Teraz jest sobota, 15 grudnia 2018, 22:55

Stwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 2 ] 
 Realizacja "reportazu" z konsekracji koscioła 
Autor Wiadomość
Aktywny bywalec
Aktywny bywalec

Post Realizacja "reportazu" z konsekracji koscioła
Witam!

Stoję przed wyzwaniem zrealizowania "reportażu" z konsekracji kościoła. Zaznaczam, że budżet mam w zasadzie zerowy (wszystko realizowane non profit) ale szczere chęci i kilkuletnie doświadczenie "weselne". Do dyspozycji mam : Canona XL2, Canona XL1, sony HVR HD-1000 na upartego jeszcze jednego Canona XL1s i JVC-GRD21E. Statyw Manfrotto 501HDV, Velbon VGB-36. W realizacji będzie mi pomagać jedna osoba - niewielkie doświadczenie w filmowaniu.

Ponieważ realizacja już we wtorek zastanawiam się jak to wszystko ogarnąć. Chętnie posłucham waszych rad i spostrzeżeń na ten temat. Poniżej przedstawiam uproszczony plan kościoła i moją koncepcję na ustawienie kamer. Zaznaczam, że nasz biskup to straszny upierdas i chodzenie z kamerą i ogólną "inwazyjność" w ceremonie trzeba ograniczyć do minimum.

[center]Obrazek[/center]

Podstawowym problemem który prawie spowodował, że porzuciłbym pomysł zrealizowania owego filmu jest taki, że główna i w zasadzie najważniejsza cześć uroczystości będzie się odbywała przy naprawdę niewielkiej ilości światła a sprzęt kt dysponuje nie jest super jasny a pewnie niektórzy powiedzą nawet ze jest super ciemny. Jak sobie poradzić z tym problemem (doświetlać planu oczywiście nie mogę) ostawić prędkość migawki na 1/25? W zasadzie żadnych dynamicznych ujęć nie przewiduje - są jakieś przeciwwskazania? Co z gainem? na maksa? czy ograniczyć go?

Co z balansem bieli? Oczywiście kamery wybielę ale jak to zrobić najlepiej? Wszystkie 3 np na środku kościoła? Czy każdą w swoim miejscu? Bielić białą czy szarą kartką?

O ile obraz z Canonów myślę, że będzie się dobrze komponował przy montażu o tyle sony ma jednak trochę inne kolory. Co mogę zrobić przed rejestracją aby kolory jak najlepiej do siebie dopasować?

Jaki format wybrać? Wiadomo że SD no i najchętniej wybrałbym 16:9 o ile XL2 i HD-1000 poradzą sobie bez problemu to zastanawia mnie XL1/XL1s te kamery są chyba 4:3. Czy w związku z tym muszę się ograniczyć do tego formatu?

Kolejna kwestia to ustawienie kamer na powyższym rysunku
a. - ambona
b. - ołtarz
c. - mównica
d. - chór

1- XL1 (statyw + operator z z niewielkim dosw)
2 - HD1000 (statyw) (to miejsce to boczny chór)
3 - Canon XL2 (ja z ramienia)

Linia ciągła ujęcie podstawowe, linia przerywana ujecie alternatywne
Może proponujecie inne ustawienie kamer? Ewentualnie czy są potrzebne jeszcze te 2 dodatkowe kamery? Gdzie waszym zdaniem najlepiej je ustawić? Póki co mam tylko 2 statywy ale postaram się jeszcze jakies? zorganizować ale czy jest to konieczne?

No i ostatnia sprawa to dźwięk. Sa 3 źródła tego dźwięku: Mikrofony przy ołtarzu + organistka, wierni i organy na eltronach. Jak go zarejestrować. Niestety żadnego rejestratora dźwięku nie posiadam. Zastanawiam się czy laptop podłączony do wyjścia liniowego wzmacniacza(mikrofony ołtarz + organistka) wystarczy? Organistka ma swój wzmacniacz i nagłośnienie(organy) jak to zarejestrować? Mikrofonem kamery? Bawić się potem w miksowanie?
Na razie to tyle pytań...
Proszę o wasze podpowiedzi :-D

piątek, 4 grudnia 2009, 00:58
Bywalec
Bywalec

Post Re: Realizacja "reportazu" z konsekracji koscioła
Witam,

co do ustawienia kamer to moim skromnym zdaniem wystarczyłyby dwie kamery. Czy nie sądzisz że kamera 2 i 3 się troszkę dublują? No i są ustawieni naprzeciw siebie czyli będą się nawzajem rejestrować. Jak już koniecznie bierzesz 3 ludzi to weź 3 osobę niech pracuje "z ręki" krążąc po całej sali, narobi Ci sporo fajnych ciekawych ujęć a tak tylko by się dublował z kimś.

Na pewno poleciłbym dobre sterowniki lanc do statywów. Dałoby to bardzo płynne, spokojne panoramy i zbliżenia. Manfrotto sam używam co do kamer które wymieniłeś myślę, że wszystkie są ok poza HD1000 (widziałem na zagranicznych stronach porównanie jak zachowuje się ta kamera i z tego co widziałem jest bardzo ciemna)

Kolejna sprawa piszesz co zrobić z gain. Nikt Ci na to nie odpowie no bo kto wie jakie ziarno produkuje np. hd1000 albo jakie canon. Ja mogę Ci powiedzieć jakie ziarno robi moja fx1...skąd mam wiedzieć jakie robi hd1000 i przy jakiej przyszłoenie??? musisz iść do tego kościoła, zrobić próby, ponagrywać i odtworzyć w domu - będziesz wszystko wiedział.

Balans bieli oczywiście białą kartką i przed każdą z kamer. Co do kolorów to wiadomo że każda kamera trochę inaczej je rejestruje. Co z tego? Kto to wyłapie? Czy będą to puszczali w TVN HD? Czy nagrywasz tylko na blue ray? Przy zejściu do DVD nie sądze, żeby kogoś to bolało mało tego możesz przy montażu to jeszcze skorygować. Zignoruj to, nie jest to problem.

Co do dźwięku to piszesz, że rejestratora dźwięku nie posiadasz - szkoda. Zakładając, że 2 kamery będą na statywach to masz już dwa mikrofony które nagrają ten dźwięk więc moze nie będzie źle. Ja bym ustawił jednak rejestrator i mój mikrofon przy mównicy no ale nie masz rejestratora to wpinaj laptopa.

pozdrawiam,

Maciek

wtorek, 15 grudnia 2009, 23:34
Stwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 2 ]