Teraz jest wtorek, 18 września 2018, 16:09

Stwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 5 ] 
 [pomoc] Mini-studio sportowe 
Autor Wiadomość
Nowy
Nowy

Post [pomoc] Mini-studio sportowe
Witam. Jestem laikiem w kwestii video. Pobuszowałem trochę po forum i niestety nie znalazłem odpowiedzi na nurtujące mnie pytania. Może spróbuję bezpośrednio. Za wszelką pomoc z góry dziękuję.

Organizuję rozgrywki ciekawej ligi sportowej - ligi curlingu. Marzy mi się, aby zaaranżować takie mini-studio sportowe, w którym realizowany byłby krótki program o samych rozgrywkach. Do tego parę ujęć z meczów i kilka plansz z wynikami, aktualną tabelą, itd. A wszystko później podpinamy pod stronę internetową i voila.

No i teraz mam kilka opcji:

1. Zakupić kamerę i potrzebny sprzęt (od razu pytanie jaka kamera, mikrofony, itd., fundusze mocno ograniczone), nauczyć się robić to samemu (wiele ujęć to tam nie będzie), a do montażu dać wszystko zrobić to komuś innemu. Czy znajdę kogoś takiego kto nie ze swojego materiału będzie miał zmontować całość? Jaki to może być koszt (załóżmy łącznie 10-15 minut programu)?

2. Opcja jak wyżej, tyle tylko, że do końca z montażem i publikacją własnoręcznie. Czy to jest w ogóle wykonalne w jakimś ludzkim czasie (tzn. czy jestem w stanie to w miarę szybko opanować - generalnie nie mam większych problemów z użytkowaniem nawet zaawansowanych programów komputerowych, ale tutaj wchodzi kwestia obrazu...) No i jaki sprzęt (komputer) jest potrzebny do tego typu 'zabawy'?

3. Nająć ekipę, która zrealizuje materiał od A do Z. Jakie mogą być koszty? Gdzie takich ludzi szukać (jestem ze Śląska i tutaj odbywają się moje rozgrywki)?

Niezależnie którą opcję bierzemy pod uwagę, efektem końcowym ma być materiał dostępny w internecie. No i kolejne pytanie - jaka rozdzielczość/format takich materiałów jest najlepszym rozwiązaniem?

Tak więc to tak z grubsza mój problem. Nie chciałbym się porywać z motyką na słońce więc postanowiłem popytać fachowców :)

piątek, 7 listopada 2008, 13:14
Moderator
Moderator

Post Re: [pomoc] Mini-studio sportowe
Na początek proponuję pożyczyć na jeden dzień kamerę miniDV, może nawet z włascicielem - za kawę, (czy co tem jeszcze będzie lubił :wink: ). Kupić kontroler ieee1394 czyli firewire do komputera, przechwycić film na dysk i użyć Windows Movie Makera. Taka próba generalna Wam wiele wyjaśni w kwestii:
- konieczności doświetlenia
- rodzaju mikrofonu
- klasy kamery potrzebnej do tego celu
- potrzebnych dodatkowych plików muzycznych, graficznych...
Da Wam też pogląd na czas wykonania poszczególnych czynności - montażu w szczególności.

Z rad konkretnych to kamera na potrzeby internetu nie musi być HD, bo i tak zmniejszamy rozdzielczość, powinna być miniDV dla wskaźnika cena / jakość obrazu, a najlepszym kompromisem w tej mierze będzie Panasonic NV GS500.

piątek, 7 listopada 2008, 14:37
Bywalec
Bywalec

Ja fachowcem nie jestem, wiec powiem właśnie zeby być choć troche fachowcem potrzebny jest czas, sporo czasu (i pieniedzy tez troche). Kwestia tego jakiej to ma byc jakosci - jesli jakosc ma byc na jakims tam w miare poziomie to od razu trzeba kogos wynajac. Jezeli zas masz duuzo czasu i checi tez mozesz sam sprobowac sie w to pobawic - kto wie co z tego bedzie, jezeli Cie interesuje to dlaczego nie.

Najlepszym wyjsciem bylo by chyba jednak znalezienie jakiegos kumpla, lub kumpla kumpla, ktory ma w miare kamere i jakies ogolne pojecie (kogos kto moze zaczyna przygode z kamerą itp.) - wtedy moze udaloby ci sie miec takie reportaze za male pieniadze w jakosci wystarczajacej. Po tym moglbys stwierdzic czy ci to wystarcza czy doplacasz wiecej kasy i masz juz na poziomie wyzszym.

Jakbys powiedzial tez jakim budzetem moglbys dysponowac na taka ekipe to moze koledzy czy ja ci napewno doradzą.

piątek, 7 listopada 2008, 14:43
Nowy
Nowy

Rozumiem. Z tego jasno wynika, że trzeba by najpierw kogoś kto już sprzęt ma i trochę się na tym zna. No to poszukam wśród znajomych znajomych. Dzięki za pomoc.

piątek, 14 listopada 2008, 10:42
Moderator
Moderator

lpiworowicz napisał(a):
Rozumiem. Z tego jasno wynika, że trzeba by najpierw kogoś kto już sprzęt ma i trochę się na tym zna...

Byle by się na teorii nie skończyło. Skorzystaj z pomocy, ze sprzętu, ale w celu wypróbowania samemu jak najwięcej. Nawet żeby tylko dojść do wniosku że efektywniej załatwi to fachowiec, ale niekoniecznie musi się tak skończyć. Przecież "nie święci garnki lepią" :wink: .
Powodzenia i pytaj dalej jak się pojawią konkretne zagadnienia.

piątek, 14 listopada 2008, 14:07
Stwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 5 ]