Teraz jest poniedziałek, 10 grudnia 2018, 10:46

Stwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 129 ]  Przejdź na stronę 1, 2, 3, 4, 5 ... 9  Następna strona
 HD po roku - wnioski 
Autor Wiadomość
Aktywny bywalec
Aktywny bywalec

Post HD po roku - wnioski
Podsumowanie 2009 jako roku który miał być w założeniu przełomem nie wygląda optymistycznie pod względem HD.
Kupując kamerę z takim zapisem liczyłem na większe zainteresowanie jakością obrazu. Rzeczywistość pokazała że nie ma lekko. Praktycznie każda sobota na weselu a tylko jeden montaż w HD. Miał być drugi ale klient zrezygnował gdy uświadomiłem mu jaki sprzęt będzie potrzebny do odtworzenia BR. Dopłatę do wyższej rozdzielczości w wysokości 500 zł uważam za symboliczną biorąc pod uwagę koszt płyt, sprzętu i nakład pracy. Może z tego powodu zbytnio nie naciskałem na zamawiających.
Rok 2010 podobnie się zapowiada - wszystkie terminy zajęte i tylko 2-3 pary mają zastanowić się nad czymś więcej niż DVD. Niewiele pomaga pokazywanie różnicy na tym samym obrazie jakie specjalnie zrealizowałem:
http://vimeo.com/9537959
tutaj w okrojonej kompresją wersji.
Być może to specyfika terenu na którym działam ale obserwacje prowadzą do wniosku, że klient nie zwraca uwagi na piksele ale bardziej na sposób realizacji i montażu. Zaznaczam z góry że te nie są najwyższych lotów ale widocznie wystarczające skoro pracy nie brakuje.
Napisałem to by nieco ostudzić zapał tych którym HD czy HDV wydaje się złotym środkiem do sukcesu.

sobota, 20 lutego 2010, 13:26
Aktywny bywalec
Aktywny bywalec

Post Re: HD po roku - wnioski
rzeczywistosc pokazala to chyba tobie, wszystkie firmy dookola mnie, pracuja w hdv/hd i sa przygotowane na kazde zyczenie klienta, swoje produkcje pokazuja klientowi w hd na 42 calowym lcd i klient wybiera czy chce sd czy hd czy dvd czy br, sa tacy co biora normalnie dvd w sd dla siebie ale prosza o przygotowanie br "na przyszlosc", lepiej byc na czasie i "do przodu" niz sie nie rozwijac i narzekac na rynek, jak nie masz nic ciekawego do zaoferowania to rynek cie olewa

ja krecac materialy do tv uzywam kamer i potem systemu do montazu full hd (czasem hdv) pomimo tego ze materialy oddaje na emisje w mpegu 2 720x576, mozesz zgadywac dlaczego

takze twoje dywagacje byly moze aktualne rok temu, teraz trafiaja sie juz zlecenia w 2k a ty sie zastanawiasz czy warto inwestowac w hd, dla mnie to troche kompleks "studio super pro video" z Kozich Trąbek.

to co napisales nie ostudzi raczej zapalu tych ktorzy juz pracuja w hd/hdv a ci ktorzy chca sie zajac powaznie kreceniem i montazem albo sie dostosuja do rynku albo za rok beda tez takie smuty wypisywac

p.s. jakbys to napisal o kreceniu filmow 3D i ich montazu to mozna by polemizowac

sobota, 20 lutego 2010, 14:02
Aktywny bywalec
Aktywny bywalec

Pracuję na terenie Warszawy i okolic i muszę powiedzieć że mam 50/50 jeśli chodzi zamówienia w HD. Reszta klientów jest niezdecydowana i raczej odkładają to na sam koniec, zawsze informuję klienta że domyślnie nagrywam w HD, także decyzję może podjąć nawet po weselu. Osobiście dla mnie jest to sezon przełomowy jeśli chodzi o zainteresowanie HD. Ceny sprzętu do odtworzenia Blu-ray spadły już znacznie, w MM w Warszawie można kupić już za 400-500 zł.

sobota, 20 lutego 2010, 14:13
Aktywny bywalec
Aktywny bywalec

Polska to nie tylko Warszawa i kilka większych aglomeracji gdzie łatwo o klienta bardziej wymagającego od przeciętnej krajowej.
I nie chodzi o zawartość portfela czy uświadomienie. Ludzie wiedzą ze istnieją kanały HD i sami mogą tę różnicę u mnie zobaczyć. Nie fascynują ich jednak nowinki techniczne i traktują nagranie wideo jako stały składnik wydatków na ślub tak samo jak zdjęcia.
Nie pisałem dla tych którzy już pracują w wyższej rozdzielczości obrazu lecz tych co zastanawiają się czy wejść w hd w tym roku bo pewnie wezmą pod uwagę to co Degenerado napisał ale może i moje "smuty". Zwłaszcza gdy działają w wyśmiewanych w podtekście "Kozich Trąbkach" ale i tam trzeba realizować nagrania z wesel.

sobota, 20 lutego 2010, 14:15
Moderator
Moderator

Musiałem odezwać się, bo nie wytrzymałem nerwowo....
Kolego Degenerado mam pytanie:
- videostudio66 wyraził swoje spostrzeżenia mimo, że nikt go o to nie prosił, a nie wiedzieć czemu zaraz próbujesz przytykać mu słowami typu "..jak nie masz nic ciekawego do zaoferowania...", po czym dochodzisz do takiego wniosku?
Dlaczego zawsze i obrzydliwie często, jeśli komuś dopieczesz, zaraz pod tymi słowami nadmieniasz jak to ty robisz dla telewizji i jakich to ty im materiałów nie dostarczasz (rzygać się chce), "telewizyjny alfo i omego, może Ty tam po prostu sprzątasz tak naprawdę?...
Ktoś tu kiedyś fajnie napisał, że wszyscy wypowiadając się o wadach animowanych czołówek, kiczowatych wstępów filmowych, o walce z pirackim softem tak naprawdę sami postępują dokładnie w ten sposób.
Ile tak naprawdę wesel oddałeś w roku 2009 młodym na BD?
Czy każdy akurat tylko w Twoim mieście zamiast posiadać odtwarzacz DVD, kino domowe itp, ma już player Blue Ray?
Mieszkam w olbrzymiej aglomeracji, z branżą video obcuję niemal bez przerwy i jakoś tutaj u nas jeszcze ogólnie panuje epoka DVD (pewnie dlatego, że operatorzy nie mają nic ciekawego do zaoferowania).
Żenada.

sobota, 20 lutego 2010, 14:52
Aktywny bywalec
Aktywny bywalec

sory Darek ale teraz ja Ci odpisze po twojemu, bo w wielu tematach juz sie probowales czepiac albo madrzyles i nic z tego nie wyszlo albo dolewasz oliwy do ognia co jest bez sensu

"jak nie masz nic ciekawego do zaoferowania to rynek cie olewa" to nie jest jest zdanie ktore odnosi sie bezposrednio do kolegii videostudio tylko ogolne stwierdzenie i mam dziwne wrazenie ze on to zrozumial a ty chyba nie bardzo

"Dlaczego zawsze i obrzydliwie często, jeśli komuś dopieczesz, zaraz pod tymi słowami nadmieniasz jak to ty robisz dla telewizji i jakich to ty im materiałów nie dostarczasz (rzygać się chce)" - twoje osobiste problemy malo mnie interesuja, mozesz sobie rzygac ile chcesz, prawda jest taka ze nawet jesli mam oddac material sd, krece hd i robie downscaling, bo jest lepsza jakosc i koniec, nic dodac nic ujac, ty to odbierasz jako chwalenie sie ze prcuje dla telewizja a ja przedstawiam porownanie ze nie ma znaczenia czy robisz wesele czy program, rob najlepiej jak mozesz bo tylko na tym skorzystasz i w tym momencie to z Ciebie wylazi syndrom kompleksu z Kozich trąbek gdziekolwiek byś nie mieszkał

"Ile tak naprawdę wesel oddałeś w roku 2009 młodym na BD?" - tylko trzy, a wiesz dlaczego ? bo ja nie montuje wogole wesel ale poprosily mnie wspolpracujace ze mna firmy dlatego ze ja bylem w stanie to zrobic od reki a oni musieliby inwestowac, w sprzet , oprogramowanie itd..

"Ktoś tu kiedyś fajnie napisał, że wszyscy wypowiadając się o wadach animowanych czołówek, kiczowatych wstępów filmowych, o walce z pirackim softem tak naprawdę sami postępują dokładnie w ten sposób." - takie argumenty to mozesz wypisywac tym chlopaczkom co prosza o pomoc a ty sie zalisz jak to jest zle byc na forum i ciagle slyszec blagania o gotowe projekty, czolowki itp. chyba przerasta cie bycie moderatorem i przytlacza bycie wielkim guru od wesel na dvd

sobota, 20 lutego 2010, 15:34
Aktywny bywalec
Aktywny bywalec

videostudio66 napisał coś z czym się zgadzam - u mnie klienci boją 16:9 a co dopiero HD. Miałem 1 zainteresowanego na 48 imprez... Ale, każdy robi tak jak umie i na ile go stać. Jeżeli chodzi o temat telewizji tak na marginesie to mój były pracownik, którego zwolniłem (za papranie materiału) dostał się tam z pocałowaniem ręki a mnie ulżyło ;) ot jakich fachowców tam trzeba... Więc jeżeli ktoś mówi że pracuje w TV to znaczy że fachowiec? taaaaa....

Inna sprawa - jeżeli klniemy na forum - proponuje usunąć te posty...

PS & AE & LR
D810 + szkła
CMIII + szkła

sobota, 20 lutego 2010, 15:54
Aktywny bywalec
Aktywny bywalec

"videostudio66 napisał coś z czym się zgadzam - u mnie klienci boją 16:9 a co dopiero HD" - zakladam ze widzieli twoje 4:3

"każdy robi tak jak umie i na ile go stać" - i ma pretensje ze inni sa 2 lata do przodu

"Jeżeli chodzi o temat telewizji tak na marginesie to mój były pracownik, którego zwolniłem (za papranie materiału) dostał się tam z pocałowaniem ręki a mnie ulżyło" - szkoda ze jego wersji nie bedziemy mieli okazji przeczytac

"ot jakich fachowców tam trzeba... Więc jeżeli ktoś mówi że pracuje w TV to znaczy że fachowiec? taaaaa...." - ja nigdzie nie pisalem ze jestem fachowcem , proponuje zaczac czytac ze zrozumieniem, mam prawo miec swoje zdanie i je wyrazic nawet jesli nie przypada do gustu fanom wesel 4:3 na dvd

jak sa przeklenstwa to moderator (dobry moderator a nie taki co je prowokuje) jest od tego zeby upomniec i moderowac

sobota, 20 lutego 2010, 16:04
Aktywny bywalec
Aktywny bywalec

Koledzy Darek i Degenerado nie moglibyście wyskoczyć na solówkę, tzn. na priva?
A co do chamkowatowości niektórych aktywnych juzerów to z niepokojem stwierdzam, że zacząłem się już przyzwyczajać.

sobota, 20 lutego 2010, 16:11
Aktywny bywalec
Aktywny bywalec

Bez komentarza ;) Tylko mnie rozśmieszyłeś...Degenerado :)

PS & AE & LR
D810 + szkła
CMIII + szkła

sobota, 20 lutego 2010, 16:16
Aktywny bywalec
Aktywny bywalec

a co da wyskoczenie na priva ? ( solowki tez juz niektorzy proponowali, jednak nikt nie racyl sie pofatygowac )

mam przepraszac za Warszawe i okolice albo inne aglomeracje, ze montaz hd jest codziennoscia, ze telefony nagrywaja materialy w HD , ze ludzie rzadziej przynosza do zmontowania kasety niz karty z avchd ? ma mi byc przykro ze "Kozie Trąbki" nie sa wykladnikiem rynku video ?

(mam nadzieje z nie ma takiej miejscowosci bo sobie to wymyslilem dla przykladu, lub przynajmniej ze potencjalny uzytkownik z tej miejscowosci nie wezmie tego bezposrednio do siebie)

"Bez komentarza Tylko mnie rozśmieszyłeś...Degenerado "
ciesze sie - smiech to zdrowie

sobota, 20 lutego 2010, 16:20
Aktywny bywalec
Aktywny bywalec

Korzystam z pierwszej od dłuższego czasu naprawdę wolnej soboty trochę buszuję po necie na co normalnie brakuje mi czasu i złożyłem ten wątek jako miejsce do dyskusji o potrzebie filmowania w HD dla zwykłego klienta, który zazwyczaj nie wie o co chodzi :)
Nie traktuję wypowiedzi Degenerado jako personalnego ataku na moją osobę czy to co napisałem choć liczę na merytoryczną dyskusję zamiast zbijania kolejnych zdań w imię kogoś kto patrzy na temat z innej perspektywy. Realia weselne są zacznie oddalone od TV i nie aspiruję do ich porównywania. Więcej pewnie jest takich jak ja oraz Dario78 czekających na większe zainteresowanie rynku i nie ma co ukrywać pieniądze.
Dodam że przyszłe panie młode w ogóle nie chcą słuchać o HD a tylko kilku ich partnerów zapytało co to takiego ten HD. Ostatnia klientka po kilku minutach w miarę jasnego wykładu z filmem w tle zapytała: czy to chodzi o zdjęcia? :)

sobota, 20 lutego 2010, 16:33
Aktywny bywalec
Aktywny bywalec

ale podchodzac w taki sposob do sprawy sam sie ograniczasz , to nie chodzi o porownywanie reali tv do weselnych, tylko o mozliwosci i potrzeby, masz mozliwosci zrobisz wszystko w razie potrzeby, nie masz mozliwosci to akurat pojawi sie potrzeba i stracisz robote, klienta a tym samym i kase, albo sie uczysz , rozwijasz, inwestuejsz w sprzet i programy albo pozostanie ci rozstrzasanie tylko mankamentow rynku weselnego na forum

sobota, 20 lutego 2010, 16:38
Aktywny bywalec
Aktywny bywalec

Również uważam, że na płaszczyźnie weselnej nadal trwa okres przejściowy.
Być może dla mnie, bo od bardzo dawna specjalizuję się w montażu wielokamerowym i dziś już nie wyobrażam sobie pokazać to w inny sposób chociaż wiem, że to "możliwe". Reprezentuję styl realizacyjny (w stosunku do wesel) całkowicie bezinwazyjny, następna sprawa to ta że każda scena odbywa się tylko jeden raz i nie wolno mi nic dublować a system wielokamerowy doskonale sobie z taką sytuacją radzi. Przejście całkowite na HD więc to potrójny lub nawet poczwórny dla mnie koszt. Co prawda jedna kamera jest, ale to nie rozwiązuje problemu a wypożyczanie, czy łączenie sił jest nie bardzo opłacalne. Klienci nie są aż tak rozrzutni. :(
videostudio66 napisał(a):
Być może to specyfika terenu na którym działam ale obserwacje prowadzą do wniosku, że klient nie zwraca uwagi na piksele ale bardziej na sposób realizacji i montażu.

Zwraca na jedno i drugie ale zdecydowanie wybiera sposób realizacji i tu się z Kolegą zgodzę a sposób wielokamerowy sprawnie zrealizowany a tradycyjny jednokamerowy to istna przepaść.
Wiem, że niektórzy robią symulację wielokamerowości, ale powiem szczerze, że ustawianie młodych pod kamerę jest dla mnie wysoce irytujące i wolę się więcej napracować montażowo, ale pozbyć ujęć naszpikowanych sztucznością i nieudolną stresogenną grą aktorską na którą młodzi się silą za namową swoich realizatorów.
Oczywiście problem poruszany przez Kolegę videostudio66 dotyczy tylko weselnych realizacji jak już wcześniej wspomniałem.

sobota, 20 lutego 2010, 18:39
Aktywny bywalec
Aktywny bywalec

Degenerado napisał(a):
ale podchodzac w taki sposob do sprawy sam sie ograniczasz , to nie chodzi o porownywanie reali tv do weselnych, tylko o mozliwosci i potrzeby, masz mozliwosci zrobisz wszystko w razie potrzeby, nie masz mozliwosci to akurat pojawi sie potrzeba i stracisz robote, klienta a tym samym i kase, albo sie uczysz , rozwijasz, inwestuejsz w sprzet i programy albo pozostanie ci rozstrzasanie tylko mankamentow rynku weselnego na forum

Jesli to do mnie to akurat możliwości mam tylko że w segmencie rynku jaki obsługują popularnie postrzegani przez pryzmat wesel kamerzyści są to środki niewykorzystane. I raczej w moim przypadku nie należy spodziewać się jakichś rewolucyjnych zmian sądząc po zleceniach na 2010.
Byśmy się zrozumieli to ja nie narzekam ale obiektywnie oceniam sytuację. Może to nieco odmienny głos od entuzjastów wyższych rozdzielczości ale nie wszyscy musimy śpiewać w tym chórze tylko dlatego że mając kamerę HDV sprzedajemy nadal w SD. Choćby w panoramie :)

sobota, 20 lutego 2010, 20:57
Stwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 129 ]  Przejdź na stronę 1, 2, 3, 4, 5 ... 9  Następna strona