Teraz jest sobota, 15 grudnia 2018, 02:13

Stwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 8 ] 
 Nagrywanie w kościele - kilka pytań 
Autor Wiadomość
Nowy
Nowy

Post Nagrywanie w kościele - kilka pytań
Witam wszystkich,
przeglądam to forum już jakiś czas i natknąłem się na informacje dotyczące nagrywanie ujęć w kościołach, chodzi mi o jakiś kurs dotyczący tego tematu. Czy muszę go ukończy i posiadać kwitek aby móc nagrywać w kościele? Czy może wystarczy iść dzień wcześniej do księdza się przywiać, porozmawiać? a i ile kosztuje takie pozwolenie?
Niedługo będę właśnie nagrywał pierwszy raz uroczystość zaczynającą się w kościele (nie chodzi tu o ślub) i stąd tyle pytań.

i II sprawa
pozwolę sobie przytoczyć fragment wypowiedzi Kumaka
Cytuj:
aaaaaaaaa na tym kursie uczono ze kamerzysta nie możne iść do komunii ani dawać na tace- bo to wolno tylko tym którzy biora udzial we mszy św- a kamerzysta nie bierze udziału we mszy

tu link do całej wypowiedzi LINK
i pytanie: to co powinien robić kamerzysta podczas podniesienia hostii (wtedy gdy wszyscy klęczą). Też powinien klęczeć? Bo wiem że nagrywanie w tym momencie jest zabronione.

Może macie jakieś cenne wskazówki, przestrogi dotyczące nagrywania w świątyni, jeśli tak to podzielcie się nimi w tym temacie. Będę wdzięczny.

Z góry dziękuję za odpowiedzi i wskazówki i jeszcze raz witam wszystkich forumowiczów.

wtorek, 3 sierpnia 2010, 20:41
Aktywny bywalec
Aktywny bywalec

Post Re: Nagrywanie w kościele - kilka pytań
cytowałeś moje słowa- tego uczono mnie na kursie który się odbył na ul. Miodowej w Wawie-był to pierwszy kurs i to w siedzibie B.glempa.
kosztował 30 z na matkę samotnie wychowująca i nikt nie wymagał żadnych dokumentów czy zaświadczeń.
uczył profesor teologi.zapoznał nas z czego składa się msza św i jak należy się zachować w kościele.sam jestem niewierzący wiec bardzo mi się przydały wszystkie rady.Klękam kiedy wszyscy klęczą-i tak klęczy się w momencie gdzie nic się nie dzieje(z młodymi)
nigdy nie zapomnę 2 pań... fotografek,które wydziwiali rożne figury podczas mszy a na koniec obie poszły do komunii :lol: bylem ciekawy czy im komunikant w gardle nie stanie..
co do dawania na tace to powiedz o tym księdzu... murowane ze się z tobą zgodzi- ze na tace dają ci co biorą odział we mszy

wtorek, 3 sierpnia 2010, 21:08
Stały bywalec
Stały bywalec

D'rky napisał(a):
Czy muszę go ukończy i posiadać kwitek aby móc nagrywać w kościele? Czy może wystarczy iść dzień wcześniej do księdza się przywiać, porozmawiać? a i ile kosztuje takie pozwolenie?
Niedługo będę właśnie nagrywał pierwszy raz uroczystość zaczynającą się w kościele (nie chodzi tu o ślub) i stąd tyle pytań.

Formalnie chyba trzeba ukończyć taki kurs, ale w praktyce wygląda to tak, że są księża których to nie interesuje, a są tacy co wszystkiego się czepiają. Więc zawsze lepiej mieć jakieś ubezpieczenie niż ryzykować, żeby w ostatniej chwili miałaby się rozegrać jakaś chała przed czy w trakcie uroczystości.

D'rky napisał(a):
i pytanie: to co powinien robić kamerzysta podczas podniesienia hostii (wtedy gdy wszyscy klęczą). Też powinien klęczeć? Bo wiem że nagrywanie w tym momencie jest zabronione.

Jak to zabronione filmowanie podniesienia hostii i kielicha? Nie ma czegoś takiego. Na I Komunii Św. zawsze się to filmuje.
Oczywiście podczas podniesienia dobrze jest przyklęknąć z kamerą i sfilmować, lub po prostu nie zwracać na siebie uwag przechodząc przez środek, czy hałasować zmieniając np. kasetę. Na pewno wtedy nie filmuje się gości w ławkach.

D'rky napisał(a):
Może macie jakieś cenne wskazówki, przestrogi dotyczące nagrywania w świątyni, jeśli tak to podzielcie się nimi w tym temacie. Będę wdzięczny.

Wszystko zależy od księdza. Dobrze jest wcześniej zapoznać się z proboszczem, pogadać czy możesz swobodnie filmować, chodzić, gdzie można maksymalnie zbliżyć się do ołtarza itd. Znam sytuacje gdy ksiądz np. wstrzymał się z czytaniem ewangelii i do mikrofonu mówił, żeby przestać filmować. Najwięcej oczywiście tracą na tym klienci, bo się robi niepotrzebnie napięta atmosfera, a kamerzysta też ma niepotrzebne nerwy.
Przede wszystkim - nie szkodzić. To nie kamerzysta ma być w centrum uwagi. :)

wtorek, 3 sierpnia 2010, 21:10
Aktywny bywalec
Aktywny bywalec

trafił mi się ksiądz u którego jestem na czarnej liście-nie sfilmowałem podniesienia ...ale tak uczono na kursie...- kur kursem ale grzeczność nakazuje przed msza porozmawiać z gospodarzem parafii-- on powie co wolno- na zakrystii jest taka lista-instrukcja- co wolno kamerzyście.
jeśli chcesz mieć podniesienie postaw kamerę na statywie a sam przyklęknij

wtorek, 3 sierpnia 2010, 21:20
Nowy
Nowy

W kwestii klękania na Podniesienie
Czy oglądacie np transmisje telewizyjne z Łagiewnik. Czy widzieliścia aby kamerzysta klękał? Wprost przeciwnie, prowadzi kamerę tak, aby Hostia była centralnym miejscem kadru, aby na Nią zwrócona była uwaga. Ks. St. Szczepaniak na kursie dla foto i kamery mówił tak: Jest pewien dylemat. Czy kamerzysta jest w pracy, czy jest pełnoprawnym uczestnikiem Liturgii, tak jak każdy wierny. Jeśli jesteś w pracy, to musisz starać się o jak najlepszy przekaz, jednak nie przekraczający granic dobrego wychowania, zachowania się czy przestrzegania obowiązujących reguł. Mając kamerę na statywie możesz stanąć w postawie uszanowania, skłonić głowę i dyskretnie prowadzić kamerę. Jeśli kamera ręczna, naramienna, powinieneś klęknąć i również dyskretnie prowadzić kamerę. Zasada jest jedna - kamerzysta i fotograf są niewidoczni, przeźroczyści. Nie ma prawa ich widać. Przy Ołtarzu najważniejszy jest celebrans i młodzi.

Coś opowiem, chociaż wiem że niektórzy mnie zidentyfikują.
Wiele lat temu filmowałem ważne uroczystości kościelne z udziałem m. in. Kard Macharskiego. Otrzymał film na pamiątkę, a potem gdy się spotkaliśmy był ciekawy jak ja to filmowałem, bo mnie nie zauważył. A ja byłem momentami o 2 metry od niego. Dla mnie to była największa pochwała...

piątek, 13 sierpnia 2010, 09:50
Aktywny bywalec
Aktywny bywalec

Jednym z podstawowych wymogów którego uczyli mnie na kursie jest obowiązek zgłoszenia się do księdza przed filmowaniem. Tam ksiądz mówi czego sobie nie życzy. Jeden powie z bardzo poważną miną , aby wogóle nie filmować podczas liturgii słowa, a inny z uśmiechem że można filmować swobodnie, byle by podczas tej czynności go nie przestawiać. Myślę, że to jest kluczowa informacja na temat co wolno a czego nie wolno, oczywiście plus kultura osobista i wyczucie aby nie zakłócać uroczystości.

piątek, 13 sierpnia 2010, 12:25
Bywalec
Bywalec

Żeby nie być zauważalnym to podniesienie można nakręcić z empory najlepiej ze zbliżeniem, można się podeprzeć i mieć stabilne ujęcie.

czwartek, 19 sierpnia 2010, 22:28
Nowy
Nowy

Byłem u księdza dzień przed wszystkim. Muszę przyznać że trafiłem na bardzo uprzejmego, nic nie wspominał o żadnym kursie (nie chciał żadnego zaświadczenia), wytłumaczył co i jak. Powiedział żeby nie nagrywać tych momentów kiedy wszyscy klęczą - i wtedy nie nagrywałem.

Dzięki za wszystkie wskazówki - przydały się :D

sobota, 21 sierpnia 2010, 23:28
Stwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 8 ]