Teraz jest poniedziałek, 27 stycznia 2020, 03:23

Stwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 26 ]  Przejdź na stronę Poprzednia strona  1, 2
 jaki mikrofon do reportazy ? 
Autor Wiadomość
Stały bywalec
Stały bywalec

Post Re: jaki mikrofon do reportazy ?
MKmagic napisał(a):
Jeśli ktoś nie chce kupić dobrego mikrofonu i pracować na nim, tylko pisać pracę doktorską, dyskusja może się ciągnąć miesiącami. Obawiam się jednak, że róznica będzie taka, iż wniosek będzie ten sam tylko poparty obszernym, naukowym dowodem.

Trochę przefilozofałeś - bez obrazy. Nic chyba w tym dziwnego, że staram się dobrać odpowiedni mikrofon za małą kasę. Nie dlatego że - jak to określiłeś - nie chcę kupić dobrego, tylko dlatego że zwyczajnie kasy nie mam. Są inne wydatki.
Zamówiłem ten: http://www.e-musicshop.pl/SHURE_8900-1886.html
i mam nadzieję, że da radę. Dziękuję za objaśnienie sprawy.

środa, 30 marca 2011, 18:09
Aktywny bywalec
Aktywny bywalec

Oczywiście, że da radę. Poradzę Ci tylko - weź taśmę izolacyjną (Scotha jakiegoś ładnego), włącz mikrofon i zaklej włącznik. Nie zdarzy Ci sie przykra niespodzianka przy pracy.

NowyPit napisał(a):
Nie dlatego że - jak to określiłeś - nie chcę kupić dobrego, tylko dlatego że zwyczajnie kasy nie mam.

Ja się całkowicie zgadzam, że trzeba szukać najlepszych produktów za najmniejszą kasę. Sam też tak robię!!!
Tylko nie tak. Mikrofonu nie szukamy na podstawie tych parametrów! O to mi chodziło. Nie kupisz samochodu, który ma rozstaw kół X, a nie Y, tylko taki, jaki Ci się podoba, daje komfort jazdy i wygodę. Rozstaw osi jest jednym z wielu parametrów. Wpływa, ale przy okazji z wieloma innymi parametrami.
To samo z mikrofonem. Ma swoje paratmetry, ale ich setka na raz daje w sumie efekt, jakim jest brzmienie i to na jego podstawie (a także takich elementów, jak przenoszenie zakłóceń z obudowy, kabla, podatność na wiatr i kilka innych, których w parametrach, ani katalogu nie znajdziesz) wybierasz TEN a nie inny.

Dywagacje na temat czułości/impedancji/rozpiętości dynamicznej są dla mnie filozofowaniem. Szukanie taniego i dobrego - NIE.

Marcin
Wesela na Śląsku
VideoKrupski.pl

wtorek, 5 kwietnia 2011, 20:10
Aktywny bywalec
Aktywny bywalec

MKmagic, masz tego VideoMica Pro? Jak się sprawuje to podbicie 20db?

wtorek, 5 kwietnia 2011, 23:17
Aktywny bywalec
Aktywny bywalec

Cyferki jakieś tam jednak znaczenie mają. Czy do wzmacniacza lampowego o mocy powiedzmy 1W dobrym rozwiązaniem będą choćby najlepiej brzmiące kolumny o skuteczności w okolicach 80dB? Wątpię. Albo podłączenie kolumn o impedancji 4ohm kiedy trafo wyjściowe wymaga 8ohm? Pierwszy lepszy link z google na temat impedancji i innych parametrów mikrofonu http://wwwnt.if.pwr.wroc.pl/kwazar/jakt ... arams.html
Bez zapewnienia odpowiednich warunków pracy mikrofonowi jak i przedwzmacniaczowi nie osiągnie się optymalnych parametrów pracy urządzeń. A cyferki są po to aby te warunki poznać. To tak jak wlać do bolidu F1 dziadowskie paliwo.

środa, 6 kwietnia 2011, 11:53
Stały bywalec
Stały bywalec

A na marginesie dodam, że wspomniany sklep e-musicshop.pl to jeden z najorginalniejszych jakie poznałem. Dzień po zamówieniu zadzwonił do mnie pan z informacją, że zamówiony mikrofon nie jest już produkowany (do dziś wisi na stronie jako dostępny), więc przyślą droższy zamiennik po przelaniu większej sumy. Poprosiłem o info na maila, żebym mógł zerknąć na produkt. Maila nie było więc zadzwoniłem - ponoć wysyłali kilkakrotnie, ale żaden nie dotarł. Potem pisałem przez kilka dni - zero odzewu. Więc w kolejnym mailu poprosiłem o zwrot kasy i tutaj odpowiedź była błyskawiczna: oczywiście że zwrócą. Przyznacie - dziwny jakiś ten sklep. Oby tylko zwrócili kasę.

środa, 6 kwietnia 2011, 21:02
Aktywny bywalec
Aktywny bywalec

Przemek_PC napisał(a):
Bez zapewnienia odpowiednich warunków pracy mikrofonowi jak i przedwzmacniaczowi nie osiągnie się optymalnych parametrów pracy urządzeń. A cyferki są po to aby te warunki poznać. To tak jak wlać do bolidu F1 dziadowskie paliwo.

Zgoda!
Ale:
1) słuchając - bez cyferek - poznasz, że warunki są złe
2) nie słuchając - same cyferki powiedzą Ci coś TYLKO wtedy, gdy się na nich dobrze znasz.

Prawda?

Marcin
Wesela na Śląsku
VideoKrupski.pl

czwartek, 7 kwietnia 2011, 07:13
Aktywny bywalec
Aktywny bywalec

Prawda ! Ważniejsze ucho od cyferek bo pasmo 20-20000Hz ma każdy CD a jednak brzmią diametralnie różnie. Jednak rzut oka na cyferki czy to w ogóle się nadaje do danej aplikacji jest konieczny, takie pierwsze sito.

czwartek, 7 kwietnia 2011, 09:26
Aktywny bywalec
Aktywny bywalec

Jasssssne Przemku!!!!
Ale trzeba mieć o tym pojęcie - który parametr jest ważny. Właściwie nie parametr. Te mówią niewiele. Przy mikrofonach częściej patrzę na charakterystyki - kierunkową i częstotliwościową. To daje JAKIEŚ pojęcie o tym, jakie brzmienie MOŻE mieć mikrofon.

Każdy parametr mikrofonu podawany jest nominalnie, a większość z nich zmienia się w zależności od innych czynników. Np. czułość nominalna wiele nie mówi, bo jest... nominalna. A zmienia sie ona w zależności od częstotliwości i od kierunku. Dla tego nie pojedyncze cyferki, tylko wykresy.

ALE

Porównywał ktoś parametry (dane techniczne) chińszczyzny z mikrofonami AKG/Beyerdynamic/Shure itp.?
Najlepiej - ktoś, kto zna się na tym... średnio?

Marcin
Wesela na Śląsku
VideoKrupski.pl

czwartek, 7 kwietnia 2011, 19:33
Bywalec
Bywalec

Przy przetwornikach typu mikrofony czy głośniki nie wszystkie parametry są mierzalne. Podobnie jak z winem, skład praktycznie mają taki sam, a niektóre smakują lepiej.
Nie można zdefiniować cyframi: metalicznego ani aksamitnego brzmienia.
Jakość brzmienia mikrofonów, to subiektywne odczucie.

poniedziałek, 11 kwietnia 2011, 20:33
Bywalec
Bywalec

a czy zewnętrzny mikrofon dodatkowy jaki mam dołączony do zestawu (długi z osłonką) jest wystarczający do tzw. wywiadów na weselu, czy powinno się mieć na kablu mikrofon podłączony do kamery i dawać go do ręki rozmówcy? Pytam bo nie używałem jeszcze tego dodatkowego, wbudowany był do tej pory wystarczający.

czwartek, 5 maja 2011, 01:04
Aktywny bywalec
Aktywny bywalec

Mikrofon na przewodzie, dynamiczny, który albo dasz do ręki rozmówcy, albo poprosisz kogoś o pomoc i zrobisz mu krótkie "szkolenie" da Ci ten komfort, że wywiad zawsze będzie dobrze słyszalny.
Zrobiłem w zeszłym sezonie taki numer, że wywiady z gośćmi przeprowadziłem na... parkiecie podczas tańca. Muzyka grała wyjątkowo głośno (dance podawany przez zawodowego DJ na zawodowym nagłośnieniu). Przy dobrym ustawieniu sprzętu żaden problem!

Za pomocą mikrofonu KIERUNKOWEGO z kompletu kamery nagrasz przyzwoicie (tylko przyzwoicie) brzmiący głos, gdy wyjdziesz z pomieszczenia przynajmniej na korytarz gdzie NIE słychać muzyki (jeśli słychać, ale cicho, już może być kiepsko) lub wręcz na dwór.
Jeśli w komplecie masz mikrofon stereo o charakterystyce nerkowej lub dookólnej, w ogóle bym się nie fatygował - wywiad wyjdzie jak z amatorskiej kamery z Media Markt. Dobre, gdy goście "rzucają hasła" wesoło, a Ty to dajesz w formie przebitki. Na poważny wywiad to się nie nada.

Marcin
Wesela na Śląsku
VideoKrupski.pl

poniedziałek, 9 maja 2011, 12:11
Stwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 26 ]  Przejdź na stronę Poprzednia strona  1, 2