Teraz jest piątek, 27 kwietnia 2018, 06:59

Stwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 12 ] 
 Film dokumentalny 
Autor Wiadomość
Nowy
Nowy

Post Film dokumentalny
Witam,
Z racji późnej pory pozwolę sobie maksymalnie skrócić część dotyczącą doświadczenia. Jestem całkowitym amatorem ale załóżmy, że znam się na filmowaniu na tyle, żeby stworzyć w miarę przyzwoity obraz.

Wraz z kolegą (również hobbistycznym filmowcem) wpadliśmy ostatnio na pomysł stworzenia filmu dokumentalnego. Jesteśmy oboje studentami kończącymi studia medyczne. Chcemy zrobić film dokumentalny pokazujący "od środka" służbę zdrowia - a właściwie jej problemy. Film koncentrować miałby się tak na studiach medycznych, systemie nfz jak i na pracy lekarzy. Całość opierałaby się głównie na wywiadach z autorytetami, studentami i lekarzami, przeplatanymi jakimiś ciekawymi ujęciami.

Pytania mam dwa - po pierwsze, na ile jest to dla was ciekawa tematyka? A konkretniej - czy chcielibyście taki film (o ile byłby przyzwoity technicznie) obejrzeć? Nie mówię w kinie, ale np za darmo w internecie czy w telewizji.
I druga sprawa - czy są jakieś możliwości, żeby na amatorskim filmie dokumentalnym coś zarobić? Mówię chociaż o jakichś groszach. Z tego co zauważyłem, to czasem na różnych festiwalach filmów amatorskich są organizowane konkursy (m.inn.) na najlepszy dokument i przyznawane nagrody pieniężne w wysokości kilkuset zł. Druga opcja to wrzucić film na własną witrynę i liczyć na dochody z reklam na tej stronie. Czy są możliwe jeszcze jakieś inne źródła dochodu?

niedziela, 6 marca 2011, 03:34
Aktywny bywalec
Aktywny bywalec

Post Re: Film dokumentalny
Na pierwsze pytanie nie ma odpowiedzi więc je zostawię.
Jeśli chodzi o zarabianie kasy na dokumentalnym filmie amatorskim to raczej mało prawdopodobne. Możecie próbować wcisnąć film jakiejś telewizorni, ale zaryzykuję tezę, że będziecie szczęśliwi jeśli puszczą go za darmo. Oczywiście jak włożycie kij w mrowisko medyczne to Wasze (nikłe) szanse na wyciśnięcie grosza z tv rosną z każdym pchnięciem.

niedziela, 6 marca 2011, 04:15
Aktywny bywalec
Aktywny bywalec

Szybciej uzbierasz grosz jak postawisz sie z tym filmem na jakiejs starowce czy cos takiego niz niosac go do tv.Jak chcesz zeby tv ci wyemitowala to cudo to jeszcze ci kaza zaplacic minimalnie okolo 3tys za emisje no i zapewne ci kaza zoptymalizowac czas do max 10min.
A na rynku czy starowce sie wystawisz,zalatw rzutnik, zapytaj o kawalek sciany,zbierz ekipe zeby zrobic publike co przyciagnie innych ludzi i masz gotowy show.A jesli ktos cos rzuci to jego dobra wola.

niedziela, 6 marca 2011, 05:37
Bywalec
Bywalec

W zasadzie jest tak, jak mówią koledzy. Ale nie do końca. Należy wziąć pod uwagę zapotrzebowanie społeczne, i środowiskowe. Zrobić krótkie wstawki na stronki o tem. społeczno-med. Hmm ... darmową reklamę w TVN24(reporterzy), może podrzucić wątek w uwadze ?, YouTube z dobrą akcją i tytułem,... Wstrzelić sie w tematykę w czasie akcji politycznych, lub żądań społecznych. I nie dawać (oferować za darmo), więc jw. zrobić parcie na jego zdobycie.
Film nie może być "leniwy" musi budzić kontrowersje, wywołać dyskusję.
Test... Dlaczego ludzie oglądają więcej zdjęć niż filmów ?
Dlaczego młodzi ludzie wolą obejrzeć film niż czytać książkę?
Ogólnie rozwój społeczny nie nadąża za rozwojem technologicznym, więc na wszystko należy założyć czas "dojrzewania"

niedziela, 6 marca 2011, 12:12
Nowy
Nowy

Wiecie, to jest służba zdrowia. Myślę, że kontrowersje są wpisane w jej naturę :P. A tak poważniej - medycyna i służba zdrowia są pełne społecznych mitów, które zamierzamy obalić. No i chcemy się skupić na patologiach systemu.

niedziela, 6 marca 2011, 13:16
Stały bywalec
Stały bywalec

Gdyby to było takie proste, to większość ludzi którzy kupili sobie nowe kamery nagrywaliby filmy do TV. Wątpię, żebyście coś na tym zarobili, nawet koszta się wam nie zwrócą, a myślę, że będą spore.

niedziela, 6 marca 2011, 14:51
Aktywny bywalec
Aktywny bywalec

Naczytajcie się najpierw, zanim zaczniecie robić film, o prawach autorskich, o tym co spotkało "Witajcie w życiu" i bądźcie pewni, że umiecie się zabezpieczyć od strony formalno-prawnej. Jeśli Wam się uda zrobić film tak jak zapowiadacie, to niemal na pewno pojawią się "utrudnienia".

Ponieważ tego typu film mógłby znaleźć nabywcę (np. pasuje do profilu dokumentu w TVN24) możecie spróbować skoku na głębsze wody. Zapoznajcie się z ideą pitchingu (m.in. na Krakowskim Festiwalu Filmowym) oraz z http://www.dragonforum.pl/index1.php?sec=reg&lang=pl
No ale to już jest trochę inna przygoda...

niedziela, 6 marca 2011, 15:21
Nowy
Nowy

Kurcze, czuję w kościach, że panuje tu podobna atmosfera jak na forach pisarskich. Tam większości użytkowników przyświeca zasada - "mnie się nie udało, Tobie też się nie uda!". :P
Zdaję sobie sprawę, że rozmowa o kasie pachnie przerostem ambicji, ale nie mówię tutaj o szerokiej dystrybucji do kin i telewizji z milionowymi dochodami, tylko o publikacji na youtube i kilkudziesięciu-kilkuset zł z reklam czy festiwalów. Wyluzujcie trochę. :)
Wiem, że to będzie amatorka - mam tylko nadzieję, że przyzwoita pod względem technicznym i ciekawa.
A i nie jestem skończonym debilem - wiem, że nie jest łatwo zrobić ciekawy dokument, wiem, że istnieje coś takiego jak prawo, wiem, że wywiady trzeba przemieszać z różnymi ciekawymi ujęciami, wiem że trzeba zbudować napięcie, dać odpowiednie pierdolnięcie, etc etc. Owszem, planujemy scenariusz. Nie, nie będziemy nagrywać tego handycamem z ręki. Postprodukcja nie ograniczy się tylko do montażu.
A i mamy myślę tę przewagę nad większością amatorskich filmowców, że jesteśmy "w centrum" tego środowiska. Daje nam to myślę większe możliwości manewru i przy tym wiemy, na czym trzeba się najbardziej skoncentrować. :)
Wróćmy może do pytania - czy Was taka tematyka by zainteresowała?

Ps: A co to jest ten pitching?

niedziela, 6 marca 2011, 17:50
Aktywny bywalec
Aktywny bywalec

Cytuj:
Ps: A co to jest ten pitching?

Szansa na stracenie paru stów z przyszłych reklam za wpisowe:)
zapoznaj się z dragonforum

niedziela, 6 marca 2011, 19:05
Aktywny bywalec
Aktywny bywalec

Jeżeli macie pomysł i dobrze rozpisany scenariusz( bo nic na pałę) oraz środki aby go zrealizować to róbcie i nie zważajcie na opinie. Zróbcie go dobrze od strony technicznej, dopieśćcie i czekajcie na festiwal filmów offowych,lub taki gdzie będziecie mogli swój film wystawić,i jak was zauważą to
telewizje same do was przyjdą. Gdybyście jednak chcieli sprzedać swój pomysł telewizjom to ostrzegam to są "złodzieje pomysłów" i nie jednemu podebrali pomysł wcześniej odrzucając go. A gotowego filmu to od was nie kupią ponieważ w tym procederze biorą udział tylko "znajomi królika".

niedziela, 6 marca 2011, 19:46
Aktywny bywalec
Aktywny bywalec

atanasis napisał(a):
Wróćmy może do pytania - czy Was taka tematyka by zainteresowała?

Odpowiem ci krotko,juz nikogo to nie interesuje bo wiadomo ze tak jest od momentu powstania nfz a nawet juz przed bylo wiadomo co sie swieci.
Glowny plan akcji zszedl juz dawno dalej, na ludzi i srodowiska, ktore to cudo utworzyly na papierze,podczas likwidacji takich pomyslow u zachodnich sasiadow,gdzie odniosl ten pomysl sromotna kleske.
Ja bym obejrzal z ciekawosci, bo lubie poogladac co inni robia.Jesli dowiem sie o czyms nowym i ciekawym z twojego reportazu to masz plus a jak wyjdzie gniot to skonczysz jak nfz u naszych zachodnich sasiadow.
Dlatego uwazam ze twoje pytanie jest nie na miejscu.
Trzeba najpierw cos zrobic w taki sposob aby zainteresowac widza nie tylko pomyslem realizacji, ale tez i sposobem podejscia do tematu, stworzyc warunki do emisji i zobaczyc jaki bedzie odzew i ilu ludzi przyjdzie to zobaczyc i sie zatrzyma na dluzej przy tym.Reportaze w tv sa realizowane nie na podstawie opinii widzow, co chca ogladac na danym kanale, ale na decyzji zarzadu tv co dany kanal bedzie emitowal.A jesli uwazasz ze pitole to idz i zrob sobie ta ankiete na miescie i wysnuj wnioski.

niedziela, 6 marca 2011, 19:50
Aktywny bywalec
Aktywny bywalec

henrico napisał(a):
Gdybyście jednak chcieli sprzedać swój pomysł telewizjom to ostrzegam to są "złodzieje pomysłów" i nie jednemu podebrali pomysł wcześniej odrzucając go. A gotowego filmu to od was nie kupią ponieważ w tym procederze biorą udział tylko "znajomi królika".

Nie chcialem tak napisac bo i tak mam kontrowersyjne wypowiedzi.
Jednak ciesze sie bardzo, ze ktos inny powiedzial o tym glosno.
Ja sie przylaczam do tej wypowiedzi i potwierdzam jej prawdziwosc.

niedziela, 6 marca 2011, 19:54
Stwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 12 ]