Teraz jest sobota, 15 grudnia 2018, 09:29

Stwórz nowy wątek Ten wątek jest zamknięty. Nie możesz w nim pisać ani edytować postów.  [ Posty: 37 ]  Przejdź na stronę 1, 2, 3  Następna strona
 Problem prawny... studniówka z przeszkodami. 
Autor Wiadomość
Bywalec
Bywalec

Post Problem prawny... studniówka z przeszkodami.
Wszyscy wiemy, że studniówki to zło konieczne, ale mam problem inny od zwyczajowych...

Podczas programu artystycznego koleś samotnie tańczył na sali ("You can dance" konkurs szkolny) i w pewnym momencie szarpnął do towarzystwa dziewczynę... Ona miała taki rodzaj sukni, który sie non stop podciąga w górę, bo zjeżdża i pokazuje za dużo... no i stało się- zjechała i... dziewczyna wykazała się refleksem (albo rutyną, bo robiła to często) i podciagnęła kieckę- coś tam widać, ale nie bardzo- skandalu nie ma...
Ale teraz wydzwania do mnie rodzic i straszy prokuraturą... przy montażu nawet nie zwróciłem na to uwagi (bo to 10 klatek zajęło ogólnie) bo w sumie na studniówkach człowiek tyle się majtek naogląda czerwonych, że mnie to znieczula. Oczywiście rodzic tez tego nie widział- bazuje na relacjach, więc plotka nabrała rozmiarów słonia.
I teraz- impreza publiczna... więc chyba każdy bierze za siebie odpowiedzialność... o kamerach wiedziała bo były dwie w Nią wycelowane i tylko w Nią (i partnera), więc miała świadomość... w sumie można by uznać, że zachowała sie niestosownie wymachując łapami w takiej kiecce.

Dwie klasy dostały już taki materiał... jedna jest wstrzymana. Oczywiście ze szkoda dla wizerunku dziewuchy, bo teraz wszyscy w szkole już pewnie to widzieli i pokazują innym (sensacja się zrobiła, a co!)

Co myślicie o tym?

Z ostatniej chwili- ci co to oglądali nie wiedząc o tym "fakcie" nie zwrócili na to uwagi w ogóle... nie zauważyli...

sobota, 7 marca 2009, 11:41
Aktywny bywalec
Aktywny bywalec

Post Re: Problem prawny... studniówka z przeszkodami.
Witam!
Zgrzyty z klientami "się czasem trafiają". Czasem na straszenie najlepsze jest... postraszenie. Może nadpobudliwego klienta ostudzi postraszenie nagraniem rozmowy i przekazaniem policji jako dowód na wygłaszanie "gróźb karalnych". Jednak na początek proponował bym rozmowę z rodzicem - rozmowę spokojną i rzeczową. Jeśli swój niepokój rodzic opiera na plotce (bo przecież nie widział a słyszał o sprawie) to może warto wraz z nim obejrzeć większy fragment filmu i pokazać jak TO wygląda i jak zachowują się młodzi ludzie na studniówkach przed kamerami.

Sytuacja z pewnością nie jest przyjemna. Życzę łagodnego zakończenia sprawy - sukces będzie pełny gdy klient nie zrobi Ci "smrodu na mieście". Choćby był to "smród" niesłuszny to jednak bardzo długo się unosi :(

Pozdrawiam.

sobota, 7 marca 2009, 11:56
Moderator
Moderator

Fallen Photo napisał(a):
... przy montażu nawet nie zwróciłem na to uwagi (bo to 10 klatek zajęło ogólnie) bo w sumie na studniówkach człowiek tyle się majtek naogląda czerwonych, że mnie to znieczula.

Z ostatniej chwili- ci co to oglądali nie wiedząc o tym "fakcie" nie zwrócili na to uwagi w ogóle... nie zauważyli...

Małe OT i nie mówię o Tobie akurat, ale ja się naoglądałem dzieł fachowców nieuważnych... to taka nauczka na przyszłość że odrobina uwagi w montażu się przydaje, czego wszystkim życzę. :wink:

wracając do tematu to nic ci jednak poważnego chyba w tym wypadku nie grozi. Nie jesteśmy w USA gdzie za spojrzenie idzie się siedzieć za gwałt, a moda dzisiejsza powoduje że cokolwiek za wiele, nawet na ulicy się widzi sporo latem. Zapewnij rodzica że złych intencji nie miałeś, że to reportaż...

sobota, 7 marca 2009, 12:41
Aktywny bywalec
Aktywny bywalec

radze zachować ostrozność; mimo, że mozesz być na tzw. "prawie" (to nie USA), ale jak trafisz na "obrotego" rodzica to jutro masz u siebie kontrolę - i jeżeli znajdą u Ciebie na kompuerze chociaż jedną rzecz nielegalną (np.animację, o oprogramowaniu juz nie wspominam) to leżysz i ... nawet czerwone majtki Ci nie pomogą; Twoja decyzja - to się nazywa w w zarządzaniu "rachunek zysków i strat" - dziala na kazdym poziomie

zyczę szczęścia i trafnych decyzji

pg

DZIEŃ ŚWIRA

sobota, 7 marca 2009, 14:07
Aktywny bywalec
Aktywny bywalec

(z ustawy o prawie autorskim)
Rozdział 10: Ochrona wizerunku, adresata korespondencji i tajemnicy źródeł informacji
Art. 81.
1. Rozpowszechnianie wizerunku wymaga zezwolenia osoby na nim przedstawionej. W braku wyraźnego zastrzeżenia zezwolenie nie jest wymagane, jeżeli osoba ta otrzymała umówioną zapłatę za pozowanie.
2. Zezwolenia nie wymaga rozpowszechnianie wizerunku:
1) osoby powszechnie znanej, jeżeli wizerunek wykonano w związku z pełnieniem przez nią funkcji publicznych, w szczególności politycznych, społecznych, zawodowych,
2) osoby stanowiącej jedynie szczegół całości takiej jak zgromadzenie, krajobraz, publiczna impreza.

Więc ogólnie rzecz biorąc tata ma prawo (o ile córa nie ma osiemnastu lat) żądać wycięcia jej z filmu. Jednak jest to sytuacja dość szczególna, bo nie jesteś paparazzim, a reportażystą zatrudnionym przez samych zainteresowanych w celu sfilmowania studniówki.
Jeśli tata obudził się już po opublikowaniu filmu (piszesz, że jakaś klasa już go otrzymała) to raczej jesteś czysty. Prokuratura chyba też nie ma tu nic do rzeczy, bo wykroczenia dotyczące praw autorskich i pokrewnych nie są o ile wiem ścigane z urzędu.
W każdym razie na pewno sprawa nie jest oczywista i nawet w razie procesu masz spore szanse na skuteczną obronę.
Zaznaczam, że nie jestem prawnikiem i są to jedynie moje przypuszczenia.

niedziela, 8 marca 2009, 03:07
Bywalec
Bywalec

No właśnie...
- po pierwsze była to impreza zbiorowa
- po drugie to jest taka migawka i w sumie naprawde niewiele widać
- po trzecie... prawo do wizerunku...hmmm... jesli ktoś nie zastrzegł sobie, że nie chce być na filmie przed studniówką (a wiadomo, że kamera będzie) to potem może żądać wycięcia...? A jesli jednoczesnie jest ktoś z klasy i kategorycznie żąda pozostawienia tego fragmentu "bo on jest"?
"2) osoby stanowiącej jedynie szczegół całości takiej jak zgromadzenie, krajobraz, publiczna impreza."- publiczna impreza...hmmmmm....

niedziela, 8 marca 2009, 03:27
Moderator
Moderator

Ciekawe, że to do operatora ma ojciec pretensję, zamiast do córki, że dała taki występ.
Niejednokrotnie gościłem bohaterów montowanego właśnie filmu chcących by to, czy tamto na ich prośbę usunąć. Była to jednak zawsze miła rozmowa, grzeczna prośba, którą z przyjemnością spełniałem, ale straszenie???
Umieszczaj śmiało ten fakt w filmie, ale niczym go nie wyróżniaj, bo przecież nie Twoja winą jest to, co pojawiło się przed obiektywem, a fakt groźby ze strony ojca zawsze jest po Twojej stronie.
P.S. Umieść gdzieś na serwerze ów moment i udostępnij go podając nam hasło (podając je prywatnie), a ocenimy, czy ten fragment aż tak narusza ego dziewczyny :mrgreen:

niedziela, 8 marca 2009, 08:24
Aktywny bywalec
Aktywny bywalec

Montażysta Darek A. napisał(a):
P.S. Umieść gdzieś na serwerze ów moment i udostępnij go podając nam hasło (podając je prywatnie), a ocenimy, czy ten fragment aż tak narusza ego dziewczyny :mrgreen:

hahahahahaha

Jak zwykle problem jest wyolbrzymiony, dla dobra i spokoju twojego, wytnij to co urąga dziewczynie i jej rodzicom. Jeśli znowu dojdzie do polemiki z rodzicami, to po prostu zwróć uwagę, że wystarczy poprosić a nie straszyć prokuraturą, bo ty tez to możesz zrobić. Problem zniknie a ty za miesiąc już nie będziesz pamiętał o tym.

kotin napisał(a):
Małe OT i nie mówię o Tobie akurat, ale ja się naoglądałem dzieł fachowców nieuważnych... to taka nauczka na przyszłość że odrobina uwagi w montażu się przydaje, czego wszystkim życzę. :wink:

To mądre słowa i radzę wziąć je do serca.

Pozdrawiam i życzę samych mądrych klientów.

http://www.tokksa.pl
http://www.tokksa.pl/wild.php
http://www.facebook.com/pages/Tokksa/14 ... 140?v=wall

http://vimeo.com/tokksa
http://vimeo.com/tokksawild/videos

niedziela, 8 marca 2009, 15:46
Aktywny bywalec
Aktywny bywalec

Myślę, że ojciec powienien zaskarżyć krawcową, która szyła te kieckę;-)

niedziela, 8 marca 2009, 15:53
Moderator
Moderator

Albo wstaw mozajkę przysłaniającą :mrgreen:

niedziela, 8 marca 2009, 18:28
Aktywny bywalec
Aktywny bywalec

wszyscy macie rację, ale praktyka może wyglądać tak:

- gość jest obrotny i naprawdę wkur.... znaczy się wkurzony
- pisze anonim na Policję, że firama ta i ta używa nielegalnego oprogramowania, muzyki, materiałów video itp
- daje w lokalnej prasie za kilkadziesiąt zł ogłoszenia, że "nie jest zadowolony z produkcji firmy tej i tej, bo zepsuła kiepskim montażem pamiatke rodziną i przestrzega innych przed korzystaniem z jej usług"

Nawet jak nic nie znajdą, naawet jak prawo jest po Twojej stronie a ogloszenie przeczyta 10% ptencjalnych przyszłych Klientów to własnie sie dowiesz na czym polega rachunek zysków i strat

Przykład z życia
Nie takich niszczono

pg

DZIEŃ ŚWIRA

niedziela, 8 marca 2009, 19:00
Aktywny bywalec
Aktywny bywalec

policja reaguje na anonimy ?! z tego co słyszałem (ale tylko słyszałem) to trzeba "imiennie" takie cos zgłosić....

4GB RAM 800Mhz
GF8600GT 256 MB VRAM

niedziela, 8 marca 2009, 19:26
Aktywny bywalec
Aktywny bywalec

daj adres i nazwę - już nie będziesz słyszał tylko będziesz mógł mówić o tym w pierwszej osobie

na anonimy reaguje jeszcze kilka instytucji ...

pg

DZIEŃ ŚWIRA

niedziela, 8 marca 2009, 21:28
Aktywny bywalec
Aktywny bywalec

O ile się nie mylę to maturzyści powinni kończyć osiemnastkę w roku poprzedzającym studniówkę. W związku z tym dziewczyna decyduje sama o sobie i tata może co najwyżej polecić córce, aby nakazała usuniecie swoich wdzięków z klasowej pamiątki. Wcale bym sie nie zdziwił, gdyby z jakichś powodów taty nie posłuchała.
Co do scenariuszy gier wojennych zainicjowanych przez pgrzyba2, to zawsze można ból ojcowski uśmierzyć jakimś zgrzebnym blefem, byle nie narobić tym kłopotów samej dziewczynie.
Cytuj:
po drugie to jest taka migawka i w sumie naprawde niewiele widać

to nie ma nic do rzeczy, ustawa nie określa ani medium ani tym bardziej czasu
Cytuj:
po trzecie... prawo do wizerunku...hmmm... jesli ktoś nie zastrzegł sobie, że nie chce być na filmie przed studniówką (a wiadomo, że kamera będzie) to potem może żądać wycięcia...?

To Ty masz się martwić o zgodę osoby, którą sfilmowałeś i chcesz to opublikować, a nie odwrotnie. Chyba, że jest to osoba publiczna, albo stanowi szczegół całości imprezy czy zgromadzenia. Jak filmujesz wiele osób naraz wszystko jest ok. Ale jeśli uchwyciłeś tańczącą parę na pierwszym planie, pewnie w zbliżeniu, to niestety, z formalnego punktu widzenia powinieneś mieć zgodę (chyba, że zapłaciłeś za pozowanie).
Oczywiście ta litera prawa jest martwa zarówno przy filmowaniu imprez okolicznościowych, ilustracjach wiadomości w tv i wszelkich reportażopodobnych działaniach. Nie słyszałem też o żadnej sprawie w sądzie tego rodzaju.
Musisz ocenić czy rzeczywiście materiał łamie jakieś normy obyczajowe, bo jeśli nie, to nawet w przypadku przegranej sprawy raczej nic Ci nie grozi - niska szkodliwość społeczna.
Albo zaproś tatę do siebie, poczęstuj fajką i niech się napatrzy.
Najlepiej byłoby brać zgodę na piśmie przed imprezą. Skoro chcą dzieciaki pamiątkę, to znaczy, że się zgadzają na filmowanie i przed podpisaniem umowy mają dostarczyć kartkę A4 z oświadczeniem, listą nazwisk i podpisami. To pomogłoby uniknąć wielu nieporozumień.

niedziela, 8 marca 2009, 21:48
Bywalec
Bywalec

Przede wszystkim ojcie robi dziewczynie niezły PR... gdybyśmy rozdali wszystko bez opóźnień- nie byłoby sprawy, teraz już wszyscy wiedzą...

Poza tym, część płyt jest w rękach maturzystów (konkretnie 2/3) no i inaczej nie mogło być, bo skąd dziewczyna miałaby wiedzieć, że to nafilmie jest...chociaż...?

Widziała, że wyskoczyło skoro sie zasłaniała, widziała dwie kamery i wiedziała, że na parkiecie jest Ona i jeszcze jedna osoba obok... mogła podejść i zagadać. Mogła?

poniedziałek, 9 marca 2009, 12:40
Stwórz nowy wątek Ten wątek jest zamknięty. Nie możesz w nim pisać ani edytować postów.  [ Posty: 37 ]  Przejdź na stronę 1, 2, 3  Następna strona