Teraz jest niedziela, 22 kwietnia 2018, 10:34

Stwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 30 ]  Przejdź na stronę 1, 2  Następna strona
 Nowe zasady rejestracji liturgi 
Autor Wiadomość
Nowy
Nowy

Post Nowe zasady rejestracji liturgi
Witam serdecznie. Mam pytanie czy ktoś już wie na temat nowego uprawnienia do filmowania w kościołach czy to tylko nagonka. Tu jest link do tego co znalazłem http://swidnica24.pl/powiat/swidnica-po ... urgii.html
Podobno ma to obowiązywać w tym roku. Dajcie znać. Pozdrawiam Kris

sobota, 27 marca 2010, 15:16
Moderator
Moderator

Post Re: Nowe zasady rejestracji liturgi
Powraca odwieczny temat podnoszący ciśnienie tym, jak to kościół znów nieświadomie próbuje zrazić do siebie jakąś grupę ludzi wymyślając absurdalne metody zdobywania pieniędzy. W tym wypadku są to filmowcy i fotograficy, ale wszyscy wiemy doskonale, że choć każdy sakrament winien być udzielony bezpłatnie (to wynika z ustanowienia w episkopacie), kościół i tak wymyśla swoje stawki za wszelkie usługi.
Dziwią się później, że naród powoli, ale w trybie postępującym odwraca się od kościoła.
Jeśli my i dzisiejsza młodzież nie otworzymy oczu swoim dzieciom, to będziemy ich karmić bez końca, a i tak jeszcze będą głodni...
... i już mi ciśnienie skoczyło ! :evil:

sobota, 27 marca 2010, 16:39
Aktywny bywalec
Aktywny bywalec

Mam takie zaświadczenie od kilku dobrych lat, w poprzednim roku odnowiłem je na następne 5 lat, spotkałem się w niektórych parafiach z potrzebą okazania takiego kwitka proboszczowi na jego wyraźną prośbę. Także mijasz się z prawdą pisząc że ma obowiązywać w tym roku bo taki obowiązek jest od bardzo łudgiego czasu. Z tego co się orientuje taki kurs jest organizowany w Kuriach raz lub dwa razy do roku. Moim zdaniem warto ukończyć taki kurs i otrzymać zaświadczenie nie wiemy kiedy takowe moze nam się przydać a i wiedza którą posiądziemy podczas takiego szkolenia naprawde może się przydać na przyszłość. Pozdrawiam

sobota, 27 marca 2010, 16:39
Aktywny bywalec
Aktywny bywalec

Zgodzę się z Darkiem w części dotyczącej pobierania opłat za sakramenty oraz kursy itp ale z mojego doświadczenia obserwuje, że takie kursy przydałyby się niektórym fotografom oraz kamerzytom. To co wyprawiają podczas wszelkiiego rodzaju liturgii przechodzi ludzkie pojęcie, totalny brak poszanowania dla sytuacji oraz miejsca w którym się znajdują, bieganina, potrącanie wazonów, przechodzenie za ołtarz, przecież to powinny być podstawy zachowania się w kościele i innych obiektach kultu religijnego- jaka by ona nie była. Pozdrawiam

sobota, 27 marca 2010, 16:44
Aktywny bywalec
Aktywny bywalec

mi się udało bo mam papier z podpisem Glempa- to był pierwszy kurs w wawie i nie ma na nim foto tylko wielka pieczęć kurii :mrgreen:
kosztowała 30 zeta na matkę samotnie wychowująca
aaaaaaaaa na tym kursie uczono ze kamerzysta nie możne iść do komunii ani dawać na tace- bo to wolno tylko tym którzy biora udzial we mszy św- a kamerzysta nie bierze udziału we mszy

sobota, 27 marca 2010, 20:55
Moderator
Moderator

Nie chcę być nudny i powtarzać pewnych wypowiedzi, które już były w podobnym temacie, ale:
- czy uważacie, że młoda para robiąc skromny ślub z nie mniej skromnym przyjęciem weselnym nie zatrudniając zawodowca z kamerą lecz prosząc o przysługę znajomego aby to sfilmował musi starać się dla niego o pozwolenie?
Czy przysłowiowy ojciec z kamerką w garści nie ma prawa filmować swojego dzieciaka przystępującego do pierwszej komunii św, bo nie ma na to pozwolenia?
kumak napisał(a):
kamerzysta nie możne iść do komunii ani dawać na tace- bo to wolno tylko tym którzy biora udzial we mszy św- a kamerzysta nie bierze udziału we mszy

Czy jak wierni klękają w czasie "podniesienia", to operator w tym czasie sobie chodzi, czy tak jak oni klęka biorąc tym samym udział we mszy, czy jak położy na tacę, to się pogniewają i może nie wezmą? :mrgreen:
Operator filmujący co sobotę ślub w kościele, jest lepiej obyty w schemacie mszy i stosownych do każdego momentu zachowaniach niż niejeden wierny...
Potrzeba posiadania pozwolenia na filmowanie w kościele jestem niemal pewien wzięła się z inicjatywy pewnego księdza i zaprzyjaźnionego z nim operatora, lub fotografika walczącego z konkurencją, albo co gorsze odpalającego dolę za eliminację konkurencji - to oczywiste.
Przykre jest to, ale takie prawa dżungli panują jedynie w kościołach rzymsko-katolickich.

sobota, 27 marca 2010, 22:49
Aktywny bywalec
Aktywny bywalec

na takich kursach przede wszystkim uczą jak się zachować w kościele-dla mnie przydatna była wiedza z jakich części składa się msza i kiedy nie wolno filmować i najważniejsze- należny zawsze zgłosić się do księdza dającego ślub i z nim wszystko uzgodnić
sam jestem niewierzący wiec mi się kurs przydał i nie raz bylem swiadkiem jak ksiądz przerywał msze bo mu w oczy świecili fleszami lub lampami a on biedny wszystko z książki.... taka liturgia.
a ludzie chcą ameryki-tato córcie chce do ołtarza -brakuje baldachimu nad młodymi ale i do tego u nas dojdą
ps.. bylem na komunii i pękałem ze śmiechu jak para fotografów poszła do komunii- patrzyłem czy im baranek w gardle nie stanie bo wiele podczas tej mszy nagrzeszyli

Ostatnio edytowano niedziela, 28 marca 2010, 12:29 przez kumak, łącznie edytowano 2 razy

niedziela, 28 marca 2010, 02:29
Aktywny bywalec
Aktywny bywalec

a
Cytuj:
lbo co gorsze odpalającego dolę za eliminację konkurencji

podczas nauk przedslubnych ksiadz daje wizytowki 1 firmy...ta firma jest
nieproszona na wszystkich chrztach...
każda parafia ma swojego kamerzystę na komunie...
mam swoja parafie na komunie bo mnie co roku o to prosza rodzice a i tak zjawia się 3-4 firmy proponujące taniej

niedziela, 28 marca 2010, 02:34
Aktywny bywalec
Aktywny bywalec

Przy pierwszym moim poście się nie przywitałem, (bo leżałem ze śmiechu),
więc czynię to teraz. Cześć wszystkim! :D
"Czytam Was" od 2 lat, nie udzielałem się, ale mam wrażenie, że dobrze Was znam :wink: Ale do rzeczy.
1.Temat nie jest nowy, ale przybierający na sile. Przez kilka lat nie miałem problemów z księżmi. Miałem zbliżone nastawienie jak Darek, może nie aż tak ostre. Ale widząc kilku pacjentów w akcji(i tu zgadzam się z Grafikem77) przestałem się dziwić, że tego typu problem powstał w oczach duchownych.
W sezonie 2009 "co chwila" byłem pytany o licencje i dla świętego spokoju ją zrobiłem.
Miałem dość tych głupich gadek, dyskusji, pokazywania kto tu rządzi itp.
Zobaczymy jak będzie w 2010, bo na mojej licencji jest napisane: "właściciel niniejszego zaświadczenia zobowiązany jest do ustalenia szczegółowych zasad fotografowania i miejscowym duszpasterzem". A ja filmuję tzn. że nie muszę nic ustalać :wink:
2. Oczywiście mogę się nie zgadzać z wysokością opłat, czy (sic!) daty ważności. Na mojej daty nie ma, ale słyszałem, że niektóre Kurie wydają na rok. (czy w ciągu roku zmieniają się zasady Liturgii, a zatem i filmowania?)
3. Totalną abstrakcją jest też "regionalność" licencji. Słyszałem o takich przypadkach.
4. Myślałem, że licencja będzie dokumentem wielkości prawa jazdy, czy dowodu ze zdjęciem. Jak zobaczyłem 8O kartkę A5, to się troszkę zdziwiłem.
Nieporęczne bardzo.
5. :arrow: Uwaga! Ksiądz prowadzący szkolenie powiedział, że tego typu szkolenia są prowadzone też dla księży, którzy udzielają ślubów. Podał kilka powodów, niektóre bardzo ciekawe 8) Zacząłem inaczej na niego patrzeć, jak poruszył temat oświetlenia kościoła. Jako, że najbardziej i najlepiej oświetlony jest ołtarz, a miejsce, gdzie siedzą wierni w sposób standardowy, to pomiędzy tymi dwoma obszarami powstaje ciemniejsza przestrzeń. A to zazwyczaj w tym miejscu odbywa się przysięga... I Kuria zaleca kościołom doświetlić te miejsce :!: , aby ten ważny moment był dobrze widoczny dla ludzi...

Pozdrawiam

niedziela, 28 marca 2010, 07:54
Nowy
Nowy

Witam Wszystkich którzy próbowali mi pomóc i odpowiedzieć na pytanie ale widzę, że skupiło się to na tym jak zachować się w kościele i który z Was robi to lepiej. Pan Grafik77 chyba do końca nie zrozumiał i potem są efekty odpowiedzi. Na rynku filmowców jestem bardzo długo i takie pozwolenie mam od 1996 roku (BEZTERMINOWE)!!!
Wracam więc do pytania czy na Waszych terenach też będą wymagane zaświadczenia typu identyfikator ze zdjęciem i wszystkimi danymi?
Moje stare zrobione zostało na kartce A4, które po częstym okazywaniu zniszczyło się i pewien proboszcz poradził mi abym to zalaminował, no i teraz noszę ze sobą "tablicę A4" :P Pozdrawiam Krismen

poniedziałek, 29 marca 2010, 10:37
Stary wyjadacz
Stary wyjadacz

Na zezwoleniu jest imię, nazwisko, zdjęcie i z której parafii ktoś jest. Wydawane jest bezterminowo, format troszke większy niż karta kredytowa, zalaminowany i dodatkowo na A4. Ja kilka lat temu płaciłem grosze (faktyczne pokrycie kosztów), obecnie dają jakąś książke i kazdy za zaświadczenie+książka płaci 50 zł.

poniedziałek, 29 marca 2010, 11:02
Aktywny bywalec
Aktywny bywalec

Podobno ma to obowiązywać w tym roku. Dajcie znać.

Odniosę się do tego co Pan napisał. Mając takie zaświadczenie od 14 lat doskonale powinien Pan wiedzieć że w niektórych parafiach duchowni proszą o pokazanie powyższego, pisząc że nie zrozumiałem pytania mija się Pan z prawdą gdyż jako doświadczony kamerzysta dokąłdnie pan wie że takie zaświadczenie obowiazywało, obowiązuje i obowiązywać będzie. W mojej diecezji wydawane jest na okres 5 lat wraz z legitymacją z zdjęciem. Koszt 100 zł.
Podczas polemiki na ten temat żaden z nas nie użył sformułowania że robi to lepiej czy gorzej niż inni bo to nie czas i miejsce na takie roważania.
Najprostrzym sposbem rozwiazania Pana problemu jest telefon do Kurii właściwej dla Pana miejsca zamieszkania i myśle że uzyska Pan wyczerpującą odpowiedz na wszystkie pytania związane z tematem.

Pozdrawiam

poniedziałek, 29 marca 2010, 11:46
Aktywny bywalec
Aktywny bywalec

Panowie a ja mam takie pytanie, jak myślicie ilu księży tak naprawde wie jak powinno wyglądać zezwolenie dla kamerzysty jak każda diecezja ma inną forme graficzną :) Prawda jest taka że to kolejny przykład okradania ludzi pracujących przez kościół. Bo z tego co mi się wydaje porządek mszy św. ślubnej niezmienił się od 200 lat? czy może nawet wiecej, więc poco co roku robić nowe zezwolenia ?? dla $$$$ i nic więcej

poniedziałek, 29 marca 2010, 20:02
Aktywny bywalec
Aktywny bywalec

Krismen: To jeśli masz takie zaświadczenie, to jakie w ogóle jest Twoje pytanie?

Krismen napisał(a):
[b]Witam serdecznie. Mam pytanie czy ktoś już wie na temat nowego uprawnienia do filmowania w kościołach czy to tylko nagonka

Wracam więc do pytania czy na Waszych terenach też będą wymagane zaświadczenia

To czy będą wymagane, to nie jest pytanie do nas, tylko do księży.

Z Twojego pierwszego pytania można było odnieść wrażenie, że wymóg posiadania licencji jest dla Ciebie nowością.

Cytat z Twojego linka :" Uprawnienie jest ważne 5 lat, uczestnicy otrzymują: zaświadczenie, identyfikator, Instrukcję Episkopatu Polski.

Czy tak naprawdę zwracasz uwagę na "szatę graficzną"?
Kartka A4/A5/identyfikator? Ja jestem świeżo po szkoleniu i niestety identyfikatora nie dostałem.

Pozdrawiam

poniedziałek, 29 marca 2010, 20:50
Aktywny bywalec
Aktywny bywalec

Cytuj:
Bo z tego co mi się wydaje porządek mszy św. ślubnej niezmienił się od 200 lat?

zmienił się- pamiętam kiedy msza była po łacinie...do lat siedemdziesiątych..
kiedyś para młoda stała przodem do ołtarza jak u mariawitów-tylko oni klęczą..
ja rozumiem tych księży którym przeszkadza 3 fotografów i wujków z kamerami..
jedźcie do miłosnej-zobaczycie 2-4 fotografów i żadnego nie wynajęła para młoda- a potem proponują tanie fotki...
są parafie ze fotki może robić tylko kościelny fotograf a za kamerzystę ksiądz życzy 500- ale to anomalie
nie jeden z forumowiczów ma swoja parafie do komunii i nic w tym dziwnego-musi być dobry albo dobry układ
na moim zezwoleniu nie ma ani fotki ani terminu ważności-tylko kuria do której i tak nie należę
radze przed ślubem iść na zakrystie- tam wisi instrukcja co wolno fotografowi i kamerzyście z zaznaczeniem ze i tak decyduje proboszcz

poniedziałek, 29 marca 2010, 21:36
Stwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 30 ]  Przejdź na stronę 1, 2  Następna strona