Teraz jest sobota, 21 kwietnia 2018, 15:37

Stwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 5 ] 
 tryb panoramiczny 
Autor Wiadomość
Nowy
Nowy

Post tryb panoramiczny
Witam Serdecznie

Zostałem poproszony na nagranie , krótkiego filmu. Zastanawiam się czy jest sens nagrywania w 4:3. Hobbystycznie zajmuje się raczej aplikacjami, gdzie to ja jako grafik muszę dopasować się do określonego obszaru w px na ekranie. 4:3 staje się pomału formatem zapomnianym - 16:9 to dzis każdy nowy telewozor, wiekszość LCD, laptopy.... z wygody te osoby najczęściej rozcigają 4:3 deformując obraz i w pewnym sencje psująć nasza prace. Być może się mylę, dlatego chciałem też zapytać. Czy uważacie Państwo, iż tworząć film powinno się dziś już śmiało nagrywać w panoramie? (kilka lat temu jeszcze napewno nie - mówie o "klasycznym" odbiorcy) Dziękuje za uwagi (ps. mam vx2100) Pozdrawiam

poniedziałek, 28 kwietnia 2008, 16:22
Aktywny bywalec
Aktywny bywalec

Post Re: tryb panoramiczny
WITAM!
Zadając pytanie, dajesz sobie sam odpowiedź, więc... już wiesz.
Temat "trzęsiony" na forum - nawet niedawno - zdania wielu można znaleźć przez wyszukiwarkę.
Moja krótka odpowiedź - 16:9.
Każdy, kto rozciąga 16:9 do formatu 4:3 musi mieć świadomość, że to "zamach" na to co producent wymyślił.
Na szczęście wspomniane laptopy są już generalnie z wyświetlaczami 16:10.

Pozdrawiam... "panoramicznie" :)

poniedziałek, 28 kwietnia 2008, 16:54
Nowy
Nowy

jak dla mnie tylko 16:9, a jak siadam do kompa z monitorem 4:3 to się zastanawiam jak kiedyś mogłem tak pracować :)

wtorek, 29 kwietnia 2008, 12:40
Nowy
Nowy

Witam, od pewnego czasu próbuje zrobić film w formacie 16:9 żeby dało się normalnie oglądać na tv panoramicznym a na zwykłym tv żeby były te dwa kasztety u góry i na dole :) niestety bez powodzienia. Ustawiam sobie w kamerze i w programie ( adobe premiere 6.5 ) tryb panoramiczny ( 16:9 ) wszystko fajnie na wyświetlaczu w programie; niestety jak zgram film do AVI a potem przez ConvertXtoDvd nagrywam na płytke i oglądam na TV (4:3) niestety brakuje kasztetów . Moje pytanie brzmi jak zrobić tryb 16:9 próbowałem już różnych sposobów i nic :( umiem zrobić tylko efekt 16:9 pluginem transform że są te kasztety u góry i na dole ale to tylko spłaszcza obraz i to nie jest prawdziwy 16:9 . Prosze o odpowiedź z góry dziękuję. :)

sobota, 23 sierpnia 2008, 14:07
Moderator
Moderator

już przy kompresji do mpeg'a musisz zaznaczyć opcję widescreen. dalej program do authoringu musi to respektować (nie zniszczyć flagi).
znajdź odpowiednie programy. jeśli nie będziesz miał odpowiednich, to nikt ci nie pomoże ;)

pozdrawiam
PS. PAL obojętnie czy 4:3 czy 16:9 ma rozmiar w pixelach 720x576 (5:4)

sobota, 23 sierpnia 2008, 15:36
Stwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 5 ]