Teraz jest piątek, 14 grudnia 2018, 19:16

Stwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 6 ] 
 Kamera- parę spraw 
Autor Wiadomość
Aktywny bywalec
Aktywny bywalec

Post Kamera- parę spraw
Witam, jestem nowym użytkownikiem tego forum. Cieszę się, że dłączyłem do takiego zacnego grona :)
Zacząłem bawić się dla rozrywkiw filmowanie. Właściwie to zaczynam. Kupiłem sobie Panasonica nv-mx500. Mam parę pytań, odnośnie nagrywania jak i obrazu.
Kamera ma ta funkcję pokazywania przeswietlonych miejsc na podglądzie. Pracując na automacie na dworzu w ładnych warunkach, atomat bardzo mocno prześwietlał film. Czy nie powinien pracować lepej? Próbowąłem bawić się ustawieniami manualnymi, jednak mam problemu z dobrym ustawaniem czasu naświetlnia i szerokości otwarcia pzesłony. Znalazłem trochę infroamcji w internecie na temat prześłony,jednak mało znalazłem wiedzy o czasu naswietlania. Jest dużo więcej informacji na stronach o aparatach, jednak wiedza ta, tyczy się równiez ustawień kamer? Jeżeli macie ciekawe linki zinformacjami na temat ustaień manualnych, albo jakieś rady wasze, dświadczonych użytkowników, to byłbym wam bardzo wdzięczny.
Jest jeszcze sprawa następująca bawiłem się ustawieniami wczoraj w plenerze. Ściągnąłem formacie dv na dysk porgramem pinnacle 14. Oglądając materiał na pełny ekranie w oknie podgldu można dostrzec wiele miejsc w którcyh obraz jest poszarpany (krawędzie), występują miejsca, które są rozmyte. Chciałem wam je wrzucić abyście mi powidzieli czy j ustawiam źle prametry, czy może wadliwy elemnt w optyce kamery. Po konwersji do mpeg2 i włączeniu filmu w bestplayerze, problem z poszarpanymi krawędziai zniknał. Czym to jest spowodowane?? Widać miejsca jakby gorsze w jakości, jednak jest ich mało, albo w ogóle zniknęły.
Tu kwestia jescze dobranej kompresji. Jakiej powinnienem uzywać? Przy mpeg2- film 1 minuta 9s - zajmuje ok 56 mb. Tensam film av zajmuje 231 mb. Jeżeli nagyrwałbym coś dłuższego to jak poradzić sobie z rozmiarem pliku? Mam do tego program any video converter, który pakuje dodatkowo plik jednak mocno pogarsza jego jakość. Jak powinno wyglądać prawidłowe skompresowanie?

Kwestia ostatnia. Film nagrywałem wfrmacie 4:3 plus opcja "paski kinowe" na dole i na górze. W bestplayerze obraz nie jest od lewej krawędzi do prawej monitora,tylko wyśrodkowany.. Nie wiem co mogłem zrobić nie ak.

Dziekuję za poświęcony mi czas, juz tak z góry :)

Pozdrawiam
Jacek

czwartek, 28 października 2010, 18:00
Stary wyjadacz
Stary wyjadacz

Post Re: Kamera- parę spraw
A więc po kolei :

1. Jeżeli Twoja kamera ma taką funkcję to zablokuj sobie ekspozycję czyli przysłonę, migawkę i gain (wzmocnienie). Wtedy masz kontrolę nad obrazem. Nic dziwnego, że na hasło "czas naświetlania" google Ci wywalał same strony o aparatach. Kamery to może podobnie wyglądająca ale jednak inna bajka.

2. Skoro lubisz sobie czytać informacje w internecie to poczytaj o przeplocie (interlace) to Ci się sprawa "ząbkowanych" krawędzi rozjaśni.

3. Kompresji najlepiej nie używać wcale. Im więcej plik waży tym prawdopodobnie jest lepszej jakości (chociaż nie zawsze). Te 231 mb to jest wg moich obliczeń elegancki plik DV. Troszkę zajmuje na dysku ale jest wygodny w obróbce i kompresja go nie zniszczyła.

4. Prawdopodobnie włączając te "paski kinowe" Twoja kamera zrobiła sztuczne 16:9. Czyli, że niby masz obraz panoramiczny ale uzyskany zasłonięciem góry i dołu. Moja rada taka - jak masz kamerę 4:3 to rejestruj obraz w 4:3. Robiąc panoramę tylko pogarszasz jakość.

czwartek, 28 października 2010, 21:57
Aktywny bywalec
Aktywny bywalec

Ustawienia manualne ta kamera ma świetne (jak na swoją klasę i rok produkcji). Praktycznie ma identyczne jak starsza siostra Panasonic GS 400. I tu podobieństwa niestety się kończą. Ma gorszy przetwornik 1/6 cala i nie nagrywa w 16:9. Muszę Ciebie zmartwić. Trochę wtopiłeś. Panasonic NV GS 500 daje lepszy obrazek i nagrywa w 16:9. Minusem znowu jest brak zaawansowanych funkcji a pozostałe umieszczono w dość niewygodnym dżojstiku. Mimo tego wolałbym kupić NV GS 500. Trudno. Masz MX 500. Jak juz zauważył mój przedmówca rejestruj tylko w 4:3. Materiał zgrywaj w Dv. 1 h filmu to ok 13 GB. Po montażu film eksportujesz do mpeg2 - max 1,5 h nagrania - 4,3 GB na płycie DVD. Więcej zmieścisz ale musisz zwiększyć kompresję a to pogorszy Ci obraz.

ps. Witamy :D

piątek, 29 października 2010, 05:46
Aktywny bywalec
Aktywny bywalec

Witam, trochę poczytałem o przeplocie i opinie są podzielone do tego czy go usuwać czy też nie. Czytałem, że telewizor sam usuwa przeplot (to było o crt,alcd też tak robi?), tak samo jak kodeki z komputera. Więc jest sens? Podobno pogarsza również obraz.. Z tego, co wyczytałem to w momencie wrzucania filmu do sieci warto usunąć przeplot. Było też o edycji np. o redukcji szumów, że lepiej taki film (bez przeplot) poddaje się obróbce. Dotyczy to każdej obróbki? Bawię się również afterem, to lepiej wrzucać tam materiał bez przeplotu?

Mam mozliwość w kamerze zablokowania ustawień manualnych. Także bede tak nagrywał. Jednak jest sprawa jak najlepiej sobie wybrać ustawienia manualne. Czytałem, wątek na jakiejs stronie, aby np. ustawiać tak, że jezeli elementy przeswietlone na podladzie znadują sę w rogach kadru to jest ok. Czy też ustawia na osoby i jeżeli przeswietlony materiał jes w około 30 % to tez jest dobrze. Nie wim czypowinienemtymi informacjami się sugerować.Jaki wy macie sposób?

Dokładny model mojej kameryto Nv-Mx500eg
Ma ona możliwość nagrywaia w 16:9...

piątek, 29 października 2010, 17:53
Aktywny bywalec
Aktywny bywalec

moloch napisał(a):
Dokładny model mojej kameryto Nv-Mx500eg
Ma ona możliwość nagrywaia w 16:9...
Nie ma. Ona tylko udaje.

piątek, 29 października 2010, 21:59
Aktywny bywalec
Aktywny bywalec

moloch napisał(a):
trochę poczytałem o przeplocie

i obawiam się, że trafiłeś na jakieś miejsce, gdzie piszą bzdury, bo:
moloch napisał(a):
telewizor sam usuwa przeplot (to było o crt,alcd też tak robi?)

CRT nie usuwa przeplotu. CRT natywnie pracuje z obrazem z przeplotem!
moloch napisał(a):
w momencie wrzucania filmu do sieci warto usunąć przeplot

To akurat prawda. Komputery domowe (bez aplikacji do edycji lub specjalnych kodeków) często źle reagują na video z przeplotem.
moloch napisał(a):
Podobno pogarsza również obraz..

To akurat opinia kogoś, kto po prostu sobie nie potrafił poradzić, więc zwalił winę na coś, czego nie rozumiał.
moloch napisał(a):
Było też o edycji np. o redukcji szumów, że lepiej taki film (bez przeplot) poddaje się obróbce.

Kompletna bzdura.
moloch napisał(a):
Bawię się również afterem, to lepiej wrzucać tam materiał bez przeplotu?

Jeśli znasz Aftera, i wiesz, jak skonfigurować projekt (sekwencję), to im lepszej jakości materiał weń wrzucisz, tym lepszy będzie efekt. A każda obróbka (a więc i usuwanie przeplotu także) pogarsza jakość.

moloch napisał(a):
Jaki wy macie sposób?

Odnośnie ekspozycji, podawanie w procentach prześwietlonego obszaru, czy miejsc zakrawa na szarlatanerię. Nikt nie może wiedzieć, jak będzie wyglądał kadr, który będziesz analozował jutro. Moja rada: zwracaj uwagę, co jest istotnego w Twoim kadrze. Jeśli filmujesz osobę, ta osoba ma być dobrze wyeksponowana. Jeśli stoi na tle okna, okno może być prześwieltone, bo... to dość oczywiste. Inną istotną rzeczą jest fakt, iż Ty kadr powinieneś kształtować tak, aby uzyskać określony efekt wizualny. Jeśli więc cchesz mieć postać na tle jasnego okna, to jest OK. Jeśli zaś chcesz mieć wszystko wyeksponowane książkowo, poszukaj książkowego miejsca i zaaranżuj je książkowo.
Powodzenia.

Marcin
Wesela na Śląsku
VideoKrupski.pl

środa, 3 listopada 2010, 18:20
Stwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 6 ]