Teraz jest sobota, 22 września 2018, 17:45

Stwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 31 ]  Przejdź na stronę 1, 2, 3  Następna strona
 Wybór sprzętu do wideofilmowania i montażu 
Autor Wiadomość
Bywalec
Bywalec

Post Wybór sprzętu do wideofilmowania i montażu
Zamierzam złożyć wniosek o dofinansowanie z Unii na otwarcie firmy .Do tej pory dużo czytałem to forum,troszkę testów porobiłem jeśli chodzi o programy do montażu.Niestety muszę dokonać wyboru,ponieważ trzeba napisać biznesplan.
Proszę o pomoc w wyborze najlepszego sprzetu do 40000,- Jest to trudny wybór , dlatego proszę o pomoc .Wiem że już są takie tematy,ale sprzęt się ciągle zmienia i ciężko nadążyć za postępem technicznym.
Chcę się zająć imprezami okolicznościowymi .Doświadczenie mam jedynie na kamerkach amatorskich.
Jeśli chodzi o kamerę chcę wybrać coś pomiedzy:
- Canon XH-A1
- Sony HDR-FX1000
A może warto pomyśleć o wyższej półce ?
Do montażu najbardziej pasuje mi :
- Adobe Premiere,
- Edius 5
- Sony Vegas
Tylko który będzie waszym zdaniem spełniał swoje zadanie najlepiej przy montażu . Dużo jest opini że się poleca ten czy ten ale dużo kosztuje , a ja właśnie nie chcę patrzeć na cenę,bo w kwocie 40 000,- myślę że coś wybiorę uczciwego.Tylko czy nie lepiej dać więcej za kamerę, kosztem tańszego programu?
I co jeszcze powinienem kupić ?

sobota, 10 października 2009, 15:40
Aktywny bywalec
Aktywny bywalec
Post Re: Wybór sprzętu do wideofilmowania i montażu
Hej

Kup sobie Sony - EX1 i Avid Media Composer 4.0

Pozdrawiam
Muchomor

sobota, 10 października 2009, 22:41
Bywalec
Bywalec

Witam

40 tysięcy, to sporo. Pytanie jaki masz komputer?
PC czy Mac (choć pewnie PC skoro nie wspomniałeś...)

Polecam jak kolega powyżej Sony EX1 - posiadam od niedawna i ciągle jestem podekscytowany tą kamerą!
W Beiksie można spokojnie się targować (dla mnie zeszli do 25.000).

Soft:
Polecam pakiet CS4 Production Premium (około 9.000) - wszystko czego do produkcji video potrzebujesz i o wiele więcej ;)

Zostanie Ci jeszcze na karte (32GB) i statyw do EX1

Jeśli będziesz filmował głównie okazjonalnie to sony hdr fx1000 też powinna wystarczyć, wtedy możesz kupić macbooka pro (za 9.000 można nabyć naprawdę mocnego laptopa) oraz soft FCS3 (Final Cut Studio 3 - rewelacyjny pakiet to montażu, obróbki kolorów i dźwięku, kompresji, animacji oraz produkcji DVD czy Blu-ray), no i na macu masz leoparda, przy którym windows jest jeszcze w epoce kamienia łupanego heh

sobota, 10 października 2009, 23:25
Bywalec
Bywalec

chciałem powiedzieć: filmował okolicznościowo...

sobota, 10 października 2009, 23:27
Bywalec
Bywalec

Zapomniałem wspomnieć , że komputer mój wymaga wymiany na mocniejszy.Obecnie mam w kompie procesor Intel Core 2 Duo 4400 ( 2 GHz ),RAM 2GB , a grafika GForce 7300 GT.
Montaż na MACu jest chyba niewygodny ,chyba że się mylę ( nigdy nie miałem okazji spróbować ).
Nie miałem okazji wypróbować również Final Cut Studio , nie wiem czy warto się pchać w ,,czarną dziurę'' ?

niedziela, 11 października 2009, 08:34
Bywalec
Bywalec

Czarną dziurę... bez przesady, nie jest tak straznie.
Z mac-ami jest tak, że ich sytstem operacyjny jest stabilny i nowatorski, w przeciwieństwie do windows'a.

Programy, czy to CS czy FCS, na macu jeśli się nawet zawieszą przy dużym obciążeniu (choć z FCS to się jeszcze nie zdarzyło) to po chwili wrócą do pierwotnego stanu.
Na PC niejednokrotnie wywalał mi się AE, Photoshop... czasem nie miałem save zrobionego. A to boli :idea: :P

Czy montuje się nie wygodnie? Przeciwnie, jak pisałem Leopard wymiata, błyskawiczne przechodzenie między oknami, dzielenie ekranów na różne odpalone aplikacje itd itp
Nie wiedziałem tego dopóki sam nie spróbowałem, wcześniej też byłem sceptyczny. Wiadomo, przyzwyczajenie, z windows u nas jak z kościołem, w każdej wiosce jest.

Czy warto Final Cut kupić w ciemno? Twój wybór, jeśli jednak pracowałeś kiedyś na adobe premiere to możesz uznać, że na FCP też już umiesz.

Zerknij zresztą na stronkę:
http://www.apple.com/pl/finalcutstudio/
może to pozwoli Ci wyjść z czarnej dziury heh

Co do kompa... stoję przed tym dylematem, w pracy mam ośmio-rdzeniowego maca pro, ale prywatnie nie stać mnie póki co na takie cacko
w domu PC, ale to już nie ta moc, szykuje się do przejścia na maca,
do tego soft... ale moim zdaniem warto.

ważna kwestia - już na początku zdecyduj na jakiej platformie chcesz funkcjonować, później przejście z PC na Mac lub na odwrót to ciężka i kosztowna sprawa!

niedziela, 11 października 2009, 22:05
Bywalec
Bywalec

teraz to mam dylemat,nie wiem na co sie zdecydowac.A może jakieś namiary na fajnego MACa ktoś ma,bo nie mogę znależć nic , oprucz dwurdzeniowych procków.

wtorek, 13 października 2009, 09:10
Bywalec
Bywalec

Witam

Więc też miałem taki dylemat dostałem 40 tyś i musiałem zakupić sprzęt do prowadzenia firmy.
Ze względu na to że musiałem jeszcze z tej kwoty przeznaczyć kasę na sprzęt foto bo takie było założenie biznesplanu na kamerę kompa i dodatki zostało mi ok 26 tyś
Kupiłem wiec Sony HVR-Z5, Kompa na Q9550 z Edkiem 5 i karta Canopus plus pamięci, dyski obudowa, monitor drukarka, statywy, światła itp.
Kompletny sprzęt do kręcenia i montażu i jestem zadowolony.

Do tego kupiłem sprzęt foto (ale to nie to forum i nie będę się rozpisywał jaki) plus laptopa.

Po ciężkich negocjacjach cenowych i szukaniu promocji :) udało mi się skompletować to za 40 tyś

Jeśli macie jakieś pytania odnośnie cen oraz projektu to piszcie na priv.

Pozdrawiam.

czwartek, 29 października 2009, 00:23
Stały bywalec
Stały bywalec

Jasiek32 napisał(a):
Zapomniałem wspomnieć , że komputer mój wymaga wymiany na mocniejszy.Obecnie mam w kompie procesor Intel Core 2 Duo 4400 ( 2 GHz ),RAM 2GB , a grafika GForce 7300 GT.
Montaż na MACu jest chyba niewygodny ,chyba że się mylę ( nigdy nie miałem okazji spróbować ).
Nie miałem okazji wypróbować również Final Cut Studio , nie wiem czy warto się pchać w ,,czarną dziurę'' ?

Mac jest wygodny, ale nie sam system. I to nie jest moja opinia, ale znajomych którzy pracują na macach. OS faktycznie działa stabilnie a Mac zapieprza, ale sam system jest do bani. Zawsze mi powtarzali, że jakby połączyć macowskie system z windowsem to by był ideał.

Ja też miałem podobny dylemat i wybieram kompa za 7000 zł z dwoma monitorami HD na W7 i Sony Vegasem.
Zdecydowałem się na PC ponieważ nie będę prowadził mocno zaawansowanego montażu. Wolałem wydać kasę na kamerę i zabawki do niej.

Jeśli masz 40 000 i chcesz zestaw z EX i MacBookiem to jest to wbrew pozorom bardzo ubogi zestaw jeśli zostanie Tobie tylko na statyw.
Macbook to ciągle laptop, a nie stacjonarna maszynka. O tym też warto pamiętać.
Osobiście wolę coś pokroju i budżetu Sony Z5. Dobry statyw Manfrotto, org. bateria, rybie oko Schneidera, torba/plecak Kata, rekroder i karty do kamery.
Z EX1 na pewno nie kupisz takiego zestawu pakując jeszcze w tą pule Macbooka.

Jasiek z jakiego funduszu Ty się starasz o taką kasę? Normalnie z urzędu przyznają do 18 000.

sobota, 7 listopada 2009, 17:11
Bywalec
Bywalec

Cytuj:
Jasiek z jakiego funduszu Ty się starasz o taką kasę? Normalnie z urzędu przyznają do 18 000.

Kwota 18 000 jest dla bezrobotnych,natomiast sa programy , gdzie przyznają kwotę do 40 000 ( Działanie 6.2 Wsparcie oraz promocja przedsiębiorczości i samozatrudnienia ) .Niestety muszę czekać do wiosny,bo w tym roku już są zamknięte wszystkie konkursy u mnie w regionie.Myślałem że jeszcze zdąże,ale się pomyliłem.
Ale pomalutku zbieram wiadomości ,żeby być przygotowanym :D

niedziela, 8 listopada 2009, 10:12
Bywalec
Bywalec

Jasiek32 napisał(a):
Cytuj:

Kwota 18 000 jest dla bezrobotnych,natomiast sa programy , gdzie przyznają kwotę do 40 000 ( Działanie 6.2 Wsparcie oraz promocja przedsiębiorczości i samozatrudnienia ) .Niestety muszę czekać do wiosny,bo w tym roku już są zamknięte wszystkie konkursy u mnie w regionie.Myślałem że jeszcze zdąże,ale się pomyliłem.
Ale pomalutku zbieram wiadomości ,żeby być przygotowanym :D

Dokładnie 18 400.00, jeszcze niedawno było 19 100.00. Wbrew pozorom środki unijne są osiągalne. Wystarczy trochę pracy w to włożyć. Pozdrawiam i życzę powodzenia.

niedziela, 8 listopada 2009, 17:36
Stary wyjadacz
Stary wyjadacz

Muchomor napisał(a):
Hej

Kup sobie Sony - EX1 i Avid Media Composer 4.0

Pozdrawiam
Muchomor

Używam EXa i powiem szczerze, że jest on bardzo wymagający. Praktycznie wszystko trzeba ustawiać i kontrolować (przykładowo automatyczny balans bieli to porażka). Nie wiem, czy jest sens w Twoim wypadku ładować tyle kasy za kamere, której raczej nie wykorzystasz.
Co do cen to musisz kupić:
- kamere - Ex1 kosztuje jak ktoś napisał 25 000zł,
- karty pamieci minimum 2 karty po 32 GB (full HD 1920*1090/50i) to 116 minut *2 + karta 8GB która jest w komplecie (35 minut), 1 karta na fakturę to 4400 zł czyli 8800 zł,
- 2 dodatkowe baterie to minimum 1500 zł (zamienniki) lub 2100 zł orginały,
- mikrofon (mikrofony wbudowane są beznadziejne) to 300 - 1000 zł,
do tego lampę nakamerową oraz jakiś statyw naramienny, bo kamera strasznie leci w lewo i po kilku sekundach ręka już boli, torba, statywy oświetleniowe i lampy (min.2szt).
ps. z rzeczy, których najpradopodobiej nie brałeś w kalkulacji dolicz sobie nagrywarkę bluray (od 700 zł).

poniedziałek, 9 listopada 2009, 00:22
Stały bywalec
Stały bywalec

Pitu swoją wypowiedzią wydaję mi się, iż rozwiał wszystkie wątpliwości.

Podpisuję się pod tym całkowicie.

A co do dofinansowania ~18.000 oczywiście, że jest osiągalne.
W ostatnim czasie na sprzęt video dofinansowanie dostali tacy ludzie, że pomyślałem sobie jakbym był zawodowym kierowcom TIRa to bym też dostał :) Nie obrażając kierowców ;)
Przemyślany wniosek i doświadczenie w zawodzie to dodatkowe atuty.

poniedziałek, 9 listopada 2009, 12:35
Bywalec
Bywalec

Dziękuję za podpowiedzi,teraz wydaje mi się ,że wybiorę jednak stacjonarny komputer.
Testuję teraz program sony vegas 9 , i brakuje mi tutaj większej ilości ścieżek video . Premiere cs4 testowałem ,jest oki ,tylko problem jest z plikami avchd .Co myślicie o montażu, na jakie programy postawić,ewentualnie jeszcze kartę do montażu?

czwartek, 12 listopada 2009, 14:30
Aktywny bywalec
Aktywny bywalec

Jasiek32 napisał(a):
Testuję teraz program sony vegas 9 , i brakuje mi tutaj większej ilości ścieżek video .

Zapewne testujesz "Sony Vegas Movie Studio (Platinum)", które rzeczywiście mają ograniczoną liczbę ścieżek wideo (max. 4).
"Sony Vegas Pro 9" ma nieograniczoną liczbę ścieżek edycyjnych.

czwartek, 12 listopada 2009, 14:46
Stwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 31 ]  Przejdź na stronę 1, 2, 3  Następna strona