Teraz jest wtorek, 24 kwietnia 2018, 02:59

Stwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 8 ] 
 JVC GZ HD7 na weselu - jak ustawić? 
Autor Wiadomość
Nowy
Nowy

Post JVC GZ HD7 na weselu - jak ustawić?
Nie zajmuje się filmowaniem zawodowo. Zostałem poproszony przez kolegę o nagranie jego wesela. Nigdy wcześniej tego nie robiłem. Posiadam kamerę JVC GZ HD7 i obróbka w Pinacle12.
Tak kamera jest słaba na automacie więc jakie ustawienia ręczne będą najlepsze. Sala jest nieduża ale doświetle ją halogenem budowlanym 500 W.

proszę o pomoc?
-czy swiecić w ludzi czy w sufit?
-jaka migawkę wybrać?
-jaką przysłonę?
-jak ustawić balans czy w najaśniejszym miejscu czy w ciemnym miejscu sali
-co zrobić żeby było cokolwiek widać jak młodzi będą na tle okna
- nagrywać na dysk czy na SDHC

Wiem że cudów ne zrobię z moimi umiejętnościami ale pomóżcie żebym nie dał plamy (mam mieszane uczucia)
wesele już za tydzień

sobota, 23 maja 2009, 12:57
Bywalec
Bywalec

Post Re: JVC GZ HD7 na weselu - jak ustawić?
Widze ze multum pytan. Postaram sie odowiedziec na nie po krotce.

To zalezy jaki mamy sufit. Czy jest do niego 2,5m czy 5m. To ma znaczenie przy efektywnosci odbitego swiatla. Zeby w ogole swiecenie w sufit mialo jakis wiekszy sens to najlepiej by bylo zeby byl on bialy.. Moze najpierw napisz cos wiecej o tym mijscu gdzie bedzie impreza.

-jaka migawkę wybrać?
Ustaw na wartos 1/50 I nie zmieniaj juz tego! Bedziesz mial naturalny plynny ruch. I nie bedzie ani smuzyc ani robic "strobo"

Radzilbym najpierw zastanowic sie nad tajemniczym "slowem kluczem" kryjacym sie pod nazwa balans BIELI. Jak mozna wywnioskowac chodzi o o pomiar swiatla w danym pomieszczeniu. Do tego bedziesz potzrebowal kawlka bialej sciany albo najlepiej miec ze soba biala kartke. Kartke wystawiasz przed obiekwtyw i wciskasz guzik balans. (whit.ball) Poczekaj kilka chwil az lampeczka z balansem przestanie migac i masz balans ustawiony. A co do miejsca gdzie masz robic balans, to ma to byc w centralnym miejscu sali. Nie w ciemnym koncie, ani tez zaraz pod oknem.

Jak sobie przypominam z mojeje starej jvc, powinien byc gdzies tam guzik "spotlight" czy jakos tak..

- nagrywać na dysk czy na SDHC

Nagrywaj na dysk.

Aha i jeszcze taka mala rada. Wez ze soba statyw i staraj sie nie nagrywac z reki. Bo potem takie chwiejne ujecia malo przyjemnie sie oglada. Powodzenia!

niedziela, 24 maja 2009, 20:43
Nowy
Nowy

dzięki za pomoc

do sufitu jest jakieś 4-5 metrów i jest on na szczęście biały (ale chyba będą dekoracje na nim :( )

a czy to ustawienie F 1,8 - 4 chyba migawka ma jekieś zanczenie poza tym że obraz ma rózną jasność gdy tym kręce?

poniedziałek, 25 maja 2009, 11:28
Bywalec
Bywalec

Cytuj:
do sufitu jest jakieś 4-5 metrów i jest on na szczęście biały (ale chyba będą dekoracje na nim :( )

Zaleznosc jest taka ze im dalej do sufitu tym swiecenie z halogena w niego jest mniej celowe. Zatem radzilbym wystawic statyw na pelna wysokosc i pod kontem 80-70 stopni skierowac na ludzi.

Cytuj:
a czy to ustawienie F 1,8 - 4 chyba migawka ma jekieś zanczenie poza tym że obraz ma rózną jasność gdy tym kręc

Pomysliles pojecia w tamtym poscie. F- oznacza przeslone, a nie migawke. Oglnie przeslona ma znaczenie w kamerze, a nawet ogromne. I wartosci przeslony przestawiasz w zaleznosci od natezenia swiatla w danym miejscu.jesli np. jestes na slonecznym podworzu to przeslone powinienes miec podciagnieta na wieksza wartosc. Bo inaczej bedziesz mial przepalony kadr. Przeslona odpowiada za to ile swiatla wpada Ci do kamery. Gdy jest to wartosc f1,8 to przeslone masz otwarta maksymalnie, i tym samym wpada do kamery najwiecej swiatla. Wiec jesli bedziesz mial ciemno na sali to radzilbym otworzyc ja wlasnie w granicach 1,8 (ale oczywiscie tak by nie bylo przepalow) A znou gdy masz duzo swiatla, to przycigasz przeslone, az na monitorze uzyskasz odpowiadajaca Ci kompozycje.

poniedziałek, 25 maja 2009, 19:02
Aktywny bywalec
Aktywny bywalec

Na wstępie napisze że nie posiadam kamery JVC GZ HD7 ale pytania które zadajesz dotyczą wszystkich modeli więc kilka słów napiszę zwłaszcza że nie do końca się zgadzam z tym co ci podpowiada kolega pego.

Cytuj:

Jeśli chodzi o oświetlenie ogólne to świecenie prosto w ludzi może budzić w nich pewien dyskomfort. Jeśli już to nie przesadzaj z mocą. Warto też pomyśleć w takiej sytuacji o jakimś dyfuzorze. Zastosowanie jakiegoś softboxa zmiękczy światło i złagodzi powstawanie ostrych cieni.

Cytuj:
-jaka migawkę wybrać?

1/50 jest najniższą akceptowalną. 1/25 da ci już skoki obrazu. Ponieważ wesele jest dość dynamicznym zjawiskiem dobrze by nawet było rejestrować z szybszą migawką rzędu 1/100 ale to już raczej nierealne ze względu na zbyt małą ilość światła.

Cytuj:
-jaką przysłonę?

Wartość przysłony dobierasz indywidualnie do zastanych warunków oświetleniowych. W ciemniejszych miejscach będzie niższa rzędu 1,6 - 1,8 w jaśniejszych wyższa. Jeśli w twojej kamerze jest zebra to ją uaktywnij. Pomoże ci ustawieniu przesłony i wzmocnienia obrazu.

Cytuj:

Balans bieli zasadniczo należy ustawić każdorazowo przy zmianie warunków oświetleniowych. Jeśli sala oświetlona będzie różnymi źródłami światła to będziesz uzyskiwał różną kolorystykę obrazu w różnych miejscach, np stając przy oknach będziesz miał przeniebieszczony obraz. Wszystko związane jest z temeperaturą światła.

Cytuj:

Migawkę ustawić na 1/50 i otworzyć przesłonę. Powinno to spowodować przepalenie okna i rozjaśnienie twarzy młodych. Trzeba to zrobić na manualnych ustawieniach bo automat z pewnością się pogubi. Można zawęzić kadr tak aby okna było jak najmniej i to też powinno pomóc.
Jeśli kamera będzie w trybie automatycznym to można skorzystać z czegoś co się nazywa kompensacją tylnego światła i najprawdopodobniej nazywa się tak jak w większości kamer czyli Backlight a nie Spotlight które działa dokładnie odwrotnie. Kamera musi pracować w automacie ponieważ opcja ta nie robi nic innego jak ustawia możliwie niską migawkę i przesłonę. Jeśli opcje te zostaną zablokowane przez ustawienia manualne po prostu przycisk Backlight nie będzie działał.
Najlepiej jednak unikać ujęć pod światło padające z okna. Dodatkowym utrudnieniem będzie kolorystyka. Z zewnątrz będziesz miał 5600 st. K w środku 3200 co da efekt wspomnianego przeniebieszczenia.

A tak ogólnie to nie bój się od czasu do czasu przełączyć kamery na automat i zobaczyć jakie proponuje ustawienia. Może się to okazać bardzo pomocne, zwłaszcza dla początkujących.

wtorek, 26 maja 2009, 12:04
Bywalec
Bywalec

Cytuj:
Jeśli chodzi o oświetlenie ogólne to świecenie prosto w ludzi może budzić w nich pewien dyskomfort. Jeśli już to nie przesadzaj z mocą. Warto też pomyśleć w takiej sytuacji o jakimś dyfuzorze. Zastosowanie jakiegoś softboxa zmiękczy światło i złagodzi powstawanie ostrych cieni.

A nie widzisz co napisal autor postu? Ma do dyzspozycji kamere i halogen budowlany 500w i gdzie mu bedzie w glowie zalatwiac jeszcze jakiegos softboxa skoro slabo siedzi w temacie. :P Najlepiej bedzie zrobic w takim przypadku jak Ci podpowiedzialem. Halogen w rogu sali, na max wysokoci, skierowany lekko w dol pod kontem ok 80-70stopni.

Cytuj:
1/50 jest najniższą akceptowalną. 1/25 da ci już skoki obrazu. Ponieważ wesele jest dość dynamicznym zjawiskiem dobrze by nawet było rejestrować z szybszą migawką rzędu 1/100 ale to już raczej nierealne ze względu na zbyt małą ilość światła.

Taa, polecam panu ustawic przeslone na 1/100 . Bardzo "naturalny" ruch sie dzieki temu uzyska:P I to bezwzgledu na oswietlenie. Tak jak pisalem 1/50 jest wartoscia neutralna ktora dajae najlepsza jakos obrazu. Nie polecam bawic sie migawka, w szczegolnosci kiedy ma sie do czynienia z kamaera od swieta.

Cytuj:
Migawkę ustawić na 1/50 i otworzyć przesłonę. Powinno to spowodować przepalenie okna i rozjaśnienie twarzy młodych. Trzeba to zrobić na manualnych ustawieniach bo automat z pewnością się pogubi. Można zawęzić kadr tak aby okna było jak najmniej i to też powinno pomóc.
Jeśli kamera będzie w trybie automatycznym to można skorzystać z czegoś co się nazywa kompensacją tylnego światła i najprawdopodobniej nazywa się tak jak w większości kamer czyli Backlight a nie Spotlight które działa dokładnie odwrotnie. Kamera musi pracować w automacie ponieważ opcja ta nie robi nic innego jak ustawia możliwie niską migawkę i przesłonę. Jeśli opcje te zostaną zablokowane przez ustawienia manualne po prostu przycisk Backlight nie będzie działał.
Najlepiej jednak unikać ujęć pod światło padające z okna. Dodatkowym utrudnieniem będzie kolorystyka. Z zewnątrz będziesz miał 5600 st. K w środku 3200 co da efekt wspomnianego przeniebieszczenia.

Nie rozumiem w jakis sposob pisanie o temp. barwowej mialoby pomoc uzytkonikowi ktory chce uzyskac odpowiedzi na podstawoe pytania. :? Poprostu musisz wcisnac przycisk backlight (tutaj mnie slusznie poprawil moj poprzednik) i wtedy uzyskasz odpowiednia kompozycje obrazu. A jesli mialbys "przeniebieszczenia" uaktywnij gotowe presety jakie masz w kamerze. Pamietam ze w jvc bylo cos takiego jak "sunny day, cloudy ect" Dzieki temu w prosty i szybki sposob mozesz miec odpowiednie kolory (naturalne ze tak sie wyraze) A gdy odejdziesz od tego Twojego okna poprostu wylanczasz preset. radze sie zaznajomic z fukcjami tej kamery i przesestowac.

wtorek, 26 maja 2009, 16:40
Aktywny bywalec
Aktywny bywalec

Cytuj:
Nie rozumiem w jakis sposob pisanie o temp. barwowej mialoby pomoc uzytkonikowi ktory chce uzyskac odpowiedzi na podstawoe pytania.

Wychodząc z takiego założenia najlepiej ustawić kamerę na auto :D

Cytuj:
Poprostu musisz wcisnac przycisk backlight (tutaj mnie slusznie poprawil moj poprzednik) i wtedy uzyskasz odpowiednia kompozycje obrazu.

Co ma temeperatura barowa światła do przycisku backlight?? Może mi wyjaśnisz bo ja zawsze byłem przekonany ze temperatura barowa światła odpowiada za uzyskaną kolorystykę obrazu a przycisk backlight jak wspomniałem zmienia ustawienia migawki/wzmocnienia obrazu/przesłony.
A już zupełnie nie rozumiem co ma przycisk backlight do kompozycji obrazu :? może znów mylnie definiuję sobie pojęcie "kompozycja obrazu".

Cytuj:
A jesli mialbys "przeniebieszczenia" uaktywnij gotowe presety jakie masz w kamerze. Pamietam ze w jvc bylo cos takiego jak "sunny day, cloudy ect" Dzieki temu w prosty i szybki sposob mozesz miec odpowiednie kolory (naturalne ze tak sie wyraze)

Ponieważ na sali zastanie światło mieszane o czym też pisałem żaden preset nie będzie w 100% pasował i nie zastąpi ustawień manualnych balansu bieli. Jak pisałem wcześniej wspomnianej kamery w ręku nie miałem ale nieco bardziej zaawansowane kamery przycisk balansujący biel mają na obudowie co pozwala na szybką zmianę ustawień bez potrzeby wchodzenia do menu i odszukiwania presetów.

Cytuj:
Taa, polecam panu ustawic przeslone na 1/100 . Bardzo "naturalny" ruch sie dzieki temu uzyska:P

Chyba kolega znów coś pomieszał. Nie ważne jak ustawisz migawkę kamery 1/100, 1/600, 1/1000 i tak kamera zarejestruje 25 klatek/sec. jeśli nagrywasz w PAL. Jeśli jednak próbujesz zarejestrować dynamiczne zjawiska to dobrze ustawić szybszą migawkę analogicznie do apapratu fotograficznego. Faktem jednak jest że im szybsza migawka tym więcej potrzeba światła na co też zwróciłem uwagę.

Cytuj:
Nie polecam bawic sie migawka, w szczegolnosci kiedy ma sie do czynienia z kamaera od swieta.

Jeśli już przysłoną się bawić to i migawką :wink: Jeśli nie zejdzie się poniżej 1/50 nic złego się nie stanie. Szybszą migawkę można skompensować sobie mocniej otwartą przesłoną. Ja zawsze staram się dobrać tak migawkę abym mógł przesłoną wyregulować jasność obrazu. W bardziej zaawansowanych kamerach przesłonę można regulować płynnie i tym samym reagować na zmieniające się warunki oświetleniowe.

Cytuj:
A nie widzisz co napisal autor postu? Ma do dyzspozycji kamere i halogen budowlany 500w i gdzie mu bedzie w glowie zalatwiac jeszcze jakiegos softboxa skoro slabo siedzi w temacie. :P Najlepiej bedzie zrobic w takim przypadku jak Ci podpowiedzialem. Halogen w rogu sali, na max wysokoci, skierowany lekko w dol pod kontem ok 80-70stopni.

Nie trzeba mieć od razu wypasionego softboxa. Można samemu pokombinować jeśli tylko wykaże się odrobinę chęci. Swoją drogą to przydało by się pewnie coś na kamerę doświetlającego twarze.

Uważam że jeżeli ktoś posiada kamerę i podejmuje się takiego zadania jak zarejestrowanie ślubu czy wesela to nie może działać jak małpa która umie tylko ustawić halogen pod kątem 80 stopni i operować dwoma przyciskami kamery - REC i BACKLIGHT nie do końca wiedzą co się dzieje po ich naciśnięciu. Moją intencją było naprowadzenie na odpowiednie tematy. Trudno bowiem było by bowiem wszystko napisać w jednym poście :D

wtorek, 26 maja 2009, 22:43
Nowy
Nowy

Witam. Juz po weselu; było ok

wszstko ok poza tym że kamera jest ciemna bardzo. na codzień tego nie było widać ale podczas wesela wyszło od razu (chyba brakło delikatnego światla z lampy reporterskiej) no i troszkę kamera gubi ostrośc.

flmowałem na 1/80 na 1/50 świeciły strasznie ściany w tyle
o wybielałem się do ściany bo była biała

montuje w power direktor7

filmowanie to trudna praca
szacunek dla wszystkich którzy sie tym zajmują zawodowo
Pozdrawiam

wtorek, 2 czerwca 2009, 21:13
Stwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 8 ]