Teraz jest środa, 25 kwietnia 2018, 10:39

Stwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 27 ]  Przejdź na stronę 1, 2  Następna strona
 Osprzęt do wideofilmowania. 
Autor Wiadomość
Nowy
Nowy

Post Osprzęt do wideofilmowania.
Witam!~
Chcę zająć się wideofilmowaniem imprez okolicznościowych.
Zdecydowałem się na kamerę Canon xh a1. Teraz potrzebuję małej rady.
Chodzi o cały osprzęt jaki mi będzie potrzebny (mikrofon, stsyw naramienny lub flycam, lampa na kamerę i lampy na statywach oraz jeszcze coś o czym pewnie zapomniałem). Chodzi mi o konkretne modele i oczywiście nie za nie wiadomo jakie pieniądze. Kamera kosztuje w polsce jakies 13 tys., w USA około 8 tys., a w anglii jakieś 10 tys. Wiadomo że potrzebne będą dwie.
Mam jeszcze takie pytanko. Czy na dzisiejsze czasy nagrywanie filmów w HD to wymóg konieczny? Bo jeśli nie to zastanawiam się jeszcze na Canon-em XL2.
Nagrywanie filmów w HD wiąże się z nagrywaniem ich na Blu-Ray. No chyba że jest możliwość skompresowania takiego filmu do rozmiaru chociaż DVD-DL.
Ja osobiście zajmuję się fotografią więc temat filmowania nie jest mi całkowicie obcy.
Doradźcie.

sobota, 1 stycznia 2011, 18:23
Stały bywalec
Stały bywalec

Post Re: Osprzęt do wideofilmowania.
ja pracuje na kamerze hdv sony fx1, rejestruje obraz w hd ale jeszcze nigdy zadna para mloda nie skorzystala z zakupu plyty bluray, wiec hd nie jest wymogiem, co do osprzetu to lampa napewno, mikrofon masz juz wbudowany a stabilizacja wedlugo potrzeb :)

poniedziałek, 3 stycznia 2011, 01:02
Nowy
Nowy

Proszę Pana

W przeszłości miałem okazję pracować jako operator kamery przy obsłudze imprez okolicznościowych . Były to konferencje, sympozja, eventy oraz śluby i wesela. W swojej pracy korzystałem z kilku rodzajów kamer i akcesoriów.

Oto akcesoria, które wydają mi się najbardziej przydatne przy nagrywaniu filmów podczas imprez okolicznościowych. Podaję też Panu ich przybliżone ceny.

mikrofon nakamerowy- Rode Stereo Videomic - 550 zł
lampa Akurat Lightning LED LL160d - 1450 zł
2 x bateria do lampy (zamienniki) + ładowarka - 450 zł
statyw naramienny Tytan - 390 zł
statyw stacjonarny Libec ze sterownikiem Lanc - 1500 zł
steadicam Merlin -3000 zł
zestaw czterech lamp wraz ze statywami, parasolkami i okablowaniem - 2500 zł

Nagrywanie filmów w rozdzielczości HD nie jest konieczne, jednak coraz częściej klienci życzą sobie dostać film na płycie Blu-Ray. Jeśli nie chce Pan czuć się ograniczony w stronę swoich klientów, myślę, że warto zastanowić się nad wariantem HD.

Mam nadzieję, że chociaż w niewielkim stopniu mój post jest dla Pana pomocny.

Pozdrawiam uprzejmie,

P.Cz.

wtorek, 4 stycznia 2011, 00:04
Aktywny bywalec
Aktywny bywalec

Doświadczenia z sezonu 2010:

- w gorącym sezonie 120% weekendów zajętych (posiłkowałem się znajomymi, gdy terminy się nakładały) a także były wesela w tygodniu, z czego tylko 2 klientów NIE (!!!) wzięło Blu-Ray. Podkreślę, że opcja bez BD była tańsza, więc to nie cena decydowała.

Uważam zatem, że HD w tym momencie już nie jest "opcją dodatkową". U mnie to standard, a na życzenie (nawet wyraźnie życzenie po objaśnieniu konsekwencji) mogę zrezygnować z BD. Nagrywać i montować i tak będę w HD.
W momencie, gdy odtwarzacz BD można kupić za 250zł to zupełnie zrozumiałe.

Jeśli to Ci się wydaje kontrowersyjne, to uprzedzam: to jeszcze nic, teraz dopiero się zacznie! :)
Wyobraź sobie sytuację, że "zbroisz się", żeby pracować w mojej firmie, wg, moich zaleceń i uczyć się ode mnie fachu. Pierwsza rzecz, to CAŁKOWITY ZAKAZ używania narzędzi tortur, typu "statyw naramienny" (co za idiotycznie paradoksalne określenie). Albo kręcisz "z łapy", albo ze statywu - KROPKA. Za to dokładamy do statywu (prawdziwego) i myślimy o MINIMUM Manfrotto z głowicą 501. Canon ma w miarę przyzwoicie pracujące pierścienie, więc żaden sterownik potrzebny nie będzie. W każdym razie nie na początek.
Jeśli kamery pracować mają dwie, jedna z nich może mieć mikrofon stereo (ten Rode). Druga musi mieć kierunkowy. Nie wiem, jak to działa w Canonie. Sony, której używam ma bardzo dobrze wybierający kierunkowy w komplecie i nic nie musiałem wymieniać.
O steadycam pomyślałbym dopiero w następnym sezonie - najpierw trzeba wyszlifować warsztat (w jeden sezon - wiem, nie śmiejcie się), a potem dopiero myśleć od "extrasach".
Jako fotograf o świetle masz pojęcie, więc o tym nie trzeba dyskutować.

...ale to tylko opcja, gdybyś miał pracować ze mną. Wiem, że jestem "faszystą" w pracy i reguły tu panują żelazne. Ty pewnie zrobisz inaczej, bo jak przypuszczam moje poglądy są raczej niepopularne na tym forum i znajdzie się setka osób, które w najlepszym przypadku nie zgodzą się ze mną. Dla mnie to jednak działa. Tak mnie nauczono i tak staram się uczyć dalej.

Marcin
Wesela na Śląsku
VideoKrupski.pl

sobota, 8 stycznia 2011, 21:48
Aktywny bywalec
Aktywny bywalec

MKmagic napisał(a):
jak przypuszczam moje poglądy są raczej niepopularne na tym forum i znajdzie się setka osób, które w najlepszym przypadku nie zgodzą się ze mną.

Skąd takie wnioski??? 8O

wtorek, 11 stycznia 2011, 15:10
Aktywny bywalec
Aktywny bywalec

Czytam (ze zrozumieniem) inne posty.
No, może przesadziłem z tą setką, góra 95 osób.

Nie raz czytałem o uwielbieniu do "statywów naramiennych", które moim zdaniem są idiotyczne. Ani nie stabilizują tak naprawdę pozycji (pseudo) naramiennej, ani nie ułatwiają pracy (tylko pozornie to robią), bo zdjęcie tego cuda z ramienia trwa za długo, a potem praca z tym czymś zapiętym do kamery jest praktycznie niemożliwa. A na wypinanie czasem (a może nawet często) czasu może nie być.
Statyw, to statyw. A jeśli praca z ramienia, to kamerą naramienną. Jeśli praca z ręki, to z ręki. taki mariaż nie ma sensu.

A poza tym: zastosowanie mikrofonów, podejście do HD... to wyraźnie świadczy o tym, że workflow i technologię produkcji mamy zupełnie inną.

Należy podkreślić z całą stanowczością, że ani nikogo nie potępiam, ani nie wyśmiewam. Po prostu mam inne podejście. Jest wiele osób, które prawdopodobnie robią genialne rzeczy. Jednak technologie opracowali sami, i oni się w tym dobrze czują, a w ich specyficznych warunkach to się nie mści. Jeśli ktoś zaczyna, dobrze jest go nauczyć od razu dobrze (bezpiecznie). Swoje doświadczenie opieram na tym, co sie nauczyłem w szkole i doświadczeniu starszych (i bardziej doświadczonych) kolegów, którzy kiedyś uczyli mnie fachu. Dla tego takie metody pracy są dla mnie całkowicie nieakceptowalne.

Ot, i wszystko.

Marcin
Wesela na Śląsku
VideoKrupski.pl

wtorek, 11 stycznia 2011, 15:38
Aktywny bywalec
Aktywny bywalec

Swieta prawda,albo statyw albo pewna reka i stabilna pozycja w nietypowych momentach,ktorych na weselu jest wiecej niz tych typowych.

środa, 12 stycznia 2011, 00:44
Aktywny bywalec
Aktywny bywalec

Jednak trochę się dziwię, że MKmagic czujesz się taki wyalienowany w swoim podejściu do tematów, które poruszyłeś. Moim zdaniem znajdzie się 100, no może 95 userów tego forum, którzy podpiszą się pod tym, co napisałeś.
To nie faszyzm, to dobry warsztat pracy.
Pozdrawiam.

środa, 12 stycznia 2011, 16:15
Aktywny bywalec
Aktywny bywalec

A to cieszy. Dziękuję.
To może określmy inaczej: nie w sztukach, a w procentach tych "aktywnych" userów. :)

Marcin
Wesela na Śląsku
VideoKrupski.pl

środa, 12 stycznia 2011, 17:47
Aktywny bywalec
Aktywny bywalec

grandmis napisał(a):
Podaję też Panu ich przybliżone ceny.

Większość cen zaniżona.

niedziela, 30 stycznia 2011, 18:08
Stary wyjadacz
Stary wyjadacz

Cytuj:
Nie raz czytałem o uwielbieniu do "statywów naramiennych", które moim zdaniem są idiotyczne. Ani nie stabilizują tak naprawdę pozycji (pseudo) naramiennej

Z doświadczenia wiem, że jednak stabilizują :wink: Może i przy kamerach canona nie jest on potrzebny bo canon ma świetną stabilizację ale np. przy fx1 na którym pracowałem statyw naramienny sporo pomagał. Nie mówiąc już o lustrzankach. Spróbuj nakręcić coś z ręki z obiektywem chociażby 50mm.

sobota, 5 lutego 2011, 12:46
Moderator
Moderator

- ha... dokładnie tak!
W sprawach technicznych przyjąłem nie odzywać się, jeśli nie jestem czegoś pewien.
Nie będę teraz szukał, ale temat statywów naramiennych był dość obszernie poruszany i przypomnieć należy, że podzielić je można na naramienne i nakarkowe dające zupełnie inną stabilizację.
Nie posiłkujcie się Kochani plotkami i opowiastkami nie mając praktycznego doświadczenia ze sprzętem "w akcji", bo nic temu nie dorówna i nie będzie lepszym, niż sprawdzian w praktyce. Tylko zawieszenie na karku i podpora nie wyżej jak w pasie daje gwarancję prawdziwej stabilności.
Przykro mi, że nie należę do tych waszych 95 procent userów, którzy wchłaniają wszystko, co wyczytają gdyż ja, należę do tych, którzy aby się do czegoś przekonać i móc wyrazić swoją opinię, muszą to sprawdzić wzdłuż i wszerz i nie wystarczą mi przypuszczenia innych nie podparte doświadczeniami.
Hirosz - szacun

niedziela, 6 lutego 2011, 04:04
Aktywny bywalec
Aktywny bywalec

Hirosz napisał(a):
Może i przy kamerach canona nie jest on potrzebny bo canon ma świetną stabilizację ale np. przy fx1 na którym pracowałem statyw naramienny sporo pomagał

Wiesz, ja o tym pisałem, bo może i używam teraz Z7, która też ma jakiś stabilizator (najczęściej jednak wyłączony, bo na statywie strasznie przeszkadza), ale pracując na Becie, czy też naramiennej DV500 JVC raczej stabilizacji nie ma żadnej, poza "betonową łapą".
Nie twierdzę, że zrobiłbym idealnie stabilne ujęcie lustrzanką z obiektywem 50, ale stabilizacji nie szukałbym w "staywie naramiennym". To na bank nie!
Są inne rozwiązania.

Marcin
Wesela na Śląsku
VideoKrupski.pl

niedziela, 6 lutego 2011, 08:32
Stary wyjadacz
Stary wyjadacz

Cytuj:
przypomnieć należy, że podzielić je można na naramienne i nakarkowe dające zupełnie inną stabilizację.

O tym nie wiedziałem :) Więc ja raczej używałem "nakarkowego".

Lustrzanką ze stałką 50mm z ręki materiał wygląda mniej więcej tak: http://www.youtube.com/watch?v=QQVEjKJv-5M
Sporo pewnie zależy od wyważenia kamery. Na pewno z ręki obraz będzie drżał, a ze statywu (http://www.youtube.com/watch?v=kkLo5n2DLrs) pływał co zbytnio nie przeszkadza.

niedziela, 6 lutego 2011, 14:22
Stały bywalec
Stały bywalec

Czasami z ręki i owszem jest wygodniej i poręczniej, tylko jak długie ujęcia mozna tak zrobić. Z doświadczenia wiem , że tripod podczas błogosławieństwa nie zawsze się sprawdzi, ciasne mieszkania, meble dookoła, nie ma gdzie go rozstawić, dodatkowo czasami trzeba szybko zmienić pozycję z tripodem za dużo było by zamieszania. Błogosławieństwo czasami trwa kilkanaście minut i te właśnie statywy naramienne dużo mi pomagają w uzyskaniu stabilnych ujęć. Owszem do krótkich "teledyskowych" ujęć mozna robić tylko z ręki ale nie dłużej jak 1-2 minut, później można zapomnieć o stabilności. Statyw naramienny oczywiście nie nadaje sie wogóle do robienia zdjęć w ruchu np. maszerując, chociaż ja mam patent na specjalny chwyt takiego zestawu i można robić też ujęcia z marszu, ale normalnie na karku się nie da. Idealnie odciąża ręce kręcąc ujęcia statyczne , stojąc w miejscu i pozwala na swobodne manipulowanie parametrami kamery, z ręki to raczej niemożliwe, aby operować pierścieniami nie poruszając kadru. Wszystkie takie urządzenia są skonstruowane do pewnego celu, jeżeli ktoś wymaga od takiego urządzenia płynnych ujęć w marszu , to niewłaściwie interpretuje jego przeznaczenie. Ja nie wyobrażam sobie iść na robotę weselną bez takiej podpory jak statyw naramienny, oczywiście z kamerą handy. Pozdrawiam

NEX-VG10E, podgląd NEWAY 7677HBT, DVC30, Vegas 10, Ulead Media Studio 7Pro, komputer i7 2600, mixer audio SoundCraft, compressor limiter DBX, mikrofon StudioProjects B1, sterowniki lanc Manfrotto i Libec, statywy Velbon DV7000, Slide kamera S980.

czwartek, 17 lutego 2011, 17:13
Stwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 27 ]  Przejdź na stronę 1, 2  Następna strona