Teraz jest poniedziałek, 23 kwietnia 2018, 21:32

Stwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 10 ] 
 Filmowanie na sloncu 
Autor Wiadomość
Nowy
Nowy

Post Filmowanie na sloncu
Witam! Nie mam wielkiego doswiadczenia, ale zabieram sie wkrotce za pierwszy powazniejszy projekt. Rzecz sie bedzie dziala w pelnym sloncu. Zalezy mi oczywiscie na tym, zeby zdjecia byly bez nadmiernego kontrastu i w miare udane. Problem jest taki, ze nie bardzo wiem jak doswietlac plan na takiej "patelni" i jakich uzywac filtrow. Pomysly na ujecia mam calkiem fajne (glownie z bliska z duzymi szczegolami), buduje nawet osobliwa "jazde" i nie chcialbym, zeby wszystko popapraly mi jakies zblakane cienie i nieumiejetnosc doswietlenia planu w duzym sloncu. Gdyby ktos bardziej doswiadczony moglby mi podpowiedziec kilka slow - bardzo dziekuje. Pozdrowienia.
A! Kamerke mam SONY DCR - TRV240E.

czwartek, 31 lipca 2003, 23:53
Aktywny bywalec
Aktywny bywalec

Możesz plan doświetlić halogenem z tym, że koniecznie światło halogenu musisz przefiltrować do temperatury barwowej światła dziennego. Niebieski filtr założony na halogen powinien sprawę załatwić. To jedno rozwiązanie. Drugie to zastosowanie ekranów odbijających światło, kierujących światło w kierunku obiektu. Ekran najlepiej gdyby był koloru srebrzystego lub białego.

piątek, 1 sierpnia 2003, 00:31
Aktywny bywalec
Aktywny bywalec

Doświetlanie planów słonecznych jest trochę uciążliwą operacją, trzeba tachać sporo klamotów na miejsce zdjęć, więc czasem też trzeba poprosić kolegów o pomoc, aby usprawnić i przyśpieszyć monotonne przygotowania, a światło się zmienia w miarę upływu dnia.
Halogeny z filtrami, owszem można stosować, ale bardziej w pomieszczeniach gdzie zmuszeni jesteśmy do filmowania na tle okien z widokiem na zewnątrz, natężenie światła dobrze jest aby zostało wyrównane z tym co jest na zewnątrz. Na halogeny koniecznie zmatowione szkło no i te filtry. Jeśli sprawa jest w terenie może być problem z prądem, a i żarówki dosyć dużej mocy aby "dobić" do światła dziennego, więc najwygodniej wykorzystać istniejące światło, a zatem ekrany jak już wspomniał Hirek. Dobrym i dostępnym oraz niedrogim sposobem jest zastosowanie folii używanej do ekranowania kaloryferów dostępna w każdym sklepie z art. budowlanymi, w rolkach na steropianowym cienkim podkładzie, ładnie rozprasza odbite światło. Korzystnie gdy ekrany mają dużą powierzchnię, ale zależy co chcesz robić. Jeśli interesują Cię filtry, to w Fotonie mają foliowe, bardzo uniwersalna rzecz.

piątek, 1 sierpnia 2003, 05:56
Aktywny bywalec
Aktywny bywalec

Kol. w zasadzie w warunkach amatorskich trudno wyobrazić sobie doświetlanie ma plaży przy pomocy reflektorów. Potrzebne są bardzo duże moce i napewno będzie problem z zasilaniem. Profart masz rację że doświetlanie halogenami uda się tylko w pomieszczeniach. Halogen nawet 1000W to mało przy silnym słońcu. Tylko doświetlacze/ekrany odblaskowe/ najlepiej
materiał srebrzysto- biały na stelażach z drutu łatwych do wyginania,
z małej odległości matowy a z większej lustrzany.
Życzę powodzenia.

piątek, 1 sierpnia 2003, 18:38
Aktywny bywalec
Aktywny bywalec

Witek ! Kolega Kerouac nic nie wspominał o filmowaniu na plaży ! Pisał o ujęciach z bliska, z dużymi szczegółami. Stąd m.in. moja rada z halogenami.

piątek, 1 sierpnia 2003, 22:08
Aktywny bywalec
Aktywny bywalec

Słusznie , przepraszam -właśnie ostatnio realizowałem parę tematów na plaży i automatycznie pełnia słońca oraz patelnia skojarzyły się z plażą. To chyba siła tego słońca.
Przepraszam.

sobota, 2 sierpnia 2003, 08:56
Aktywny bywalec
Aktywny bywalec

Jeśli przeraża Cię zabawa z reflektorami i ekranami możesz użyć filtra UV dla zmniejszenia kontrastu i wybielenia ciemnych twarzy. Może być też filtr szary.
Pozdrowienia

czwartek, 6 listopada 2003, 21:10
Aktywny bywalec
Aktywny bywalec

Filtrami raczej kolega braków światła w cieniach nie uzupełni. Filtr szary neutralny stosowany w kamerach zmniejsza ilość światła równomiernie i stosowany jest w przypadkach gdy przesłona już się "kończy" lub gdy chcemy np. zmniejszyć głębie ostrości. Natomiast filtr UV też ma troszkę inne zastosowania.

czwartek, 6 listopada 2003, 22:42
Aktywny bywalec
Aktywny bywalec

Co do filtra szarego to nie stosowałem, tylko czytałem. Natomiast filtr uv stosuję między innymi do zmniejszenia kontrastu na plaży. Efekt jest wyrażny.

Pozdrowienia

piątek, 7 listopada 2003, 21:29
Aktywny bywalec
Aktywny bywalec

Przepraszam bardzo stosuję filtr polaryzacyjny nie uv.
Pozdrowienia

sobota, 8 listopada 2003, 08:28
Stwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 10 ]