Teraz jest wtorek, 25 września 2018, 15:06

Stwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 12 ] 
 Zastanawiam się nad własną Firmą - Proszę o wasze opinie 
Autor Wiadomość
Nowy
Nowy

Post Zastanawiam się nad własną Firmą - Proszę o wasze opinie
Witam wszystkich!
Zastanawiam się nad założeniem własnej działalności gospodarczej jest jednak mały problem... Ponieważ na dzień dzisiejszy nie posiadam żadnego wkładu finansowego. I tu pytanie do was. Czy podczas zakładania własnej działalności gospodarczej mogę się ubiegać o jakieś pieniążki od państwa, unii itp, czy muszę najpierw posiadać własny wkład.
Druga sprawa, jestem informatykiem i czy podczas zakładania własnej firmy jednoosobowej w branży filmowej( wesela itp) mógłbym również świadczyć usługi komputerowe (serwis, konserwacja).
I trzecie najważniejsze pytanie. Czy na początek mam na myśli sezon góra dwa, wystarczy mi tanie oprogramowanie do montażu??
Ponieważ, wydaje mi się, że jak się chce to się potrafi :). Ostatnio troszkę miałem materiału filmowego i nie drogimi programami trafiłem w gust osób które mnie poprosiły o poprawienie filmu. Ponieważ jakiś "profesjonalista" wziął sporo kasy, a troszkę spartaczył(bez obrazy dla prawdziwych profesjonalistów.

Liczę się z wydatkami, minimum na start to 20 000 tyś, czy dostanę lub czy w ogóle mogę się starać o takowe dofinansowanie. PROSZĘ o wasze opinię zanim zacznę się ganiać z urzędami :). Pozdrawiam

poniedziałek, 12 kwietnia 2010, 13:38
Aktywny bywalec
Aktywny bywalec
Post Re: Zastanawiam się nad własną Firmą - Proszę o wasze opinie
Hej

1. Najłatwiej 18000zł z Urzędu Pracy, nie musisz mieć wkładu własnego
2. Tak możesz robić co chcesz i co wpiszesz do PKD przy rejestracji działalności
3. Nie wiem, ale niedługo wychodzi nowy Avid Media Composer 5, w pakiecie masz licencję na aplikacje od montażu przez efekty po authoring DVD/BD

Pozdrawiam
Muchomor

poniedziałek, 12 kwietnia 2010, 13:43
Nowy
Nowy

Drogi Muchomorze.
Dzięki wielkie. krótko i konkretnie :)

Ale mam jeszcze jedno pytanie..
Chciałbym wiedzieć czy trzeba wyrabiać jakieś licencje, koncesje do samego filmowania. A i jeśli chodzi o programy do montażu. Wystarczy standardowa licencja od producenta, czy trzeba się starać o jakieś specjalne licencje, np do sposobu obróbki itp ??

poniedziałek, 12 kwietnia 2010, 13:54
Aktywny bywalec
Aktywny bywalec
Hej

Nie potrzeba żadnych licencji na filmowanie, chyba że może jakieś pozwolenie od proboszcza jak będziesz śluby i chrzty robił... tutaj się nie orientuję ale ktoś taki temat kiedyś poruszał na forum
Jeśli oporgramowanie ma licencje na użycie komercyjne, to wystraczy. Pamiętaj o tym, że musisz mieć fakturę/paragon na zakup aplikacji. Nie podpisuj żadnej umowy z zaiksem (gdyby Ci kiedyś do głowy przyszło). Pamiętaj, też, że z czasem jak już się czegoś nauczysz możesz spotkać jakiś problem nie do obejścia w prostej aplikacji edycyjnej.

Pozdrawiam
Muchomor

poniedziałek, 12 kwietnia 2010, 15:17
Stały bywalec
Stały bywalec

Nie obraź się ale współczuje twoim przyszłym klientom :roll:

poniedziałek, 12 kwietnia 2010, 16:57
Nowy
Nowy

PjetrekS !
A dlaczego tak uważasz ??
Wiadomo, że rynek jest wymagający.. jednak ja nie miałem na myśli cały czas korzystać z takowych programów. Po prostu od czegoś trzeba zacząć. A nie zawsze bardzo drogi program = "profesjonalizm" :| Moim zdaniem liczy się jak potrafi się obsługiwać program. Rozeznałem się troszkę w software i jest prosta teza : Programy można podzielić na dobre, drogie, oraz bardzo dobre i drogie :P. Ja chcę najpierw zacząć od tych pierwszych, i stopniowo po woli w górę. TY TEŻ KIEDYŚ ZACZYNAŁEŚ OD ZERA... :P
Pozdrawiam !! I ZAMIAST PISAĆ NIC KONKRETNEGO TO MOŻE BYŚ MI COŚ DORADZIŁ :P

poniedziałek, 12 kwietnia 2010, 21:37
Stały bywalec
Stały bywalec

Piszesz tylko o montażu a przecież trzeba jakoś zarejestrować materiał żeby można było później coś zmontować. Ja też jestem z wykształcenia informatykiem i na pewno pomaga takie przygotowanie. Filmowanie to całkiem inna dziedzina nie wystarczy wcisnąć REC i sprawa załatwiona, manualne prowadzenie kamery to podstawa musisz być operatorem dźwiękowcem i asystentem w jednym. Źle nagrany materiał jest bardzo trudno wyprowadzić na montażu. Co do kwoty to 20 tyś moim zdanie za mało ja na start legalnie działającej firmy. Kamera to wydatek ok 14 tyś + komputer + oprogramowanie na Edius ( ja na nim pracuję) i kwota 20 tys przekroczona. Musisz jeszcze mieć jakiś statyw, dodatkowe baterie, oświetlenie na salę, oświetlenie nakamerowe itd.Ja zajmuję się tym od 8 lat i wiem jaki ciężki jest to kawałek chleba bardzo łatwo jest zepsuć komuś jeden z najważniejszych dni w jego życiu. Przyjmując pierwsze zlecenie musisz być pewien że jesteś do tego odpowiednio przygotowany. Takie jest moje zdanie ale oczywiście są tacy z gatunku ,,jakoś to będzie"

poniedziałek, 12 kwietnia 2010, 22:46
Aktywny bywalec
Aktywny bywalec
a ja 5 lat temu z dotacji (11k zł) z UP kupiłem sobie canona 350d i sony hvr-a1e (pomimo odradzania przez wszystkich nowego złego hdv wtedy... ) komputer miałem... niedawno minęło 20 lat od mojego pierwszego peceta ;) i co? i zadziałało!

Pozdrawiam i powodzenia przedsiębiorczym :)
Muchomor

ps. jedyny sensowny wybór to Media Composer, względnie Premiere, jakbyś chciał kiedyś wyjść poza HD...

wtorek, 13 kwietnia 2010, 11:18
Nowy
Nowy

Oczywiście zdaję sobie sprawę z Tego, że najważniejsze jest nagranie i że nie tylko wystarczy wcisnąć REC, liczy się pomysł na nagranie, jakieś obeznanie i odpowiednie ustawienie kamery oraz przedewszystkim obycie się z kamerą. Wiadomo, że nie zamierzam od razu kupić kamerę i przyjmować zamówienia... Chcę przynajmniej parę razy "podpiąć" się pod wesele jako 2 kamerzysta, by wyczuć kamerę i podpatrzyć innych. A sprawa sprzętu to komputer mam, nawet 3 ;P statywy itp kupię używane (narazie naramienny ) zostaje tylko kwestia lamp i oprogramowania, więc powinienem zmieścić się w kwocie 20 tys bo narazie myślę nad kamerą do 13 tyś, lampy to wydatek z tego co juz przeglądałem 3000 tys, narazie 1 program full pakiet,(by zarobić na następny a przedewszystkim się go porządnie nauczyć) i dobrą nagrywarkę Blue-Ray z LightScribe, oraz zapasową baterię.

wtorek, 13 kwietnia 2010, 12:31
Nowy
Nowy

ps. i jeszcze statyw hand stand :)

wtorek, 13 kwietnia 2010, 12:43
Aktywny bywalec
Aktywny bywalec

maju1989 niesłuchaj PjetrekS! Jak chcesz zakładaj firme i działaj :) Do odważnych świat należy. A co do 20tys zł. to wcale nie mało, fajną kamerke HD +osprzęt, oprogramowanie starczy jak na początek niepotrzebujesz za wiele. Sam kiedyś startowałem z podobną kwotą i się udało:) jestem i działam sobie jakoś :D raz lepiej raz gorzej ale robie to co lubie i pozwala mi to się spokojnie utrzymać ;) W wypowiedzi PjetrekS:
Cytuj:
Nie obraź się ale współczuje twoim przyszłym klientom

można zauważyć tylko jedno, strach przed nowymi bo mogą starych z rynku wygryść ;)

wtorek, 13 kwietnia 2010, 12:52
Stały bywalec
Stały bywalec

Witam.

Przy budżecie 20 tysięcy powinieneś zmieścić się, aczkolwiek będzie ciężko.
Kamera - FX1000E - 12000 zł
Lampka nakamerowa (halogen) Sony: 400zł lub diodowa: 800zł
Mikrofon (jeszcze nie rozwiązałem problemu do tej kamery - możecie patrzeć w inny wątek), ale około 660 zł (np. Rode SVM).
Statyw naramienny z Fotonu: 300zł
Akumulatory zamienniki: 3x do kamery (ja mam więciej) + 2 do lampki: 600zł
Lampy na salę x 4 + 2 x statyw pod nie + pilot i gniazda do sterowania + przedłużacze (piszę o najtańszych z fotonu): 900zł.
Oprogramowanie: Pinnacle Studio 14: 280 zł
Nagrywarka Blu-Ray LG z LightScribe: 650 zł
Rozumiem, że komputer i system oryginalny posiadasz.
Czyli wynosi około 15 tys. złotych (nie liczę lampy diodowej i mikrofonu).
Wiadomo, że to jest absolutne minimum.
Ja pracuję na Ediusie, mam kartę video Canopusa, 2 kamery + 1 do zgrywania (czyli 3).
2 komputery, gdzie drugi służy do zgrywania i internetu, 2 monitory.
Rejestrator dźwięku Zoom i wiele kabelków, przejściówek i innych rzeczy :)

Pozdrawiam i życzę powodzenia.

P.S. Ceny orientacyjne.

wtorek, 13 kwietnia 2010, 16:17
Stwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 12 ]