Teraz jest sobota, 21 kwietnia 2018, 10:04

Stwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 5 ] 
 Amatorskie filmy dokumentalne : jak zacząć? 
Autor Wiadomość
Nowy
Nowy

Post Amatorskie filmy dokumentalne : jak zacząć?
Witajcie!
Nie wiem czy wybrałem dobry dział dla mojego tematu (nie dotyczy od wszak filmowania wesel itp.)
Z góry zaznaczam, że przekopałem całe forum ale nie znalazłem postów dopowiednich dla odpowiedzi na moje pytania.
Więc może tak:
jestem amatorem filmowcem, jadącym jeszcze na starych kamerach za 800-1000 zł. Do tej pory filmowałem wszystko stricte amatorsko tzn nie przejmowałem się specjalnie czy po pokazaniu tego profesjonaliście został bym zbluzgany.
Ostatnio jednak postanowiłem nakręcić dokument o moim ukochanym sporcie (wrzucił bym go póżniej na neta, zależy mi jednak na dobrej jakości zdjęć). Film miał by być w konwencji filmów Kena Burnsa, chociaź ja oczywiście filmowcem z holywood nie jestem i pewnie wyjdzie dużo gorzej. Myślę, że każdy kto interesuje się filmami dokumentalnymi zna tego reżysera.
Jego styl to używanie fotografii, archiwalnych filmów i ciekawej muzyki. Pomiędzy fotografiami co jakiś czas pojawiają się wypowiedzi osób związanych z tematem filmu. Nie ma tu więc fajerwerków, biegania z kamerą itd.
Przykłady możecie zobaczyć tutaj :
http://www.youtube.com/watch?v=ITbuFIG4Xvc&hl=pl -> film dokumentalny o jazzie
http://video.google.pl/videoplay?docid= ... firefox-a# -> dokument o wojnie secesyjnej.
Chciałbym zapytać was, jaki sprzęt powinienem kupić żeby kręcić tego typu rzeczy? Przeczytałem masę postów o doborze sprzętu, ale wszystki dotyczyły raczej imprez okolicznościowych. Czy do moich celów potrzebny będzie inny sprzęt (droższy/tańszy) ?
Burns kręcił takie filmy już na poczatku lat 90tych a wtedy pewnie nie dysponował nawet takimi kamerami jakie dziś ma większosć 'ślubokrętów'.
W jakim przedziale cenowym da radę się zmieścic. Jak już mówiłem chodzi głownie o 'Ken Burns effect' oraz o wywiady (statyczna akcja) ale czasem będą też krótkie migawki z zawodów sportowych na hali.

Pozdrawiam i będe wdzięczny za wszelkie rady (mam nadzieję, że powstrzymacie się od złośliwości).

Static

wtorek, 22 września 2009, 16:02
Moderator
Moderator

Post Re: Amatorskie filmy dokumentalne : jak zacząć?
Z tego, co zobaczyłem już na wstępie filmu z YT jest to typowy slide-show, nie potrzebna jest do tego żadna kamera. Pokaz nieruchomych zdjęć, pochodzących ze skanera, czy też z plików graficznych panoramowany jest programowo, następnie w dowolnej aplikacji do edycji video podkładane są komentarze, muzyka itp.
Jednomyślnie polecam Canopus Imaginate, oraz Adobe Premiere.
Imaginate jest odbiegającym od wszystkich innych z tej dziedziny aplikacji potrafiąc tworzyć tzw między-piksele przy bardzo znacznym powiększaniu obrazka, co daje wyśmienitą jakość bez ziarna.
Ten duet zintegruje się ze sobą, gdzie tworzone w pierwszym programie panoramy obrazów, zapisane do plików projektu, świetnie obsługiwane są przez program drugi, ten do edycji, a tu "hulaj dusza".

wtorek, 22 września 2009, 18:49
Nowy
Nowy

Dziekuje za odpowiedż.
Niestety to sa tylko urywki filmow, innych nie mogłem znaleźć w sieci.
http://video.google.pl/videosearch?q=ke ... v&start=10 tu jest trailer jego filmu.
Co do slajdów, wiem jak to się robi.. Chodzi mi o 'wplatanie' nagranych wywiadów (jeśli oglądasz dokumenty np na discovery channel, to wiesz o jakie wywiady mi chodzi). Wywiady takie były by nagrywane w pomieszczeniach. Zastanawiam się jaki sprzęt do tego jest potrzebny. Coś czuje, że takie 'armaty' jakimi się posługują niektórzy użytkownicy tego forum to za dużo tzn nie wykorzystam możliwości takiego uper sprzętu. Mam dostęp do dość drogiej amatorskiej kamery, niestety z tego co wiem, nie można do niej podłączyć zewnętrznego mikrofonu. Kolega dał za nią ok 4500 zł jakieś 1,5 roku temu.
Mam też taką małą 'małpkę' :
http://profi24.pl/pl/sanyo-xacti-vpc-wh ... rtner=1984
Ale to chyba nawet nie warto wspominać wśród profesjonalistów ;)
Co do montażu to robiłem amatorski montaż w imovie na moim apple dual g4 2x550 mhz. do amatorskich zabaw chyba na razie wystarczy.
Pozdrawiam
Static

wtorek, 22 września 2009, 19:35
Moderator
Moderator

Ustaw siedzącego komentującego na jakimś jednolitym jaskrawym niebieskim, lub zielonym tle i filmuj go dowolną kamerą, zapisuj jego mowę zewnętrznym dowolnym rejestratorem audio (chociażby miał to być rejestrator z komórki), w bardzo prosty sposób dołączysz taką ścieżkę dźwiękową do obrazu, jednocześnie kluczując tło wymienisz je na żywe chociażby mające związek z treścią komentarza.
W amatorskich warunkach jest się w stanie stworzyć naprawdę profesjonale efekty kwestia pomysłowości, a jakość sprzętu aż tak strasznie nie ogranicza nas do stworzenia naprawdę świetnego efektu końcowego.

wtorek, 22 września 2009, 20:37
Nowy
Nowy

Dzięki za rady Darek.
Mam jeszcze pytanie : jak by się moja kamera sprawdzała do kręcenia filmików krajoznawczych? Latem jeżdzę w góry i może bym coś nagrał.
I jeszcze jedno : po lekturze kilku forów zaczynam się przekonywać do tego 'amaorskiego' sprzętu, na jednej z amerykańskich stron ktoś napisał że na początku lat 90 nawet półprofesjonaliści nie mieli takich bajeranckich urządzeń jak dzisiaj wielu amatorów.

Pozdrawiam i dzięki za rady

wtorek, 22 września 2009, 20:44
Stwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 5 ]