Teraz jest piątek, 14 grudnia 2018, 09:59

Stwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 11 ] 
 Pomysł na biznes 
Autor Wiadomość
Bywalec
Bywalec

Post Pomysł na biznes
Witam serdecznie wszystkich!!!

Piszę z prośba o poradę. Chciałbym zająć sie wideofilmowaniem wesel i tym podobnych imprez okolicznościowych , do tego doszłaby fotografia ( plener + fotoreporta z wesela i kościoła) Taki mam pomysł na swój interesik, bo ,no cóż - straciłem pracę i chyba czas wziąć sprawy w swoje ręce:)
Doświadczenia w kręceniu wesel nie mam. Oczywiście skladam filmy amatorsko z różnych uroczystości rodzinnych i wakacji itp. Wychodziło to całkiem nieźle.
Myśle że przy odrobinie praktyki na siebie bym zarobił
I teraz pytanie
CO MI NA POCZĄTEK PORADZICIE JAKI SPRZĘT LEKTURA ITP?

To czym dysponuje w tej chwili to :

2 aparaty NIkon d40 i D90 z obiektywami 18-200mm
kamera Canon Hv 30
kamera Sony HDR FX 1000 ( mam zamiar ją zakupić)
komputer HP dv5 ( najwyższy model)
statywy z lampami doświetlającymi
oprogramowanie do składania filmów
Ulead VideoStudio 11
pinacle studio z dodatkami 12
Adobe Photoshop Elements 7.0
Gimp
moge jeszcze mieć
Adobe Premiere Elements 7.0 ( ale czy jest on konieczny)

Dysponuje jeszcze kilkoma limuzynami do wożenia nowożeńców ( współpraca z kumpla firmą )

mam zamiar zrobić stronke www jakieś ogłoszenia w prasie branżowej itp

No i jak myślicie czy z takim sprzętem mogę startować ?
Wiem że nie mam doświadczenia i zaraz mnie pewnie mnie zjedziecie ale coś w życiu trzeba robić a jako amator trochę sprzętu mam i jakieś pojęcie pewnie też , a jak widzę czasem jakimi kamerami kręcą wesela i jak te filmy potem robią , to az szkoda mi nowożeńców.
Oczywiście nie będę latał z kamerą i przywieszonym aparatem na szyi. Będę miał do pomocy człowieka jeden kręci drugi pstryka zdjęcia itd

Doradzicie ,POMOŻECIE???

Co jeszcze powinienem mieć wiedzieć itp

piątek, 17 kwietnia 2009, 23:29
Moderator
Moderator

Post Re: Pomysł na biznes
qbazag napisał(a):
Co jeszcze powinienem mieć wiedzieć itp

Maksymalną ilość teorii, praktykę nabytą pod opieką kogoś ze stażem, gdyż dzisiaj nie liczy się lipa operatorska zaklejona wstawkami i efektami przy edycji, oprogramowanie do montażu (ale poważne), programy do kompresji, authoringu itp, duże gościnne miejsce projekcji do prezentacji swojej twórczości potencjalnym klientom, z tym się wiąże posiadanie materiału demonstracyjnego, układy lub małą własną poligrafię, gdyż film dla klienta, to nie tylko goły krążek video, cierpliwość na froncie z biurokracją i wiele wiele innych rzeczy, które zależne są od rodzaju rynku i klienta...

sobota, 18 kwietnia 2009, 01:41
Bywalec
Bywalec

Dzięki za odpowiedż. Jeśli chodzi o lipę operatorską - to wydaje mi się że pomimo braku doświadczenia - naprawdę nieźle mi to wychodzi bo właśnie nie wklejam żadnych przejść i innych podobnych efektów z łabądkami , obrączkami itd Raczej wszystko w formie reportażu scena -cięcie, scena cięcie jakiś teledysk z całości lub pleneru - żadnych zbędnych bajerów

Wiesz moja siostra właśnie miała wesele - zrobiła film w jednej z tzw profesjonalnych studio na warszawskim mokotowie- no mówie Wam wypas studio- wchodzisz - piękne mebelki , akwarium na całą ścianę sprzętu od zarąbania, laseczki które nawijają watę na uszy- zapłaciła jak za zboże podobno jakość HD- dostała 2 płyty DVD ( pomijając jak to może być jakość hd) to normalnie widac było piksele na obrazie- bo gość skompresował za dużo materiału na dwóch płytach i może to zrobic na 3
Zazadalem materialu wyjsciowego i sam to zrobilem - i wszystko ok
Tak wiec chyba biuro to nie wszystko

Nie rozumiem Cie tylko z ta mala poligrafia
Pojmuje ze jakis skaner drukarke itp ale poligrafia do czego
do0 plyt? Nagrywarka mi wypali zdjecia na plycie
mozesz to rozwinac?/

sobota, 18 kwietnia 2009, 10:25
Moderator
Moderator

Pisząc o lipie operatorskiej nie miałem na myśli wstawek montażowych i sposobu edycji, lecz podstawy, często łamane zasady prawidłowego kadrowania, ujęć, osi akcji i wielu innych zasadach, o których niestety często operator nie ma pojęcia, choć wydaje mu się, że zna się na tym jak nikt inny.
Z tą poligrafią może trochę przesadziłem, chodziło mi o nie tylko nadruki na krążkach, ale całą dodatkową otoką oddawanego klientowi materiału, okładki, reklamówki, wizytówki, ogłoszenia, z tym też wiąże się zakup pudełek itp.
Najlepiej, jeśli wyobrazisz sobie siebie idącego do studio video jako klient i czego tam oczekujesz, a wtedy szybko wiedział będziesz w co jeszcze trzeba zainwestować.

sobota, 18 kwietnia 2009, 11:45
Bywalec
Bywalec

...podstawy, często łamane zasady prawidłowego kadrowania, ujęć, osi akcji i wielu innych zasadach, o których niestety często operator nie ma pojęcia, choć wydaje mu się, że zna się na tym jak nikt inny.

Zgadzam się z Tobą w 100%- i zdaję sobie sprawę, że wiele, wiele nie wiem. Jednak staram się uzupełniać swoja wiedzę choćby książkami typu " Gramatyka języka filmowego" - Daniela Arijon-a, czy " W mgnieniu oka -sztuka montażu filmowego"- Waltera Murcha i innych.
Wiem, że praktyki nie zastąpi mi żadna teoria- jak wszędzie. Z tego też powodu chcę zrobić kilka wesel zupełnie za free ( oczywiście znajomym) i oczywiście będą oni mieli oprócz mnie - zatrudnionego kamerzystę. Dzięki temu jeśli coś z tego wyjdzie - oni będą mieli dodatkową pamiątkę - a ja porównanie i nie zależne opinnie.

Zresztą powiem Ci że wolałbym iść do kogoś kto niekoniecznie dysponuje wielkim biurem, bajerami w typu "sale pokazowe", dostać długopis gratis i reklamówke i zabulić za to wszytsko ze 4 tyś.
Z doświadczenia swojego i przyjaciół wiem, że tego typu firmy idą na masówkę( oczywiście uogólniam) - bo z czegoś to wszytsko trzeba utrzymać.
Napewno jedni i drudzy znajdą swoich odbiorców

Wyjaśnij mi jeszcze temat tych programów do autoringu- bo z tego co widzę to strasznie się przenikają programy do edycji i autoringu. czy pinacle lub premiere nie mają autoringu??
Jak mam to rozumieć ??

Pozdrawiam i dzięki

sobota, 18 kwietnia 2009, 16:48
Moderator
Moderator

Na temat Pinnacle nie wypowiem się, gdyż komuś to obiecałem.
Tobie jednak powiem, że: "jak coś jest do wszystkiego, to jest do niczego".

niedziela, 19 kwietnia 2009, 11:39
Moderator
Moderator

Pinnacle to dla amatorów do rodzinnych filmików a nie do produkcji wesel > program ten ma wiele wad na które sobie zawodowiec nie może pozwolić oraz prawa autorskie .

niedziela, 19 kwietnia 2009, 11:46
Bywalec
Bywalec

ok
W takim razie co proponujecie
Z jakich programów korzystają zawodowcy - od składania wesel ???

wtorek, 21 kwietnia 2009, 19:47
Stały bywalec
Stały bywalec

Premiere,Edius,Sony Vegas,Avid,Final Cut.

wtorek, 21 kwietnia 2009, 20:32
Bywalec
Bywalec

Z tego co sie orientuje wszystkie te programy są dość podobne. Mi najbardziej pasuje Premiere. robiłem na nim kilka filmów wersja 6,5 - chyba najlepsza.
Którą wersję programu Wy polecacie czy premiere 7.0 elements to będzie dobry wybór

A i czy są jakieś książki do Premier-a bo znalazłem tylko w necie do wersji 6.5

wtorek, 21 kwietnia 2009, 22:16
Moderator
Moderator

Poczytaj trochę o możliwościach, kompatybilności i kosztach programów edycyjnych, a sam szybko stwierdzisz, że nie wiele jeszcze o nich wiesz "6,5 - chyba najlepsza", logicznym jest, że cena za aplikację nie bierze się z kosmosu i chyba o czymś świadczy, więc niekiedy darmowo dołączany program przy zakupie karty FireWire nijak się ma do potężnej komercyjnej aplikacji bywa, że nawet droższej od samej kamery.
Pytanie o to, "który program polecacie", jest jak pytanie o to jaka muzyka jest najlepsza, więc wiadomo, że każdy wymieni program na którym sam pracuje, bo dla każdego najlepszą muzyką są jego ulubione utwory.
Aby prowadzić własną działalność między innymi potrzebna jest samodzielność, sposoby rozwiązywania problemów związanych nie tylko z edycją filmu - samemu, choćby nawet metodami prób i błędów, ale samemu, to daje komfort bezpiecznej pracy, poczucie swobody i pewności, odkrywanie wszelkich funkcji i możliwości programu montażowego video, powinna cieszyć, emocjonalnie nasuwać nowe pomysły z nimi związane, a nie wiem czemu wyczuwam u Ciebie jakąś słabość, może dlatego, że pytasz o wszystkie oczywiste i banalne podstawy - czy tylko ja tak czuję?
Jestem niemal pewien, że niebawem zasypiesz nas tu wszystkich pytaniami o konkretne funkcje w wybranym przez Ciebie programie, gdzie to, a jak to i dlaczego nie tu...
Staraj się nie być podobny do znacznej grupy użytkowników tego forum, którzy wołają o ratunek bo nie mogą zmontować filmu z komóreczki...

wtorek, 21 kwietnia 2009, 22:40
Stwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 11 ]