Teraz jest sobota, 21 kwietnia 2018, 08:02

Stwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 34 ]  Przejdź na stronę 1, 2, 3  Następna strona
 Surowy materiał 
Autor Wiadomość
Bywalec
Bywalec

Post Surowy materiał
Witam. Mam takie pytanie, chodzi o materiał surowy zgrany z kasetek format oczywiście AVI, jedna kasetka to ok. 12GB, 6 takich kasetek z wesela to 70 GB, jeżeli oddajecie parze młodej to w jakim formacie jeżeli w AVI to w jaki sposób. Proszę o wyrozumiałość, ale pierwsza para chce ten materiał, a nagrywam od niedawna.

piątek, 6 listopada 2009, 10:01
Moderator
Moderator

Post Re: Surowy materiał
Ładnie pakujesz kasetki opisane chociaż numerami 1,2,3 itd.
po prostu dajesz im surowy materiał na kasetkach .
Osobiści już się z tym kilka razy spotkałem > zmontowanie filmu z czyjegoś materiału . I nie popełnić błędów montażowych poprzedniego montażysty jak przeplot , zmiana z 4*3 na 16*9 itd.

piątek, 6 listopada 2009, 10:15
Aktywny bywalec
Aktywny bywalec

albo 7-zip i na blue raya a tasmy zostawic, mam znajomego ktory ma taka metode ze zostawia kasetki oryginalne i co jakis czas ludzie wracaja do niego bo zgubili, bo sie zniszczylo itp i ma kase za dodatkowa robote, oczywiscie to sa dodatkowe przypadki ale kasa spora, teraz jak sa plyty blue ray, to wogole backup takich 70 giga to zaden klopot

piątek, 6 listopada 2009, 10:46
Stały bywalec
Stały bywalec

Czasami ludzie chca ten material odrazu ogladac (nie jako archiwum) i kasety DV moga im byc "nie nareke", wiec w miare prosto jest np zrobic z kazdej kasety>dvd lub przerobic np w divx.

Pozdr

piątek, 6 listopada 2009, 10:49
Stary wyjadacz
Stary wyjadacz

Nie jestem do końca przekonany czy "Młodzi" powinni otrzymywac surowy materiał, obojetnie w jakiej postaci. Nie mam az tak duzogo doświadczenia jak Moderatorzy czy Starzy Wyjadacze, ale wracali do mnie klienci żeby włożyć taki lub inny fragment bo:
- ładnie wyszłam
- ładnie wyglądała moja mama
- a tam było widac kawałek samochodu moich Rodziców (autentyk!!).
Mnóstwo dodatkowej pracy, zburzona struktura filmu, stracony czas.

Byc może to przyczynek do szerszej dyskusji:
Czy można oddawaną Klientom produkcję traktować jako swoje, skończone dzieło autorskie, tak jak rzeźbiarz, portrecista czy nawet fotograf
W końcu to nasz zamysł, realizacja i montaż, .......
Ale może za dużo sobie wyobrażam.
Pozdrawiam - ApA

piątek, 6 listopada 2009, 11:09
Moderator
Moderator

Jest to dość drażliwy temat , ale małe wytłumaczenie > mojego myślenia .
Opierając się o wątek na innym forum .
Motażysta ma problemy z przeplotem > klienci chcą surowy materiał , aby ktoś inny to zmontował ( ktoś kto wie o co chodzi z problemem przeplotu ) tak więc jedynym rozwiązaniem to kasetki .

Przy takim pytaniu zadał bym pytanie ? dlaczego młodzi chcą surowy materiał ? . I tu powinna rozpocząć się dyskusja . A może setki animek , HFX oraz Złote Saksofony na gotowym filmie i młodzi nie trawią ? < to też częsty problem młodych montażystów .

Tak więc pytanie > dlaczego ktoś chce surowy materiał a nie super film zmontowany ? .

piątek, 6 listopada 2009, 11:28
Aktywny bywalec
Aktywny bywalec

dla mnie zagadnienie nie istnieje, przed przyjeciem zlecenia wszystkie znajome firmy podpisuja umowe-przyjecie zlecenia i tam jest napisane konkretnie czy mlodzi dostaja material surowy czy nie, jest to odpowiednio platne, mlodzi decyduja przed zleceniem a nie w trakcie czy po i nie ma zadnych dylematow, jest zaznaczone zgranie do divx materialu w celach podgladowych to zgrywasz, nie ma zaznaczone to maja doplacic, prosta sprawa, z kasetami tak samo

piątek, 6 listopada 2009, 11:45
Moderator
Moderator

Wszystko super jak piszesz , ale jeśli to reklamacja filmu z powodu przeplotu na dziele gotowym i młody montażysta nie ma pojęcia jak się tego zniekształcenia obrazu pozbyć ? . A młodzi chcą tylko aby ktoś inny to zrobił poprawnie .

Więc pytanie ? dlaczego ktoś chce surowy materiał ? .

piątek, 6 listopada 2009, 11:55
Aktywny bywalec
Aktywny bywalec

"ale jeśli to reklamacja filmu z powodu przeplotu na dziele gotowym i młody montażysta nie ma pojęcia jak się tego zniekształcenia obrazu pozbyć ?"

dla mnie sytuacja nie do zaakceptowania, nie ma prawa sie wydarzyc, skad sie wzial niby ten problem z przeplotem ? i na jakiej zasadzie mlodzi po odebraniu materialow i sfinalizowaniu umowy maja takie zachcianki ?

oczywiscie zdarzaja sie mlodzi ktorzy wymyslaja problemy z czapy zeby nie zaplacic albo dostac jakis gratis czy znizke ale do tego jest wlasnie ta umowa-zlecenie o ktorej pisze
do tego stopnia ze za znaczna czesc powinni odpowiadac mlodzi, np: musisz miec swiatlo zeby nakrecic dobry material na ciemnej sali a po zapaleniu wkurzaja sie goscie i dziabniety wujek co chwila ci je wylacza, informujesz o tym pana mlodego i albo on wujka "ustawi" albo ty nie odpowiadasz za jakosc nagranych materialow

piątek, 6 listopada 2009, 12:12
Stary wyjadacz
Stary wyjadacz

Troche dla mnie zbaczamy z kursu. To ważne co piszecie o pijanych gosciach, swietle itd.
Ok, gdy na filmie są elementarne błędy typu przeplot, złe propocje pixeli czy inne podstawowe, klient ma wtedy podstawy do reklamacji - prawda?
Ale czy możemy traktowac swój film jako skończone dzieło?
Czy malarzowi możemy dyktować gdzie na pejzażu ma być jeleń a gdzie słońce? Czy nasi klienci mogą wymagać od nas bysmy zmienili cos w gotowym (pod każdym wzgledem poprawnym) filmie cos co wg nich jest nie tak. Zapewne jestem naiwny, ale jedna z forumowiczek nampisała że to nasza praca zmienia odrapaną kamienice w apartament, brudną salę weselną w resteurację kat. lux czy deszczowy i ponury dzień w najpiekniejszy dzień zycia.
Nie dalej niż kilka tygodni temu miałem klientkę z rzeczowym zamówieniem:
- reportaż 45-55 min od błogosławieństaw do poprawin
- "krótki" kościół
- bez życzeń pod kościołem bo budowa itd
- krótko i dynamicznie z sali
Po tygodniu od oddania filmu pojawiły sie żądania;
- za mało dekorcji przed domem, a tyle kosztowały
- dlaczego nie ma filmu z sesji fotograficznej, a Pan Fotopstryk ustawił Parę dokładnie pod słońce, bo tak kazała mu dusza artysty, a na zmianę miejsca samochodu, Gości i młodych już nie było zgody Pana i brak czasu przed Kościołem
- dlaczego nie ma kazania księdza, choc był głuchoniemy i z trudem mozna było go zrozumieć na żywo, a co dopiero z pogłosem w duzym pustym kościele
- źle nakręcone 100Lat, choć kapela tylko grała bez wokalu a Goście mruczeli pod nosem,
- i jeszcze kilka innych
Z zamówionych 55 min już zrobiło sie 120 i podejrzewam że się nie skończy, ...
Ale Wy to znacie prawda?

Twierdzę jedno:

Film to moje skończone dzieło.

Choć brzmi to troche pompatycznie i niektórzy będą sie pukać w czoło, to
jestem przekonany że każdy dobry rzemieslinik, a za takiego się uważam, jest w znacznej mierze Artystą. A film to 10 muza. Jestesmy scenarzystami, operatorami, w wielu wypadkach reżyserujemy, dbamy o swiatło i realizujemy dźwięk - OSCAR dla każdego z nas!!!

Pozdrawiam - ApA

ps. chyba wsadziłem kij w mrowisko.

piątek, 6 listopada 2009, 12:29
Aktywny bywalec
Aktywny bywalec

zawsze sie zdaza takie sytuacje, zawsze jest za malo albo za duzo albo kolor nie taki albo pannie mlodej widac pryszcz
, jesli nie bylo w umowie ze oddajemy materialy surowe to albo nie oddajesz, albo odsprzedajesz albo walisz cene zaporowa (i tu niespodzianka, niektorych to nie odstrasza i masz za "drugie" wesele) , robota sfinalizowana, dodatkowe pierdolki robisz za dodatkowa kase na przyklad dofilmowanie przebitek z dekoracjami przed domem.

piątek, 6 listopada 2009, 12:48
Stary wyjadacz
Stary wyjadacz

... kedyś też się tak nauczę, .......
A na razie - szacunek!
Pozdrawiam - ApA

piątek, 6 listopada 2009, 13:02
Bywalec
Bywalec

Umowy jeszcze nie podpisałem, ślub dopiero 22 listopada, ale młodzi chcą i mają takie prawo, a ja dalej w kropce.

piątek, 6 listopada 2009, 13:36
Moderator
Moderator

Wszystko ma swoją cene :mrgreen:
Kasetek już nie ma w Media Markt ? . :P

piątek, 6 listopada 2009, 14:27
Aktywny bywalec
Aktywny bywalec

gregw napisał(a):
Umowy jeszcze nie podpisałem, ślub dopiero 22 listopada, ale młodzi chcą i mają takie prawo, a ja dalej w kropce.

No to ją podpisz umieszczając następujące zapisy:

- Wykonawca zobowiązuje się uwzględnić sugestie Zamawiającego zawarte w niniejszej umowie, i jednocześnie zastrzega sobie prawo do realizacji dzieła zgodnie z własną wizją artystyczną.
- Wykonawca przekaże Zamawiającemu komplet kaset miniDV z surowym niezmontowanym materiałem filmowym za dodatkową opłatą 2 000zł :D

no, możesz trochę opuścić :lol:

piątek, 6 listopada 2009, 14:41
Stwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 34 ]  Przejdź na stronę 1, 2, 3  Następna strona