bodek napisał(a):
Interesuje mnie właśnie książka "Podstawy montażu filmowego" Zygmunta Dusia.
Czy Ktoś wie, gdzie można jeszcze ją kupić?

Polecam kontakt z biblioteką "Filmówki" = http://www.filmschool.lodz.pl/
Biblioteka po za wszystkim prowadzi sprzedaż wydawnictw.

poniedziałek, 28 kwietnia 2008, 20:17
Stwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 12 ]