Teraz jest środa, 26 września 2018, 02:57

Stwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 10 ] 
 śluby-chrzty-pogrzeby :) 
Autor Wiadomość
Bywalec
Bywalec

Post śluby-chrzty-pogrzeby :)
Witam :)))

Panowie jestem operatorem z doświadczeniem na dużych kamerach, betacam itp, mam za sobą szkółkę, parę lat robiłem też dość intensywnie przy vx2000 i dużo sam montowałem. Jednak nigdy nie robiłem tematów określonych w temacie tego posta. Do tego miałem teraz kilka ładnych lat przerwy od pracy z kamerą !

Ponieważ mam teraz nadmar wolnego czasu i bardzo mi kamery brakuje, zacząłem o tym myśleć, żeby się schylić troszkę po tego pieniążka i zająć się filmowaniem weselnym.

Mam w związku z tym kilka pytań :

1) Ile na początek wołać za filmowanie ślubu z weselem? Nie mam żadnego wesela które moge pokazać młodym że ja robiłem, więc na początek chciałem rzucić jakąś śmieszną kwotę np. 700-800 zeta. Docelowo chciałbym brać co najmniej 1500 zł. Co o tym sądzicie? Materiał będzie oczywiście w HD nagrywany tylko nie wiem ile płyt mam za te 1500 zł dać młodym??? Myślałem żeby im dać 1 szt na blue ray na przykład a resztę na dvd co myślicie?

2) Uważam, że to że dobrze radze sobie z kamerą, wcale nie znaczy, że od razu będę robił świetne wesela takie jak ludzie, którzy zjedli na tym zęby i ze swoją "królową wesel" vx2100 czują się w kościele lepiej od księdza :))) dlatego pomyślałem, że warto będzie zapytać bardziej doświadczonych w filmowaniu wesel kolegów o kilka kwestii :

- Na co radzicie żeby zwrócić uwagę na początek ? Mnie się wydaje że najważniejszy jest kościół i przysięga - potem już będzie luźniej. Chce ustawić w kościele drugą osobę z kamerą na statywie, która będzie filmować księdza, a ja w tym czasie zrobie przebitki na gości, co o tym sądzicie? Byłoby to później łatwe do zmontowania.

- Brakuje mi sprzętu do nagrywania dźwięku księdza w takiej sytuacji i czegoś czym mógłbym wpiąć się do zespołu, jaki sprzęt moglibyście polecić do tego celu? Myślałem o tym, żeby podpiąć pod kamerę bezprzewodowy mikroport i położyć mikrofon przy mikrofonie do którego mówi ksiądz w kościele

- Będę robił kamerą która nie jest rewelacyjna jeśli chodzi o liche światło - jak obecnie reagują ludzie na kamerę z lampą, myślałem, żeby kupić dwie lampy na statywach, w castoramie za 80 zł pilota który wł/wył kontakty i sobie na czas kręcenie na sali po prostu doświetlać takimi dwoma lampami, fakt może będzie ciepło chwilami :))) ale po oczach nie będę świecić ludziom :))

- ogólnie będę wdzięczny za wszystkie uwagi bardziej doświadczonych kolegów!!!!!

pozdrawiam serdecznie,

Maciek

środa, 2 września 2009, 22:02
Aktywny bywalec
Aktywny bywalec

Post Re: śluby-chrzty-pogrzeby :)
Witaj,

Na samym początku powiem ci tak: NIKT NIE DA CI GOTOWEJ RECEPTY.... sam musisz do tego dojść...
A jak czytam:
Cytuj:
zacząłem o tym myśleć, żeby się schylić troszkę po tego pieniążka i zająć się filmowaniem weselnym.

Cytuj:
Ile na początek wołać za filmowanie ślubu z weselem?

Cytuj:
tylko nie wiem ile płyt mam za te 1500 zł dać młodym???

ehhh... po całym twoim poście myślę sobie że rodzi nam się nowy kamerun... (http://www.kameruni.com/)

czytaj,czytaj i jeszcze raz czytaj...W twoim rejonie na pewno masz konkurencję... zacznij patrzeć na nich aby być lepszym.. tutaj dla jednego 800pln to cena podstawowa a dla innego to 2500pln...

Pozdrawiam

PS & AE & LR
D810 + szkła
CMIII + szkła

środa, 2 września 2009, 22:31
Aktywny bywalec
Aktywny bywalec

maciek8791 napisał(a):
którzy zjedli na tym zęby i ze swoją "królową wesel" vx2100 czują się w kościele lepiej od księdza

Pamiętaj, że w kościele nie masz prawa czuć się lepiej od księdza, i aby się o tym przekonać będziesz zmuszony chodzić na stosowny kurs filmowców i fotografów aby dostać niezbędny dokument. Za każdym razem przed filmowaniem musisz zgłaszać się do księdza i wysłuchać czego on sobie nie życzy. Przekonasz się, że niektórzy są OK, lecz zdarzają się niestety upierdliwi. Ostatnio dostało mi się za fotografa, który tydzień wcześniej walił fleszem co kilka sekund księdzu prosto po oczach. :D
Pozdrawiam

środa, 2 września 2009, 22:41
Bywalec
Bywalec

Na samym początku powiem ci tak: NIKT NIE DA CI GOTOWEJ RECEPTY.... sam musisz do tego dojść...

No nie wiem, wystarczy napisać czy kwota którą podałem to

a) za dużo
b) za mało

To naprawdę bardzo proste i nie kryje się za tym jakaś "wiedza tajemna" ani "gotowa recepta"

ehhh... po całym twoim poście myślę sobie że rodzi nam się nowy kamerun... (http://www.kameruni.com/)

Ja natomiast po Twoim nie widzę odpowiedzi na zadane przeze mnie pytania a jedynie typowo polskie narzekanie oraz zrzędzenie. Powiem o tak, o poziom mojego filmowania nie musisz się martwić, to problem mój oraz młodej pary :)

czytaj,czytaj i jeszcze raz czytaj...W twoim rejonie na pewno masz konkurencję... zacznij patrzeć na nich aby być lepszym.. tutaj dla jednego 800pln to cena podstawowa a dla innego to 2500pln...

Z tym patrzeniem na konkurenjce to właśnie tak bywa, że to co oni powiedzą nie zawsze jest zgodne z prawdą. Nie znam nikogo z "weselnych" filmowców (znałem jednego ale wyjechał do usa) i po prostu nie miałem kogo zapytać, sorry jeśli Cię to tak zdenerwowało.

pozdrawiam

Maciek

czwartek, 3 września 2009, 00:06
Bywalec
Bywalec

Cytuj:
Za każdym razem przed filmowaniem musisz zgłaszać się do księdza i wysłuchać czego on sobie nie życzy. Przekonasz się, że niektórzy są OK, lecz zdarzają się niestety upierdliwi. Ostatnio dostało mi się za fotografa, który tydzień wcześniej walił fleszem co kilka sekund księdzu prosto po oczach. :D

Tak własnie chciałem zrobić, żeby w ogóle jakoś przed weselem zanim się wszystko zacznie podjechać na chwilę i pogadać z księdzem w stylu "dzień dobry chcialem się przedstawić i porozmawiać itd itp". :)

pozdrawiam i życzę jak najmniej takich typów :)

Maciek

czwartek, 3 września 2009, 00:09
Aktywny bywalec
Aktywny bywalec

Cytuj:
dzień dobry chcialem się przedstawić i porozmawiać itd itp

Na pewno bedziesz mial czas na rozmowy ;)
Powie ci tak: "jezeli masz lampke - zakaz swiecenie w kosciele - "podczas mszy sw prosze wogole nie chodzic po kosciele wiedze, ze ma pan dobra kamere to ma pan ten..no..przyblizenie..to wystarczy. Dziekuje..."

tacy tez sie zdarzaja... ;)

PS & AE & LR
D810 + szkła
CMIII + szkła

czwartek, 3 września 2009, 08:46
Moderator
Moderator

Szanowny kol. maciek8791 nie odbieraj tych odpowiedzi kolegów jako złośliwości , taka jest prawda > a raczej chora rzeczywistość .

700-800 zł :lol:
Przychodzi do ciebie para młoda która pobierała nauki od innych forumowiczów jak dosłownie wyruchać wideo-filmowca ( jest wiele for ślubnych ) .
Cenę Twoją znają i zaczynają Tobie tłumaczyć jako znawcy/krytycy filmowi itd. Co ma wchodzić w skład ich filmu i jak ma być zrealizowany .
A przeciętnie zaczyna się tak ;
Menu > podkład w menu to ma być teledysk w stylu Piraci z Karaibów .
Indywidualna czołówka
Pokaz zdjęć z dzieciństwa w 3D
Ubieranie pani młodej / pana młodego w formie teledysku
Błogosławieństwo
Przejazd do kościoła -montowany
Msza > no i zaczyna się wesele > minimum 3 zajefajne teledyski ( tak to nazwali sami wideo-filmowcy )
Wzruszające chwile z całego ślubu w formie teledysku z listą gości .
Oczywiście spotkanie w innym terminie na plener/spacerek gdzie będziesz kręcić za pomocą flycama i Steadycama > spokojnie > jak te spacerki mają wyglądać i być zmontowane młodzi Tobie zaprezentują > materiał wideo na yotubie lub kogoś stronie .
I jakoś głupio Twoje 700-800 zł teraz wygląda > zrobisz coś źle lub nie po myśli młodych > opiszą/oplują/zlinczują cię >> ale uwaga >> zrobią to na forum swoim > a ty się będziesz dziwić ????? dlaczego brak klientów ???? .
Internet w rękach naszej mądrej :mrgreen: młodzieży to przekleństwo które może zniszczyć wielu normalnych wykonawców .

Spotkanie z księdzem
Wpadasz kiedy świadkowie i młodzi coś załatwiają i kiedy ksiądz jest zajęty :lol: machasz zezwoleniem z Kuri i dosłownie uciekasz :lol: , aby nie usłyszeć co nie możesz zarejestrować ( prawa autorskie > kazania > co łaska > 100 zł ) , gdzie masz stać ??? itd. itd.

Na temat Twoich pytań o oświetlenie itd. i tak młodzi Tobie nie pozwolą na taką szopkę ( DJ lub orkiestra ma super oświetlenie i ma być odpowiedni klimat na sali a nie boisko piłkarskie z halogenów z OBI )

Co do HD ???? > to tylko dobra ściema :lol: 3 godz. na płycie DVD > tak takie filmy już oglądałem > porównanie takiego materiału > TV Silesia :P > TV kablowa Vectra > oferuje ten kanał jako HD :mrgreen:
Druga sprawa > gdzie młodzi będą oglądać Twoją płytę blue ray ???? a jeśli już mają taki sprzęt zgodny ? to czy Twoja wypalona płyta będzie czytana przez ich odtwarzacz .

Pisząc na koniec > jeśli uważasz , że ktoś w tym Twoim wątku się z Ciebie śmieje to przyjmij to z pokorą :P śmiech to zdrowie a ty masz już odpowiedź sprawdzoną .
Nie jest to takie straszne jak piszę , wystarczy wyciągnąć odpowiednie wnioski > napisałeś jak kameroman/ślubokręt teraz to przemyśl ( na forum są opisane wszystkie dobre rozwiązania lecz w różnych wątkach ) .

czwartek, 3 września 2009, 09:23
Moderator
Moderator

Star napisał(a):
...będziesz zmuszony chodzić na stosowny kurs filmowców i fotografów aby dostać niezbędny dokument. Za każdym razem przed filmowaniem musisz zgłaszać się do księdza...

Sami ich tego nauczyliście, więc do kogo żale?...
Uważam i powtarzam ksiądz tak samo pracuje w kościele podczas ślubu, jak operator. Nie miałem nie mam i nie będę miał żadnych wymyślonych przez filmowców pozwoleń, uprawnień i weryfikacji, by kręcić w kościele.
Tak, tak "przez filmowców", gdyż prawdopodobnie wymóg ten pojawił się jako pomysł zdesperowanego "kamerzysty", któremu konkurencja wlazła na głowę.
Człowiek z doświadczeniem, bo nie ulega to wątpliwości skoro pracował na betach, chce sobie dorobić w tych biednych dzisiaj czasach na filmowaniu ślubów, wesel i innych takich, a Wy zaraz gasicie mu zapał kursami dla operatorów, stroną kamerun.pl, niskimi wynagrodzeniami i innymi temu podobnymi historiami, a czy każdy z Was jest takim idealnym w postępowaniu rzemieślnikiem?
Myślę, że wszystkie cechy tej działalności uwarunkowane są regionem, tradycjami, wielkością aglomeracji, ilością konkurencji itp, więc nie można ustanawiać reguł cenowych, zasad oświetlania, składową filmu, bo to to zależy do wielu czynników.
jurekwejh twoje teksty są mocne - ...życie :mrgreen:

czwartek, 3 września 2009, 21:29
Aktywny bywalec
Aktywny bywalec

[/quote]
Sami ich tego nauczyliście, więc do kogo żale?...
Uważam i powtarzam ksiądz tak samo pracuje w kościele podczas ślubu, jak operator. [/quote]

Ja również tak myślę, lecz czy ktoś zna księdza, który podzieli nasze zdanie? Kto jest gospodarzem w kościele?

"Myślę, że wszystkie cechy tej działalności uwarunkowane są regionem, tradycjami, wielkością aglomeracji, ilością konkurencji itp, więc nie można ustanawiać reguł cenowych, zasad oświetlania, składową filmu, bo to to zależy do wielu czynników."

Zgadza się, lecz skąd przypuszczenie, że autor tematu spodziewał się jakiś ponadregionalnych uniwersalnych prawd. Każdy może się podzielić tylko tymi doświadczeniami które sam nabył, i wiadomo że są to wypowiedzi subiektywne, co nie oznacza, że człowiek inteligentny nie może z nich wyciągnąć czegoś dla siebie po odcedzeniu fusów.
Pozdrawiam serdecznie

czwartek, 3 września 2009, 22:24
Stały bywalec
Stały bywalec

Drogi Maćku, widze, że w pełni profesjonalnie chcesz podejść do filmowania ślubów, podczas gdy większość filmowców w tej branży tak naprawde idzie na żywioł i nie martwi się dodatkoym zwnętrznym oświetleniem czy nagrywaniem dźwięku z mikroportów.
Slusznie forumowicze nade mną zauważyli, że para młoda zamiast oświetlenia stadionowego będzie wolała klimat i mistycyzm ascetycznego oświetlenia kościelnego. To nawet lepiej, bo oszczędzisz sobie biegania z halogenami, parasolkami i innym sprzętem oświetleniowym.
Zainstaluj sobie po prostu porządną lampę na kamerze np. LED LL160d i powinno wystarczyć.
Dodatkowy kamerzysta filmujący ze statywu księdza podczas gdy ty robisz ujęcia gości? Ok, ale goście najważniejsi sa podczas wesela, a nie w kościele. Chyba, że chcesz złapać momenty, gdy ziewają, rozmawiają miedzy sobą itp ;)
A co do wynagrodzenia. Na poczatku, zwłaszcza gdy nie masz wideoportfolio 800zł jest rozsądną ceną. Ale w miarę zdobywania doświadczenia podnos stawkę, średnio o 100-200zł od każdego kolejnego wesela.
Nie zdążysz się obrócić, a będziesz zarabiał po 2000zł od każdego wesela, o ile wszystko będzie zrobione na wysokim poziomie.
Życzę tego. Powodzenia ;)

sobota, 19 września 2009, 13:43
Stwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 10 ]