Teraz jest wtorek, 24 kwietnia 2018, 07:03

Stwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 12 ] 
 Filmowanie imprez w progressivie 
Autor Wiadomość
Bywalec
Bywalec

Post Filmowanie imprez w progressivie
Witam, od niedawna jestem posiadaczem sony Z7 przesiadłem się z dość wiekowej kamerki jaka była 900 i zacząłem eksperymentować z filmowaniem w progressive.
Moje pytanie jest związane z sama techniką filmowania bo o technologii poczytałem tyle ile byłem w stanie znaleźć w sieci, jakość obrazu przy 1080 jest niesamowita jednak (eliminując ruchy kamery lub sprowadzając je jedynie do bardzo wolnych ) sama dynamika sceny wychodzi słabo , szybki ruch postaci (tańce itp) rwie, moje pytanie jest następujące: czy filmujecie uroczystości w progressive ? (przy założeniu ze klient dostaje blu-ray w jakości HD) jeśli tak czy macie jakieś kruczki pomagające wam uzyskać bardziej płynny ruch przy zachowaniu jakości obrazu?

z góry dziękuje za wszelkie uwagi :)

wtorek, 10 lutego 2009, 14:35
Aktywny bywalec
Aktywny bywalec

Post Re: Filmowanie imprez w progressivie
zdarza mi sie ponagrywać w 720p50 a z tego wychodzi przeważnie SD 25p chociaz da sie też zrobic SD 50i

4GB RAM 800Mhz
GF8600GT 256 MB VRAM

wtorek, 10 lutego 2009, 14:40
Bywalec
Bywalec

dodam jeszcze iż zależy mi na efekcie końcowym w momencie gdy klient nie ma tv z technologia progressive ( czyli na dzień dzisiejszy większość).

wtorek, 10 lutego 2009, 14:46
Moderator
Moderator

wszystkie telewizory wyświetlają obraz progresywny, dzielą go tylko na linie parzyste i nieparzyste pokazując na przemian. to odwrotnie jest problem, bo nowe telewizory (LCD) są właśnie progresywne i aby prawidłowo wyświetlić obraz z przeplotem muszą najpierw elektronicznie go przetworzyć.

pozdrawiam

wtorek, 10 lutego 2009, 15:19
Bywalec
Bywalec

ok tylko mi chodzi o praktyczne wykorzystanie technologii progressive w filmowaniu uroczystości, czy to ma sens i jak to robić aby nie było tego szarpania przy starszych telewizorach ... sposób kompresji ? jakieś ustawienia projektu? ( pracuje na Ediusie 5)

środa, 11 lutego 2009, 12:31
Aktywny bywalec
Aktywny bywalec

Filmowalem w trybie progrwsywnym w dvc60 i niestety nie podobal mi sie efekt koncowy.Wszystko sie 'rwie" przy wiekszym ruchu.Teraz mam 100 b i po przełączeniu na 25p równiez widze podobny efekt.Do wesel to sie nie nadaje.No chyba ze mlodzi beda chcieli wesele przenies na tasme filmową.

piątek, 13 lutego 2009, 11:42
Bywalec
Bywalec

Progresywne skanowanie zostało stworzone nie do kręcenia szybkich ujęć, ponieważ z samej definicji to przecież 25 PEŁNYCH obrazów na sekundę, a co za tym idzie jeden obraz ma w przybliżeniu 1/25 sek.
Jeżeli więc są złe warunki oświetleniowe jesteśmy zmuszeni niejako robić "fotki" kamerą z czasem 1/25 sek bo światła jest mało i długo musi rejestrować obraz na matrycy. Tutaj więc szybki ruch zostaje rozmazany z powodu poruszenia kamerą lub za szybkiego ruchu obiektu.
Jeżeli natomiast oświetlenie jest bardzo dobre to tryb 25p także nie spełni oczekiwań przy szybkim ruchu.Otóż na dobrze oświetlonym planie będziemy mieć np.czas 1/500sek, 25p i przesłonę np.5,6.
Pamiętamy ciągle że z jednej sekundy mamy 25 klatek, ale trwających już tylko 1/500sek więc pomiędzy cyklami skanowania przetwornika powstaje przerwa. Jeśli obiekt porusza się szybko zdąży on pokonać jakiś odcinek trasy w tej właśnie przerwie.W efekcie otrzymujemy obraz o którym mówimy że się rwie.
Do czego jest więc 25p?
Osobiście tryb ten najczęściej wykorzystuję przy łagodnych najazdach kamerą na obiekty raczej nieruchome, do spokojnego panoramowania, także do filmowania ruchu ale nie za szybkiego obiektu i pod odpowiednim kątem-unikam katów od 45-90stopni.Zawsze używam stabilnego statywu.
Tryb ten ma przewagę nad 50i bo obraz zawsze jest bardziej nasycony w kolorki i bardziej ostry.
Takie są moje doświadczenia z kamerą-może się komuś przyda.

wtorek, 17 lutego 2009, 13:42
Aktywny bywalec
Aktywny bywalec
ja napiszę tak: konkurencyjna firma sfilmowała studniówkę miesiąc temu w trybie progresywnym i to tragicznie wyszło ;) ogólnie młodzież nie była zachwycona pomijam już takie fakty, że nie przyłożyli się do dźwięku(przesterowany, miejscami go brak), czołówka to jedna kiszka. Sądzę, że taki tryb nie jest dobry do filmowania szybkich przejazdów kamerą czy ludzi ruszających się z dużą prędkością.

sobota, 28 lutego 2009, 22:01
Stały bywalec
Stały bywalec

Rieek napisał(a):
czy filmujecie uroczystości w progressive ? (przy założeniu ze klient dostaje blu-ray w jakości HD) jeśli tak czy macie jakieś kruczki pomagające wam uzyskać bardziej płynny ruch przy zachowaniu jakości obrazu?

Problem polega nie na tym, że filmowałeś w trybie progresywnym, ale w tym, że filmowałeś w 25 klatkach na sekundę, użyłeś prawdopodobnie trybu 1080 25p.
Zawsze przy 25 klatkach obraz będzie się "rwał" niezależnie jakiego trybu użyjesz. Inaczej sprawa wygląda w trybie z przeplotem, bo tam zawsze jest 50 półobrazów, dlatego obraz jest płynny.
Aby uniknąc tego efektu użyj trybu 720 50p i będziesz miał tryb progresywny i płynny obraz.

czwartek, 26 marca 2009, 01:09
Stary wyjadacz
Stary wyjadacz

drPrado napisał(a):
Aby uniknąc tego efektu użyj trybu 720 50p i będziesz miał tryb progresywny i płynny obraz.
:wink:
Nic nie bedzie miał Z7 nie ma takiego trybu_a po drugie standart odtwarzania to 25-nawet jak zrobi 50p czy 200p to nic mu nie da,w programie edycyjnym uzyska tylko slow motion

czwartek, 26 marca 2009, 09:01
Aktywny bywalec
Aktywny bywalec

skąd masz takie informacje?

4GB RAM 800Mhz
GF8600GT 256 MB VRAM

czwartek, 26 marca 2009, 10:15
Bywalec
Bywalec

a mnie drazni obraz 50i, od lat robie 25p