Teraz jest niedziela, 16 grudnia 2018, 08:04

Stwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 26 ]  Przejdź na stronę 1, 2  Następna strona
 jaki mikrofon do reportazy ? 
Autor Wiadomość
Aktywny bywalec
Aktywny bywalec

Post jaki mikrofon do reportazy ?
Witam wszystkich, przymiezam sie do zakupu mikrofonu do prowadzenia krotkich reportazy. Czy ktos moze mi jakis konkretny model doradzic ?

PS. Mikrofonik musi byc na miniJack, musi to byc pałka oraz fajnie by bylo gdyby jego cena zamknela by sie 500zl ;)

wtorek, 30 listopada 2010, 14:38
Aktywny bywalec
Aktywny bywalec

Post Re: jaki mikrofon do reportazy ?
Do 500zł kupisz sporo fajnych mikrofonów, ale każdy "poważny" będzie miał wtyk XLR.
Są też takie z Jackiem, ale przeważnie dużym. Przejściówka duży-mały (polecam z kablem, a nie w formie wtyku - dość logiczne) to już nie problem.

Polecam trzymać się "poważnych" firm: AKG, Beyerdynamic, Sennheiser, Shure.

Marcin
Wesela na Śląsku
VideoKrupski.pl

czwartek, 2 grudnia 2010, 18:44
Aktywny bywalec
Aktywny bywalec

Audio-Technica ATR-55
ja używam ATR-25 i jest naprawde spoko
sporo wytrzymuje jak ktoś się wydziera;)
test atr 25

piątek, 3 grudnia 2010, 02:53
Aktywny bywalec
Aktywny bywalec

Wydzieranie się do mikrofonu, to nie problem. Wówczas przeważnie siadają wzmacniacze, a nie mikrofony (z tych marek, które wymieniłem. AT też się załapuje, choć nie jest w moim typie).
Dobry mikrofon, to taki, który potrafi "wybrać" dźwięk mówiącego, a dobrze stłumić otoczenie - charakterystyka, czułość itp.

Marcin
Wesela na Śląsku
VideoKrupski.pl

piątek, 3 grudnia 2010, 19:20
Moderator
Moderator

Dość ważna, a zarazem przydatna sugestia:
- każdy mikrofon szanowanej firmy kabel ma przypinany do siebie, jego końcówka to typowy potocznie zwany "kanon" (XLR) z zatrzaskiem, więc kabel nasz podłączany do takiego mikrofonu na drugim swoim końcu posiadać może wtyczkę taką, jaka nam pasuje i jaką sobie założymy, jednak ważne jest, aby dla mini jack'a była to wtyczka stereo ze zmostkowanymi kanałami L+R (dotyczy tylko mikrofonu mono).
Zastosowanie wtyczki monofonicznej mini jack wkładanej do kamery powoduje zwarcie kanału prawego, gdyż wtyczka taka nie posiada w swojej konstrukcji "pierścienia" dla kanału prawego, jest on jedną litą tuleją wraz z masą, a to nie służy przedwzmacniaczowi w układzie elektronicznym kamery.
Warto na to zwrócić uwagę poprawiając często nawet fabrycznie nowy przewód, bo to znacznie polepsza parametry pracy.
Oczywiście większość kamer radzi sobie z tym przełączając się na tryb pracy z mikrofonem mono, jednak robią to nie wszystkie, co objawia się zapisem audio tylko w lewym kanale, jak i moja sugestia przeróbki nie dotyczy mikrofonów stereofonicznych z prawidłowymi wtykami.
Warto bez względu na kamerę zastosować taką poprawkę, o czym już na forum jak pamiętam była dyskusja.

niedziela, 5 grudnia 2010, 07:17
Aktywny bywalec
Aktywny bywalec

Najprościej by było, jakby nas kolega uświadomił, na jakiej kamerze pracuje.

Marcin
Wesela na Śląsku
VideoKrupski.pl

niedziela, 5 grudnia 2010, 14:25
Aktywny bywalec
Aktywny bywalec
Witam,

jestem pracownikiem Sekcji Notacji i Filmów w Instytucie Pamięci Narodowej. Zajmujemy się głównie nagrywaniem wspomnień świadków historii. W tym roku mamy możliwość zakupienia sprzętu mikrofonowego. Obecnie posiadamy dwie kamery, Sony FX1 oraz Sony DCR-VX2100E. Obie posiadają (niestety) klasyczne wejścia mikrofonowe (Jack 3,5). Zastosowanie XLR więc odpada, bo mamy bardzo złe wspomnienia związane z przejściówkami. Chcielibyśmy kupić dwa/trzy zestawy mikrofonów do tych kamer. Chodzi nam tu raczej o mikrofony przewodowe z możliwością przedłużenia kabla do 3-5 metrów bez straty jakości dźwięku. Cena jednego zestawu nie powinna (ale może) przekraczać 1500 zł. Czy możecie polecić nam jakieś konkretne produkty? Dźwięk ma dla nas ogromne znaczenie i zależy nam na sprzęcie dobrej klasy.

Pozdrawiam

czwartek, 27 stycznia 2011, 16:13
Aktywny bywalec
Aktywny bywalec

No cóż... pogratulować. Nie będę komentował.

Większość firm, jeśli robi mikrofony "dobre", to raczej z wtykami XLR. Wtyk Jack stosowany jest w sprzęcie z najniższej półki.

Domyślam się, że kiedy nagrywacie "setki" ze świadkami, to raczej nie na ulicy. Są to zapewne starannie ustawione rozmowy, w spokojnym otoczeniu, gdzie nie ma zgiełku, hałasu itp. Mam rację?
Jeśli tak, pojemnościowy mikrofon byłby OK.
Biorąc pod uwagę wszystkie okoliczności przyrody, wybrałbym Rode, VideoMic Pro, a do niego tyczkę Rode Boompole.
Obrazek
Wg. cennika Rode mikrofon kosztuje 699,- a tyczka 350,-
Obrazek
To dobra cena, bo w komplecie z mikrofonem jest osłona przeciwwietrzna (sama taka osłona potrafi kosztować tyle, co ten mikrofon). Wtyczka minijack oszczędzi wam nerwów, a resztę kasy przeznaczyłbym na słuchawki. Sugeruję dokanałowe AKG. To w dwóch zestawach (są dwie kamery, prawda?), a w trzecim zamiast słuchawek kupiłbym mikrofon AKG D55. Ten też ma wtyk minijack, a zastosowanie by miał przy rozmowach w głośnym otoczeniu (podstawiony rozmówcy bardzo blisko ust). Za pomocą standardowego uchwytu mikrofonowego można go umieścić na tej samej tyczce, co VideoMic.
Ale to tylko moja propozycja. Przypuszczam, że inni będą mieli inne. Co "fachowiec", to inna wersja - tak bywa.

Marcin
Wesela na Śląsku
VideoKrupski.pl

piątek, 28 stycznia 2011, 13:31
Aktywny bywalec
Aktywny bywalec
Bardzo dziękuje za odpowiedź. Rozumiem, że "gratulacje" dotyczą kwestii braku XLRa, a nie tego czym się zajmujemy. To był wielki błąd popełniony przez osobę, która była odpowiedzialna za zamówienie sprzętu kiedy zaczynaliśmy naszą działalność. Niestety musimy się na razie dopasować do tego co mamy. Ja zacząłem tu pracę niedawno i chcę naprawić ten błąd przez zakup możliwie optymalnego sprzętu mikrofonowego. Jeśli chodzi o fora dotyczące filmowania jest pan pierwsza osobą, która mi odpowiedziała więc dziękuję podwójnie za te cenne i konkretne informacje.

Pozdrawiam

piątek, 28 stycznia 2011, 15:23
Aktywny bywalec
Aktywny bywalec

Cała przyjemność po mojej stronie.
Jak ktoś zadaje konkretne i rzeczowe pytanie, to aż się chce odpowiadać/pomagać.
Niestety gratulacje, to był lekki sarkazm tyczący się sprzętu i budżetu, jakim dysponuje taka - zdawało by się - poważna instytucja.
Tworzenie "dziedzictwa narodowego" tanim amatorskim sprzętem - zgroza, skandal... nawet nie wiem, jakich słów użyć, by wyrazić oburzenie i złość. Mam tylko nadzieję, że to ignorancja, a nie zła wola.

Marcin
Wesela na Śląsku
VideoKrupski.pl

sobota, 29 stycznia 2011, 19:04
Bywalec
Bywalec

Polecam Sennhsera md 46. To dynamiczny reporterski niedrogi mikrofon, ma nerkową charakterystykę i doskonałe brzmienie, każdy kamerzysta na weselebędzie z niego zadowolony

Ostatnio edytowano wtorek, 31 maja 2011, 18:48 przez fan Roberta, łącznie edytowano 1 raz

piątek, 25 marca 2011, 02:07
Stały bywalec
Stały bywalec

Panowie ja mam pytanie o mikrofony z XLR, a konkretniej o tanie mikrofony z XLR. Kompletnie się na tym nie znam.
Rozumiem, że urządzenie rejestrujące (kamera) wypuszcza złączem XLR do mikrofonu określone napięcie.
Czy więc każdy mikrofon z XLR można do kamery podłączyć bez obawy że się zjara cy cóś?
Są np. najtańsze mikrofony z kablem:
http://www.e-musicshop.pl/Shure_PG_48_XLR-67.html
http://www.e-musicshop.pl/DAP_PDM_10-3930.html
Czy ja to mogę podłączyć bez obaw do kamery?
I druga sprawa: czy do wywiadów lepiej kupić mikrofon z mniejszą impedancją (200-250ohm) czy większą (600ohm)?

poniedziałek, 28 marca 2011, 16:38
Aktywny bywalec
Aktywny bywalec

Wejście mikrofonowe XLR może wysyłać napięcie "Phantom" to mikrofonu, ale nie musi. Najczęściej jest to (albo przełącznikiem przy gniazdku, albo w menu) wyłączane.
Phantom Power używasz, gdy podłączasz zgodny z tym standardem mikrofon pojemnościowy. Używając dynamicznego możesz zasilanie Phantom wyłączyć.
Na pewno jednak niczego nie "zjarasz".

Co do impedancji mikrofonu, niestety (dla kogoś, kto nie jest "oblatany") to nie jest parametr decydujący o jakości. To jak z kolumnami audio: mogą mieć REWELACYJNE parametry, ale... nie brzmią.
Ja tam lubię mikrofony AKG, i cenię również Shure. Mają jasne, otwarte brzmienie, które ładnie brzmi samo w sobie, a i łatwo jest nad nim zapanować przy montażu.

Marcin
Wesela na Śląsku
VideoKrupski.pl

wtorek, 29 marca 2011, 17:54
Stały bywalec
Stały bywalec

W porządku, ale o czym decyduje opór w mikrofonach? Czy dobrze rozumuję, że wieksza impedancja = mniejsza czułość?

środa, 30 marca 2011, 00:07
Aktywny bywalec
Aktywny bywalec

Możnaby tak przyjąć, tylko pamiętaj, że ten parametr współpracuje z przedwzmacniaczem w kamerze. Dużo więc zależy od toru kamery.
Ten sam mikrofon podłączony pod rózne urządzenia (kamera, mikser, preamp mikrofonowy) będzie miał różne charakterystyki.
Dla tego próba wyrobienia sobie zdania na podstawie "liczb" w przypadku mikrofonu (tak samo, jak i kolumn, słuchawek a nawet wzmacniacza itp.) jest z góry skazana na niepowodzenie.

Z drugiej strony zadanie, jakie stawiasz przed tym mikrofonem nie jest jakieś wymyślne, i nie ma co wyważać dawno otwartych drzwi, ani też odkrywać Ameryki. Dorabianie ideologii i sztuczne komplikowanie nie ma sensu. I nie lekceważę tutaj Twojego problemu, tylko sygnalizuję:

Mikrofon estradowy, wokalny będzie dobry. Dzięki małej czułości świetnie odseparuje głos rozmówcy od szumu (a czasem wręcz hałasu) tła, a barwa nastawiona na wokal podkreśli głos. Dla mnie tyle w tym temacie. Jeśli ktoś nie chce kupić dobrego mikrofonu i pracować na nim, tylko pisać pracę doktorską, dyskusja może się ciągnąć miesiącami. Obawiam się jednak, że róznica będzie taka, iż wniosek będzie ten sam tylko poparty obszernym, naukowym dowodem.

Marcin
Wesela na Śląsku
VideoKrupski.pl

środa, 30 marca 2011, 11:05
Stwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 26 ]  Przejdź na stronę 1, 2  Następna strona