Teraz jest środa, 19 września 2018, 17:00

Stwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 21 ]  Przejdź na stronę 1, 2  Następna strona
 FloatCam na weselu? 
Autor Wiadomość
Nowy
Nowy

Post FloatCam na weselu?
Na początku, jako że to mój pierwszy post na forum, chciałbym bardzo serdecznie wszystkich forumowiczów przywitać.

Mam kilka pytań odnośnie używania podczas rejestracji ceremonii ślubu i wesela stabilizatorów obrazu typu FloatCam.
Osobiście nie posiadam takowego urządzenia (od kilku lat z powodzeniem sprawuje mi się stabilizator naramienny z Fotonu), ale coraz więcej klientów pyta się mnie podczas zamawiania, czy jest możliwość takiej rejestracji.
Ale wracając do moich pytań:

1. Czy operator FloatCam'u jest w stanie samodzielnie założyć całe urządzenie, czy jest dostatecznie mobilny aby np. wejść i wyjść z samochodu?
2. Jaki jest przeciętny koszt wynajmu kamerzysty z takim stabilizatorem?
3. Czy jest to jedna osoba czy może dwie?
4. Czy są jakieś sceny albo ujęcia których -technicznie- nie da się zarejestrować (w porównaniu do kręcenia z ręki)? Bo oglądając takie zdjęcia ( http://www.floatcam.pl/p_gallery.htm ), mam sporo wątpliwości...

Przepraszam za moje (może) zbyt laickie pytania, ale zastanawiam się nad ewentualnością wynajmu osoby z takim sprzętem, bo na zakup mnie nie stać, ale boję się, czy aby brak "mobilności" nie będzie przeszkodą podczas rejestracji wszystkich ujęć z ceremonii weselnych.
Wdzięczy byłbym za wszystkie uwagi, a zwłaszcza od osób używających takich stabilizatorów.
Pozdrawiam

sobota, 4 kwietnia 2009, 19:59
Aktywny bywalec
Aktywny bywalec

Post Re: FloatCam na weselu?
siermix napisał(a):
Ale wracając do moich pytań:

1. Czy operator FloatCam'u jest w stanie samodzielnie założyć całe urządzenie, czy jest dostatecznie mobilny aby np. wejść i wyjść z samochodu?

Wybacz, ale popłakalam się ze śmiechu. Operator steadicamu jest w stanie samodzielnie założyć całe urządzenie. Ale jak sobie wyobrażasz jazdę samochodem??!! W sumie jak otworzysz przeciwległe okno, to jeszcze samochód młodych możesz zarejestrować podczas przejazdu:-))) Nawet jesli pozostawisz na sobie tylko kamizelkę, a resztę odepniesz, to nie wyobrazam sobie, że mógłbyś prowadzic w tym samochód, to nie jest wygodne. Poza tym taki Floatcam to ci sie przyda na plenerze, ewentualnie na sali (pod warunkiem że nie ma ścisku), a nie w kosciele czy podczas przejazdów.
Inaczej zupełnie byłoby, gdybys miał drugiego operatora, wtedy Floatcama można uzywać wszędzie traktując ujęcia z niego jako przebitki dla drugiej kamery.

sobota, 4 kwietnia 2009, 20:44
Aktywny bywalec
Aktywny bywalec

To może ja :)

1. Jeżeli to komplet z kamizelką to operator musi być akrobatą , itp... :D Z tego się nie korzysta cały czas tylko np. w na sali weselniej lub plenerze. W kościele nie polecam bo Cię ksiądz od antychrystów może wyzwać i rzucić na pożegnanie kropidłem chociaż zdarzają się tacy co im to nie przeszkadza. Z racji, że ujęcia miałbyś zbyt monotonne w takiej sytuacji (kościół) koniecznie przydatna druga kamera.
2. To zależy od produkcji, dojazdu, sposobu rozliczania, czasu, itp... może się mieścić od 50 do 200 za godzinę (+ koszty).
3. Do obsługi jedna wystarczy, ale... jeśli to poważniejsza produkcja to druga osoba jako pilot steady bardzo przydatna po to żeby operator np. nie spadł ze sceny albo nie zaplątał się w kable...
4. ...to obejrzyj moje filmy i zrób to samo z ręki 8) (http://www.sylwekkuna.com)

Pozdrawiam

P.S. O, cześć elwirka :-) Widzę, że pisaliśmy równolegle. Twoje uwagi są równie cenne :-) Pozdrawiam

sobota, 4 kwietnia 2009, 20:46
Nowy
Nowy

No widzę, że swoimi pytaniami nieźle Was ubawiłem, ale nie wzięły się one z księżyca.
Cytuj:
Operator steadicamu jest w stanie samodzielnie założyć całe urządzenie. Ale jak sobie wyobrażasz jazdę samochodem??!! W sumie jak otworzysz przeciwległe okno, to jeszcze samochód młodych możesz zarejestrować podczas przejazdu:-)))

To samo mnie głęboko zastanawia...

Pytałem trochę z przekorem, bo trafiłem na ogłoszenie gościa, który rejestruje (SAM!) całe wesele przy użyciu właśnie FloatCam'a (producenta z Gdyni).

Cytuj:
To zależy od produkcji, dojazdu, sposobu rozliczania, czasu, itp... może się mieścić od 50 do 200 za godzinę (+ koszty).

Cena wydała mi się zbyt wygórowana. Chce 1500 zł za całe wesele z poprawinami. Kręci sam na jedną kamerę, ale zastanawiałem się właśnie (oglądając ten sprzęt), JAK on to filmuje.

O stosunku proboszczy co niektórych małomiejskich parafii do takiego osprzętu też już się nasłyszałem - ale to raczej problem człowieka, który to ma na sobie.
Można w sumie zaryzykować i zaproponować młodym takową opcję doliczając koszt najmu takiego człowieka, ale jest jedno ale...
Mnie interesuje efekt finalny - czy jest możliwe, i czy nie "skopie" mi wesela nie nagrywając jakiejś ważnej chwili, bo np. nie zdążył się wytoczyć i poskładać po wyjściu z auta :roll: .
Wiem na pewno, że on bynajmniej jest sam i stąd pytania - czy samemu można zrobić (czytaj: nagrać całe wesele) dobrze. No i oczywiście cena - czy owe 1500 zł jest kwotą wygórowaną zakładając, że on filmuje wesela samemu i na jedną kamerę.
Co o tym sądzicie?

sobota, 4 kwietnia 2009, 21:44
Moderator
Moderator

Ty czy on ????? o co tu chodzi ????? . Pierwsze 3 posty super i super temat , ale Twój drugi post to początek czegoś złośliwego ??? chyba zazdrość ? .

Cytuj:
Cena wydała mi się zbyt wygórowana. Chce 1500 zł za całe wesele z poprawinami.
powinno być 2 500,00 zł a jak dla Ciebie ( wyjątkowo )razy 3 czyli 7 500,00 zł ze względu na amortyzację drogiego sprzętu . W trójmieście masz makabryczną ilość kręciołów nawet po 800 zł i jeszcze możesz utargować :mrgreen: ( jaka cena taki towar ) :?:

sobota, 4 kwietnia 2009, 23:40
Nowy
Nowy

oj chyba sie nie zrozumieliśmy :? .
Kol. jurekwejh albo nie do końca dobrze przeczytał moje wcześniejsze posty albo je źle zinterpretował.

jurekwejh napisał(a):
o co tu chodzi ?????

Chodzi dokładnie o to, że to ja zajmuję się filmowaniem imprez weselnych, ale zastanawiam się nad wynajęciem kamerzysty z FloatCam'em.
To nie wesele z rejestracją z FloatCam'a wydaje mi sie wygórowane za 1500 zł, a wynajęcie kamerzysty z takim sprzętem.
Przecież około 500-700 zł kosztuje wynajęcie człowieka z kamerą i osprzętem, więc pytałem ile kosztuje filmowanie wesela (samo filmowanie), przez człowieka również z kamera ale i z FloatCam'em, bo montaż już sam bym zrobił. To po pierwsze...
A po drugie: na ile operator kamery z FloatCam'em będzie tyle mobilny aby szybko się przemieszczać, i wszystko co trzeba nagrać. Pytałem czy to możliwe, czy pojedyńczy człowiek jest w stanie dać sobie radę.
I po trzecie; nie pisze i pytam z zazdrości, ale przede wszystkim... w trosce o klientów którzy będą filmowani, i swoja reputację, bo w przypadku niedogrania czegoś przez kamerzystę, całe gromy spadną na mnie :x .

Jeszcze raz dotykając wrażliwego tematu wynagrodzeń i uposażeń chcę sie dowiedzieć ile to kosztuje, bo w mojej okolicy nikt z takim sprzętem nie filmuje i nie mam jakby to ująć "punktu odniesienia".

niedziela, 5 kwietnia 2009, 01:34
Moderator
Moderator

Masz rację źle zinterpretowałem=i przepraszam .
p.s. Ktoś opisywał taki sklep z takim sprzętem w Sopocie ( może warto samemu przymierzyć ? ).

niedziela, 5 kwietnia 2009, 09:43
Aktywny bywalec
Aktywny bywalec

siermix napisał(a):
Cena wydała mi się zbyt wygórowana. Chce 1500 zł za całe wesele z poprawinami. Kręci sam na jedną kamerę, ale zastanawiałem się właśnie (oglądając ten sprzęt), JAK on to filmuje.

?

1500 za dwa dni filmownaia w steadicamie. I to nie indyjskiej podróbie tylko we Floatcamie?? To jak za darmo, bierz! Ja w życiu bym sie nie zgodziła na tak niską cenę. Za samo filmowanie w steadi, dwa dni zdjęciowe to u mnie ok. 2000 zł. Zobacz sobie kolego, ile kosztuje taki sprzęt. Nie wspomnę o wysiłku i umiejętnościach operatora.

niedziela, 5 kwietnia 2009, 09:56
Aktywny bywalec
Aktywny bywalec

SylwekK napisał(a):
P.S. O, cześć elwirka :-) Widzę, że pisaliśmy równolegle. Twoje uwagi są równie cenne :-) Pozdrawiam

Widzę, że napisaliśmy prawie to samo:-))) O czymś to świadczy....

niedziela, 5 kwietnia 2009, 09:57
Stały bywalec
Stały bywalec

Witam
Nie chce byc upierdliwy , ale czy ktoś z szanownych "forumowiczów" przepracował prawie całą imprezę w steady ?? jeżeli ktoś pracuje z tym urządzeniem to wie ile wysiłku nie mówiąc o umiejętnościach trzeba włożyć aby efekt był zadowalający. A tu mamy dwa dni pracy w "szelkach" ;)
Zawodowy operator pracuje ze steadycam'em 2-3 godz max dziennie, z czego połowa pracy to próby kamerowe, więc gość jest albo ROBOCOPEM albo posiada wersję z przeciwwagą styropianową ;) albo odwala poprostu impreze na sztuke , a oglądając jego prace po 10 minutach lecimy do sklepu po Aviomarin ;)

pozdrawiam wszystkich przed kolejnym sezonem i życze wytrwałości i zdrowia w pracy ....

niedziela, 5 kwietnia 2009, 15:04
Aktywny bywalec
Aktywny bywalec

tomi napisał(a):
Witam
Nie chce byc upierdliwy , ale czy ktoś z szanownych "forumowiczów" przepracował prawie całą imprezę w steady ?? jeżeli ktoś pracuje z tym urządzeniem to wie ile wysiłku nie mówiąc o umiejętnościach trzeba włożyć aby efekt był zadowalający. A tu mamy dwa dni pracy w "szelkach" ;)
Zawodowy operator pracuje ze steadycam'em 2-3 godz max dziennie, z czego połowa pracy to próby kamerowe, więc gość jest albo ROBOCOPEM albo posiada wersję z przeciwwagą styropianową ;) albo odwala poprostu impreze na sztuke , a oglądając jego prace po 10 minutach lecimy do sklepu po Aviomarin ;)

pozdrawiam wszystkich przed kolejnym sezonem i życze wytrwałości i zdrowia w pracy ....

Z tego co wiem, to Sylwekk filmuje całe wesele w steadi (sala, ewentualnie plener). Da się to spokojnie zrobić przy nagraniu 2 godzin tańców. Oczywiście z przerwami, jak to na weselu bywa. Dajmy na to jesteś na sali o godzinie 18, kończysz o godzinie 1 w nocy, więc nagranie 2 godzin materiału podczas 7 godzin pobytu na sali jest jak najbardziej realne. Ale umówmy się, rekompensata finansowa za nadwyrężanie kręgosłupa musi być:-)

niedziela, 5 kwietnia 2009, 15:37
Nowy
Nowy

Hmmm,
elwirka napisał(a):
Za samo filmowanie w steadi, dwa dni zdjęciowe to u mnie ok. 2000 zł. Zobacz sobie kolego, ile kosztuje taki sprzęt.

No to mnie Elwirka trochę podłamałaś... Ale masz rację, sprzęt i umiejętności są w cenie.
Zastanowię się jeszcze nad kwestią finansową, ale to będzie decyzja młodej pary - bo to w sumie oni ostatecznie będą płacić za wynajem FloatCam'a.

Mnie bardziej interesuje strona logistyczna, a więc pytanie bardziej do kolegi Sylwka, który zna obsługę sprzętu z autopsji: czy można nagrać dobrze całe wesele korzystając z FloatCam'a? Pisząc "dobrze" mam oczywiście na myśli nie techniczny aspekt a logistyczo-organizacyjny, czyli: czy się wszędzie zdąży, jak z przejazdem samochodem (może kamerzysta musi z kimś się "zabierać", jeśli samodzielnie nie będzie mógł prowadzić pojazdu).
Poza tym jakoś trudno mi sobie wyobrazić kręcenie materiału w domu panny młodej podczas np. błogosławieństwa przez rodziców... :wink: .

Z góry dziękuję wszystkim za swoje uwagi, sugestie i odpowiedzi na moje pytania.

niedziela, 5 kwietnia 2009, 20:16
Aktywny bywalec
Aktywny bywalec

Tak tomi, to prawda... od momentu wejścia młodych do domu weselnego sporo robię w steady. Oczywiście nie wszystko, bo to zbyt monotonne by było, ale są momenty, że dość długo z nim "biegam". Co do plenerów to również dość długo mam na sobie szelki. Mój rekord to lekko ponad 3h nonstop przy pewnej produkcji jako wynajęty operator + kaaaawał drogi dojazdu tuż przed. Nie było czasu żeby zdjąć steady. Czas gonił, a ujęć masę z czego kompletny film trwał około 5minut. Niestety nie mogę go pokazać, bo to produkcja zamknięta dla pewnej firmy i naraził bym sie na problemy... Podsumowując. Początkujący operator raczej nie będzie w stanie w tym wytrzymać dłużej niż 15minut i robić poprawne ujęcia, ale po treningu (i jeśli kamizelka będzie wygodna) to spokojnie 2-3h da się wytrzymać bez przerwy.
Pozdrawiam

niedziela, 5 kwietnia 2009, 20:20
Aktywny bywalec
Aktywny bywalec

siermix napisał(a):
......który zna obsługę sprzętu z autopsji: czy można nagrać dobrze całe wesele korzystając z FloatCam'a? ...

Nie da się, ponieważ:

1 - 0,5-1 godziny noszenia non-stop (mniej więcej), i koszula jest dosłownie mokra (takie jest moje doświadczenie)

2 - tego typu urządzenie potrzebuje nieco wolnego miejsca; jeżeli jest ciasno np. na parkiecie, to nie zaszalejesz, będziesz potrącany, będziesz obijał ludzi

3 - mimo dobrych umiejętności operatora należy "jechać" na w miarę krótkiej ogniskowej, bo na długim zoomie to nawet niewielkie "machnięcie" elementem nośnym powoduje niemiłe skoki obrazu

4 - ujęcia non-stop z jednego stabilizatora (rzekłbym z jednej perspektywy) będą nudne na dłuższa metę; mimo wszystko należy to urozmaicić kręceniem:
- ze statywu (można m.in. poszaleć z zoomem)
- z wolnej ręki (można wejść w gęsty tłum)
- z kranu itp.

niedziela, 5 kwietnia 2009, 20:31
Aktywny bywalec
Aktywny bywalec

He,he znowu pisaliśmy równolegle :)
W zasadzie wszystko już zostało powiedziane. Nie ma sensu wszystkiego robić z Fly więc i nie ma problemu z jazdą samochodem. Jak napisałem zakładam to tylko w domu weselnym i na plenery. Z czasem zakładania też nie ma problemu, bo raz wyważonego steady do konkretnej kamery nie ma potrzeby ciągle kalibrować dzieki czemu w 15-20s steady mam na sobie jeśli jest taka potrzeba.
Z tego co widzę chcesz Fly wynająć z operatorem czyli będzie to jako dostawka do głównego filmu, który będziesz kręcił (tak to rozumiem) i to już w interesie operatora Fly jest aby być wszędzie na miejscu i robić Ci dodatkowe efektowne ujęcia. Jeśli zawali to mu po prostu obetniesz wypłatę. Jak wszystko będzie w umowie to i on będzie się starał 8)
Pozdrawiam

P.S. a teraz jeszcz Romcio się dopisał to uzupełnie :)
AD 1. Tak to prawda, można się nieźle spocić ale jak jest naprawdę wysoka temperatura i sporo słońca. Mam na tyle skromną i wygodną kamizelkę, żę w praktyce na sali nie zdarza mi się zmoczyć koszuli :-). Przy nagrywaniu "jumping girls" (film na moim profilu youtube) było na dworze 33 stopnie na plusie - tam faktycznie po kilku minutach się ze mnie lało...

AD 2. Nie uwierzył byś w jaki tłum z tym wchodziłem i nawet nikogo nie musnąłem,a ujęcia miałem miodzio 8)

AD 3. Święta prawda, dlatego często przy produkcjach używa się też obiektywów szerokokątnych.

AD 4. I tu się zgadzam z małym wyjątkiem. Większości, którzy dopiero zaczynają wydaje się, że jak jest steady to obraz musi cały czas płynąć albo powiem dosadniej zapie...ć biegiem, żeby było widać że to ze steady - nic bardziej mylnego. Sztuką jest nauczyć się wolnych płynnych ujęć. Są o wiele trudniejsze. Poza tym ze steady można też filmować stojąc w miejscu i robić inne efektowne ujęcia byle nie za dużo. Jak już wcześniej wspomniałem osobiście nigdy nie filmuje całości w steady. Zawsze musi być urozmaicenie.

niedziela, 5 kwietnia 2009, 21:03
Stwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 21 ]  Przejdź na stronę 1, 2  Następna strona