Teraz jest środa, 19 grudnia 2018, 13:45

Stwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 7 ] 
 Czy ten biznes się opłaca? 
Autor Wiadomość
Bywalec
Bywalec

Post Czy ten biznes się opłaca?
Witam Szanownych Forumowiczów

Temat dotyczy raczej tych co kręcą wesela.

Czy ten biznes się Wam moi drodzy opłaca? Mam na myśli to czy dacie radę się z tego utrzymać? Sam od roku prowadzę ten biznesik, ale caly czas mam stałą pracę. Wideofilmowanie traktuję jako dodatek - a raczej hobby!!!
W sprzęt zainwestowalem juz jakieś:
fx 1000- z osprzetem 15 000 + komputer + laptop + oprogramowanie + nagrywarki blu ray itd kolejne 20 000 + 3000 druga kamera canon hv30 + jeszcze chcę dokupic fx7 bo mam okazje w dobrej cenie co w sumie daje mi kwote ok 50 000 pln!!!!

Sam sobie zadaje pytanie za jaki czas się to zwróci ?

Nie wiem jak Wy ale za film weselny żeby sie przebić przez rynek ( Warszwski) musze brac jakieś 1600-2000 zł a czasami i tak się targuja - bo Pan Stasio "zrobi za 1200" :) Ale zlecenia trzeba łapać. I tak sobię liczę -
Wesela zaczynają mi sie w maju. Zakładam że do września robie każdy week to mi wychodzi ok 20 zlecen srednio po 1700 za zlecenie to nam daje kwote
34 000 pln
podzielmy to przez 12 miesięcy to mamy 2800 misiecznie....
To bardzo ( przynajmniej w moim przypadku ) optymistyczny scenariusz że mamy wszystkie terminy w sezonie zajęte - a przecież tak nie jest więc średnio 2500 na misiąc

Jak z tego wyżyć? Spłacic sprzęt? Opłacic działalność?

Wiem że temat cężki - bo nikt nie napisze ile z tego ma. Ale odważnych zapraszam do dyskusji

Jak sobie radzicie? Czy jest to Wasze jedyne źródło utrzymania ( sam bym chciał sie tylko tym zająć ale nie wiem czy dam radę utrzymać rodzinę )?
Ile dajecie rade zrobić wesel w roku ?

A może byśmy się tak Wszyscy skrzyknęli i podniśli stawki :).....

A jak sobie radzicie w misiącach zimowych?

wtorek, 16 marca 2010, 20:15
Stary wyjadacz
Stary wyjadacz

Post Re: Czy ten biznes się opłaca?
Nie chce mi się rozwijać mocno na ten temat, ale powiem tylko, że tylko jeden ze znajomych z branży zajmuje się wyłącznie tym. Dla reszty to druga praca. Wcale się nie dziwię.
Załóżmy, że mamy 20 wesel po 2 000. Daje to "astronomiczne" 40 000 rocznie. Odejmijmy "na okrągło" VAT i dochodowy - zostaje 25 000. Zakłądając, że sprzęt mamy na dłuuugie lata to możnaby przyjąć, że jest to na czysto. Tylko, że jak jest każdy widzi.

wtorek, 16 marca 2010, 21:08
Bywalec
Bywalec

No właśnie
A jak czytam forum - wielu chce zainwestowac w sprzęt nawet staraja sie o dotacje itd. Chcą zająć sie tym mając nadzieję , że wyjdą na swoje - a jak widać kolorowo nie jest. To ciężki kawałek chleba, żeby się z tego tylko utrzymać
Ale może niektórzy dają radę .. niech sie wypowiedzą....

wtorek, 16 marca 2010, 21:34
Stały bywalec
Stały bywalec

Zastanawia mnie jak można mieć zamówienia co tydzień przez cały sezon i pracować jeszcze na etacie ?!! Zakładam, że poziom świadczonych usług albo jest dość niski albo pracujesz 24 godziny na dobę. Poza tym pracując w tym zawodzie oprócz kamery i komputera potrzeba jeszcze kilka rzeczy zdecydowanie ważniejszych. Talent i artystyczne wyczucie to podstawa.
Obycie ze wszystkimi rodzajami mediów elektronicznych. Mocne podstawy i wiedza z zakresu cyfrowej obróbki obrazu( typu photoshop, Sony vegas itd, itd) a to nie wszystko. Ważna jest również aby ta praca sprawiała Ci przyjemność, abyś był otwarty na kontakty z młodymi parami. I jeszcze mnóstwo, mnóstwo czynników. Osobiście posiadam firmę która zajmuje się zarówno fotografowaniem jak i videofilmowaniem. Dla mnie każdy film ma być małym dziełem sztuki, każda sesja fotograficzna ma wzruszać i zachwycać.
Jeśli czujesz tak samo to prędzej czy później osiągniesz taki poziom, który pozwoli Ci normalnie, solidnie zarabiać.

Pytasz o zimę ?
Przecież w zimie też są śluby święta, sylwester( Swoją drogą to najtrudniejsze wyzwania szczególnie dla sprzętu i rąk bo zimno). Dopiero gdy zaczyna się post mamy wolne. To czas na odpoczynek.

Ostatnio edytowano wtorek, 16 marca 2010, 22:02 przez voyager, łącznie edytowano 3 razy

wtorek, 16 marca 2010, 21:35
Aktywny bywalec
Aktywny bywalec

na okres zimony zamykam działalność:) inaczej się chyba raczej nieda, chodź słyszałem że kamerzyści dają bardzo długie terminy oczekiwania za filmem co sprawia że jakoś zime przetrzymują... tylko czy oby to napewno dobre wyjście ?...

wtorek, 16 marca 2010, 21:35
Aktywny bywalec
Aktywny bywalec

z mojego rejonu-bliskie okolice wawy
większość filmowców ma gdzieś tam etaty- wiec nie płacą Zusu-ceny potwornie niskie-są tacy co zrobią video za 800-900 są tacy co za 1600 za 4 godz.
skąd takie bzdurne ceny- ano dlatego ze razem się robi fotki i wszystko razy 2.
2 przyczyna spadku cen są nowo powstałe firmy które skorzystały z kredytu dla bezrobotnych- i tak padną ale póki co filmują za pól ceny-kolega robił komunie za 70 przyszedł młody i robi za 35- to samo ze studniówkami
wszystkim wiadomo ze sezon krotki i nie zawsze wszystkie terminy zajęte.powszechna praktyka jest zatrudnianie kamerzystów z łapanki za 100-300 zł i przerób wesel- są tacy co już na poniedziałek wieczór maja gotowe
jeśli chodzi o mnie to mam wysoka rentę wiec radze sobie robiąc tylko dla znajomych
perspektywy są tylko wtedy kiedy obok filmowania ma się studio foto i sklep z artykułami foto

wtorek, 16 marca 2010, 21:45
Stary wyjadacz
Stary wyjadacz

voyager można tak pracować zapewniam Cię - ja mam o tyle dobrze, że pracuję w tygodniu na pół etatu. Nasz dziwny kraj zmusza ludzi do takiego działania. Pracujesz w tygodniu - nie płacisz ZUSu, więc masz podwójne korzyści. Nie dość, że dostajesz stałą pensję co miesiąc, to jeszcze zostaje w kieszeni 6 stówek za ZUS. Napisałeś, że "Jeśli czujesz tak samo to prędzej czy później osiągniesz taki poziom, który pozwoli Ci normalnie, solidnie zarabiać". OK, tylko że ja nie mieszkam w stolicy i u mnie w mniejszym miasteczku cena powyżej 2 000 za usługę i film na DVD jest po prostu na dłuższą metę nierealna. A ZUS i podatki mam tej samej wielkości co mieszkańcy stolicy.

wtorek, 16 marca 2010, 22:16
Stwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 7 ]