Teraz jest niedziela, 16 grudnia 2018, 12:34

Stwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 7 ] 
 Wiele pytań na początek 
Autor Wiadomość
Aktywny bywalec
Aktywny bywalec
Post Wiele pytań na początek
Witam szanowni video-filmowcy.

Jestem Krzysztof i jako początkujący ( a raczej raczkujący ) operator i montażysta mam do was kilka pytań ...
Wiem wiem jako początkujący powinienem dojść do celu metoda prób i błędów , ale czy taka metoda wyklucza zadawanie pytań ??

Na początek nauczony doświadczeniem napisze czym dysponuje co oczekuje i o co pytam byście wiedzieli jak mnie ugryść :D

Więc na stałe mieszkam w UK ( co wyklucza mnie jako waszą przyszłą konkurencje ) od jakiegoś czasu zajmuje się Filmowaniem ( nie odpłatnie bo zazwyczaj po znajomości lub w formie wolontariatu ) imprez i uroczystości ...
Ostatnio miałem sporo propozycji filmowania wesel i zorientowałem się iż jest to bardzo mało wykorzystany teren jeśli chodzi o polskie firmy.
Badanie rynku doprowadziło mnie do podjęcia decyzji o założeniu działalności mającej na celu usługę Filmowo-graficzną a dokładniej zamierzam zajmować sie tak filmowaniem wesel, imprez i innych uroczystości jak i obróbką graficzną zdjęć ... firma zakłada też inne cele które tu sa raczej nieistotne ....
Tera tak wiem co chce ... ale co mam ...
Więc :

Kamera:
Panasonic HDC - HS300 ( wiem że nawet nie jest to sprzęt do jakiejkolwiek zabawy ale to mój pierwszy sprzęt i jak dotąd jestem z niego , jak i znajomi zadowolony a kupowany był jako kamera do domu a nie na nagrywanie imprez )
Tripod:
Giottos MTL8350B Carbon Fibre Tripod
Dodatki:
CV 2800 Videolight
Lens:
Raynox DCR-225 Pro Tele Photo2.2
Raynox DCR-730 Wide engle 07x
Raynox Image filter ( między inymi Triangle i Vertical )
Color filter ( niecieski, czerwony, żółty, pomarańczowy )
4i8 Star filter
Ring adaptor (43-52 )
2xHDpro Tlelephoto
3xHDpro Hi-res
3x Hi-res
Basel Pro Serie 180* Ultra Fisheye
Komputer Stacjonarny:
Płyta:Foxconn X38A (2 PCI, 2 PCI-E x1, 3 PCI-E x16, 4 DDR2 DIMM, 2 DDR3 DIMM, Audio, Dual Gigabit LAN, IEEE-1394)
Procesor: DualCore Intel Core 2 Duo E8500, 3166 MHz (9.5 x 333)
Pamięć: 4x - Kingston 99U5429-007.A00LF 2 GB DDR2-800 DDR2 SDRAM (6-6-6-18 @ 400 MHz) (5-5-5-15 @ 333 MHz) (4-4-4-12 @ 266 MHz)
Karta graficzna:NVIDIA GeForce 9600 GT (512 MB)
Zasilacz:
1000 V Enermax Galaxy DXX
HDD:
6x ST32000641AS - Barracuda XT SATA 6Gb/s 2TB Hard Drive
Optyka:
DVD RW AD-7191A ATA Device (DVD+R9:8x, DVD-R9:8x, DVD+RW:20x/8x, DVD-RW:20x/6x, DVD-RAM:12x, DVD-ROM:16x, CD:48x/32x/48x DVD+RW/DVD-RW/DVD-RAM)
HL-DT-ST DVDRAM GH22NS50 ATA Device
Oraz laptop:

korzystam z programów :
Corel VideoStudio Pro X3
Adobe Premiere Pro CS4
Aurora Media Workshop 3.3.15.7
EDIUS.v6.01
( no może w tej chwili korzystam głównie z Adobe i Corela bo na te mam licencje a Edius i Aurora mam na razie testowe wersje ale zawsze :D )

Teraz skoro postanowiłem założyć firmę potrzebuje profesjonalnego sprzętu
I tu pytanie do was :
1. Jaka kamera a może lustrzanka ??
2. Oświetlenie czy jest tak bardzo potrzebne dodatkowe oświetlenie ??? Mam dwie lampy i raz nawet chciałem je wykorzystać ale państwo młodzi stwierdzili iż wolą bez ... a jeśli są potrzebne to a jakie zwrócić szczególną uwagę
3. Mikrofon ?? jaki po co ??
4. Statyw ... oczywiście że jest wymagany ... ale jaki na co zwrócić szczególną uwagę
5. Czy sprzęt który posiadam nadaje sie do edycji cxzy musze coś w nim zmienić ??
6. Na co powinienem zwróćić uwage startując w tej branży ??

Przejrzałem całe forum , poczytałem na innych stronach , kupiłem kilka ksiązek, i poradników .
Ciągle zdobywam informacje bo uważam iż jeśli już zabrać się za taką branże to na początek trzeba zebrać wszelkie możliwe informacje jakie się da by potem nie mówić że się o tym czy o tamtym nie wiedziało ...

Wiem pytania są na poziomie małego dziecka ...
wiem informacje są na forum ...
wiem że zawracam d...
Ale pomyślałem że przyda się taki Tutorial dla bezmózgów by wiedzieli na co się nastawiać jak chcą się bawić w tej branży :D

Specjalnie też nie podaje ile mogę wydać bo uważam takie limity za głupotę , zamierzam robić usługę dobra by klient był zadowolony by to robić trzeba mieć 5 rzeczy ( przynajmniej moim zdaniem ) 1. chęci, 2.Profesjonalny sprzęt 3.Talent 4. wiedzę i doświadczenie 5. chęć nauki i rozwoju
Wiem nie każdy z nas ma wszystkie te rzeczy ( ja nie mam na 100% :D )ale można nadrabiać to czego nam brakuje tym co możemy dopracować , talent można zastąpić doświadczeniem i ciężką pracą , profesjonalny sprzęt można zastąpić talentem , ciężką pracą i chęciami . ale te punkty są ważne . Temu też limitu kasowego nie ustawiam .. co nie znaczy że będę zadowolony jak ktoś mi wypisze sam sprzęt z najwyższej pułki , napiszcie dlaczego ta kamera a nie inna ...
Chciałbym by wasze posty pomogły nie tylko mi ale też i innym początkującym .... by były podpora do własnych decyzji a nie suchym wypisywaniem jaki sprzęt kupić ... wiecie coś jak warsztaty dla chcących tym się zajmować .... zachęta do podjęcia takiego kierunku ...

żeby nie być gołosłownym zastanawiam się nad tymi modelami kamer :

Canon XM2 3CCD Mini DV Camcorder
Canon XH A1s High Def Mini-DV Camcorder
Canon DM-XL2 3CCD Mini DV Camcorder
Sony NEX-VG10 Interchangeable Lens Camcorder
Sony HDR-FX1000 HDV Camcorder
Sony HVR-A1 Pro HDV Camcorder

Z zainteresowaniem identycznym jak są podane :D

Pozdrawiam I z góry dziękuje za wszelkie pomocne wypowiedzi :D

czwartek, 10 lutego 2011, 04:05
Nowy
Nowy

Post Re: Wiele pytań na początek
Przedewszystkim ćwicz, ćwicz i ćwicz. Ogładaj dużo filmów i je analizuj i analizuj. Myśl o ujęciach i koniecznie zapoznaj się z Książkami gramatyka obrazu filmowego , światłem w filmie itp...
Co do sprzętu to poszukaj wygodnego - nagrywającego na kartach pamięci, najlepiej z wymienną optyką.
Mieszkasz w Uk to masz dostęp do BBC - ogładaj programy na BBCfour tam jest dużo ładnych ujęć, przejśc itp. Zobacz jak są skonstruowane te filmy.
Pozdro

czwartek, 10 lutego 2011, 12:24
Aktywny bywalec
Aktywny bywalec
Dokładnie to robie teraz ...

Gramatyka obrazu filmowego własnie mam na warsztacie ( sprowadziłem ją sobie z polski przez znajomego ) , jakie jeszcze polecicie książki z którymi warto się zapoznać ??
Poza tym YouTube zawiera wiele pomocnych filmów no i Google się też kłania ... ogólnie od ponad 3 tygodni nie odchodzę od kompa pochłaniając wszelkie informacje ( Lubie być przygotowany )

Co do samych ćwiczeń ... mogę ćwiczyć swoją dotychczasową kamerą ale czy jest sens ... wolałbym kupić coś porządnego i zacząć ćwiczyć już tym ...
Normalnie w Polsce pewnie poszukał bym jakiejś firmy z wypożyczaniem kamer ... ale tu takiej nie znalazłem ..., rozmawiałem z jedną ale powiedzieli mi wprost iż jest to za duże ryzyko ....
Ale właśnie jaki sprzęt, co, jakie materiały,

Prawdę mówiąć pisząc posta ( po przestudiowaniu forum - choć przyznaje nie całego bo zajęło by mi to lata ) nie spodziewałem się że ktoś mi w ogóle odpisze ...

Dzisiaj na przykład po rozmowie ze znajomym ( pracował kiedyś w TVP1 ale jako operator dźwiękowy ) doszedłem do wniosku że na początek chyba najlepszym wyborem kamery będzie Canon XH-A1S , jego cena nie jest powalająca a już można nią spokojnie operować i ćwiczyć ...

Rozglądam się też za firmą tu w UK u której będę mógł zrobić jakiś staż i doświadczenie ... ale najpierw muszę się niestety zaopatrzyć w sprzęt ...

Tak czy inaczej Kinomaniak wielkie dzięki za odpowiedz , twoje rady na pewno wliczę w repertuar środków zdobywania wiedzy :D

Pozdrawiam Krzysztof

czwartek, 10 lutego 2011, 17:46
Aktywny bywalec
Aktywny bywalec

Co do Google i internetu, to polecam ostrożność. Jest tu wiele cennej wiedzy ale i wiele kompletnych bzdur. Ty, jako niedoświadczony świerzak nie masz filtra, który pozwoli Ci odsiać te bzdury, a skupić się na konkretach - wchłoniesz wszystko.

Nawet tutaj nie wszystkie informacje są do polecenia z czystym sumieniem. Choć tu statystyka jest milion razy lepsza, niż w internecie ogólnie. Ale pewnie nie zszokuje Cię to zbytnio, że są tu świetni operatorzy, jak i przeciętne ślubokręty. Ci drudzy, mając w pracy kamerkę z Media Markt ustawioną na zielonym programie udają wielkich producentów filmowych, aby wieczorem na forum głosić prawdy absolutne o filmowaniu, konfiguracji kamery czy o montażu.

To tak z doświadczenia i ku przestrodze.

Marcin
Wesela na Śląsku
VideoKrupski.pl

wtorek, 15 lutego 2011, 10:03
Aktywny bywalec
Aktywny bywalec
Minęło sporo czasu od ostatniego posta i jak widzę nie za dużo osób napisało cokolwiek ... strach przed wyrabianiem sobie konkurencji ??

Ale do rzeczy .
MKmagic wielkie dzięki za to co napisałeś i za twoje pisanie ( przebrnąłem przez sporą część forum )

Udało mi się zdobyć tutaj staż w firmie zajmującej się weselami oraz niewielki starzyk w samym BBC jako pomocnik osoby zajmującej się samą Edycją video ... Więc moja wiedza jak i umiejętności poszły sporo do przodu ... nadal zastanawiam się na kamerą bo jeszcze nie wybrałem konkretnego modelu ale kilka kamer miałem już w ręku i troszkę się nimi bawiłem , zaskakuje mnie jakość uzyskanego materiału oraz możliwości jakie niesie ze sobą "ręczna" zabawa z nimi :D

Mam nadzieje że za jakieś 2-3 lata będę mógł stanąć o własnych siłach i zająć się własnymi filmami ... ale na razie mam przed sobą jeszcze długą drogę :D

pozdrawiam wszystkich :D

sobota, 2 kwietnia 2011, 01:53
Moderator
Moderator

Feyllin napisał(a):
Minęło sporo czasu od ostatniego posta i jak widzę nie za dużo osób napisało cokolwiek ... strach przed wyrabianiem sobie konkurencji ??

Mylisz się bardzo i to z kilku względów:
- ludzie zajmujący się usługowo filmem, jacy tu się wypowiadają zajmują się tym często od bardzo wielu lat i stoją na ziemi bardzo solidnie znając wszystkie prawa jakimi rządzi się ta branża, więc bez urazu nowicjusz jest akurat najmniejszym zagrożeniem jako konkurencja;
- regularnie na forum pojawia się ktoś nowy, któremu nie chce się poczytać starych tematów, w których poruszane były wszystkie już zagadnienia, zapoznać się wstępnie ze sposobami postępowania w problemach technicznych, prawnych, organizacyjnych i wszelkich innych związanych z usługami filmowymi. Taki ktoś swą przygodę rozpoczyna od szeregu banalnie podstawowych pytań na forum, którymi po prostu większość jest już znudzona.

Czytając twoje pytania pierwsze co przyszło mi do głowy to:
- dlaczego on o to pyta, skoro niedawno temat był wałkowany w którymś z wątków?...

niedziela, 3 kwietnia 2011, 22:51
Nowy
Nowy

Witam Cie minęło troszkę czasu od momentu, kiedy zadałeś pytanie. Jeśli chcesz jeszcze, żeby Ci pomóc to pisz, Ja byłem 3 lata w Anglii i tam filmowałem kilka uroczystości, Ale to nie bylo moim glownym zajeciem, ciezko pracowalem i wrocilem do Polski kontynuowac to co robie od 20 lat - Filmowanie - kamerzystaszczecin

poniedziałek, 4 kwietnia 2011, 16:57
Stwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 7 ]