Teraz jest poniedziałek, 10 grudnia 2018, 11:03

Stwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 9 ] 
 Domowe studio filmowe 
Autor Wiadomość
Nowy
Nowy

Post Domowe studio filmowe
Witam serdecznie, w najbliższym czasie planuje stworzyć niewielkie studio video. Jestem całkiem zielony w kwestii sprzętu i bez podstawowej wiedzy trudno mi odnaleźć się w gąszczu informacji znajdujących się na google , więc proszę o radę jaki sprzęt powinienem zakupić by robić filmy w przyzwoitej jakości. Oczywiście uwzględniając niewielki budżet na sprzęt, który raczej nie będzie przekraczał 10000 zł. Nie wiem jakie wybrać oświetlenie i o jakiej mocy (wielkość studia to 15 m2), oraz na co zwracać uwagę przy zakupie kamery . Był bym wdzięczny za podanie kilku przykładowych modeli. Podana granica cenowa nie jest sztywna, zależy mi głównie na profesjonalnej jakości nagrań.

Pozdrawiam i góry dziękuje za odpowiedz.

środa, 17 lutego 2010, 15:39
Moderator
Moderator

Post Re: Domowe studio filmowe
Na wstępie proszę kolegów o nie reagowanie nerwowo na powyższe pytanie.
Według powszechnie dostępnej wiedzy, nie da się w tej kwocie tego zrobić melchom. Poczytaj wątki omawiające tą kwestie: LINK, LINK...
Możesz oczywiście nie brać pod uwagę mojej opinii. W kwestiach filmowania jestem amatorem. Zarabiam na życie w zupełnie inny sposób, ale nie zamówił bym na swoją uroczystość filmowca, który dysponuje kamerą gorszą od mojej mieszczącej się w dłoni HV10, nie lepszy komputer i program, a stan Jego wiedzy jest taki jak mój, lub co gorsza - mniejszy. :wink:
No chyba że komputer i programy już masz, ale to też niska kwota.

środa, 17 lutego 2010, 16:05
Nowy
Nowy

Dzięki za odpowiedź kotin, ale teraz wydaje mi się że, chyba trochę nie precyzyjnie sformułowałem moje pytanie. Nie planuje zarabiać na usługach video(przynajmniej w najbliższym czasie) a tym bardziej nie mam zamiaru zakładać firmy, co stanowczo obniża koszty związane z działalnością gospodarczą itp. Studio potrzebne mi jest do niekomercyjnej działalności artystycznej.

W takim razie zapytam jeszcze raz. Jaki sprzęt powinienem zakupić by móc rozpocząć swoją przygodę z kamerą. Chodzi mi o kamerę, oświetlenie i dźwięk(z komputerem i oprogramowaniem sobie poradzę).
Tak by z jednej strony nie kupić badziewia, które przestanie być mi przydatne jak tylko nabiorę doświadczenia, a z drugiej nie przepłacić za zbędne(w moim przypadku) bajery. Oraz jakiego rzędu są to koszta(w grę wchodzi też używany sprzęt).
Prócz konkretnych modeli przydały bi mi się informacje na temat danych technicznych, na które powinienem zwrucić uwagę.

środa, 17 lutego 2010, 16:59
Nowy
Nowy

To co ty chcesz robić ?
ja np. dalej nie rozumiem, studio i kamera ? bez usług Video ?

pzdr

środa, 17 lutego 2010, 18:01
Stały bywalec
Stały bywalec

Eksperymentować z Video. Robić filmy dla siebie lub do szkoły (ASP).

melchom fotografujesz ? Jeśli masz lustrzankę to może się zastanowisz nad zakupem takiej co rejestruje też filmy w HD, np. Canon 550 lub 7D - będziesz (mógł korzystać z posiadanych obiektywów). Za resztę kupisz światło, statyw, mikrofon i inne potrzebne akcesoria. Jesli jednak chcesz pracować w terenie (reporterka) to polecam kamerę. Taka dobra amatorska to wydatek kilku tysięcy, a profesjonalna to już kilkanaście tysięcy.

Lustrzanka, 24-120 3.8-5.6, 50mm F1.8
AMD Athlon II X4 640, 8GB DDR3, GeForce GTX650 1GB,2x 500 GB HD, Iiyama 22"
Windows 7 Professional x64, Adobe Premiere CS5

środa, 17 lutego 2010, 22:23
Moderator
Moderator

Oprócz propozycji Kubix1980, bardzo sensownej, bo masz w tym wypadku ułatwioną zabawę z głębią ostrości, są jeszcze 2 drogi w tym wypadku. Kamera amatorska HD na kartę za ok 2000 zł. i Canon HV40 za dwa razy więcej, ale pliki łatwiejsze w montażu na słabszym sprzęcie. W wypadku zastosowania kamery, pozostaje jeszcze margines finansowy na oświetlenie studia. Nie podpowiem nic o oświetleniu, bo nie chcę namieszać, ale do dźwięku polecam urządzenie Zoom H2.
Bardzo fajny problem postawiłeś do rozwiązania, a ja faktycznie nie zrozumiałem pytania na początku. :oops: :D

czwartek, 18 lutego 2010, 09:26
Stary wyjadacz
Stary wyjadacz

Dręczy mnie jeszcze jedno - czy poza obrazem ze studia będziesz potrzebował również dźwieku? Czy bardziej zależy Ci na obrazie, a dźwięk i tak będzie dogrywany później?
Zoom jest super, ale będzie co najmniej dziwnie wyglądał na stole gdy zechcesz zarejestrować wywiad lub rozmowę kilku osób. NAwet jeśli Zoom ma wejścia XLR, to kłopotem bedzie nagranie już trzech kanałów audio. A niewiele więcej zapłacisz za najmniejszy mikser Soundcraft`a i trzy mikrofony, nawet te najtańsze, ale firmowe, i robić rejestrację od razu na posiadanym komputerze lub poprzez di/box`a lub inny tłumik na wejściu mikrofonowym w kamerze. Taką wersję przynajmniej ja bym przyjął.
Pozdrawiam - APA

czwartek, 18 lutego 2010, 10:31
Nowy
Nowy

Witam,
skoro jesteś początkującym to radziłabym zacząć od eksperymentowania, nie od razu od zakupu konkretnego sprzętu. Z własnego doświadczenia wiem że po chwili użytkowania zarówno zmieniają się preferencje i wiadomo czego się oczekuje. Ja miałam pożyczony 3 aparat i kamerkę pokątnie po znajomych, żeby zobaczyć co jest mi potrzebne ale na pewno można wypożyczyć, lepiej wydać jednorazowo małe pieniądze a nie męczyć się ze sprzętem bo już został zakupiony. Największy problem jak zawsze był przynajmniej w moim wypadku z światłem z doborem lamp, całego tego osprzętu ale na to znalazłam sposób, udałam się do firmy wypożyczającej sprzęt oświetleniowy branży filmowej, ogólnie młodzi fajni pomysłowi i okazuje się że bardzo doświadczeni, pomogą z aranżacją sprzętu powiedzą co i jak do tego mają ogromne doświadczenie z branży ci akurat pracują na stałe w telewizji a wypożyczalnia jest na boku.
Więc pełny profesjonalizm, a jak z kasą w sumie popróbowałam 2 dni sprzęt kosztowało mnie to grosze w stosunku do tego co bym sama na początku spieprzyła, ta decyzja uchroniła mnie od wielu kosztów. Gorąco polecam, takie rozwiązanie.

Mieszkam w Krakowie więc korzystała z usług : Light4you,
ale z tego co wiem działają na całą Polskę.

czwartek, 20 maja 2010, 12:59
Moderator
Moderator

Studio video kojarzy mi się osobiście z efektownym atelier wyposażonym w porządny sprzęt zarówno video, audio, jak i oświetleniowy, nie wspomnę o tłach, blue boxach itp...
Głównym urządzeniem, wszak jest to studio video musi być kamera, kamera przynajmniej dobra, a tu niestety 10tyś,- na nią nie wystarczy, nie oszukujmy się Kochani, gdzie jeszcze osprzęt, akumulatorki, nośniki, statywy i cała ta reszta? Mając nawet dwukrotnie wyższą sumę nie porywałbym się na tego typu przedsięwzięcie.
Mówimy tu o profesjonalnej jakości nagrań, jak nadmienił melchom, bo chyba taka charakteryzuje studio.

czwartek, 20 maja 2010, 16:48
Stwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 9 ]