Teraz jest środa, 25 kwietnia 2018, 14:49

Stwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 12 ] 
 problem z płytą 
Autor Wiadomość
Aktywny bywalec
Aktywny bywalec

Post problem z płytą
Moi klienci zwrócili sie do mnie ,że płyta im się zacina (od maja nie mieli czasu ani razu obejrzeć filmu z własnego ślubu) Po miesiącu ja wszystko z kompa wykasowałem no i jest teraz problem, płyty (TDK +r )nie są porysowane wyglądają dobrze, zaś odbiór ich jest bardzo trudny. Zacinają się bardzo

Próbowałem skopiować płytę , kopiowała sie około 3 godzin i pod koniec komunikat -błąd czytania danych. Czy jest szansa na uratowanie tego nagania ? Czy są jacyś ludzie którzy zajmują sie takimi problemami ?

sobota, 10 stycznia 2009, 10:43
Aktywny bywalec
Aktywny bywalec

Post Re: problem z płytą
v_grzes napisał(a):
.....że płyta im się zacina......

1 - Z jaką prędkością nagrywałeś ?????
2 - Spróbuj kilku różnych czytników.
3 - Ile kopii dałeś swoim klientom ?
4 - Nie kopiuj płyty jako całości (do pliku ISO itp.), ale plik po pliku, a problematyczne pliki potraktuj różnymi czytnikami.
5 - w najgorszym przypadku dla problematycznych plików użyj programu do odczytu uszkodzonych plików. Taki program kilka ładnych razy próbuje odczytać uszkodzony sektor, a w przypadku dalszych trudności sam wstawia (losowy ???) ciąg brakujących bajtów. Skutki tego mogą być opłakane, ale lepszy rydz niż nic.

Nieco przykrym faktem jest (i tak potwierdzają różne testy), że napęd DVD-RW, który dobrze czyta, źle nagrywa (jakościowo) szczególnie ujemne płyty. I odwrotnie: dobrze nagrywa - ma problemy z "trudnymi" (porysowane itp.) płytami w czasie odczytu.

sobota, 10 stycznia 2009, 12:58
Aktywny bywalec
Aktywny bywalec

Czas na banał. Przed uruchomieniem linii produkcyjnej do odzyskiwania danych wyczyść płytę chirurgicznie. Często po przetarciu płyta wydaje się czysta, ale doświadczenie uczy, że bonusowa myjka pomaga w ponad połowie przypadków.
A na laser płyta czyszcząca z delikatną szczotką (może ożywić nawet trupa).
Dobrze radzi Romcio. Z dvd możesz spróbować wyjąć nawet same voby.

sobota, 10 stycznia 2009, 16:43
Aktywny bywalec
Aktywny bywalec

Płyty z reguły nagrywam nie szybciej niż 6x Klientom dałem dwa komplety, jeden aktualnie mam drugi jest u klienta, lecz dzwonił on do mnie ze tamten również nie odbiera.
Zakupiłem niedawno nagrywarkę Blu-ray i tylko i wyłącznie ona widzi te płyty , sprawdzałem na trzech innych dvd komputerowych i one nawet nie widzą płyty.

Udało mi się przegrać prawie wszystkie voby , oprócz jednego - błąd danych.
Znacie jakieś programy którymi odzyskuje się uszkodzone pliki ?
Słyszałem o EasyRecovery czy to właściwy program ?

Podpowiedzcie mi jeszcze co potem z tymi vobami ? włożyć je z powrotem do prog. edycyjnego i stworzyć jako jeden plik (obawiam sie ponownego renderowania i straty jakości), czy po prostu zrobić z nich od razu authoring np w Workshop-ie ?

sobota, 10 stycznia 2009, 17:04
Bywalec
Bywalec

A ja polecę od siebie programik BulletProof File Copy 1.5 - jest on darmowy i świetnie sobie radzi z tego typu problemami - udało mi się nim skopiować w całości już kilka uszkodzonych płyt.

Pozdrawiam.

sobota, 10 stycznia 2009, 17:59
Aktywny bywalec
Aktywny bywalec

v_grzes napisał(a):
Płyty z reguły nagrywam nie szybciej niż 6x ......

A już z czystej ciekawości pytam: na jakiej nagrywarce nagrywałeś te płyty ?

Jeszcze jedna mała uwaga. Gdy nagrywałem płyty CD (ładnych kilka lat temu), robiłem to z prędkością max x32 - zawsze nieco lepsze nośniki. I nawet nie sprawdzałem, czy dają się odczytać zaraz po nagraniu. I chyba nigdy nie zaliczyłem wpadki. Z ciekawości raz na jakiś czas sprawdzam kilka swoich nagranych płyty CD, które maja około 10 lat. Ciągle dają się odczytać.

A w przypadku płyt DVD przekonałem się, że czasami można się zawieść nawet na najlepszych nośnikach. I w przypadku ważniejszych danych zaraz po nagraniu płytka DVD wędruje do nieco gorszego czytnika DVD (mam taki jeden) - jeżeli ten czytnik przeczyta, znaczy się, że jest OK. Tak samo robię z przynajmniej jednym kompletem płyt "weselnych". Czas poświęcony na profilaktyczne sprawdzenie czytelności nagranych płyt jest znikomo krótki w porównaniu do ewentualnych trudów w odzyskaniu utraconych danych.

Dodam, ze nie stosuję żadnych "pokemońskich" naklejanych etykiet na płytki - może i całkiem ładnie wyglądają, ale potrafią nieźle namieszać w wyważeniu płyty, mimo, ze masa papieru jest znikoma.

Ogólnie rzecz biorąc moje optyczno-laserowe doświadczenie jest takie, że po wielokroć łatwiej jest stracić dane z płyt DVD, niż z płyt CD. Aż się boję na myśl, że niedługo będe musiał się zbratać z jeszcze gęstszymi nośnikami optycznymi.

Mając komputer(y) już wiele lat mogę ze stuprocentową pewnością stwierdzić, że napędy optyczne to istna pięta achillesowa blaszaków.

sobota, 10 stycznia 2009, 19:01
Aktywny bywalec
Aktywny bywalec

Z tą piętą achillesową to się nie zgodzę. Skoro bekapy na cdrkach żyją po 10 lat to i tak jest lepiej w porównaniu do hd. A trzeba pamiętać, że to nośniki zewnętrzne. Obecnie ceny hd i dvd-r w przeliczeniu na jednostkę pojemności są bardzo zbliżone i nic nie stoi na przeszkodzie, żeby zamiast płyt używać hd. Ale osobiście bym nie zaryzykował utraty kilkuset giga danych.
Kiedyś zaliczyłem niezłą wpadkę przy archiwizacji, bo gromadziłem płyty w klaserze. Po kilku latach okazało się, że od plastikowych kieszonek płyty zaczęły matowieć, jakiś nalot się na nich odkładał i trzeba było każdą mocno czyścić przed odtworzeniem. Przerzuciłem się na koperty papierowe i jest git.

sobota, 10 stycznia 2009, 21:58
Aktywny bywalec
Aktywny bywalec

Romcio napisał(a):
...Mając komputer(y) już wiele lat mogę ze stuprocentową pewnością stwierdzić, że napędy optyczne to istna pięta achillesowa blaszaków.
grabos napisał(a):
Z tą piętą achillesową to się nie zgodzę. Skoro bekapy na cdrkach żyją po 10 lat to i tak jest lepiej w porównaniu do hd. .......
Napisałem: napędy optyczne (czyli czytniki, nagrywarki), a to nie równa się "nośniki optyczne". To jest zasadnicza różnica.
W czasie kilkunastu lat zdarzyło mi się reklamować dwa dyski twarde. A napędów CD, CD-RW, DVD, DVD-RW przerzuciłem kilkanaście, a może i ze 20 sztuk.
Pierwszy napęd CD w moim pierwszym komputerze działał bezbłędnie może z 10 miesięcy. Za dopłatą (!!!) wymiana na szczyt badziewia: czytniki CD firmy Toshiba (około 12 lat temu). Wytrzymywały u mnie 3-6 miesięcy - łącznie 3 sztuki.
Gdzieś po drodze ze dwa czytniki LG - dosłowny koszmar, horror, a nie czytniki.

Moja pierwsza nagrywarka Yamaha 4x4x16 działała dobrze może z rok, później zaczęły być problemy z płytkami CD-RW.

Pierwszy egzemplarz nagrywarki CD-RW "Asus" padł po 2 miesiącach, po gwarancyjnej wymianie na nówkę służy mi do dzisiaj, czyli ponad 5 lat. Fakt, pracuje ostatnio w dość symbolicznym wymiarze godzin.

Nagrywarka DVD-RW "NEC" nie chciała czytać płytek, które sama nagrała. Szybka reklamacja, wymiana na "LiteOn". Ten LiteOn działał może z rok - zdechł, reklamacja, wymiana na ciutkę wyższy model, który działa już ponad dwa lata.

niedziela, 11 stycznia 2009, 01:46
Aktywny bywalec
Aktywny bywalec

Zasuwaj czym prędzej do najbliższego NFZtu żeby zdjęli z Ciebie klątwę bo inaczej zbankrutujesz!

niedziela, 11 stycznia 2009, 04:13
Aktywny bywalec
Aktywny bywalec
W sprawie tych znikających danych z płyt. Mam podobny problem. Wesele z kwietnia, przy odbiorze pięknie chodziło na komputerach i czytnikach stacjonarnych także u klienta i jego rodziny. Tydzień temu wpadł klient, że przy okazji świąt zechcieli je obejrzeć i żaden komplet na niczym sie nie czyta. Trzy komplety na TDK R+ printable. Znajomy informatyk ze sklepu stwierdził, że płyty się utleniły(?). Czyżby dziadowski nośnik robiony na polu ryżowym. Na szczęście mam archiwum (co polecam) z weselami na Verbatimach więc zrobię kopie i po zawodach. Jednak pytanie pozostaje na czym nagrywać, żeby mieć pewność trwałości i możliwość nadruku.

niedziela, 11 stycznia 2009, 22:36
Aktywny bywalec
Aktywny bywalec

Jakoś się udało, programem BulletProof File Copy 1.5 który polecił kolega Kravid Wyjąłem wszystkie voby i w nero opcja nagraj dvd video stworzyłem identyczną płytę z tym że ta już sie nie zacina.

niedziela, 11 stycznia 2009, 23:47
Stały bywalec
Stały bywalec

Miałem podobny problem z płytami DVD TDK - zniknął mi /i wszystkim uczniom/ po 4 miesiącach reportaż ze studniówki. Od tej pory nie używam tych płyt - w tej chwili używam Verbatimów i jest ok.

poniedziałek, 12 stycznia 2009, 17:43
Stwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 12 ]